Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
adam882    11

Witam,

 

Panowie na jaką głębokość siejecie jęczmień?

Czy jak zasieje za głęboko albo za płytko to przełoży się to później na gorszy plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

cen nie mam ale sieje 140 -150kg/ha kwalifikatu


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Czy jęczmień browarny lepiej plonuje niż pastewny? czy są to porównywalne wielkości, czy biorąc pod uwagę zalecenia nawozowe to więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

Solek01@ zwykle jęczmień browarny plonuje gorzej jak pastewny, ponieważ w uprawie jęczmienia browarnego nie wolno przekroczyć dawki 60 kg N na ha w celu uzyskania jak najlepszej celności ziarna do produkcji słodu, co przekłada się również na jego plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

No wiem że w jęczmieniu browarnym dla słodowni nie można przekroczyć białka powyżej jakiegoś poziomu. Czyli nie ma nic zadarmo, jak nie dostanie papu to nie urośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

około 10 lat sieje jęczmień browarny ozimy jak i jary. Tak jak napisał kolega 2 posty wyżej, nie można przekroczyć odpowiedniej dawki azotu, ponieważ białko musi być na odpowiednim poziomie. Jak jest bardzo dobry rok to da około 7 ton, a jak kiepski to 4-6 ton, no i oczywiście jak nie porośnie od deszczu w czasie żniw... Raz tak miałem około 5 lat temu że posiałem 30 ha i porosło i trzeba było sprzedać po 250zł, dzieki bogu dobrze że jeszcze taki porośnięty Soufflet brał. Ale to nie tylko mi porosło, bo zakontraktowane u nas było około 4000tys ton, więc jakieś 600-700ha. Ale taki jest ten biznes i chyba każdy o tym wie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Warto zajmować się browarnym?

A tak dla porównania odmiana pastewna i browarna na tym samym nawożeniu jak za plonują? Podobnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

około 10 lat sieje jęczmień browarny ozimy jak i jary. Tak jak napisał kolega 2 posty wyżej, nie można przekroczyć odpowiedniej dawki azotu, ponieważ białko musi być na odpowiednim poziomie. Jak jest bardzo dobry rok to da około 7 ton, a jak kiepski to 4-6 ton, no i oczywiście jak nie porośnie od deszczu w czasie żniw... Raz tak miałem około 5 lat temu że posiałem 30 ha i porosło i trzeba było sprzedać po 250zł, dzieki bogu dobrze że jeszcze taki porośnięty Soufflet brał. Ale to nie tylko mi porosło, bo zakontraktowane u nas było około 4000tys ton, więc jakieś 600-700ha. Ale taki jest ten biznes i chyba każdy o tym wie...

 

Witam Kolegę również współpracuje z Soufflet Polska. Z jakiego rejonu jesteś ? Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Przy moich 2-3 ha to myślę że żadna słodownia niechciała by ze mną rozmawiać. A tak z ciekawości to ile minimum trzeba zakontraktować ton lub ha aby słodownia była zainteresowana współpracą? I jest jakaś słodownia na podkarpaciu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam.Teraz wiosną chcę posiać jęczmień,jeszcze go nie mam dlatego pytam się wcześniej,mianowicie mam 1ha uprawianego pola wapnowanego jesienią,a obok na granicy wydzierżawiłem drugi 1ha który leżał nie uprawiany przez 3 lata i nie wapnowany,i czy warto zasiać tam jęczmień na nieużytku bedzie w miare dobry plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2200

Zależy jaki odczyn gleby i jak z zawartościa P i K, bo jęczmień najbardziej z wszystkich zboż reaguje na braki i szybko je obnaży. Nie znasz ph to proponuje albo badanie gleby albo pszenica/pszenżyto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

No właśnie nie znam odczynu tej gleby,to lepiej nie startować z jęczmieniem bo bedzie do niczego plon,kupiłem polifoski pod korzeń na jęczmień wlaśnie to ją wykorzystam na pszenice,chyba bedzie tak lepiej.Ok dzięki.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

witam, planuje siac jeczmien jary, pisalem jakis czas temu, zrobilem badanie gleby.

Ph 5-8do 6,3 na 4 cwiartkach ( lekko kwasne wszedzie)

Fosfor 12-32 ( czyli na jednej cwiartce srednia, na 2 bardzo wysoka)

POtas 17-28-2 cwiartki sednia 2 wysoka)

Magnez 10,2-12,4 - 3 cwiarki bardzo wysoka, jedna wysoka

 

Da sie na tym jeczmien zasiac? Jakie nawozenie proponujecie? dawac npk skoro takie wysokie wartosci?

Kiedy robi sie wapnoiwanie bo mam wskazane. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

siej ja na takim ph siałem ja mam inny problem dobrałem dzierżawy teraz i muszę zasiać jęczmień jary ph trochę niskie ale ogólnie pole w dobrej kulturze tylko to ph 5.3 ale muszę ryzykować


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

i jeszcze jedno, zalozmy ze daje przedsiewnie polifoske 6 i 40 N na h. TO jak to się fizycznie robi. Najpierw rozsiewam polifoske , a potem laduje azot i znowu się objezdza z samym azotem , w ten sam dzień?

 

planuje dac 100kg polifoski 6 na ha i 100 kg mocznika na ha przedsiewnie a potem poglownie 100 kg saletry na ha. Starczy zeby kolo 5 t ukosic? ziemia 4 klasa a

 

 

Nie piszemy posta pod postem

 

i jeszcze jedno pytanie, warto zrobic badanie na zawartosc azotu w glebie?przepraszam, nie zauwazylem ze mozna edytowac

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie zauważyłeś, a ciągle to robisz...

Badania na azot możesz zrobić, jak masz dużo pieniędzy. Podstawa są badania P, K, Mg i odczynu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2200

40N to mało na start bedzie dla jarej, nie wiedzać jaka potem bedzie pogoda dałbym ~60kgN/ha pod jęczmień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

bo dopiero teraz widze ze mozna edytowac

 

Lacznie chclabym dac z 80 N na ha. Wiec dac 60 przedsiewnie a 20 poglownie?

Moze dac inny rodzaj polifoski niz 6 , z wieksza zawartoscia azotu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2200

Niewiem popatrz co wyjdzie tobie taniej, może być wogole bez N, sam PK a reszte samym azotowym nawozem dostarczysz bo i tak bedziesz musiał dawać jeszcze nawet jak nawóz NPK albo jakąś Yara Mila z tego co widziałem maja sporo N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

ja planowo mialem ponad 50 n przedsiewnie. 46 z mocznika na ha + 6 z polifoski 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

masa24 myśle że 100kg/ha polifoski to stanowczo za mało na 5t/ha to tylko 20kg P i 30 K więc nie bardzo zobacz tabele pobrania składniaka na tonę plonu. Myśle że jeśli decydujesz sie na polifoskę 6 to ok 250kg/ha plus azot ok 80kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

ale zawartos w glebie tych skladnikow mam na wysokim i bardzo wysokim poziomie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

czyli moze tak byc jak pisalem? czy jak dam 70-80 N to potrzebny bedzie antywylegacz?

 

i jeszcze jedno, zalozmy ze daje przedsiewnie polifoske 6 i 40 N na h. TO jak to się fizycznie robi. Najpierw rozsiewam polifoske , a potem laduje azot i znowu się objezdza z samym azotem , w ten sam dzień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Najszybciej tak jak piszesz czyli osobno 6 i N W moim przypadku nawożenie makroelementami się kończy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj