Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#1561 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 16:54

Jęczmień ozimy i jary Czy dziki żerują w jęczmieniu? Czy jęczmień jest na tyle ościsty że je odstrasza?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 00:47
  •  

#1562 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 24 grudzień 2012 - 17:16

Jęczmień ozimy i jary po kukurydzy posiałem to dwa dni po siewie pole wzdłóż miedzy zryte było ze szok. Złapałem mysliwego i mu powiedziałem co i jak i dał butelke z tym śmierdzidłem co odstrasza i porobione kije ze szmatami i powbijałem to wzdłuz pola i polałem i był spokój. Później jak juz sie kłosi to nie było problemu.

#1563 Share panol

panol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 22:58

Jęczmień ozimy i jary No to teraz ja doloze moja serie pytan w cyklu - jak (i czy) posiac jeczmien jary. Mam dylemat...odziedziczylem dzierzawe 100 ha ziemi, ziemi ktora jest ugorem. Ziemia zdecydowanie gliniasta..., miejscami gliniasto piaskowa. PH wysokie 7.2. No i w tym samym pasie na tej samej ziemi ludzie sieja pszenice i jeczmien jary i naprawde swietnie im rosnie (do 3-4 ton bez nawozow). Szkoda mi tracic ten rok, i bardzo chcialbym cos posiac na tej ziemi...Wiem, widze, ze jest to duze ryzyko...ale wiem tez, ze jest to typowo pszeniczna ziemia i to pomimo faktu, ze ma bardzo malo fosforu (i srednia zawartosc potasu).
Pole bylo praktycznie laka z mniszkami, rumiankami etc. I co byscie radzili....ryzykowac....przynajmniej czesciowo?
Mieszanka herbicydowa to potraktowac, wysiac na czas, nawozenie fosforem, azotem i moze saletra doglebowo (moze polifoska) i pozniej dolistnie mocznik. Czy to jednak szalenstwo....moze jakas inna uprawa zeby wyjsc na swoje....

Edytowany przez panol, 25 grudzień 2012 - 22:59.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1564 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 01:44

Jęczmień ozimy i jary Pierwsze to trzeba zacząć od tego, czy masz odpowiednie środki na ten cel, bo żeby obsiać taki areał, to trzeba mieć ładną sumkę... Co ze sprzętem?

#1565 Share panol

panol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 09:33

Jęczmień ozimy i jary Srodki mam wystarczajace - ale oczywiscie bardzo sie boje duzej straty. Sprzet - traktor CASE 145KM, opryskiwacz 2000l, chce dokupic agregat aktywny z walem 3m lada dzien. Siewnika nie mam, byc moze pozycze na poczatek. Pomieszczenie na to wszystko mam....
No i rozsiewacz nawozow mam maly do 300kg....wiec albo pozycze albo bede musial kupic chyba

Edytowany przez milanreal1, 26 grudzień 2012 - 17:53.

#1566 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 14:13

Jęczmień ozimy i jary Nie obraź się panol, al jak widzę twe posty, to już się boję wielkiej wtopy.
Zacznij od uzupełnienia wiedzy, internet jest akurat dość przeciętnym jej źródłem, czasami takie bzdury można przeczytać, że nóż się w kieszeni otwiera.
A na wiosnę, jak się będziesz czuł na siłach, siej po całości, jak coś robić to na dużą skalę, jeśli jest taka możliwość.
Kilka pytań.
Jakie masz chwasty wieloletnie?
Czy uda Ci się zwalczyć je do siewu?
Czy wyrobisz się w rozsądnym terminie z siewem, zbiorem i zabiegami pielęgnacyjnymi?
Wg mojej skromnej wiedzy, najlepiej sobie poradziłby jęczmień, wysokie pH ziemi, mniejsze wymagania niż pszenica, większa tolerancja na opóźnienie siewu, ale masz jeszcze dużo możliwości,np. kuku, strączkowe, owies. Niektórzy też uprawiają Wspólną Politykę Rolną, ale na dobrej ziemi raczej nie warto :)

#1567 Share jaro1975

jaro1975

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 19:36

Jęczmień ozimy i jary Też proponował bym Ci kukurydze a dopiero w przyszłym roku jęczmień,doprowadzić ziemię do porządku a potem dopiero siać tak wymagająca roślinę jak jęczmień bo wydajność 3Tz hektara w dzisiejszych czasach to naprawdę niewiele

#1568 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 26 grudzień 2012 - 21:38

Jęczmień ozimy i jary łubin zasiej.sama dopłata juz do tego zacheca

#1569 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 22:22

Jęczmień ozimy i jary witam panowie po raz kolejny, ja tez mam 14 ha do zasiania a brak wiedzy. Jak narazie na polu jest zrobiona gleboka orka i ziemia odpoczywa.
Mozecie mi powiedziec jakie zabiegi agrotechniczne musze wykonac kolejno i kiedy to zaczac? Wiem ze przed siewem daje npk +azon i potem poglowne azot + opryski. To mniej wiecej juz rozumiem
ale teraz kwestia jakie zabiegi musze zrobic. Na wiosne zabronowwac, dac npk+azot, zabronowac, posiac, zabronowac?
taka kolejnosc? i kiedy dokladnie zaczac, w jakim terminie. jestem z mazur

#1570 Share panol

panol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 23:31

Jęczmień ozimy i jary

Nie obraź się panol, al jak widzę twe posty, to już się boję wielkiej wtopy.
Zacznij od uzupełnienia wiedzy, internet jest akurat dość przeciętnym jej źródłem, czasami takie bzdury można przeczytać, że nóż się w kieszeni otwiera.
A na wiosnę, jak się będziesz czuł na siłach, siej po całości, jak coś robić to na dużą skalę, jeśli jest taka możliwość.
Kilka pytań.
Jakie masz chwasty wieloletnie?
Czy uda Ci się zwalczyć je do siewu?
Czy wyrobisz się w rozsądnym terminie z siewem, zbiorem i zabiegami pielęgnacyjnymi?
Wg mojej skromnej wiedzy, najlepiej sobie poradziłby jęczmień, wysokie pH ziemi, mniejsze wymagania niż pszenica, większa tolerancja na opóźnienie siewu, ale masz jeszcze dużo możliwości,np. kuku, strączkowe, owies. Niektórzy też uprawiają Wspólną Politykę Rolną, ale na dobrej ziemi raczej nie warto :)

Dzieki za odpowiedz. Tez sie boje wtopy. Na pewno jak przyjdzie co do czego to bede szukal ostatecznej pomocy u ludzi ktorzy powaznie sie tym zajmuja i sa na miejscu - to znaczy obejrza to pole. Teraz to raczej ten dylemat czy rzeczywiscie ktos tak robil...., czy ktos uzyskal zwrot inwestycji po obsianiu ugoru, czy chemia jest rzeczywiscie tak mocna ze moze rozwalic wszystkie chwasty Ijezeli nie uzywa sie glifosatu), czy te chwasty ktore maja lodygi do 70cm i tkwia jak suche kikuty nie beda przeszkadzaly w uprawie....
Czy sie wyrobie w terminie to bedzie troche zalezalo od warunkow pogodowych.....sprzet mam dosyc wydajny....moge obsiac 50 ha i juz bedzie dobrze tak naprawde....
Czy chwasty uda sie zwalczyc do siewu...tutaj to mysle, zeby nie bawic sie w glifosat bo to by strasznie opoznilo sianie....(na moim terenie poludniowo wsch polska - optymalny termin siewu jeczmienia to pierwsza dekada kwietnia) - o jakich herbicydach myslisz jak pytasz o przedsiewna walke z chwastami....?
Niestety co do chwastow wieloletnich to naprawde musze obgadac z ludzmi ktorzy maja pola obok w tym samym pasie
Nie mam dostepu do suszarni kukurydzy wiec, wobec tego ze wiem ze ludziom ladny jeczmien wyrastal w ubieglym roku chyba ten jeczmien jest najlepszym pomyslem.

Dzieki i pozdrawiam, Lech

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1571 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 00:00

Jęczmień ozimy i jary Jesli dobrze rozumiem z tematu to pole jest zachwaszczone tak ?
Jesli tak to jeczmien nie poradzi sobie w tych warunkach . Nie wiem co tam rosnie ale np. Rumian przerosnie jeczmien . Pszenica daje mniej miejsca do rozwoju chwastow.wiem to z własnego doswiadczenie . Mialem takie cos w tym roku

#1572 Share panol

panol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 00:20

Jęczmień ozimy i jary

Jesli dobrze rozumiem z tematu to pole jest zachwaszczone tak ?
Jesli tak to jeczmien nie poradzi sobie w tych warunkach . Nie wiem co tam rosnie ale np. Rumian przerosnie jeczmien . Pszenica daje mniej miejsca do rozwoju chwastow.wiem to z własnego doswiadczenie . Mialem takie cos w tym roku

Jest to typowa laka ugorowa gdzie akurat sporo ziolek rosnie....po cichu liczylem ze moze Chwastox Trio moze to zalatwic ale jest to absolutnie teoretyczne liczenie wiec slowo kogos kto sie z tym zetknal raczej zalatwia sprawe.

#1573 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 00:27

Jęczmień ozimy i jary Jak znajde fotki na dysku to wstawie i zobaczysz porownanie jeczmienia i pszenicy .
A i nie cytuj poprzedniego posta

#1574 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 01:05

Jęczmień ozimy i jary Rumianka, marunę byle co załatwi, trio może być. W moich warunkach największym problemem byłby perz. Jeśli jest go niewiele, to można zwalczyć po żniwach, jeśli trochę więcej to apyros, sam nie stosowałem, jeśli sporo, to rośliny dwuliścienne i agil lub coś podobnego, jeśli dużo to jedynie roundup i kuku lub WPR. Jeśli chodzi o zagłuszenie chwastów, to najlepsze by było żyto jare

łubin zasiej.sama dopłata juz do tego zacheca

nie siej czasem łubinu żółtego na glinie. tak robią tylko "eksperci" za rentę dziadka

Edytowany przez mrobak, 27 grudzień 2012 - 01:07.

#1575 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 08:05

Jęczmień ozimy i jary Kolego panol widzę że to twoje pierwsze kroki :) w rolnictwie ale się nie zrażaj powiem jak ja czy mój sąsiad robimy z ugorem bo co osoba to zrobi to inaczej:
Według mnie ugór najlepiej zaorać na wiosnę (wtedy perz jeśli jest to zanim odbije - gleba jest już zakrywana przez zboże) ale ja przed orką jadę 2X ciężką talerzówką, tym bardziej że u ciebie jest łąka i pewnie spora darń. Następnie orka w miarę głęboko (na odpowiedniej glebie nie widać że był to ugór) Po zaoraniu ciężka brona potem siew nawozów (150-200 polifoski6 i ok 150 saletrzaku) Jak ładnie wygląda to siew zboża a jak nie to jeszcze agregat bierny ale płytko żeby nie wyciągnąć dziadostwa z ziemi (niestety aktywnego jeszcze nie posiadam). Ja na moich glebach po ugorze nie odważył bym się zasiać jęczmienia, najlepiej wychodzi owies. Co do oprysków to z tych tanich a skutecznych jest GRANSTAR naprawdę stosuje już go prawie z 10 lat i jest super - wiele lepszy od chwastoxów. W okolicach pryskania lub zaraz po daje mocznik (w zależności od stanu ale nie mniej jak 100kg). Więcej nie robię bo niewiele przyniosło by to korzyści. Przy takim postępowaniu poniżej 3 ton owsa nigdy nie było a w porywach przy dobrej pogodzie i polu zdarza się w granicach 4,6t (ważone) Potem po zbiorze perz i inne dziadostwa są nisko przy ziemi zagłuszone przez wyrośnięty owies :)!! Następnie randap, w moim przypadku wapno i pole gotowe pod pszenice ozimą :D .
To wszystko było w bardzo krótkim skrócie i nie na każdej ziemi tak bym zrobił. Pozdrawiam i życzę powodzenia

#1576 Share mrobak

mrobak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 09:35

Jęczmień ozimy i jary Te 200 kg polifoski to dalece za mało przy takich zasobnościach, pasowałoby nieco nadrobić zaległości. Co Ci daje ten mocznik, zanim zacznie dobrze działać, to czas już żniwować ;) .

#1577 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 14:37

Jęczmień ozimy i jary Macie już propozycje cen nasion kwalifikowanych jeczmienia jarego? ile średnio siejecie kg/ha?

#1578 Share adam882

adam882

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 10:52

Jęczmień ozimy i jary Witam,

Panowie na jaką głębokość siejecie jęczmień?
Czy jak zasieje za głęboko albo za płytko to przełoży się to później na gorszy plon

#1579 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 03 styczeń 2013 - 16:24

Jęczmień ozimy i jary cen nie mam ale sieje 140 -150kg/ha kwalifikatu

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1580 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 18:47

Jęczmień ozimy i jary Czy jęczmień browarny lepiej plonuje niż pastewny? czy są to porównywalne wielkości, czy biorąc pod uwagę zalecenia nawozowe to więcej?