tdk147

Jaką wybrać firme do wyposażenia obory

Polecane posty

tdk147    0

Jestem młodym rolnikiem z okolic siedlec i mam zamiar wybudować obore uwięziową na ok 60DPJ. Jaką wybrać firme do swietlika, dojarni, wygrodzen,zgarniacza hydraulicznego, nowy schładzalnik żeby mieć w miare dobrą jakość za rozsądne pieniądze??

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

do wygrodzeń, świetlika i konstrukcji to bierz Rol- stal, a do dojarni, zbiornika i zgarniaczy to polecam GEA (westfalia surge)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tdk147    0

Jesli chodzi o rolstal do dostałem dobrą oferte na wygrodzenia i konstrukcjie bo zgarniacze i świetliki to mają podobno nie za ciekawe widziałem u jednego gościa któremu wszystko rolstal robił to mówił że wygrodzenia ok ale reszta to masakra. A GEA wysoko cenowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Ja posiadam z gea zgarniacze, halę, pompę do gnojowicy i mimo że było to drogie nie żałuję. A z rolstal to mam konstrukcje i wygrodzenia. Nie było żadnych problemów z zamontowaniem i dość tanio. Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tdk147    0

jeśli chodzi o zgarniacz to prawdopodobnie zamówię od pana Grądzkiego z Broku bo to solidny sprzęt i jest kilka niedaleko mnie które chodzą ponad 10 lat bez problemu a w innych to albo z prasa cos nie tak albo ze zgarniaczką tylko troche drozsz od innych . A GEA jak mi powiedzila cene za wyposazenie to szczeka w dol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Nie znam tej firmy, ale jeśli mówisz że dobra i nie jest zbyt droga to kupuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Jaką wybrać firme do:

swietlika - mi świetlik i konstrukcję robiła grupa KSB, świetlik za ok 20 tys netto powinieneś wytargować tyle dałem za 38mb

dojarni - czemu nie robot? :P

wygrodzen - podobnie jak świetlik KSB, z drabinami diagonalnymi, bramkami wydzielenia grup, drabiną zatrzaskową na 7 sztuk, jakoś koło 25 tys netto

zgarmiacza hydraulicznego - czemu nie ruszta? :P

nowy schładzalnik - kup z robotem, będziesz miał rabat :P

żeby mieć w miare dobrą jakość za rozsądne pieniądze?? - budowlanka do góry poszła, rok temu trzeba było budować, teraz musisz mieć przynajmniej bańkę.

Czumu na 60 DJP? Ile masz ha? Buduj na 100 przynajmniej albo jeszcze lepiej na 120 po dwóch stronach stołu po trzy rzędy legowisk. Myślę że bez systemu udojowego można by się zmieścić w 1,7mln

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Piszesz żeby brał robota, a skąd wiesz że to jest dobre? Ja zastanawiałem się nad robotem ale doszedłem do wniosku że dużo pracy i tak nie mam, a krowom będzie lepiej na hali przy czym można każdą sprawdzić np. czy bydłuje lub czy ma zapalenie. Poza tym musiałbym wymieniać dużą część stada, aby dostosować krowy do robota, bo starszej krowy z niskim wymieniem robot nie wydoi, a u mnie jest kilka takich i są naprawdę dobre, więc szkoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Piszesz żeby brał robota, a skąd wiesz że to jest dobre? - byłem już w kilkunastu oborach z robotami udojowymi, zarówno w Polsce jak i za granicą. Zdania rolników których odwiedzałem były jednoznaczne - w życiu nie wróciliby do tradycyjnego doju. Sam też zakupiłem robota, ale nie mam jeszcze doświadczeń z jego użytkowania, właśnie jestem w trakcie montażu, pierwsze doje w przeciągu dwóch tygodni.

Ja zastanawiałem się nad robotem ale doszedłem do wniosku że dużo pracy i tak nie mam - uwierz mi, że są ciekawsze, przyjemniejsze a nawet bardziej dochodowe zajęcia na które można poświęcić swój czas :) Można w tym czasie wykonywać np usługi rolnicze, a równie dobrze czytać książki. Każdego osobista sprawa na co przeznaczy swój czas. Ale myślę, że tu kluczowe znaczenie ma mobilność na którą pozwala robot, nie musisz być rano i wieczorem przez dwie godziny na dojenie krów. Możesz przyjść bodaj w garniturze, usiąść przed komputerem i skontrolować czy wszystko przebiega w prawidłowy sposób, w miarę potrzeb zareagować, ale nie jesteś przynajmniej po pachy uwalony...

a krowom będzie lepiej na hali - nie wiesz o czym mówisz. To że krowy się przyzwyczają i będą tam wchodziły nie zaprzeczam. Ale czy lepiej, jestem zupełnie innego zdania i mam na to silne dowody. W nawet najbardziej zaawansowanej technologicznie hali nie jesteś w stanie zapewnić krowom takich warunków jakie daje robot - doju ćwiartkowego - czyli w sytuacji kiedy dana ćwiartka się wydoiła, jest automatycznie odłączana, doją się pozostałe trzy, dwie, jedna. W której hali masz taką możliwość? To bardzo istotne, unikasz pustodoju a tym samym poprawiasz zdrowotność wymienia. Druga sprawa - w której hali jesteś w stanie doić krowę trzy-, cztero-, czy nawet pięcio-krotnie? tak w każdej, pod warunkiem, że doisz całe stado tą samą ilość razy. W robocie dój wielokrotny dla najwydajniejszych sztuk, co korzystnie wpływa na wydajność mleczną, zdorowotność wymoin, ogranicza ryzyko zerwania środkowego wymienia, poprawia zdrowotność nóg. Krowy nie są pędzone jak na hali - obniżasz w ten sposób stres co ma kluczowe znaczenie dla sztuk słabszych w hierarchii...i mógłbym tak wymieniać jeszcez z 5 stron no ale wybacz wiedza kosztuje ;) Poszukaj a znajdziesz.

przy czym można każdą sprawdzić np. czy bydłuje - nie jesteś w stanie określić wizualnie 40% rui u wysokowydajnych sztuk, bardzo często występują ciche ruje, których nie jesteś w stanie zauważyć. jaką masz średnie zużycie nasienia w swoim wyskowydajnym stadzie? Tylko robot zauważy nawet ciche ruje, co więcej poda ci godzinę w której najkorzystniej bedzie pokryć daną sztukę. Na bieżąco monitoruje też zawartość, tłuszczu i białka w mleku co przy niewielkiej ilości wiedzy daje ogromne możliwości przy decydowaniu o momencie wykonania inseminacji.

lub czy ma zapalenie - robot jest w stanie określić nie tylko czy krowa ma zapalenie ale powie ci na dwa dni przed że dana sztuka w danej ćwiartce może mieć zapalenie, jesteś w stanie zareagować, zastosować maść rozgrzewającą i do zapalenia nawet nie dojdzie.

Poza tym musiałbym wymieniać dużą część stada aby dostosować krowy do robota - standardowo 2 sztuki na 70.

bo starszej krowy z niskim wymieniem robot nie wydoi - masz tu właśnie efekt hali udojowej czy też innego doju tradycyjnego gdzie krowy o wysokiej wydajności zrywają więzadło środkowe wymienia. problem wyeliminowany w robotach dzięki wielokrotnemu dojowi.

Edytowano przez JoHnyD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

ile kosztuje opcja wykrywania rui i wykrywania mastitis? JohnyD, jaka firma robota?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

JohnyD Widzę że jesteś podniecony swoimi zakupami, bądź realista, zgadzam się z Tobą w większości, ale nie wszyscy mają Twoje warunki. Gospodarstwa które mają po 500 szt. wątpię żeby miały roboty...mimo że pozornie ich stać na to najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

U mnie doją pracownicy więc ja mam wolne. Wykrywanie rui mam w systemie zarządzania stadem. Podwyższone komórki somatyczne także mierzy komputer, więc brakuje tylko doju ćwiartkowego i dojenia 5 razy na dobę (ja doję 3 razy na dobę). Nie twierdzę że robot źle doi, przeciwnie jest bardzo dobry, ale są takie krowy co choćby się doiły przez całe życie robotem do niego same nie pójdą i trzeba je podgonić. Karuzela wyniosła mnie drożej niż 2 roboty które bym potrzebował, ale zamierzam powiększać stado i musiałbym dokupić jeszcze jednego robota, co wyszłoby trochę drożej a karuzela wystarczy mi ta sama. Znam parę osób co mają robota i teraz chcą powrócić do doju na hali (mają Delaval, więc może dlatego). Sorry, ale ja za robotem się nie wstawię mimo że jest wygodniejszy, doi ćwiartkowo itp. Wolę halę gdzie w moim przypadku dój idzie bardzo szybko, a krowom więzadeł nie urywa mimo wysokich wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kool    0

@rmiecz8 od jak dawna doisz 3 razy na dobę?

 

Post nie na temat +10%

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

od tygodnia

 

Post nie na temat +10%

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

ile kosztuje opcja wykrywania rui i wykrywania mastitis? JohnyD, jaka firma robota?

O dokładne ceny pytaj dostawców robotów. Ja płaciłem za kompletne urządzenie i uwierz, że nie mam pojęcia ile kosztuje każdy z elementów wyposażenia. Dostawcą robota jest firma Lely.

JohnyD Widzę że jesteś podniecony swoimi zakupami, bądź realista, zgadzam się z Tobą w większości, ale nie wszyscy mają Twoje warunki. Gospodarstwa które mają po 500 szt. wątpię żeby miały roboty...mimo że pozornie ich stać na to najbardziej.

Widzę, że nie odróżniasz podniecenia od dużej wiedzy merytorycznej na dany temat i chęci podzielenia się nią na forum publicznym. Jeśli nie potrafisz się z tym pogodzić - nie czytaj, nikt cię nie trzyma na siłę przed komputerem. Znam gospodarstwa które doją na 8 robotach = 480-560 sztuk bydła. Kwestia różnorodności stad, i wybranego kierunku - ilość sztuk, czy ilość mleka i wiele wiele innych czynników.

U mnie doją pracownicy więc ja mam wolne. Wykrywanie rui mam w systemie zarządzania stadem. Podwyższone komórki somatyczne także mierzy komputer, więc brakuje tylko doju ćwiartkowego i dojenia 5 razy na dobę (ja doję 3 razy na dobę). Nie twierdzę że robot źle doi, przeciwnie jest bardzo dobry, ale są takie krowy co choćby się doiły przez całe życie robotem do niego same nie pójdą i trzeba je podgonić. Karuzela wyniosła mnie drożej niż 2 roboty które bym potrzebował, ale zamierzam powiększać stado i musiałbym dokupić jeszcze jednego robota, co wyszłoby trochę drożej a karuzela wystarczy mi ta sama. Znam parę osób co mają robota i teraz chcą powrócić do doju na hali (mają Delaval, więc może dlatego). Sorry, ale ja za robotem się nie wstawię mimo że jest wygodniejszy, doi ćwiartkowo itp. Wolę halę gdzie w moim przypadku dój idzie bardzo szybko, a krowom więzadeł nie urywa mimo wysokich wydajności.

Jeżeli dobrze pamiętam to w innym poście pisałeś, że do doju zaangażowane są - już teraz, kiedy masz 150? sztuk - 4 osoby, myślę, że obliczałeś już koszt opłacenia pracowników, czy zechcesz się z nami podzielić informacją ile on wynosi? Znam parę osób które doją na 4 robotach DL i w najbliższym czasie planują dostawić kolejne 4, jeszcze więcej które doją na hali i chcą przejść na robota. Odnośnie więzadeł, sam pisałeś że masz kilka krów z nisko zawieszonym wymieniem...

dobra, wrócmy do tematu, @tdk147 chce stawiać uwięziową oborę.

O robotach mozemy w tym temacie porozmawiać:

http://www.agrofoto....220#entry931711

Dlaczego uwięziową??? Relatywnie wyższy koszt cię wyniesie w przeliczeniu na stanowisko, co gorsza 3-krotnie większe nakłady pracy w porównaniu do obory wolnostanowiskowej, nie wspominając o zaletach jakie chów wolnostanowiskowy wnosi w zdrowotność krów. Co jeszcze chcesz wiedzieć nt wyposażenia, zadaj konkretne pytanie, jeśli chcesz uzyskać odpowiedź....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3

@Johny a jak jest z serwisem w przypadku 2 robotów, z tego co pamietam ta wyzsza opcja kosztowala chyba ok. 20tys netto za rok. Jak jest w przypadku wiekszej ilosci mnozy sie poprostu? Moim zdaniem koszt serwisu jest w takim przypadku zbyt wysoki, bo siega ok.1,5k netto na 70 sztuk, co w obecnej chwili rowna sie zatrudnieniu kogos do pracy. Za hala przemawia uniwersalnosc w przypadku powiekszania stada, jednak moim zdaniem przyszlosc nalezy do robotow... W niemczech obecnie obor uwieziowych nie buduje sie praktycznie, a 50 proc nowych obor jest na robotach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3
savas tak jak pisałem powyżej, o wszelkie ceny najlepiej pytać samego dealera, nie wiem jak wygląda sprawa z negocjacją przy większej ilości robotów. Fakt, cena serwisu na początku przeraża, ale: w cenie droższej opcji serwisowej masz wszystkie części zużywalne: czyli gumy strzykowe, węże, płyny do mycia!, filtry do mleka, i wszystko wszystko inne, łącznie z każdą częścią która się zepsuje, niezależnie czy to będzie ramię robota za kolkadziesiąt tysięcy czy uszczelka za kilka złotych. A pomyśl ile wydajesz na płyny do mycia dojarki czy to przewodowej czy hali, ile wydajesz na filtry, gąbki, ścierki, płyn do dippingu - a ten też jest w cenie serwisu, i inne inne rzeczy...ja liczyłem to ponad 1000 zł miesięcznie...i już jakoś mniej bolą te dwa tysiące. Co więcej to dzisiaj byłem w dużym gospodarstwie w którym mają karuzele SAC na 20 sztuk, wcześniej doili na niej koło 400szt, teraz jakoś ponad 200. Ale mniejsza o to, mój kuzyn który tam pracuje, mówił, że koszty serwisu miesięcznie sięgały 7000-10000 zł, i to przy drobnych usterkach, dopiero teraz mają przeszkolonego mechanika, który się wszystkim zajmuje, no ale jednak, czy to dojarka bańkowa, czy przewodówka, czy hala udojowa, czy wspomniany robot - jak się zepsuje - trzeba naprawić, inaczej nie wydoisz, a wszystko kosztuje......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj