Polecane posty

marcin526    25

Panowie jaki jary jeczmien polecili byście mi na mocna glebe 1 i 2 klasa z przeznaczeniem na pasze jakis niski zeby nie wylegał. Stanowisko po ziemniakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

Pisałem prace o nawozach organicznych i naturalnych i powiem Ci że przeszukałem wiele publikacji itp i nigdzie nic nie znalazłem o siarce. Po prostu się jej nie bada. A ile może wytrzymać? Teoretycznie bez okrywy śniegowej -15.

 

 

kiedyś natknąłem się na informacje (zanotowałem w notatniku), że zawiera ok 1,5 kg (so3) w 1m3 ale ostatnio jeden przedstawiciel mówił, że siarka w gnojowicy ulatnia się jako siarkowodór i dużo jej nie ma. może świeża trochę ma. szukam jakiś prac na ten temat.

 

jęczmień w gnojowicy dostał dużo azotu i obawiam się, że do -15 nie wytrwa.

2 lata temu po dużych mrozach bez okrywy śnieżnej sąsiedzi oceniając stan przezimowania pszenżyta zastanawiali się czy zaorać czy zostawić to ja takiego dylematu nie miałem całość wymarzła prawie 100 % roślin. co roku pod wszystko leję 30m3 gnojowicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Panowie jaki jary jeczmien polecili byście mi na mocna glebe 1 i 2 klasa z przeznaczeniem na pasze jakis niski zeby nie wylegał. Stanowisko po ziemniakach.

 

Na takie ziemie polecam odmianę Eunova -spisze się bardzo dobrze, na słabsze też może być. Nie jest wymagająca, u mnie nie wyległa przy 130kg N chociaż mało brakowało, polecam skracanie. U mnie w monokulturze zbożowej spisuje się dobrze, ale musi być zabieg fungicydowy dobrym środkiem na 1-2 kolanko, zaprawić też polecam no ale to jak każde zboże. W przyszłym roku jak zdobęde materiał to zasieje zachwalanego wyżej Frontiera :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie narzekam na Eunove. Chociaż za każdym razem wychodzi za gęsto ale plon dobry. Sieje po pszenicy, gleba przeważnie klasy III. Ziarno dość grube nawet jak jest gęsty. W tym roku zaprawiany Witavaxem a później 0,9l Tebu i około 0,2-0,3l Bumpera. Sąsiad swoją odmianę NN już kosił a mój po drugiej stronie polnej drogi jeszcze był zielony. Plonu nie znam bo jeszcze nie sprzedany ale tak objętościowo to wyszło dobrze.

Też słyszałem że Frontier jest dobry, może w następnym roku wypróbuje

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszko27    0

a co byscie radzili na zboża ozime w tym jęczmień ozimy: saletre kędzierzyńska 32% czy z Yary EXTRAN 27%??

podobno z kędzierzyńskiej są straty azotu (się ulatnia) a extran (CAN) nie ma rzadnych strat, wsszystko idzie w glebe i roślinki??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

w ulotce Yary o Extranie 27 podają, że straty dzięki otoczkowaniu i odpowiednim formom azotu (formy takie same jak w saletrze amonowej i w takim samym stosunku) są minimalne. podają dla canu 2%, rsm 8%, mocznika 15%. ale są to straty amoniaku nie całego azotu. strat amoniaku w saletrze amonowej nie podają. ponoć can działa dłużej, ale dlaczego? gdyby jakiś znawca tematu mógł się wypowiedzieć, będę wdzięczny.

czy wapń i magnez w tym nawozie to dolomit?

 

uwzględniając straty N z nawozów warto pamiętać o cenie N w poszczególnych nawozach:

mocznika - 1kg N = 2,78 (1280/460)

can - 1kg N = 3,62 (1000-dolomit20=980/270)

ceny z listopada

 

saletra am. - 1kg N = 3,17 (1080/340)

ja jestem zwolennikiem saletry amonowej do stosowania pogłownego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ogólnie yara zawsze się chwali innowacyjna technologią produkcji, są najdroższe i użytkownicy ją chwalą, np chwalą się nawozem NPK w którym fosfor jest pobierany nawet zastosowany pogłównie a forma fosforu jest tam identyczna jak w polifosce. A ta yara extran skład jak każdy saletrzak, dolomit powoduje że wolno się rozpuszcza więc z tego może dłużej działać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

dobrze rozbudowana siatka przedstawicieli robi swoje. umiejętnie podkreślają walory nawozów w ten sposób, że rolnicy myślą, że tylko ich nawozy posiadają te zalety. a okazuje się, że te zalety są powszechne do wszystkich nawozów. u mnie w okolicy niektórzy rolnicy skusili się na wapno PRP za 2150zł netto za tonę. zalecają 200-250kg/ha. i proszę sobie wyobrazić, że nawet w swoich ulotkach prezentują skromne efekty stosowanie tego wapna. w jednym doświadczeniu wzrost plonu rzepaku o 1,2q, w drugim o 2q. i gdzie tu opłacalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie jest problemem sprzedać coś komuś jak ten ktoś potrzebuje tej rzeczy. Prawdziwy marketing to wzbudzić potrzebę posiadania czegoś co jest zupełnie zbędne i sprawić że klient jest naprawdę zadowolony.

No cóż można kupić saletrzak który nie nazywa się saletrzak i nie dość że w saletrzaku azot jest najdroższy to jeszcze zapłacić za jakąś fikuśną nazwę. No ale to dyskusja już bardziej do tematu opłacalności w rolnictwie. No bo jak kogoś stać to dlaczego ma sobie nie kupić

Tak wracając do tematu o jęczmieniu to saletrzak moim zdaniem jest bardzo dobrym nawozem przedsiewnym pod jęczmień tylko cena azotu sprawia że jednak wybieram mocznik.

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

azot w saletrzaku owszem wychodzi najdrożej a jeśli chodzi o mocznik to dolicz jeszcze 150 kg CaO (czyli 300kg wapna weglanowego) na każde 100kg mocznika aby zrównoważyć zakwaszające działnie tego nawozu. Poza tym saletrzak ma również troche wapnia i magnezu w składzie a tego nikt nie liczy. Wiec z tym tanim azotem w moczniku to nie do końca prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a ile polecacie dać przedsiewnie polifoski 6 i saletrzaku pod jęczmień jary na IVa i b przedplonem była pszenica ozima, pod orkę zimową dałem ok 25t obornika bydlęcego/ha i czy kredę dać na zmarzniętą glebę czy już po wschodach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

na zrównoważenie zakwaszającego działania mocznika potrzeba na każde 100 kg mocznika ok 180kg węglanu wapnia, na każdy 1kg azotu amonowego lub azotu z mocznika potrzeba prawie 2 kg CaO. Saletrzak ma wapń i magnez ale jest on z 5 razy droższy niż w wapnie magnezowym. forma amonowa zakwasza z saletrzaku ( czy też z can-u 27) tak samo jak z saletry amonowej. dlatego też jeśli ph gleby i zasobność jej w magnez jest poniżej normy to idealnym rozwiązaniem jest dać saletrzak.

 

jęczmień jest rośliną wymagającą pod względem ph dlatego też myślę, że jeśli dasz kredę po wschodach będzie to musztarda po obiedzie. potrzebne byłyby bardzo duże opady aby wapno przemieściła się w głąb profilu glebowego. ja dałem na jęczmień ozimy wapno granulowane Grade trzy tygodnie temu, dużo padało, spadł śnieg, stopniał, a granule jeszcze są. delikatnie się rozmywają, mają czas do wiosny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a ile polecacie dać przedsiewnie polifoski 6 i saletrzaku pod jęczmień jary na IVa i b przedplonem była pszenica ozima, pod orkę zimową dałem ok 25t obornika bydlęcego/ha i czy kredę dać na zmarzniętą glebę czy już po wschodach

Ogólnie kreda się tu gryzie, nie pasuje. Nie lepiej tuz po żniwach dać kilka ton dobrego pylistego wapna? Na pewno taniej niż kreda granulowana. A ile polifoski i saletrzaku to zależy od plonu i zasobności gleby w składniki.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo10    5

Witam. Panowie mam pytanko odnośnie nawożenia. Mam zamiar posiać jęczmień (odmiana eunova), klasa ziemi 4a, ph ok.6, potas, fosfor, magnez--średnie. Pole jest po pszenicy, poplon gorczyca (urosła 50cm) na którą został rozwieziony kurzak w ilości ok. 12t/ha i orka. Na wiosnę zastosuję 100 kg soli i 100kg fosforanu na hektar i tu pojawia się moje pytanie co zrobić z azotem??? Gdybym nie dawał kurzaka to zastosował bym saletrzak przedsiewnie. Nie ukrywam, że chciałbym utrzymać rosliny w pionie.

Edytowano przez pablo10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

moim zdaniem powinieneś przedsiewnie rzucić 70N. Z praktyki wiem, że jęczmień ze względu nan słaby system korzeniowy najsłabiej ciągnie składniki pokarmowe z obornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo10    5

200 kg saletrzaku (54N) rozsiewam nie stosując obornika. Stosowałeś kiedyś obornik kurzy? Wydaje mi się, że przy Twojej propozycji nawet zastosowanie reguratorów wzrostu nie pomoże w utrzymaniu roślin w pionie, aczkolwiek mogę być w błędzie dlatego pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Stosowałem obornik świński w dawce 30-40 ton. Na 4a plon poniżej 5t to lekka porażka. Jęczmień na każdą tonę plonu potrzebuje 27N, czyli 54N w saletrzaku starczy na 2 tony plonu. Nie ma szans żeby jęczmień wyciągnął cały azot z obornika. Jakby jęczmień był jednak za ciemny i za gęsty można przecież zastosować obniżoną dawkę moddusa.Zrobisz jednak jak zechcesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Na jęczmień moddusa daje się 0.4 l.Przedsiewnie dałbym 200 kg saletrzaku.Zawsze można ewentualnie dać saletre pogłównie,ale po kurzym powinno wystarczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Panowie potrzebuje coś dobrego na owies głuchy, miotłe zbożowa i przytulie czepna w jęczmieniu ozimym co polecicie za środek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14thekamil14    783

Mam pytanie , otóż wie ktos może co może być objawem młodzenia się jęczmienia jarego i ozimego i jak temu zapobiec???

Miałem w tym roku 1 ha jęczmienia ozimego i 4,5 ha jarego i na całym obszarze było bardzo dużo wymłodzonego jęczmienia i w tym roku też posiałem ozimy jęczmien i bedę siał jary więc chciałbym zapobiec temu zjawisku jeśli się da.

Ps.Jęczmien ozimy jak i jary nie był brany z centrali jakieś 7-8 lat temu i co roku go sieje.

 

Panowie potrzebuje coś dobrego na owies głuchy, miotłe zbożowa i przytulie czepna w jęczmieniu ozimym co polecicie za środek?

Na przytulię czepną polecam środek ,,sekator" a na owies głuchy zawsze idzie ,,puma" i jak narazie daje radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Niestety z odmładzaniem nie wygrasz. Jego przyczyną jest pogoda najpierw przychodzi susza a potem deszcze i jęczmień odbija. Gdy jest go sporo to trzeba przeprowadzić desykacje 14 dni lub trochę więcej przed zbiorem. A tak na marginesie to mógł byś już zainwestować w kwalifikat. Ja nie sieje niczego więcej niż 3 razy ale przeważnie tylko 2 razy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14thekamil14    783

Dzięki za odp.

W tym roku pszenice pszenżyto i jeczmień wzięliśmy kwalifikat a na wiosne weźmiemy jeszcze jęczmień jary z centrali a na jesieni ozimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Panowie potrzebuje coś dobrego na owies głuchy, miotłe zbożowa i przytulie czepna w jęczmieniu ozimym co polecicie za środek?

1 środkiem raczej tego nie załatwi. Na owies czy miotłę można dać axial. Szkoda że miotły nie zwalczałeś już jesienią. Na przytulie wybór środków jest duży, i zdecydowanie tańszy niż axial czy puma. Na przytulie da rade mustang forte, lintur czy chwastox trio. Ale nie łącz tych środków.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Dopiero drugi rok zasiałem jęczmień ozimy,a po raz pierwszy na działce na której napewno będzie owiesł głuchy. Myslałem że w jęczmieniu ozimy są środki które można mieszać i zastosować w jednym zbiegu. Ja bardzo jestem zadowolony z mustangu w pszenicy i pszenżycie bardzo dobrze sobie radzi z przytulia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj