Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawnienia na kombajn


355 odpowiedzi na ten temat

#201 Share Marcin91

Marcin91

  Zaawansowany

 • V.I.P.
 • rank
 • 1312 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 31 marzec 2012 - 19:12

Uprawnienia na kombajn Uprawnienia służą do tego, że w razie wypadku czy innego nieszczęścia masz dokument, który potwierdza, że uczestniczyłeś w kursie, który Cię przygotował z BHP na temat kombajnu, jego obsługi, działania, że wiesz co to za maszyna i jak się nią posługiwać. Dokument ten można porównać do prawa jazdy, samochodem też można jeździć bez prawka, bo teoretycznie umiesz jeździć i wiesz o co chodzi, ale jest to dokument potwierdzający, że uczestniczyłeś w kursie, że zdałeś ten kurs, wiesz czym jest samochód, jak go używać, jak się nim poruszać.
Mój kanał YouTube ----> MarcinExplorer

Mój fanpage na Facebooku ----> MarcinExplorer

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Uprawnienia na kombajn Dzisiaj, 10:58
 •  

#202 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 31 marzec 2012 - 20:36

Uprawnienia na kombajn Z całą pewnością z prawnego punktu widzenia uprawnienia nie mogą mieć znaczenia przy wypadku tzn. nie mogą być jego przyczyną. Jeżeli przekroczyłeś normy bezpieczeństwa to za te przekroczenia odpowiadasz (wykroczenie, występek lub zbrodnię). Jeżeli uprawnienia są wymagane przez prawo a ty ich nie masz to masz dodatkowe wykroczenie (jak masz sądowy zakaz to występek), ale już nie występek czy zbrodnię. Podobnie przy wypadku czy kolizji. Jeżeli nie masz prawa jazdy to oprócz odpowiedzialności za np. wymuszenie pierwszeństwa dołożą Ci za jazdę bez stosownych uprawnień i wymierzą karę łączną. Faktem jest, że za samo wymuszenie potraktują bardziej surowo bo nie miałeś prawa jazdy. Kiedyś byłem biegłym i robiłem opinie również w sprawach kilku wypadków śmiertelnych podczas pracy kombajnów w polu. Nie przypominam sobie abym sprawdzał ja lub sąd czy kombajnista miał uprawnienia.

#203 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 31 marzec 2012 - 21:03

Uprawnienia na kombajn O ile dobrze pamiętam to w 2000 roku uległem wypadkowi przy przestawianiu śrutownika co zakończyło się 8 szwami na kciuku i zerwaniem paznokcia, pęknięciem kości i ponad dwoma miesiącami zwolnienia lekarskiego(i 4.5 zł za każdy dzień niezdolności do pracy)Wypadek był zgłoszony do krusu. Po przyjeździe ich przedstawiciela miałem całą serię pytań typu:
czy znam zasadę działania śrutownika
czy znam zasady bezpiecznego użytkowania
jaką szkołę skończyłem i jaki tytuł uzyskałem (mechanizator rolnictwa)
czy byłem trzeźwy i wolny od działania innych używek...
Na komisji lekarskiej lekarz orzecznik stwierdził ( nie przeglądał nawet historii leczenia):Na podstawie oględzin uszczerbku na zdrowiu nie stwierdzam.
Kurs kombajnisty zrobiłem z myślą o KRUSie i ich pomysłowości podczas badania wypadku( o ile taki będzie mieć miejsce choć wolał bym tego w życiu uniknąć)

Edytowany przez KRISTOFORn, 31 marzec 2012 - 21:13.


#204 Share FOX2

FOX2

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 89 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 01 kwiecień 2012 - 01:16

Uprawnienia na kombajn

Wydaje mi się, że jest to tak samo jak z jazdą np. koparką, ładowarką lub innym ustrojstwem, aby jechać po drodze wystarczy prawo jazdy, ale aby tym pracować trzeba mieć uprawnienia, tak samo może być i w tym przypadku, aby jechać kombajnem drogą wystarczy prawo jazdy, ale aby nim pracować na polu potrzebne są uprawnienia.

Chcesz mi powiedzieć, że aby, we własnym gospodarstwie, 35 konnym Weidemann'em załadować rozrzutnik, to muszę posiadać uprawnienia? Do czego to dojdzie niedługo. Twierdzę natomiast, że z punktu widzenia prawnego, nie są wymagane żadne uprawnienia. Kwestia ewentualnych roszczeń i odszkodowań, chociażby z KRUSu czy od indywidualnego ubezpieczyciela, to jest kwestia zapoznania się z ogólnymi i szczególnymi warunkami umowy danego ubezpieczyciela. Swoją drogą, ciekawe czy KRUS publikuje jakiekolwiek ogólne warunki ubezpieczeń rolników :)

Uprawnienia służą do tego, że w razie wypadku czy innego nieszczęścia masz dokument, który potwierdza, że uczestniczyłeś w kursie, który Cię przygotował z BHP na temat kombajnu, jego obsługi, działania, że wiesz co to za maszyna i jak się nią posługiwać.

I w jaki sposób, i w czym te uprawnienia mają mi pomóc? Zmniejszają moją odpowiedzialność za wypadek? Sąd wyda łagodniejszy wyrok? Aby poznać zasadę działania oraz posługiwania się maszyną, nie potrzebujesz żadnych kursów. Nauczysz się tego na własnym polu czy we własnym gospodarstwie.

Dokument ten można porównać do prawa jazdy, samochodem też można jeździć bez prawka

Słucham?! Szczerze wątpię, czy ten "świstek" może być w ogóle nazywany dokumentem. To już chyba Legitymacja Zucha ZHP ma większą moc i prawną oraz rangę :)
Poruszając się samochodem, musisz posiadać dokument w postaci prawa jazdy na odpowiednią, dla prowadzonego pojazdu, kategorię. Polskie prawo i przepisy, chociażby "Prawo o ruchu drogowym", tego wymagają.

Z całą pewnością z prawnego punktu widzenia uprawnienia nie mogą mieć znaczenia przy wypadku tzn. nie mogą być jego przyczyną. Jeżeli uprawnienia są wymagane przez prawo a ty ich nie masz to masz dodatkowe wykroczenie (jak masz sądowy zakaz to występek), ale już nie występek czy zbrodnię.

Mimo iż nie jestem prawnikiem, ani biegłym, to zgodnie z moją logiką i rozumem, mam takie samo zdanie jak DuzyGrzegorz.

Kiedyś byłem biegłym i robiłem opinie również w sprawach kilku wypadków śmiertelnych podczas pracy kombajnów w polu. Nie przypominam sobie abym sprawdzał ja lub sąd czy kombajnista miał uprawnienia.

Nie ma nic cenniejszego niż opis rzeczywistości przez praktyka. Brawo, na to czekałem. A nie jakieś tam: "zdaje mi się', "wydaje mi się", "podobno trzeba mieć...".

O ile dobrze pamiętam to w 2000 roku uległem wypadkowi przy przestawianiu śrutownika co zakończyło się 8 szwami na kciuku i zerwaniem paznokcia, pęknięciem kości i ponad dwoma miesiącami zwolnienia lekarskiego(i 4.5 zł za każdy dzień niezdolności do pracy)

Kurczę, przykra sprawa :(

Wypadek był zgłoszony do krusu. Po przyjeździe ich przedstawiciela miałem całą serię pytań typu:
czy znam zasadę działania śrutownika
czy znam zasady bezpiecznego użytkowania
jaką szkołę skończyłem i jaki tytuł uzyskałem (mechanizator rolnictwa)
czy byłem trzeźwy i wolny od działania innych używek...

Absolutnie nie życzę, ale gdyby to kombajn, a nie śrutownik, Panu uszkodził palec, takie same pytania byłby zadane przez przedstawiciela KRUSu.
Podobnie albo nawet tak samo można by odpowiadać.
- Zna Pan zasadę działaia kombajnu?
- Znam
- Zna Pan zasadę bezpiecznego użytkowania kombajnu
- Znam
..itd.

Sarkastycznie, można by zapytać również o uprawnienia na taczkę. Nie daj Bóg, spracowany polski rolnik pchający taczkę, poślizgnie się i skręci kostkę. Uda się do lekarza, dostanie zwolnienie lekarskie. Przyjedzie biegły przedstawilciel KRUSu i zapyta rolnika, czy zna zasadę działania i użytkowania taczki. A, że w spiżarni KRUSu prawie pusto, to na dodatek poprosi rolnika o przedstawienie "kursu na taczkę". I co, drodzy forumowicze, myślicie na ten cały temat uprawnień?

Zapytam ponownie, o ustawę i rozporządzenie, ukazujące czarno na białym, że "kurs kombajnisty" jest wymagany przez organ X, na podstawie prawa Y, wydawany przez organ Z.
Może mi ktoś powidzieć, gdzie jest napisane, że rolnik nie posiadający "kursu kombajnisty", nie otrzymana odszkodowania z KRUSu w razie wypadku podczas pracy kombajnem?

Przepraszam, że tak drążę temat. Nie mogłem nigdzie odszukać stosownych przepisów, o które pytam na łamach forum, więc pozwoliłem sobie zadać pytanie tutaj. Może są osoby znające ten temat zdecydowanie lepiej niż ja.
Pozdrawiam.
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed" - Theodore Roosevelt

#205 Share niebieski

niebieski

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 152 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 09:38

Uprawnienia na kombajn Nie chcę ci ubliżać, ale nie wiem skąd cię wypuścili, żyjemy w świecie cywilizowanym i nie zawsze większy ma pierwszeństwo, na niektóre urządzenia niestety trzeba mieć uprawnienia, na swoim podwórku, jeśli jest ogrodzone i zamknięte możesz jeździć czym chcesz, ale spróbuj jechać na usługę i spowoduj jakiś wypadek. W biurze Państwowej Inspekcji Pracy wytłumaczą ci czy uprawnienia na sprzęt to tylko legitymacja ZHP czy może coś więcej. A forum to właśnie taki miejsce gdzie ludzie ze sobą rozmawiają właśnie w ten sposób „ wydaje mi się, lub moim zdaniem”.
Powodzenia w życiu bez zasad.

#206 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 01 kwiecień 2012 - 09:59

Uprawnienia na kombajn Więcej z takim podejściem jak Ty FOX2. Przyczyną wypadku nie może być brak świstka. Jest natomiast wymóg zapoznania się z instrukcją obsługi. Ja prawnikiem nie jestem, jestem rolnikiem przede wszystkim jak Ty i pewnie stąd mamy takie same poglądy i doświadczenia. Napisałem, że sprawę wyjaśnię tak jak wyjaśniłem sprawę w temacie "Opryskiwacz-kontrola drogowa" i wykazałem wiele nieprawidłowości w postępowaniu PIORiN, http://www.agrofoto....__1#entry836592, w tym naruszanie kodeksu karnego o czym poinformowałem odpowiednie służby aby uchronić innych przed bezprawiem. Aby mieć dokument, którym można się posługiwać przy sporach chociażby z KRUS potrzebuję trochę czasu. W sprawie tych nieszczęsnych opryskiwaczy taki niezbędny dokument jest i każdy może się nim posługiwać i swoich racji bronić przed biurokratyczną machiną. Takie rozwiązanie sprawy uważam za najlepsze i ostateczne, choć problem z biurokracją pozostaje. Poczekajmy na wyjaśnienia MRiRW. Urzędnikom trzeba czarno na białym i z podpisem kogoś ważnego. I jeszcze jedna ważna sprawa dotycząca kombajnu (i wszystkich innych maszyn i narzędzi). Wpuszczając kogoś do pracy pracodawca musi poinstruować go o zasadach BHP i niebezpieczeństwach. Jeszcze raz dzięki za ważne uwagi, które przyjmuję z pokorą, Jak coś to PW. To co sarkastycznie pisałeś to niestety smutna rzeczywistość.

#207 Share Harnas88

Harnas88

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 399 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Augustów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 10:07

Uprawnienia na kombajn Zgadzam sie z "niebieski" Pracując na usługach czy prywatnie musisz mieć uprawnienia. Wystarczy ze człowiek z PIP-u przyjdzie tobie na pole jak kosisz zboże czy kukurydze sieczkarnią samojezdną to pierwsze jego pytanie to "czy posiada pan uprawnienia" dopiero później sprawdza gaśnice osłony itp.

#208 Share FOX2

FOX2

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 89 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 01 kwiecień 2012 - 17:18

Uprawnienia na kombajn

Nie chcę ci ubliżać, ale nie wiem skąd cię wypuścili, żyjemy w świecie cywilizowanym

Otóż to. Cywilizowanym? To dlaczego wymaga się od Nas uprawnień, których posiadanie nie jest wymagane przez władzę ustawodawczą?
Cywilizowany, w moim rozumieniu tego słowa, oznacza jasno, czarno na białym, uporządkowany i określony przez prawo.

...na niektóre urządzenia niestety trzeba mieć uprawnienia, na swoim podwórku, jeśli jest ogrodzone i zamknięte możesz jeździć czym chcesz, ale spróbuj jechać na usługę i spowoduj jakiś wypadek.

Jakie znaczenie ma ogrodzenie i zamknięcie podwórka?! Proszę Cie...litości. Jakiś paragraf o tym rzecze?

W biurze Państwowej Inspekcji Pracy wytłumaczą ci czy uprawnienia na sprzęt to tylko legitymacja ZHP czy może coś więcej.

Dobrze, kto wydaje "uprawnienie kombajnisty", jaki ogran, na podstawie jakiej ustawy? Przypuszczam, że takie uprawnienie to sobie sam mogę wydać i podpisać. Ba, nawet sobie je zalaminuję. Przecież to dokument :)

Powodzenia w życiu bez zasad.

Rozumiem, że "bezzasadnym" jest, szukanie podstawy prawnej, która jasno mówi o konkretnych uprawnieniach. Dziwne. Myślałem, że jeżeli żaden paragraf nie wymaga posiadania uprawnienia na kombajn, to oznacza, że nie nikt nie może takowego uprawnienia ode mnie wymagać. I TO właśnie dla mnie jest zasada.
Właśnie przekonuję się do tego, jak łatwo jest manipulować ludźmi, wymagać od nich czegoś, co nie istnieje. Ludzie nie pytając, wykonują to co chcesz. A jakby przyjechał Pan z PIPu, i kazał przemalować wszystkie maszyny na żółto, przemalowalibyśmy je, nie zastanawiać się dlaczego i po co? Nie tańczmy, tak jak Nam zagrają!

Zgadzam sie z "niebieski" Pracując na usługach czy prywatnie musisz mieć uprawnienia. Wystarczy ze człowiek z PIP-u przyjdzie tobie na pole jak kosisz zboże czy kukurydze sieczkarnią samojezdną to pierwsze jego pytanie to "czy posiada pan uprawnienia" dopiero później sprawdza gaśnice osłony itp.

No i go zapytam od razu, jakie uprawnienia, przed kogo wydane oraz na podstawie jakiej ustawy i rozporządzenia wymagane? Krótka piłka.

Zrozumcie, że to parlament, w postaci sejmu i senatu, posiada władzę ustawodawczą. Inaczej mówiąc, to na ulicy Wiejskiej w Warszawie, tworzone jest prawo. Instytucje i organy takie jak, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, itd. czy inne tego typu dziwadła, egzekwują, nadzorują i kontrolują przestrzeganie prawa ustalonego przez władzę ustawodawczą (Sejm i Senat). PIP nie jest żadnym organem władzy ustawodawczej, i nie ustala żadnego prawa. To jest "robotnik" Sejmu oraz Senatu, a dokładnie to odpowiedniego ministerstwa, który ma kontrolować i nadzorować ustalonego wcześniej prawa pracy i BHP.
Urzędnik PIP to może nawet chcieć ode mnie 30 uprawnień, na kombajn, na paski klinowe, na heder, na dźwignie zmiany biegów, na rozrzutnik, na siewnik, na śrutownik, na dojarkę, na żółtego koguta, na taczkę i widły też. Dopóki urzędnik nie pokaże mi ustawy, wydanej przez organ ustawodawczy, wymuszającej na mnie posiadanie danego uprawnienia do pracy konkretnym urządzeniem, dopóty takiego uprawnienia nie przedstawię i będę dalej kontynuował pracę bez rzekomych "uprawnień".

Poczekajmy na wyjaśnienia MRiRW. Urzędnikom trzeba czarno na białym i z podpisem kogoś ważnego.

Właśnie, poczekajmy na wyjaśnienia. Liczę na to, że DuzyGrzegorz pomoże Nam odszukać prawdę oraz praworządność.
Pozdrawiam
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed" - Theodore Roosevelt

#209 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 01 kwiecień 2012 - 17:37

Uprawnienia na kombajn @FOX2 sam widzisz że na obecną chwilę nikt z nas nie zna podstawy prawnej i zamiast liczyć tylko na wyniki działania @DużyGrzegorz sam weź się też do dzieła i zadawaj to fundamentalne pytanie w odpowiednich instytucjach państwowych. Wdawanie się w taką jałową dyskusję nic nie daje.Dość jest już tu ogólnego zamętu i narzekania.

#210 Share roltech

roltech

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 320 postów
 • Płeć:Nie powiem

Napisany 01 kwiecień 2012 - 20:44

Uprawnienia na kombajn To może to coś pomoże

Samojezdne maszyny rolnicze np. kombajny zbożowe są maszynami najbardziej skomplikowanymi pod względem budowy i rozwiązań techniczno-konstrukcyjnych. Dlatego też, do ich obsługi konieczny jest duży zasób wiedzy fachowej. Operator kombajnu zbożowego powinien mieć uprawnienia do kierowania pojazdów po drogach publicznych kategorii T lub B lub wyższe kategorie. Wskazanym jest także odbycie kursu dla operatorów kombajnów zbożowych. Odpowiednie przygotowanie osób obsługujących ciągniki, agregaty i samojezdne maszyny rolnicze to podstawowy warunek gwarantujący bezpieczną pracę.

Indywidualne gospodarstwa rolne nie są objęte kontrolą w zakresie bezpieczeństwa pracy rolników i domowników. Mogą być kontrolowane gospodarstwa rolne zatrudniające pracowników najemnych lub przyjmujących praktykantów. W takich gospodarstwach rolnik staje się pracodawcą i zgodnie z Kodeksem Pracy odpowiada za bezpieczeństwo pracowników w tym również ma obowiązek dokonania oceny zagrożeń na stanowiskach pracy i przeprowadzenia szkolenia bhp dla pracowników. W tym zakresie szczegółowe informacje związane z bezpieczeństwem pracy przy obsłudze maszyn dla gospodarstw rolnych, które prowadzą zatrudnienie pracowników zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 12 stycznia 1998 roku (Dz.U. Nr 12 poz.51)

Cytaty z http://www.sir-kielc...na/185-art.html

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Uprawnienia na kombajn Dzisiaj, 10:58
 •  

#211 Share Harnas88

Harnas88

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 399 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Augustów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 21:16

Uprawnienia na kombajn Zaświadczenie wydano na podstawie § 12 ust. 1 rozporządzenia
Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie
uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej,
umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych
(Dz. U. Nr 31, poz. 216).

Tak jest na zaświadczeniach o ukończeniu kursu na kombajny zbożowe, sieczkarnie samojezdne, wózki widłowe i wielu innych zaświadczeniach.

#212 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 04 maj 2012 - 21:01

Uprawnienia na kombajn Mam wyjaśnienie co do zaświadczeń o ukończeniu kursu kombajnistów z MRiRW. Wyjaśnienie ma 5 stron, które rozwiewają wszystkie wątpliwości co do tych zaświadczeń. Z tych wyjaśnień wynika, że gdyby coś się niedobrego stało to okoliczności będą wyjaśniane biorąc pod uwagę nie posiadanie lub brak uprawnień na kombajn, a: "Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 12 stycznia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie (Dz. U. Nr 12, poz. 51) określa warunki bezpieczeństwa przy obsłudze m. in. samojezdnego sprzętu rolniczego, w tym kombajnów. Paragraf 3 rozporządzenia stanowi, że obsługa samojezdnych lub stacjonarnych maszyn rolniczych i melioracyjnych powinna być wykonywana przez osoby posiadające kwalifikacje i stosowne praeszkolenie przy obsłudze takich maszyn. Reasumując jedynymi przepisami stawiającymi wymagania w zakresie eksploatacji kombajnów zbożowych są przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Natomiast zaświadczenie o ukończeniu kursu obsługi kombajnu może być traktowane jedynie jako podwyższenie kwalifikacji rolnika". Żeby podwyższyć kwalifikacje najpierw trzeba je mieć, dlatego ministerstwo uznało, że jedynymi przepisami w tym zakresie jest Prawo o ruchu drogowym. Dalej: " Podstawowe obowiązki rolnika indywidualnego lub gospodarstwa rolnego rolnego jako pracodawcy określa art. 94 (Kodeksu pracy przyp. DużuGrzegorz)... Pracodawca (w tym również rolnik indywidualny zatrudniający pracowników ) jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie, ... Pracodawca jest zobowiązany zaznajomić pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywania przez nich prac, wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na poszczególnych stanowiskach pracy oraz poinformować o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą i zasadach ochrony przed zagrożeniami. Zakres merytoryczny szkoleń oraz podmioty upoważnione do przeprowadzania szkolenia w dziedzinie bhp szczegółowo określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z późn. zm.)". Z tego pisma wynika także, że Inspekcja Pracy może zrobić kontrolę jeżeli kosi wynajęty pracownik we własnym gospodarstwie lub na zarobku nawet w ramach pomocy sąsiedzkiej lub czynie społecznym, a jeżeli sam u siebie to już nie.
Reasumując uprawnienia na kombajn nie mają żadnej mocy prawnej i ich brak nie może być podstawą jakiejkolwiek kary. Moc wiążącą mają zaświadczenia wydane przez właściciela gospodarstwa na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 12 stycznia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie (Dz. U. Nr 12, poz. 51). Brak takiego zaświadczenia może być przyczyną pociągnięcia do odpowiedzialności. Uprawnienia miałyby moc prawną pod warunkiem zawarcia umowy między uprawnioną jednostką szkolącą a rolnikiem właścicielem gospodarstwa w zakresie przeszkolenia pracowników ale tylko w jego gospodarstwie i osób objętych tą umową. Mimo wszystko zachęcam do szkoleń i uzyskiwanie uprawnień dla samego siebie. Co bardzo ważne, pracownikowi przekazujcie instrukcję obsługi przed rozpoczęciem pracy. Pismo ministerstwa które cytuję jest z 25 kwietnia 2012 roku i nosi znak DON zs-wm-0700-18/12(765). Jeżeli ktoś ma problemy związane z brakiem uprawnień na kombajn to niech się na nie powoła. Pismo zawiera jeszcze wiele ważnych spraw związanych z bhp w gospodarstwach rolnych, jednak tu musi wkroczyć moderator i zaproponować formę upowszechnienia tej wiedzy. Pismo mogę przesłać e-mail'em.
PS. Tylko FOX2 miał rację. Ja posypuję przed nim sobie głowę popiłem. Mam nadzieję, że inni co na niego naskoczyli też tak zrobią, a zwłaszcza moderator. Podziękowanie dla KRISTOFORn za motywację.

Edytowany przez Profil usunięty, 04 maj 2012 - 21:47.


#213 Share balcerek1

balcerek1

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2639 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 04 maj 2012 - 23:08

Uprawnienia na kombajn Koledzy uprawnienia na kombajn są potrzebne do pracy na kombajnie u obcej osoby czyli jak pracujesz u kogoś a jeżeli prowadzisz kombajn po drodze prawo jazdy kat T lub B a a jak pracujesz swoim kombajnem to uprawnienia nie są ci nie potrzebne.a w razie jakiegoś wypadku to zawszę pracujesz u siebie na polu.Ja miałem przypadek gościu włożył palec pod wariator jezdny przy bizonie jak miałem otwartą osłonę i po palcu.Miałem wizytację z krusu i tez mi zadali pytanie czy posiadam uprawnienia na kombajn a ja im na to ze do czego mi uprawnienia skoro wykonuję pracę swoim sprzętem a nie czyimś i uprawnienia nie są mi potrzebne.Choć je posiadam od 1994 roku tylko by trzeba je poszukać :rolleyes: pozdrawiam

#214 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 04 maj 2012 - 23:44

Uprawnienia na kombajn Takie zachowanie KRUS stanowi karygodne przekroczenie uprawnień. Minister rolnictwa pisze wyraźnie, że nie wolno żądać uprawnień na kombajn, a KRUS jemu podlega. Może natomiast żądać prawa jazdy, nawet na podwórku, bo ono potwierdza przeszkolenie z zasad pierwszej pomocy. Może żądać zaświadczenia o odbyciu szkolenia na kombajn (zupełnie inny dokument niż uprawnienia na kombajn i nie mający z nim nic wspólnego) od osoby innej niż właściciel gospodarstwa tylko Państwowa Inspekcja Pracy. Te informacje są sprawdzone i pewne.

Nie cytuj ostatniego posta !!!!!!!!!!!

Edytowany przez MAT912, 06 maj 2012 - 00:15.


#215 Share robert983

robert983

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 479 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 05 maj 2012 - 20:28

Uprawnienia na kombajn a ja nie mam i robił nie będę do niczego mi to nie potrzebne i tych co znam kombajnistów też tego papierka nie mają nie będziemy kasy nabijać tym złodziejom

#216 Share kombajnista84

kombajnista84

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 519 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:pszczyna-okolice

Napisany 13 maj 2012 - 09:09

Uprawnienia na kombajn tak nie wykładaj 500zł a jak ci sie maszyna spali to zapomnij o kasie ze dostaniesz z ubezpiezenia,prawka tez nie rob przeciez umiesz jezdzic nie bedziesz nabijał komus kasy racja popieram jestes bardzo inteligetny!!!

#217 Share tedizetor56

tedizetor56

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 514 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:pow piotrkow tryb.
 • Zainteresowania:rolnictwo,myslistwo,pilka nozna Wdizew Lódz.

Napisany 13 maj 2012 - 21:30

Uprawnienia na kombajn Ale macie problem :o ja mam wiekszy bo mam uprawnienia a kombajnu nie mam :huh:
Zetor Team.

#218 Share robert983

robert983

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 479 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 13 maj 2012 - 22:03

Uprawnienia na kombajn Kolego @komajnista 84 takie jest moje zdanie na ten temat prawko mam od 17 roku życia a co do zdarzeń losowych to nie ma mocnego.więc o inteligencji mi kolega nie pisze,z ubezpieczeniem jest tak że każdy decyduje się czy ubezpieczyć czy nie.kolego @tedizetor56 ja wyrażam tylko swoje osobiste zdanie.

#219 Share kombajnista84

kombajnista84

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 519 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:pszczyna-okolice

Napisany 15 maj 2012 - 21:29

Uprawnienia na kombajn dobra dobra...twoje zdanie jest smiechu warte!!!!!!poco ci prawko jak umiesz jezdzic.....

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Uprawnienia na kombajn Dzisiaj, 10:58
 •  

#220 Share lukejro

lukejro

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 714 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:dolnośląskie

Napisany 16 maj 2012 - 19:30

Uprawnienia na kombajn Koledze z wioski parę lat temu spalił się kombajn. Maszyna była ubezpieczona ale nie wypłacili mu odszkodowania bo nie miał uprawnień i jeździł na opale...

Podobne tematy