Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#1741 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 13:15

Jęczmień ozimy i jary 200 kg to ledwo poczują, daj 300

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 06:59
  •  

#1742 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 17:02

Jęczmień ozimy i jary

W grę wchodzi jedynie saletra gdyż 100% nawozów jest już zakupionych, a nie chcę sobie dodatkowych kosztów robić.
A przedsiewnie chcę dać całość dawki bo jak już mówiłem chcę podstymulować krzewienie ze względu na opuźnione siewy i niebyłbym "uzależniony od deszczu"

nie nadrobisz tego nawozem jedynie zwiększając normę wysiewu , więc na twoim miejscu bym wysiał mała dawkę nawozu , a sypną pogłównie więcej

#1743 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 07 kwiecień 2013 - 17:19

Jęczmień ozimy i jary Ja bym dał wszystką saletrę jak już powschodzi będzie kilka listków i też dobrze będzie. Sąsiad i kilku innych gospodarzy u mnie we wsi tak robili i zawsze się udawało.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1744 Share herrfilip1

herrfilip1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 22:16

Jęczmień ozimy i jary Pisząc o tym że niebyłbym uzależniony od deszczu miałem na myśli sytuacje że przychodzi czas na drugą dawkę ja ją sypię, a deszcz nie przychodzi w sprzyjających warunkach saletra rozpuszcza się i zalega w warstwie 1-3cm w glebie korzenie nie mają dostępu a NH4+ może sie ulatniać. W takiej sytuacji pozostaje przy opcji 100% - 200kg saletry pod agregat.

#1745 Share adam882

adam882

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 11:09

Jęczmień ozimy i jary Witam!

W tym roku będę siał jęczmień "eunove"(175zł) na 4 klasy ziemi. Na wiosne wywiozlem na to pole obornik. Powiedzcie mi w jakiej ilości siać ją na hektar i jakie nawozy w jakiej dawce rozsiać.
Jak głęboko siejecie zboże?

pozdrawiam
Adam

Edytowany przez adam882, 08 kwiecień 2013 - 11:10.

#1746 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 16:30

Jęczmień ozimy i jary

Witam!

W tym roku będę siał jęczmień "eunove"(175zł) na 4 klasy ziemi. Na wiosne wywiozlem na to pole obornik. Powiedzcie mi w jakiej ilości siać ją na hektar i jakie nawozy w jakiej dawce rozsiać.
Jak głęboko siejecie zboże?

pozdrawiam
Adam

Normy wysiewu masz na worku możesz ja trochę zwiększyć bo siewy troche opóźnione . ile obornika bo od tego zależy ile trzeba PK co do azotu to daj 50% dawki przed siewnie [mocznik] i 50% saletry, na strzelanie , co do siewu to w miare płytko bedzie lepiej sie krzewił ok 3 cm max

Pisząc o tym że niebyłbym uzależniony od deszczu miałem na myśli sytuacje że przychodzi czas na drugą dawkę ja ją sypię, a deszcz nie przychodzi w sprzyjających warunkach saletra rozpuszcza się i zalega w warstwie 1-3cm w glebie korzenie nie mają dostępu a NH4+ może sie ulatniać. W takiej sytuacji pozostaje przy opcji 100% - 200kg saletry pod agregat.

Daj połowę albo 50 kg przed siewem aby na pobudzenie a reszte wysiej jak zacznie strzelać , bo 200 przed siewem i tylko to jest to za mało na cały okres wegetacji , i bedzie mały plon ale zrobisz jak zechcesz , A NH4 właśnie zostaje a NO3 może sie ulotnić

#1747 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 08 kwiecień 2013 - 19:44

Jęczmień ozimy i jary Witam.Będzie OK jak dam pod jęczmień jary 200kg polifiski łącząc to z 200kg saletrzaku przedsiewnie?Miała być pszenica tym nawożona ALE za późno bedzie po piętnastym kwietnia na zasiew pszenicy jarej.Pozdrawiam

A jeszcze jedno pytanko,znajmy ma podobno jęczmień jary ''skarb'' dobra to domiana słyszał ktoś może?

Edytowany przez sybiuszek24, 08 kwiecień 2013 - 19:56.

#1748 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 08 kwiecień 2013 - 20:39

Jęczmień ozimy i jary

Normy wysiewu masz na worku możesz ja trochę zwiększyć bo siewy troche opóźnione . ile obornika bo od tego zależy ile trzeba PK co do azotu to daj 50% dawki przed siewnie [mocznik] i 50% saletry, na strzelanie , co do siewu to w miare płytko bedzie lepiej sie krzewił ok 3 cm max

Daj połowę albo 50 kg przed siewem aby na pobudzenie a reszte wysiej jak zacznie strzelać , bo 200 przed siewem i tylko to jest to za mało na cały okres wegetacji , i bedzie mały plon ale zrobisz jak zechcesz , A NH4 właśnie zostaje a NO3 może sie ulotnić

Akurat NH4 może się ulatniać szczególnie na glebach o odczynie zbliżonym do obojętnego a takie gleby najbardziej lubi jęczmień. NO3 łatwo migruje w glebie (jeżeli gleba jest wilgotna).
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1749 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 20:41

Jęczmień ozimy i jary

Akurat NH4 może się ulatniać szczególnie na glebach o odczynie zbliżonym do obojętnego a takie gleby najbardziej lubi jęczmień. NO3 łatwo migruje w glebie (jeżeli gleba jest wilgotna).

To że lubi nie znaczy że taka jest
Dzięki za info juz bede wiedział :)

#1750 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 09 kwiecień 2013 - 09:26

Jęczmień ozimy i jary witam. za jakieś 2 tygodnie mam zamiar zasiać jęczmień eunova na glebach IIIb-V. wcześniej były to łąki i pastwiska na których do jesieni chodziło bydło a potem zostało zaorane. chce coś zasiac pod korzen ale mój ojciec twierdzi żeby wogóle zrezygnować z azotu "bo się wyłoży". i zasiać ewentualnie tylko tam gdzie łąki były. owe łąki i pastwiska były już mocno wyeksploatowane(trzy lata temu siane na ornym). moje pytanie w związku z tym w jakich dawkach zasiać nawozy na te byłe łąki a w jakich na pastwiskach? nigdy wcześniej nie zajmowałem się uprawą zbóż, tylko na potrzeby bydła z 3 ha się zasiało na "jakoś to będzie"

myślałem o 100kg saletrzaka pod korzeń

ok 100 kg polifoski pod korzen

120 kg saletry w fazie strzelania w kłos

na byłych pastwiskach dawke bym zmniejszył o 1/3

z góry dzięki za pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1751 Share kundza150

kundza150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 09:55

Jęczmień ozimy i jary W tamtym roku miałem dokładnie identyczną sytuacje po łące klasa IV zasiałem jęczmień jary eunove pod korzeń dostało:
150kg polifoski, 100kg mocznika , następnie w fazie strzelania w źdźbło 150kg saletry oczywiście ochrona fungicydowa i skracane inaczej leżało by jak się patrzy, a był by problem z wybraniem jego z darniny. oczywiście zalecam zwiększenie dawki zasiewu (po pierwsze opóźnione siewy a i nie każde ziarno wzejdzie na takim polu) chyba że masz możliwość przejechać się wałem to polecam.
Tyle z mojej strony.

#1752 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 11:28

Jęczmień ozimy i jary i jaki plon udało ci się uzyskać? ja chce siać 170 kg/h, zalecana 160...póki co czekam aż śnieg na polach stopnieje :)

#1753 Share kundza150

kundza150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 11:44

Jęczmień ozimy i jary Plon w granicach 4.5-5 ton gdyby nie darnina to myślę udało by się uzyskać lepszy wynik. Dodam że na jesieni przed orką owej łąki zostało wysiane wapno w ilości 2,5t/ha.
Według mnie ilość wysiewu ziarna możesz jeszcze zwiększyć to jest moje zdanie bo nie będzie dobrych warunków do krzewienia się.

#1754 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 12:53

Jęczmień ozimy i jary ok dzięki za info

#1755 Share kundza150

kundza150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 13:13

Jęczmień ozimy i jary w razie innych pytań pisz na priw.

#1756 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 14:23

Jęczmień ozimy i jary

i jaki plon udało ci się uzyskać? ja chce siać 170 kg/h, zalecana 160...póki co czekam aż śnieg na polach stopnieje :)

Zwiększając norme o nie całe 5 % za wiele ci to nie da

#1757 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 14:36

Jęczmień ozimy i jary sorki, zalecana 150. a ty na ile byś zwiększył?

#1758 Share kundza150

kundza150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 14:50

Jęczmień ozimy i jary Ja bym zwiększył normę przynajmniej do około 200kg.(ze względu na termin siewu i pogodę)

#1759 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 16:01

Jęczmień ozimy i jary No ok 200 jak norma 150 , jeszcze zależy z jakiego regionu jestes , ale te 20-30% to bite

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1760 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 18:48

Jęczmień ozimy i jary Już nie przesadzajcie
Filantrop
takiej dawki azotu nie warto dzielić.
jakim siewnikiem masz zamiar to siać??
kundza150
Jęczmień na 4,5-5 to i by nie ustał?, to jakieś jaja. Widzę tylko jedną możliwość wylegnięcia - owies głuchy