Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wszy na świniach

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Michal14514

Michal14514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 18:19

Wszy na świniach Witam. Zauważyłem dzisiaj na knurze wszy lub pchły. takie ciemno ubarwione licznie siedziały na grzbiecie. czym to wytruć???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wszy na świniach Dzisiaj, 00:53
  •  

#2 Share sony5

sony5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 30 marzec 2012 - 19:00

Wszy na świniach normalnym odpchlaczem dla psów w dezodorancie u mnie pomogło

#3 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2162 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 19:20

Wszy na świniach idź do weterynarza i poproś o taką posypkę na sierść na pchły i wszy, posyp świnie i zobaczysz że po dniu problem zniknie

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2479 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 19:23

Wszy na świniach Biomectin 1%

#5 Share Michal14514

Michal14514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 21:15

Wszy na świniach dzięki za odp.dodam tylko że te wszy były tylko na knurze i to mnie zdziwiło bo na lochach nieznalazłem ani jednej. pozdrawiam

Edytowany przez Marcin91, 31 marzec 2012 - 11:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2479 postów

Napisany 31 marzec 2012 - 19:50

Wszy na świniach z knurem to trzeba uważać bo ten zaszczyk jest bardzo bolesny ,

#7 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 31 marzec 2012 - 19:58

Wszy na świniach Slyszalem ze przepracowym olejem sie swinie polewa i wszy sie traca
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#8 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 31 marzec 2012 - 21:30

Wszy na świniach Już się tak nie rozpędzajcie olej przepracowany może i pomaga, ale z takich domowych sposobów są mniej rzucające się w oczy jak np. muchozol. Generalnie jednak trzeba pamiętać o tym, że wszy i pchły się rozmnażają znosząc jaja które są można tak to ująć na skórze(ewentualnie w ściółce), więc aby leczenie było skuteczne to trochę musi potrwać. Iwermektyna/doramektyna jest tu dobrym pomysłem(choć można by też rozważyć preparat stosowany zewnętrznie jak np. Medimec Pour-on 0,5% - tak wiem zalecany jest ponoć dla bydła, ale myślę nie powinien zaszkodzić). Genralnie jednak leczenie ogólne np. Biomectinem to jedno, ale wg powinno się zastosować też zewnętrznie chociażby roztwór jodyny(albo jakiegoś insektycydu który można stosować na skórę) aby utrudnić trochę życie pasożytom i zapobiegać nadkażeniom bakteryjnym + stosowanie w dezynsekcji kojca również insektycydy, bo pchły mogą bytować np. w ściółce. No i taka uwaga no koniec - zaleca się aby odrobaczanego knura przez około 2 tyg po podaniu środka nie powinno użytkować się jako rozpłodowca.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#9 Share Michal14514

Michal14514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 10:00

Wszy na świniach a wnagłym wypadku gdyby był potrzebny do działania to można go puścic na loche, czy jak go już zaczne leczyć to niema mowy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:31

Wszy na świniach Generalnie to chodzi o to, że jak podajesz taki lek jak iwermektyna iniekcyjnie to działasz ogólnoustrojowo tj zwalczasz te wszy czy też świerzb na skórze, ale też odrobaczasz p.pokarmowy, knur w tym okresie wydala z kałem masę pasożytów i ich jaja i wprowadzając do niego lochę ryzykujesz przeniesieniem zakażenia na lochę. Po za tym obiło mi się też kiedyś o uszy, że sama iwermektyna obniża jakość nasienia(nigdzie jednak oficjalnie nie piszą o tym w przeciwwskazaniach), za to np. przy doramectynie zaznaczają, że może być stosowana u knurów rozpłodowych i macior w czasie krycia i karmienia. Jeżeli jednak kryjesz naturalnie i chcesz maksymalnie ograniczyć problem(zlikwidować w 100% chyba się go nie da) to stosowne by było zastosować terapię wobec całego stada podstawowego i powtarzać ją co najmniej 2 razy w roku. Natomiast jeżeli knur musi być nagle użytkowany(no chyba mniej więcej da się przewidzieć terminy kryć i jakoś sensownie to ustawić) to wg mnie opcje są 3: nie bawić się i kryć, przepuścić ruję lub kupić nasienie i kryć sztucznie - wg opcja nr 3 jest najoptymalniejsza, ale może się mylę co do tej iwermektyny - mógłbyś się poradzić np. Krzynia on myślę może mieć więcej doświadczeń w temacie.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy