Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ceny ziemi

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
2357 odpowiedzi na ten temat

#2261 Share macias611

macias611

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 19:09

Ceny ziemi Stasiek napisałem "ODDAŁ" czyli wiadomo że sprzedał.
cezary puenta mówi wszystko... a swoją drogą to pewnie macie racje z tymi połaciami pól... w mojej okolicy takich jaj nie ma bo PGRy zaraz na początku jak system upadł powykupywali cwaniaki i mamy spokój z tego typu zdarzeniami... zostaje ziemia prywatna z mniejszych gospodarstw, a tu ceny lepsze jak agencyjne...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ceny ziemi Dzisiaj, 22:02
  •  

#2262 Share petzi

petzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 21:18

Ceny ziemi

zostaje ziemia prywatna z mniejszych gospodarstw, a tu ceny lepsze jak agencyjne...

w agencji średnie ceny nabijają licytacje na których kwota podbijana często jest do astronomicznych sum ( u mnie jeden za ok.12-14ha dał 550tyś, ziemia kiepska, z 2 stron las) , na wykupach dzerżawcy często mają ceny dobre w mojej okolicy; jak skończa się kredyty preferencyjne to potanieje ziemia, bo ANR z pozostałością nie będzie miał co robić w kosmicznych cenach

Przecież brali ziemię po PGR często z produkcją w toku ziemie nawożone na wyrost oraz hałdy wapna na polach.
Przynajmniej w mojej okolicy ziemie które zostały oddane w dzierżawę to był prima sort.

u nas też z produkcją roślinną i zwierzęcą wzieli na wiosnę, licytował się kierownik pgr'u i obcy facet sie wydawało, obcy dał na tante czasy jakiś kosmiczny czynsz i wygrał...a że czynsz trzeba było spłacić to zaczął od likwidacji zwierząt - posprzedawał, potem powoli maszyny i tak może z 2 lata płacił czynsz, ale potem legenda głosi, że zwrócił się do ANR że jest on za wysoki i obniżyli jemu do kwoty niższej niż dawał kierownik pgr, ostatecznie okazało się że "obcy" na takie plecy które w tamtych czasach umożliwiły by taką obniżkę....więc w tej legendzie uważam, że jest sporo prawdy...od 2 lat sam "obcy" kombajnem jeździ bo ponoć płacił aż 4,5-5zł/h za prace sezonową

#2263 Share d2tomas

d2tomas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 00:11

Ceny ziemi Oglądałem program Jaworowicz i rzeczywiście widać tam jakiś przekręt, natomiast jak usłyszałem stwierdzenie tego zbulwersowanego rolnika ~ "my mamy kombajny za miliony, kredyty... my musimy mieć ziemię.." no to mnie rozwalił.
Ludzie w tym kraju nie mogą liczyć na służbe zdrowia którą ma dać Państwo, a tu koleś robi lament bo się do milionów przyzwyczaił.
Żenujące!

#2264 Share Artur96

Artur96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 08 grudzień 2012 - 10:07

Ceny ziemi @d2tomas.o tuż to.Ludzie dzierżawili ziemie od anr a teraz wielki płacz ze im zabierają ze oni koszty ponieśli.Przecież wiedzieli ze to nie ich ziemia i kiedyś będą musieli ją kupić albo oddać

#2265 Share macias611

macias611

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 11:56

Ceny ziemi petzi ja też uważam że stanieje, ale musimy poczekać bo to co się dzieje to po prostu szaleństwo....

#2266 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 08 grudzień 2012 - 13:56

Ceny ziemi macias i petzi - ja z kolei myślę że brak kredytów preferencyjnych nie wpłynie jakoś znacząco na cenę ziemi tym bardziej tam gdzie jest głód ziemi Natomiast to co moze wpłynąć na cenę ziemi z ANR to moze być zmiana sposobu wypłacania dopłat i przypisanie dopłat do właściciela a nie do ziemi Wówczas jeśli dopłaty zostałyby u dzierżawcy to kto byłby chętny płacić krocie za ziemię do której nie ma dopłat? Ale na razie nie wiadomo w jakim kierunku pójdą te zmiany więc ciężko coś przewidzieć

#2267 Share macias611

macias611

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 17:54

Ceny ziemi właśnie maroon na razie możemy sobie gdybać i się domyślać, ale jakby nie było źle polski rolnik zawsze sobie radził bo nie miał wyjścia....
wiecie jak ja słucham nieraz co się w tej całej unijnej polityce wyprawia, to rzygać się chce.... ale jak to mówią "pan chce sługa musi"....

#2268 Share petzi

petzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 17:56

Ceny ziemi

macias i petzi - ja z kolei myślę że brak kredytów preferencyjnych nie wpłynie jakoś znacząco na cenę ziemi tym bardziej tam gdzie jest głód ziemi Natomiast to co moze wpłynąć na cenę ziemi z ANR to moze być zmiana sposobu wypłacania dopłat i przypisanie dopłat do właściciela a nie do ziemi Wówczas jeśli dopłaty zostałyby u dzierżawcy to kto byłby chętny płacić krocie za ziemię do której nie ma dopłat? Ale na razie nie wiadomo w jakim kierunku pójdą te zmiany więc ciężko coś przewidzieć

nie wiadomo jak to będzie, ale powinno być do właściciela, ale wiesz jak jest....jak kupuja od anr na preferencyjny to sa właścicielem i normalnie dopłate by dostali nawet jak by coś się zmieniło....ale jak by mieli płacic komercyjne warunki kredytowania to nie licytowali by jak pielikany, a jak za darmo prawie kredyt jest to płaca jak szaleni i beda spłacać nie wiadomo ile...mogli by ograniczyc na rolnika max. 80 tys euro kredytu preferencyjnego i dac zastrzezenie ze tylko dla rolnikow nie wykonujacych innych dzaiłalności gospodarczych (typu handel, taxi itp.)

#2269 Share macias611

macias611

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 11:05

Ceny ziemi dokładnie petzi, tylko znowu to nieszczęsne stwierdzenie kto faktycznie jest rolnikiem.... bo co instytucja to inna interpretacja pojęcia....

#2270 Share petzi

petzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 15:28

Ceny ziemi

dokładnie petzi, tylko znowu to nieszczęsne stwierdzenie kto faktycznie jest rolnikiem.... bo co instytucja to inna interpretacja pojęcia....

w polsce kazdy może, a powinien być ten kto prowadzi produkcję roślinną lub/oraz zwierzęcą i swoje produkty sprzedaje (żeby nie było że 1 barana ktoś weźmie na 5ha i już rolnik wielki, abo ktoś na jego gruntach sieje obcy, czyli komuś" dzierżawi") i oczywiście samemu/ z dziećmi na swoich gruntach uprawia (tylko nie wiem jak to sprawdzić łatwo by było) czytałem kiedys artykuł że polsce jest więcej (liczbowo) gospodarstw rolnych niż w ameryce północnej, czyli jestesmy "potęgą" rolniczą ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2271 Share hankarys

hankarys

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 23:00

Ceny ziemi Witam.Mam do kupienia hektar 4 klasy za 10000 zł.Jak myślicie ,nie czepi się tego agencja ,bo podobno jak ziemia za tania to oni mają prawo pierwokupu.Kupuję od osoby prywatnej,wiecie coś na ten temat?

#2272 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 23:02

Ceny ziemi Prosta sprawa wprowadzić zapis jaki funkcjonuje w PROW czyli rodzinnym gospodarstwem rolnym nazywamy takie które osiagnie żywotność ekonomiczną min. 4 ESU, rolnik pracuje w nim osobiście a dochód z gospodarstwa stanowi min. 50% jego rocznego dochodu. Górna granicą mogłyby być zapis z Ustawy czyli max. 300ha.
Poniżej 4 ESU byłyby gospodarstwa socjalne (ewn. niskotowarowe) ze specjalną formą pomocy i preferencji powyżej 300ha nazywalibyśmy je przedsiębiorstwami rolnymi.
Proste :)

#2273 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 10 grudzień 2012 - 09:23

Ceny ziemi

Witam.Mam do kupienia hektar 4 klasy za 10000 zł.Jak myślicie ,nie czepi się tego agencja ,bo podobno jak ziemia za tania to oni mają prawo pierwokupu.Kupuję od osoby prywatnej,wiecie coś na ten temat?

agencje interesują działki powyżej 5ha.

#2274 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 10 grudzień 2012 - 10:13

Ceny ziemi

Prosta sprawa wprowadzić zapis jaki funkcjonuje w PROW czyli rodzinnym gospodarstwem rolnym nazywamy takie które osiagnie żywotność ekonomiczną min. 4 ESU, rolnik pracuje w nim osobiście a dochód z gospodarstwa stanowi min. 50% jego rocznego dochodu. Górna granicą mogłyby być zapis z Ustawy czyli max. 300ha.
Poniżej 4 ESU byłyby gospodarstwa socjalne (ewn. niskotowarowe) ze specjalną formą pomocy i preferencji powyżej 300ha nazywalibyśmy je przedsiębiorstwami rolnymi.
Proste :)

no to lecimy.
Mam 4 ESU.
Decyzje i praca osobista
300ha nie mam.
Niestety dochód mam niski bo z pracy poza gosp, wkładam w inwestycje.
Przychód owszem z gospodarstwa czasami 3-4 razy przebijał przychód z pensji ale przy inwestowaniu to opieranie się na dochodzie jest przesadą.
Jak wejdzie podatek dochodowy w rolnictwie to każdy będzie kombinował jak zrobić żeby najmniej zapłacić czyli wykazać też niski dochód bo od tego będzie podatek naliczony.

Co do podziału 300ha gosp rolne indywidualne a powyżej 300 przedsiębiorstwo rolne - fajnie ale do 300ha jesteś właścicielem gruntów a powyżej kto? Robić podział tylko dla podatku?

Poniżej 4ESU znowu taksiarze i inne cudaki będą się trzymać bo niskie opłaty, dla nich też musisz trzymać kryterium dochodu/przychodu minimum 50% z gospodarstwa.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2275 Share petzi

petzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 10:34

Ceny ziemi

agencje interesują działki powyżej 5ha.

racja powyżej 5ha ANR moze odkupic, ale nie słyszałem w swojej okolicy o takich przypadkach....te 100 tyś za 4ha to jakie grunty ? klasa, użytkowane, woj. ? wg. mnie mało atrakcyjna jesli nie są to grunty min. IIIa,

#2276 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 11:26

Ceny ziemi Źle przeczytałeś, kolega chce kupić hektar lV klasy za 10k zł a nie 4ha za 100k :P

#2277 Share petzi

petzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 13:06

Ceny ziemi

Źle przeczytałeś, kolega chce kupić hektar lV klasy za 10k zł a nie 4ha za 100k :P

a to przepraszam.... to przecież promocja świąteczna 10k/ha tylko brać...no chyba że bagno nieużytek to nie ale jak uprawne albo łąka to prawidłowa cena

#2278 Share newhollandt6

newhollandt6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 16:12

Ceny ziemi Dzisiaj zakupione pole 3,5ha za 40tyś zł , klasa od III do IV myślę że dobra cen w poruwnani z cenami jakie padaja na tym forum .

#2279 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 10 grudzień 2012 - 16:44

Ceny ziemi Ja kupiłem agencyjną ziemię klasa IIIb/IVa 1,1ha za 21000zł

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2280 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 18:20

Ceny ziemi @Nikita_Benet
Wiesz co to jest kalkulator ESU? Nie jest ważne czy masz faktyczny dochód czy go nie masz służy to wyłącznie do wyliczania żywotności gospodarstwa koniec kropka.
Jeśli spełniasz ten warunek i tak wyliczony dochód pokrywa 50% Twoich dochodów osobistych zyskujesz miano gospodarstwa rolnego.
Warunek 300ha chyba nie wymaga tłumaczenia powyżej stajesz sie przedsiębiorcą rolnym. Cała pomoc publiczna kierowana do rolnictwa a wię paliwo rolnicze, dopłaty do materiału siewnego, dopłaty bezpośrednie, środki na modernizację, sprzedaż gruntów z zasobu ANR, kredyty preferencyjne itp iitd kierowane są wyłącznie do tego przedziału gospodarstw 4ESU-300ha. Ubezpieczenie w KRUS ze zróżnicowanymi składkami ale oczywiście też ze zróżnicowanymi świadczeniami. Pełna rachunkowość i podatek dochodowy.
Poniżej 4ESU gospodarstwa socjalne mogą być ubezpieczone w KRUS jeśli ich źródłem utrzymania jest wyłącznie gospodarstwo (państwo opłaca minimalne składki = minimalna emerytura) pomoc na jaką mogli by liczyć zryczałtowane dopłaty bezpośrednie, ewentualnie programy typu różnicowanie, ekologia niskotowarówka itp.
Powyżej 300 ha ubezpieczenie w ZUS zresztą duże gospodarstwa już tam są, dopłaty tylko do 300ha, programy z jakich mogli by skorzystać takie same jak mikroprzedsiębiorstwa, lub tworzenie nowych miejsc pracy, paliwo rolnicze.
Jeśli ktoś podzieli duże gospodarstwo na mniejsze jego sprawa zresztą obecnie też tak jest że funkcjonuje jedno a faktycznie ma ojciec, dzieci i może nawet jedna spółka się znajdzie w myśl zasady masz łeb i h.. to kombinuj.