Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#1401 Share HORTUS

HORTUS

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 25 czerwiec 2012 - 09:51

Jęczmień ozimy i jary U mnie po Moddusie jest taka sama sytuacja, też nie może się wykłosić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 23:23
  •  

#1402 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 25 czerwiec 2012 - 18:00

Jęczmień ozimy i jary Cześć.
Mam pytanie .Chce posiac w tym roku troche jeczmienia ozimego.
Nigdy jeszcze nie sialem jeczmienia wiec mam kilka pytań.:
-Jaka odmiane kupic na slaba ziemie V i VI klasy.
-Kiedy siać.
-Jakie nawozenie.Fosfor jesienia azot wiosna w jakich dawkach.
-Jakie opryski i kiedy.
-Czy jeczmien bedzie sie nadawal na start dla prosiakow odsadzonych.
-Jaki plon z takiej ziemi
-Czy wogle oplaca sie
Czekam na odp.

Edytowany przez mp255, 25 czerwiec 2012 - 18:02.

Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

#1403 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 26 czerwiec 2012 - 08:01

Jęczmień ozimy i jary Dość odważne posunięcie,szczerze poleciłbym ci zasiać pszenzyto ozime,biorąc pod uwagę zboża paszowe na tego rodzaju glebie niż jęczmień,mozesz się srogo zawieść.Ale oczywiście decyzje podejmniesz ty jako szef swojego gospodarstwa.Jęczmień jako roślina zbożowa mocno nie toleruje niskiego ph,bardziej niż pszenica o formie jarej jęczmienia nie wspomne.Na tego rodzaju glebie ciężko utrzymać ph oraz zasobność gleby na przyzwoitym poziomie ze względu na uformowanie gleby gdzie często się zdaża iż występuje w formie piaszczystej,a więc najszybciej przepuszczającej wilgoć a co za tym idzie mocno ograniczającej dostępnośc potrzebnych do rozwoju roślinie składników.No ale jak sie uprzesz i dopisze ci szczęście w postaci nie wystąpienia ostatnio modnych susz jesiennych i majowych,oraz nie dopadnie twojej plantacji wirus żółtej karłowatości jęczmienia mylony często przez rolników jako niedobór ktoregoś z makro czy microelementów,może nie być tak tragicznie.Ale wysokich efektów typu 5-7t/ha raczej bym nie oczekiwał.
Jeżeli nieznana zasobnośc gleby powinniśmy zalożyć potrzeby nawozowe ogólne tzn. są odpowiednie tabelki które mówią iż dla wytworzenia 1t/ha jęczmień potrzebuje tyle N,P,k itd.Uwzglądniając przy tym zastosowanie fosforu całkowite na jesień i to w formie obojętnego cytramonu amonu,formie najlepiej dostępnej przy mozliwie niskim ph.Potas 50% na jesień przedsiewnie,50% przed ruszeniem wegetacji wiosną,ze względu na możliwość wypłukania tego składnika przy mokrej zimie.Mozesz zastosować w fazie szpilkowania jęczmienia czyli na jesień 30kg/ha N,w celu lepszego rozkrzewienia,na tego rodzaju glebie daje to dobre efekty.Termin siewu do 15 września,odmiana uzależniona od regionu kraju,ochrona herbicydowa na jesień z uwzględnieniem ochrony insekcydowej ze względu na mszyce odpowiedzialne za wirus żółtej karłowatości,ocena stanu plantacji[odsada] przed spoczynkiem zimowym.Wiosna ocena plantacji[szczególnie istotne w ostatnich latach ostrych zim],nawozenia N+S+Mg,azot w formach azotanowo-amonowych przed ruszeniem wegetacji,ilość uzależniona od stanu plantacji i oczekiwanych plonów.Druga dawka azotu forma amidowa z wyprzedzeniam w celu przejścia w formy dostępne.Ochrona fungicydowa.Co do regulatorów wzrostu ograniczyłbym sie do moddusa na tego rodzaju glebie,ewętualnie 0,5 chlorku dla wyrównania łanu Tak tyle po krótce Czasami przebieg warunków pisze inny scenariusz i trzeba interweniować,ale warunkiem jest intensywna obserwacja plantacji.Pozdrawiam.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1404 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 27 czerwiec 2012 - 16:07

Jęczmień ozimy i jary Jęczmień nie będzie rósł na tak słabej ziemi szkoda siać bo plon będzie mizerny już lepiej zasiać pszenżyto oz jest również dobre na paszę a przynajmniej plon będzie w miarę dobry.

#1405 Share wlkpmder

wlkpmder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 737 postów

Napisany 27 czerwiec 2012 - 16:45

Jęczmień ozimy i jary Żyto ma cene dlaczego nie zasiejesz ? Ja na VI tylko ziemniaki i żyto .

#1406 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 28 czerwiec 2012 - 11:23

Jęczmień ozimy i jary Żyta sieje i to az 9 z 16 h reszta to pszenzyto ale dla prosiaczkow przydala by sie jaks pszenice lub jeczmien a pszenica to raczej marnie wyjdzie.Potem mam jeszcze 2 ha IV to moze tam zasiac

#1407 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 29 czerwiec 2012 - 06:59

Jęczmień ozimy i jary @mp255 ja sieje jęczmień jary na IV klasie a pod lasem jest VI i jak narazie nie jest taki zły, w zeszłym roku oddał mi 4,5 t/ ha, lecz pole o pH 6,1, nawożone obornikiem i po żniwach po pszenżycie zasiana gorczyca i zaorana na zimę i tak do wiosny. Wiosną przedsiewnie 250kg polifoski max + 100kg moczniku, siew pod koniec marca 170kg/ ha i kolejna dawka azotu w końcowej fazie krzewienia

#1408 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 29 czerwiec 2012 - 22:48

Jęczmień ozimy i jary Teoretycznie gdy mamy glebę klasy V ale w bardzo dobrej kulturze to jęczmien jary można siać i zebrać dobry plon. VI klasy bym nie zaryzykował, albo ktos jej nie ma. Vi klasa to taka na której dobrze urosnie tylko żyto, reszta roslin jest silnie uzależniona od opadów.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1409 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 30 czerwiec 2012 - 09:53

Jęczmień ozimy i jary Panowie jak tam sytuacja u Was na polach z jęczmieniem? U nas brakuje mu praktycznie 2 dni słońca i do koszenia... kłoski w dół, ziarno twarde tyle, że no jeszcze trochę czuć tą wilgotność jeszcze z 2 dni przeschnąć..

#1410 Share conan

conan

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 30 czerwiec 2012 - 12:53

Jęczmień ozimy i jary Ja jak będzie taka pogoda to w poniedziałek startuje :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1411 Share JohnyBravo777

JohnyBravo777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • Zainteresowania::)

Napisany 01 lipiec 2012 - 17:52

Jęczmień ozimy i jary Uuuuuuu w następnym tygodniu już koszenie? U mnie dopiero jęczmień jary zaczyna się przebarwiać na żółto i nabija jeszcze ziarno bo na razie to mleko twardnieje w ziarenkach.
Jęczmień wyszedł bardzo ładny i aż dziwne, że bez antywylęgacza go nie powaliło bo naprawdę jest wyrośnięty a taki jeden u mnie nawalił N bez antywylęgacza to ma wyje**ne pół pola jęczmienia

#1412 Share malina3

malina3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 01 lipiec 2012 - 18:56

Jęczmień ozimy i jary ja już w piątek kosiłem jęczmień ozimy

#1413 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 13 lipiec 2012 - 11:40

Jęczmień ozimy i jary Koledzy mam pytanko... ile ziaren powinno być mniej więcej w kłosie jęczmienia jarego??? mam posiany KWS OLOF i jakieś małe te kłosy choć nagięte do dołu

#1414 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 13 lipiec 2012 - 22:36

Jęczmień ozimy i jary trudno tak dokładnie powiedzieć ale 15-20 szt

#1415 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 14 lipiec 2012 - 08:15

Jęczmień ozimy i jary na dobrych ziemiach u mnie olaf ma nawet do 11 pięterek czyli do 22 ziarniaków w kłosie , na gorszych stanowiskach już jest rożnie od 5 do 9 ale średnio to ok 8 jak w miarę ziemia

Edytowany przez pabloooo, 14 lipiec 2012 - 08:16.

#1416 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 25 lipiec 2012 - 20:41

Jęczmień ozimy i jary Co jest przyczyną odmładzania się jęczmienia jarego ??

#1417 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 25 lipiec 2012 - 20:49

Jęczmień ozimy i jary Zbyt duża ilość wody w glebie.

#1418 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 27 lipiec 2012 - 10:58

Jęczmień ozimy i jary Skosiłem jęczmień jary, kawałeczek 0,26ha i z tego kawałka 1,7t na IVa i IVb, plon jak dla mnie zadowalający

#1419 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 14:40

Jęczmień ozimy i jary Ok.Zastanowiłem się.Postanowiłem posiać 2 ha jęczmienia na dobry początek.Ziemia w zeszłym roku gnojowana.Dobre pH.Co roku siany poplon (gorczyca).Teraz tylko jaką odmianę polecacie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1420 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 25 sierpień 2012 - 16:03

Jęczmień ozimy i jary Dołączam się do pytania kolegi. Po żniwach nawiozłem obornika w ilości 25t/ha. Z dobrą zimotrwałością.