Skocz do zawartości

Zdjęcie

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna?

140 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 09 kwiecień 2012 - 09:29

Co do uprawy bez pługa i brony - spore uproszczenia kończą się niższym plonem i sporym zachwaszczeniem, złe podsiąkanie itp.

Jakoś u JJa tego nie zauważyłem, przy odpowiednim płodozmianie zachwaszczenie jest mniejsze a i podsiąkanie lepsze przy dobrze dobranych maszynach
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? Dzisiaj, 08:59
  •  

#62 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2162 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 10:02

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? wszystko zależy od gleb... każda ziemia ma inne właściwości pochłaniania wody.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#63 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 09 kwiecień 2012 - 10:31

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? dla każdej gleby dobierzesz technologię uprawy, Janek zawsze powtarza jedno. Przejście na system bezorkowy to od 5 lat z dobrym zapleczem maszynowym oraz ogromną wiedzą do usranej śmierci jak ktoś nie ma wiedzy ani sprzętu
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share JohnDeere6330

JohnDeere6330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AF

Napisany 09 kwiecień 2012 - 12:05

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? @brzozak2 żal mi Ciebie. pług jest niepotrzebny, brona odeszła do lamusa, na kiego grzyba ci ten agregat???
kup sobie siewnik talerzowy, siej wszystko w mulcz i nap****** chemi do oporu. powodzenia Ci życze nowoczesny rolniku

Edytowany przez krzysiek16m, 10 kwiecień 2012 - 22:53.
Wulgaryzmy + ortografia

#65 Share UrsusCzesio

UrsusCzesio

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 2673 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 12:16

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? Brona nic nie da na ciezkiej ziemi. Źle określone to stwierdzenie. Zależy od warunków i jaka brona. Ciężka brona wlezie cała zwykle nawet na glinie no chyba że słonko dłużej przygrzeje ale wiosna po roztopach zazwyczaj jest wilgoc
Mój Wladimirec podbija świat

#66 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2162 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 13:23

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? tylko że nawet najgorsze gliny i borowiny na wiosnę sie kruszą jak popiół

#67 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 kwiecień 2012 - 14:49

@brzozak2 żal mi Ciebie. pług jest niepotrzebny, brona odeszła do lamusa, na kiego grzyba ci ten agregat???
kup sobie siewnik talerzowy, siej wszystko w mulcz i nap****** chemi do oporu. powodzenia Ci życze nowoczesny rolniku

jak czytam coś takiego to aż mi się rzygać chce, nie wymiotować tylko rzygać.Jaka chemia do oporu. Człowieku o czym ty piszesz? Jak zachwaścisz p[ole to i z orką będziesz miał łąkę zamiast pszenicy i też trzeba chemii do oporu. Jakoś nie daję więcej środków niż koledzy z grupy producenckiej, a oni orzą pola. Cud? Nie przemyślane działanie długofalowe i zadbane pole. A że nie którzy umrą za pług to się cieszę, bo ceny płodów nie spadną za mocno :D
Talerzowy przez rz a ni ż
Do czego pług jest potrzebny? do orki, czy bez orki można? oczywiście że można więc dlaczego jeden z drugim pisze, że nie można? bo są kompletnie zacofani i nie są w stanie pomyśleć oraz opracować technologii uprawy bezorkowej dla swoich gleb. Do czego jest agregat? do uprawy, czy jest lepszy od brony? tak, jeśli jest dobrze dobrany, czy można te dwie maszyny porównać? nie bo są całkowicie inaczej zbudowane.
@piotr14 a ile razy trzeba na borowinie ganiać z broną w lecie i na jesieni? pod ozime? nawet ciężką na wrednych glebach po 3-4 razy, a agregatem zrobisz raz max 2. Jeśli dobry agregat. Czy wyjdzie taniej bronami. Policz 4 przejazdy, czas paliwo, a dwa czas paliwo to wyjdzie. Agregatem zagęścisz, bronami zajeździsz kołami. Na każdej glebie zastosujesz uprawę bezorkową tylko kwesta ile czasu zajmie ziemi przestawienie się na nowy kot upraw.

ah myślicie że jak uprawicie inną maszyną o innej nazwie i innych łapach to się wam wschody poprawią, śmieszne to jest

sam jesteś śmieszny, równomierne uprawienie gleby połączone z dokładnym siewem ( jeśli ktoś nie wie co to dokładny i dobrze wykonany siew to mogę go oświecić) daje równe wschody, równe wschody większy plon.
T-rex trochę inaczej ale cenzura dobra rzecz :D

to daj mi przykład narzędzia, które lepiej (tzn. szybciej i taniej) zniszczy wschodzące samosiewy rzepaku i chwasty po podorywce (talerzówce, gruberze) i pobudzi do kiełkowania kolejne nasiona rzepaku i chwastów

@ brzozak2 mam talerzówkę kompaktową i nie spełni ona żadnego z moich warunków, tzn. nie zniszczy samosiewów ani szybciej, ani taniej niż ciężka brona, dodatkowo bardziej przesuszy ziemię, wymaga większego ciągnika, po za tym sama maszyna jest dużo droższa, podobnie jak koszty jej napraw

masz ją źle ustawioną, robisz za głęboko i źle dobrany wał.

jechałem dziś samochodem - wszystkie pola uprawiane agregatami i bezorkowo żółte, część wymarzło itp.

Bo źle uprawione, ziemia ubita a nie zagęszczona.
7 pełnych lat nie stosuję pługa na całym gospodarstwie, teraz posiane 8 rok, tam gdzie pszenica była osłonięta tam nie wymarzło nic gdzie nie była osłonięta borkiem mi budynkami nie ma nic. Jedno pole, jedna agrotechnika, ale wiatr inny :D A to pole to Moje doświadczalne i w miejscu gdzie rośnie ozima już 10 rok nie orane.

Kolejna sytuacja - gość bezorkowo ponad 10 lat uprawiał, teraz kupił pług, wszedł z konieczności w R-S bo sam agregat i chemia już nie wystarczały

Zła uprawa, maszyny i płodozmian. :ph34r: To tak jakby mieć pretensje do garbatego, że jego dzieci są proste, u ilu rolników ja to przechodziłem to głowa mała.

Co do uprawy bez pługa i brony - spore uproszczenia kończą się niższym plonem i sporym zachwaszczeniem, złe podsiąkanie itp.

bzdura totalna, właśnie przy bezorkowej jest lepsze podsiąkanie, jak uprawiam na 10cm a gniótł kołami na 15 to jak ma rosnąć? tacy pseugo bezorkowi rolnic tylko tak mają. Tak , a jak masz JD to ci robi loda,a Fendt najoszczędniejszy takie gadanie. przeglądając wydruki z wykopków buraków cukrowych byłem powyżej średniej w grupie producenckiej, więc jak niższe plony? ^^ Zachwaszczenie masz pierwsze 3-6 lat, zależy od płodozmianu i stanu gleby przed zaprzestaniem orki, ale jak zachwaściłeś pole orząc to nie marudź że nie orząc masz chwast.

Edytowany przez Profil usunięty, 14 kwiecień 2012 - 15:14.

#68 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 15:01

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? janku daj spokoj, wiekszosc udzielajacych sie to jeszcze dzieci, ewentualnie mlodziez. jak beda musieli tygodniowo wydac 15 tys zl na samo paliwo to zaczna myslec, a jak nie zaczna to beda biede klepac jak ich poprzednicy i gadac, ze rolnictwo sie nie oplaca...

na sile nikogo nie uszczeslimy :( .

Edytowany przez brzozak2, 09 kwiecień 2012 - 15:02.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#69 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 15:49

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? brony na wiosnę http://www.agrofoto....age/5027-wloka/

brony pod buraki http://www.agrofoto....-360-i-agregat/

jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma ;) ważne żeby myśleć co się robi.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#70 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 16:02

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? @pioter wszystko ladnie, tylko nie zrobisz tak, zeby uprawiac na glebokosc 2 cm, a dobry agregat tak ustawisz?
na jaka glebokosc siejesz buraki?

Edytowany przez brzozak2, 09 kwiecień 2012 - 16:02.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 16:08

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? Ja nie mam agregatu uprawowego. Orka z pacomatem, i jak jest gruda to gdzie niegdzie się ciężką brona polata, i siew talerzowy ag. regatem. Od ubiegłego roku po trochę wchodzę w bez orkowy. Na razie po grochu 2 razy talerzówka, i siew. 10 l paliwa zostało w stosunku do orania i ze 2 w siewnym. Teraz niby największe bagna, ale po wierzchu nawozy posiałem i koleinki nie ma a tak zawsze po ramę. W tym roku pewnie spróbuje tez po rzepaku.

#72 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 kwiecień 2012 - 16:08

janku daj spokoj, wiekszosc udzielajacych sie to jeszcze dzieci, ewentualnie mlodziez. jak beda musieli tygodniowo wydac 15 tys zl na samo paliwo to zaczna myslec, a jak nie zaczna to beda biede klepac jak ich poprzednicy i gadac, ze rolnictwo sie nie oplaca...

na sile nikogo nie uszczeslimy :( .

Powinieneś się cieszyć, że mamy tępy naród :) więcej ziemi nam zostanie...

Farmermf@ weź pod uwagę, że mamy drastycznie suchy rok....

#73 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 16:26

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? Hubert tak , ale na drenacjach poryłem a tam nie bo nie było orane. :D

#74 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 16:35

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? sieje nie za płytko, żeby na piachu wiatr nie wywiał, na glinie miały odpowiednie warunki do wschodów i nie za głęboko, bo jak deszcz doleje to nie wyjdą ;)

jestem w pełni świadomy tego, że sprzęt który posiadam absolutnie nie nadaję sie do uprawy pod buraki.

#75 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2162 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 16:41

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? a ja swoimi 5 na zębie 20 robię i na buraki i na wiosnę całe pole bronuję, Jak przejedzie się takimi to przynajmniej jakiś efekt jest a nie taka leciutka stara podskakuje aby. Zwróćcie uwagę na ramę która dociąża i to jaką robi robote...Dodany obrazek

Dodaję że na jesień tą ziemię bardzo trudno zaorać, skibiska wielkie się robią a na wiosnę sypie jak popiół...

#76 Share mlody89

mlody89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 17:37

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? Bacznie obserwuję całą dyskusje i nasunęły mi się takie myśli:

1) Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.
2) Czemuś biedny? bo głupi. A czemuś głupi? bo biedny.

I ot tyle cała refleksja dająca do myślenia na temat tej debaty ;)

#77 Share michaldeutz

michaldeutz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, maszyny i ciągniki rolnicze.

Napisany 09 kwiecień 2012 - 18:34

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? No talerzowy przez rz.A johndeere6330 dlaczego taki zły na siew w mulcz może w mulcz nie ale zestaw do uprawy bez orkowej według mnie świetne rozwiązanie ostatnio H.Stokłosa sieje kilka lat bez orki i chwastów ani perzu na polu nie ma i plony nawet nawet.

#78 Share JohnDeere6330

JohnDeere6330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AF

Napisany 09 kwiecień 2012 - 19:24

jak czytam coś takiego to aż mi się rzygać chce, nie wymiotować tylko rzygać.Jaka chemia do oporu. Człowieku o czym ty piszesz? Jak zachwaścisz p[ole to i z orką będziesz miał łąkę zamiast pszenicy i też trzeba chemii do oporu. Jakoś nie daję więcej środków niż koledzy z grupy producenckiej, a oni orzą pola. Cud? Nie przemyślane działanie długofalowe i zadbane pole. A że nie którzy umrą za pług to się cieszę, bo ceny płodów nie spadną za mocno :D
Talerzowy przez rz a ni ż
Do czego pług jest potrzebny? do orki, czy bez orki można? oczywiście że można więc dlaczego jeden z drugim pisze, że nie można? bo są kompletnie zacofani i nie są w stenie pomyśleć oraz opracować technologii uprawy bezorkowej dla swoich gleb. Do czego jest agregat do uprawy, czy jest lepszy od brony tak, jeśli jest dobrze dobrany, czy można te dwie maszyny porównać nie bo są całkowicie inaczej zbudowane.

Szanowny panie znawco ortografii polskiej i uprawy uproszczonej. jeżeli już się wyrzygałeś, to proszę rozwiń ten wątek o tobie i twoich kolegach z grupy (na jakiej podstawie tak twierdzisz? i o uprawie czego mówisz??) tylko nie tym tonem. Zgadzasz się z twierdzeniem @ brzozak2 że niektórych gleb nie można orać (podasz mi jakiś przykład)???? Jeżeli mówimy o ekonomicznych aspektach upraszczania uprawy to podaję skrajne przykład uproszczenia uprawy gdzie występuje tylko siew, zabiegi chemiczne i zbiór( sądzę że w niektórych przypadkach można tak postąpić i wtedy większość zabiegów to zabiegi chemiczne ) tylko powiedz mi przez ile lat to realnie będzie się opłacało?? zgodzę się że bron i agregatu nie można porównywać.

Edytowany przez milanreal1, 16 kwiecień 2012 - 14:23.

#79 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8292 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 20:57

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? Tutaj co o orce myślano prawie 30 lat temu.

KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Maxer

Maxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 180 postów

Napisany 10 kwiecień 2012 - 07:43

Brona klasyczna - czy jeszcze jest przydatna? Witam
ja nie zrezygnuje z pługa nigdy ponieważ prowadzę gospodarstwo mleczne i trzeba czymś ten obornik na polu przyorać nie spotkałem żadnej innej maszyny która by to lepiej zrobiła, a co do bron zacząłem używać w tym roku agregat uprawowo-siewny i powiem wam są oszczędności w czasie i paliwie gdy nim przejechałem po orce zimowej to więcej nic nie trzeba oczywiście na dobrym polu, ale brony też używam mam takie fajne pole że jak jesienią orze to bryły ziemi się walą z pod pługa a wiosną woda stoi trzeba jakoś ruszyć tą ziemię agregatem próbowałem to mi od razu wałki się zalepiły a bronami ładnie się wszystko się wyrównało i szybciej woda zeszła i można było wtedy agregatem wpaść i siać.

Dodaj odpowiedź