kamin60

Wyjałowiona ziemia

Polecane posty

kamin60    1

Witam posiadamy oddalone o kilka dobrych km pole i nie opłaca nam się tego nawozić ani obornikiem ani gnojówką więc jak tą ziemie użyźnić. Planuje wsiać jakiś poplon i potem to zaorać i posiać jakieś zboże np.ozime co wy na to ?? Co wsiać jako poplon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzychu18    6

Najlepszy na poplon był by łubin . Tylko jak na na tym polu przez kilka lat nie było siane roślin strączkowych to nasiona zapraw nitraginą koszt 30 zł na hektar bo wtedy lepiej pobiera azot atmosferyczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wapno daj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Gorczycę zasiej polecam bo ma duże korzenie i duża masę zieloną.... dodatkowo przed jej siewem powapnuj pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

A może łubin lub inną motylkowata zasiać już w plonie głównym teraz. Użyźnisz pole a przy okazji będziesz miał nasiona a poplon np. gorczyce dopiero latem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

wiesz łubin wymaga stanowiska... obawiam sie że na słabej ziemi mało urośnie i chwast go zarosnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemas15    0

Z tego co wiem to gorczyca też wymaga dosyć dobrych warunków glebowych i wodnych

Łubin jest dobry ale też trzeba go o niego dbać ja radzę wybrać odmianę wysoką lepiej zakryje ziemie i chwasty nie powinny tak wschodzić taka jest moja opinia

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

SKR Smutny Koniec Rolnictwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamin60    1

Wcześniej siałem tam zboże (jęczmień, owies). Jest tego 3,5h. Poplon zasiał bym najlepiej taki żeby krówki lub bydlaczki mogły to zjeść. Wapnem mogę nawieść nie są to jakieś straszne pieniądze oczywiście(nie ten w granulkach popakowanych w woreczki bo ten to będzie drogi)tylko taki ładowany na samochód łycho i wieziony do klienta. Wydaje mi się że gorczyca będzie chyba najlepsza no i bydło by to jeszcze jakoś zjadło i jałówki, krowy mleczne by tego nie dostały bo podobno lubi od tego się zepsuć mleko.Dziękuje za wszelkie rady.PS a te wapno to mogę rozsiać normalnym rozsiewaczem takim jak resztę nawozów ??

Edytowano przez kamin60

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemas15    0

Ale łubin słodki też możesz dać jako paszę ześrutowaną bydłu

Pomyśl jeszcze o mączce mięsno-kostnej


SKR Smutny Koniec Rolnictwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

mączke i wapno z cukrowni można rozrzutnikami wozuć ( wysiej 2 t na hektar) i to powinno pomóc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Wcześniej siałem tam zboże (jęczmień, owies). Jest tego 3,5h. Poplon zasiał bym najlepiej taki żeby krówki lub bydlaczki mogły to zjeść. Wapnem mogę nawieść nie są to jakieś straszne pieniądze oczywiście(nie ten w granulkach popakowanych w woreczki bo ten to będzie drogi)tylko taki ładowany na samochód łycho i wieziony do klienta. Wydaje mi się że gorczyca będzie chyba najlepsza no i bydło by to jeszcze jakoś zjadło i jałówki, krowy mleczne by tego nie dostały bo podobno lubi od tego się zepsuć mleko.Dziękuje za wszelkie rady.PS a te wapno to mogę rozsiać normalnym rozsiewaczem takim jak resztę nawozów ??

 

 

Jeśli nie dajesz na tym polu obornika, słomę raczej też zbierasz, to poplon cały powinien byś przyorany.

Albo poplonem karmisz pole albo byki, wszystkiego się nie da naraz. Jako poplon polecił bym Ci seradele, możesz ją wsiać z jęczmieniem albo owsem lub po zbiorze plonu mieszankę poplonową z udziałem saladery. Świetnie kryje pole dodatkowo wzbogaci w N.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

poplon po to się sieje aby wzbogacić pole o to co urośnie a nie po to żeby go karmić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamin60    1

Wszystko się zgadza ale ja chciałem upiec 2 pieczenie na 1 ogniu no ale tak się nie da sam to przemyślałem i zobaczyłem że to co napisałem nie ma sensu bo przecież co tu ma wtedy użyźnić

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tak po to żeby wyciągnąć bezwartościowa martwice? I palic paliwo w głęboszu jak jest to zbędne?

mączke i wapno z cukrowni można rozrzutnikami wozuć ( wysiej 2 t na hektar) i to powinno pomóc

I tu to samo. Po 1 nie wiadomo czy te wapno w ogóle jest potrzebne. Autor nie podał żadnych informacji, nawet jaka to klasa bonitacyjna. Po 2 wapno z cukrowni żeby coś dało to by trzeba było z 10t go zastosować.

 

Do autora. Na początek zrób analizę gleby! Zapłacisz 9,8zl a będziesz wszystko wiedział co na tym polu występuje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Zrób analizę gleby, jeśli jest zakwaszona to posyp wapnem. Po żniwach wsiej gorczycę, a na wiosnę ją zaoraj. Dostaniesz jeszcze dopłatę unijną.

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

jak zaorać to na jesien... nie ma sensu jej trzymać do wiosny, niech cała masa zielona trafi do gleby a nie zgnije.. to nie siew w mulcz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamin60    1

Planuje teraz na wiosnę wsiać lucernę, po zebraniu III pokosów zaorać i wsiać poplon gorczycy na wiosnę znowu głęboka orka żeby wszystko ładnie pokryło i owies lub jęczmień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2460

Ja też sieje lucerne zaprawiam nirtaginą , ale jak zacznie kwitnąć zetne orkanen ( wszystko zostanie na polu ) póżniej płyciutko talerzówką (żeby jeszcze coś odbiło od korzeni ) w połowie września pług , a potem siew pszenicy .. Pierwszy raz tak będe robił . podobno lucerna zaprawiona nitraginą i przyorana w całości (zielony nawóz ) potrafi związać 400-600 kg azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamin60    1

Ja raczej lucernę chciał bym zebrać a po drugie u nas we wsi i w pobliskich wsiach nikt nie ma Orkana. Być może ,że to by był dobry nawóz ale ja to chce wsiać dlatego żeby coś tam urosło i nie było z tego straty a na jesień to zależy od potrzeby nawieźć wapnem, wsiać poplon. Dzięki za tyle podpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek1    40

A jesli ja mam poplon scierniskowy i sieje gorczyce a przyoruje ją na wiosne to daje to coś ziemi ? bo inaczej nie moge bo biore na to dopłaty ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Ja bym polecił posiać jakąś słodką odmianę łubinu wąskolistnego. byłaby zielonka dla bydła i łubin też zciąga z atmosfery azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamin60    1

Tak właśnie zrobię, rozmawiałem z gościem co sprzedaje różne nasiona i powiedział że to by było najlepsze i pasza dla bydła będzie bo jak u nas się trafi mokry rok tak jak tamten to z paszą będzie licho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Ja bym polecił posiać jakąś słodką odmianę łubinu wąskolistnego. byłaby zielonka dla bydła i łubin też zciąga z atmosfery azot.

Jeśli już to żółty np. Parys. Łubin żółty ma mniejsze wymagania wodne i glebowe, siany po 15. IV da Ci więcej wartościowszej zielonki.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj