Skocz do zawartości

Jaka to rasa?

28 odpowiedzi na ten temat

#21 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 14 kwiecień 2012 - 08:11

Jaka to rasa? dokładnie czasem czerwony kolor może wyjść dopiero w2 a nawet w 3 pokoleniu, co do rasy na 90% obstawiam że to simental kilka byków ma gen red i bezrożnośc i ( aktualanie mam takiego w hodowli, ale to nie pierwszy przypadek), szkoda że nie masz foto, na pewno da się rozpoznać po mięsie bo jest bardziej marmurkowate i poprzerastane błonkami u hereforda. Ciekawostką jest że np. Włosi mają fioła na punkcie hereforda i angusa szczególnie tej drugiej rasy, nigdy takiego opasa nie chcieli kupić ze względu na odmienny charakter mięsa dla ich niebiańskich podniebień. To że pozyskiwałeś 25 litrów mleka nie oznacza że to nie mógł być simental. Ja mam taką krowę która wywodzi się z dobrej linii i jako jedyna daje ma 26-28 litrów potem spada do 22 i tak doi do zasuszenia a przed nią matki dawały o wiele więcej, z czego kolejne córki są rekordzistkami w stadzie.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaka to rasa? Dzisiaj, 01:29
  •  

#22 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 kwiecień 2012 - 10:12

Jaka to rasa? Może to i simental, już sam nie wiem.
A matka tej krowy ile dawała dziennie i ile dają jej córki, bo to nie możliwe aby krowa HF tak mało dawała? U mnie średnia dzienna wydajność to 36 litrów od krowy a są i takie na zasuszeniu co dają po 10 l dziennie, ale normalnie dają dużo, więc ja tej krowy nie mogłem hodować bo zaniżała mi średnią i na twoim miejscu tej też bym nie chował, bo nie masz pewności że jej wnuczki tyle samo nie będą dawać.

#23 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 14 kwiecień 2012 - 11:40

Jaka to rasa? U mnie jest taki przypadek że mam biało-brązową krowę mleczną i zacielana została simentalem z wws mandolino którego kolor jest tak jakby ciemny żółty lub jasny brąz i urodziła się jałówka ciemno brązowa i przyjechał niedawno inseminator i stwierdził że to po limousine i teraz nie wiadomo czy zostawić ją na mleko na własny użytek czy nie.

#24 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 14 kwiecień 2012 - 11:46

Jaka to rasa? jest jednolitego umaszczenia czy ma jakieś białe łaty?

#25 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 kwiecień 2012 - 11:56

Jaka to rasa? Jak chcesz mieć mleczno mięsne krowy to kryj lepiej montbeliarde. Simental moim zdaniem to mleka mało daje, a montbeliarde już trochę więcej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 14 kwiecień 2012 - 12:39

Jaka to rasa?

jest jednolitego umaszczenia czy ma jakieś białe łaty?

Jest cała brązowa, a grzbiet ma czarny i trochę głowy

#27 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 kwiecień 2012 - 12:51

Jaka to rasa? To raczej limousine lub angus. Ja na mleko to bym jej nie chował

#28 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 14 kwiecień 2012 - 19:35

Jaka to rasa? napewno nie jest to simental prawdopodobnie LM. Mleka z tego nie będzie na mamkę albo na opas się nadaje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share Zootechnik7

Zootechnik7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 18 grudzień 2014 - 18:55

Jaka to rasa?

To najprawdopodobniej HEREFORD. Ta rasa w USA jest tak prowadzona by była bezrożna. Jeśli chodzi o gen umaszczenia czerwonego jest on recesywny © a czarny dominujący © tzn tylko w przypadku gdy kryjemy czerwonym buhajem (cc) i krowa też jest czerwona (cc) mamy 100% pewności na uzyskanie czerwonego cielaka. Gdy krowa ma red factory (czarna z genem czerwonym (Cc)) i kryjemy czerwonym (cc) to mamy 50% szansy na czerwone cielę jeśli mamy czarną (CC) i czerwonego buhaja (cc) nie mamy czerwonego cielaka (Cc) - red factory. Podobnie jest z bezrożnością tylko ona jest dominująca (PP) nad rożnością (pp). i gdy dojdzie do kojarzenia takich osobników wszystkie cielaki będą bezrożne.