Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wyjałowiona ziemia

44 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kamin60

kamin60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 20:24

Wyjałowiona ziemia Witam posiadamy oddalone o kilka dobrych km pole i nie opłaca nam się tego nawozić ani obornikiem ani gnojówką więc jak tą ziemie użyźnić. Planuje wsiać jakiś poplon i potem to zaorać i posiać jakieś zboże np.ozime co wy na to ?? Co wsiać jako poplon

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wyjałowiona ziemia Dzisiaj, 11:14
  •  

#2 Share Krzychu18

Krzychu18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 21:15

Wyjałowiona ziemia Najlepszy na poplon był by łubin . Tylko jak na na tym polu przez kilka lat nie było siane roślin strączkowych to nasiona zapraw nitraginą koszt 30 zł na hektar bo wtedy lepiej pobiera azot atmosferyczny.

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 marzec 2012 - 21:18

Wyjałowiona ziemia Wapno daj

#4 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 21:20

Wyjałowiona ziemia Gorczycę zasiej polecam bo ma duże korzenie i duża masę zieloną.... dodatkowo przed jej siewem powapnuj pole

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#5 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 21:25

Wyjałowiona ziemia A może łubin lub inną motylkowata zasiać już w plonie głównym teraz. Użyźnisz pole a przy okazji będziesz miał nasiona a poplon np. gorczyce dopiero latem.

#6 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 21:26

Wyjałowiona ziemia wiesz łubin wymaga stanowiska... obawiam sie że na słabej ziemi mało urośnie i chwast go zarosnie

#7 Share Przemas15

Przemas15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa , samochody

Napisany 25 marzec 2012 - 21:32

Wyjałowiona ziemia Z tego co wiem to gorczyca też wymaga dosyć dobrych warunków glebowych i wodnych
Łubin jest dobry ale też trzeba go o niego dbać ja radzę wybrać odmianę wysoką lepiej zakryje ziemie i chwasty nie powinny tak wschodzić taka jest moja opinia

Edytowany przez milanreal1, 26 marzec 2012 - 14:36.
cytowanie poprzedniego posta

SKR Smutny Koniec Rolnictwa

#8 Share kamin60

kamin60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 21:34

Wyjałowiona ziemia Wcześniej siałem tam zboże (jęczmień, owies). Jest tego 3,5h. Poplon zasiał bym najlepiej taki żeby krówki lub bydlaczki mogły to zjeść. Wapnem mogę nawieść nie są to jakieś straszne pieniądze oczywiście(nie ten w granulkach popakowanych w woreczki bo ten to będzie drogi)tylko taki ładowany na samochód łycho i wieziony do klienta. Wydaje mi się że gorczyca będzie chyba najlepsza no i bydło by to jeszcze jakoś zjadło i jałówki, krowy mleczne by tego nie dostały bo podobno lubi od tego się zepsuć mleko.Dziękuje za wszelkie rady.PS a te wapno to mogę rozsiać normalnym rozsiewaczem takim jak resztę nawozów ??

Edytowany przez kamin60, 25 marzec 2012 - 21:40.

#9 Share Przemas15

Przemas15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa , samochody

Napisany 25 marzec 2012 - 21:37

Wyjałowiona ziemia Ale łubin słodki też możesz dać jako paszę ześrutowaną bydłu
Pomyśl jeszcze o mączce mięsno-kostnej
SKR Smutny Koniec Rolnictwa

#10 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 21:39

Wyjałowiona ziemia mączke i wapno z cukrowni można rozrzutnikami wozuć ( wysiej 2 t na hektar) i to powinno pomóc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 25 marzec 2012 - 21:47

Wyjałowiona ziemia

Wcześniej siałem tam zboże (jęczmień, owies). Jest tego 3,5h. Poplon zasiał bym najlepiej taki żeby krówki lub bydlaczki mogły to zjeść. Wapnem mogę nawieść nie są to jakieś straszne pieniądze oczywiście(nie ten w granulkach popakowanych w woreczki bo ten to będzie drogi)tylko taki ładowany na samochód łycho i wieziony do klienta. Wydaje mi się że gorczyca będzie chyba najlepsza no i bydło by to jeszcze jakoś zjadło i jałówki, krowy mleczne by tego nie dostały bo podobno lubi od tego się zepsuć mleko.Dziękuje za wszelkie rady.PS a te wapno to mogę rozsiać normalnym rozsiewaczem takim jak resztę nawozów ??

Jeśli nie dajesz na tym polu obornika, słomę raczej też zbierasz, to poplon cały powinien byś przyorany.
Albo poplonem karmisz pole albo byki, wszystkiego się nie da naraz. Jako poplon polecił bym Ci seradele, możesz ją wsiać z jęczmieniem albo owsem lub po zbiorze plonu mieszankę poplonową z udziałem saladery. Świetnie kryje pole dodatkowo wzbogaci w N.
antyfan AF

#12 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 22:03

Wyjałowiona ziemia poplon po to się sieje aby wzbogacić pole o to co urośnie a nie po to żeby go karmić...

#13 Share kamin60

kamin60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 22:06

Wyjałowiona ziemia Wszystko się zgadza ale ja chciałem upiec 2 pieczenie na 1 ogniu no ale tak się nie da sam to przemyślałem i zobaczyłem że to co napisałem nie ma sensu bo przecież co tu ma wtedy użyźnić

Edytowany przez milanreal1, 26 marzec 2012 - 14:36.
cytowanie poprzedniego posta

#14 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 22:08

Wyjałowiona ziemia ja jescze poleciłbym zabieg głęboszowania lub głębokiej orki

#15 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 marzec 2012 - 14:35

Wyjałowiona ziemia Tak po to żeby wyciągnąć bezwartościowa martwice? I palic paliwo w głęboszu jak jest to zbędne?

mączke i wapno z cukrowni można rozrzutnikami wozuć ( wysiej 2 t na hektar) i to powinno pomóc

I tu to samo. Po 1 nie wiadomo czy te wapno w ogóle jest potrzebne. Autor nie podał żadnych informacji, nawet jaka to klasa bonitacyjna. Po 2 wapno z cukrowni żeby coś dało to by trzeba było z 10t go zastosować.

Do autora. Na początek zrób analizę gleby! Zapłacisz 9,8zl a będziesz wszystko wiedział co na tym polu występuje.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#16 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 26 marzec 2012 - 16:39

Wyjałowiona ziemia @milanreal1 - czasami nawet nie te w zaokrągleniu 10 zł. W niektórych gminach są bezpłatne próbki np jak w mojej.

#17 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 marzec 2012 - 21:22

Wyjałowiona ziemia Zrób analizę gleby, jeśli jest zakwaszona to posyp wapnem. Po żniwach wsiej gorczycę, a na wiosnę ją zaoraj. Dostaniesz jeszcze dopłatę unijną.

Edytowany przez rmiecz8, 27 marzec 2012 - 21:23.

#18 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 28 marzec 2012 - 22:08

Wyjałowiona ziemia jak zaorać to na jesien... nie ma sensu jej trzymać do wiosny, niech cała masa zielona trafi do gleby a nie zgnije.. to nie siew w mulcz.

#19 Share kamin60

kamin60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 17:52

Wyjałowiona ziemia Planuje teraz na wiosnę wsiać lucernę, po zebraniu III pokosów zaorać i wsiać poplon gorczycy na wiosnę znowu głęboka orka żeby wszystko ładnie pokryło i owies lub jęczmień

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share mysza103

mysza103

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 20:09

Wyjałowiona ziemia Ja też sieje lucerne zaprawiam nirtaginą , ale jak zacznie kwitnąć zetne orkanen ( wszystko zostanie na polu ) póżniej płyciutko talerzówką (żeby jeszcze coś odbiło od korzeni ) w połowie września pług , a potem siew pszenicy .. Pierwszy raz tak będe robił . podobno lucerna zaprawiona nitraginą i przyorana w całości (zielony nawóz ) potrafi związać 400-600 kg azotu