Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#1121 Share szymon170696

szymon170696

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 03 maj 2012 - 09:47

Jęczmień ozimy i jary czy można posiać saletrę amonową w upał w środku dnia czy trzeba czekać na wieczór

Edytowany przez lukaczmarek, 03 maj 2012 - 09:57.
Błędy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 02:51
  •  

#1122 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 03 maj 2012 - 09:48

Jęczmień ozimy i jary Koledzy, takie pytanie, praktykuje ktoś z Was podwójne skracanie Cerone w jęczmieniu jarym ??

#1123 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 03 maj 2012 - 10:03

Jęczmień ozimy i jary szymon170696 saletre siej najlepiej przed spodziewanym deszczem boj jeśli będzie susza to saletra może zaszkodzić zamiast pomóc

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1124 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 03 maj 2012 - 11:08

Jęczmień ozimy i jary A tam zaszkodzić - nie oblepi przecież liści, najwyżej słabo zadziała.

#1125 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 03 maj 2012 - 11:21

Jęczmień ozimy i jary Liści nie oblepi ale jak nie bedzie deszczu tydzień czy 2 po zabiegu to przypali

#1126 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 03 maj 2012 - 18:50

Jęczmień ozimy i jary Johny skoro po tygodniu widać dożo ciemniejsze liście to znaczy że działa, nawet widać gdzie mi się zatkał przez kawałek roszsiewacz - duża różnica!
Gleba jest wilgotna a temperatura w ostatnim czasie była wysoka. Nie mam w zwyczaju pisać bzdór z kosmosu! Nie twierdze że ten saletrzak nie zadziała, tylko że trzeba chwile poczekać najlepiej na deszcz a na roślinach zaczynało być widać brak azotu.

#1127 Share Marl

Marl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 03 maj 2012 - 20:56

Jęczmień ozimy i jary Chciałbym zastosować Cerone w jęczmieniu jarym?? Czy to dobry pomysł, pytam gdyż jeszcze nigdy nie używałem regulatorów wzrostu w jęczmieniu.
Główny cel to zapobiegnięcie wyleganiu, skrócenie wysokości rośliny nie jest najważniejsze.
Może polecacie inne środki?
Aha, kiedy je się stosuje??

#1128 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 03 maj 2012 - 21:06

Jęczmień ozimy i jary panowie pomoże ktoś?

#1129 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 03 maj 2012 - 21:33

Jęczmień ozimy i jary No właśnie zależy jaki nawóz na jaką ziemie i jakie są względem niego oczekiwania. Wcześniej stosowałem saletrzak ale teraz przeszedłem na mocznik i jeczmieniu jarym. Saletrzak posiada formę azotu azotanową i amonową czyli tak jak saletra ale nie daje roślinie takiego "kopa" jak saletra. Jest to spowodowane słabszym rozpuszczaniem się saletrzaku z powodu wypełniacza jakim jest dolomit. Saletra jest higroskopijna, wystarczy wigoś z powietrza, rosy i już jej nie ma a saletrzak leży sobie i azot ucieka. Jesnak najważniejszą jak dla mnie sprawą jest cena jaką płacimy za czysty składnik. Saletrzak wychodzi chyba najmniej korzystnie ze wszystkich nawozów azotowych.
Cerone stosuje się od drugiego kolanka w jeczmieniu. Skrucenie wysokości jest jakby skutkiem ubocznym w zapobieganiu wyleganiu więc są to rzeczy sprzężone. Etefon zawarty w cerone podobno może skrucić wegetacje rośliny ale nie wiem czy to prawda. Lepszy jest moddus ale cena...W zeszłym roku stosowałem moddus, był świetny ale teraz wróce do cerone

#1130 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 maj 2012 - 22:43

Jęczmień ozimy i jary Wszystko nawozy azotowe sa higroskopijne. W sklai 9 stopniowej saletra ma 7, mocznik 5, saletrzak 4. Czyli saletrzak tez prędzej czy później sie rozpuści tyle że w przypadku suchej gleby i upałów sypanie saletrzaku mija sie z celem, mocznika też.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1131 Share JohnyBravo777

JohnyBravo777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • Zainteresowania::)

Napisany 04 maj 2012 - 05:25

Jęczmień ozimy i jary Krecikuryn, Gwozd i inni fani sypania mocznika na jęczmień
Moderator napisał wam tak jak ja czyli krótko i na temat. Na litość nie sypcie tego mocznika bo roślina nie wykorzysta N nawet i w połowie.
Niektórym rolnikom to powinno się robić mini kursy w gminach na temat podstaw nawożenia. Wiem co piszę, widać to na forum a nawet w mojej okolicy na polach nie brakuje bezmózgowców bo widzę jak pola marnują.

#1132 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 04 maj 2012 - 06:19

Jęczmień ozimy i jary Kolego nie bądź taki do przodu bo każdy popełnia błędy i to nie tylko w życiu ale i w samym rolnictwie - bo nie uwierzę że robisz wszystko idealnie a w tym co zrobisz źle też ktoś może ci powiedzieć "bezmózgowiec" Ja akurat dałem resztę salerzaku bo mi zostało a mocznik daje od dawna. Mam duże szczęście bo mieszkam w małopolsce i u mnie dwa tygodnie bez deszczu to już susza :) Owszem w tamtym roku na jesień i chyba ze 3 lub 4 lata temu na wiosnę było sucho ale tak to jest ok :D. Więc nawet ten saletrzak już się rozpuścił bo był deszcz tej nocy.

Edytowany przez milanreal1, 04 maj 2012 - 21:06.
cytowanie poprzedniego posta

#1133 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 04 maj 2012 - 07:44

Jęczmień ozimy i jary Ja stosowałem taką mieszankę saletra + mocznik na żyto. Wszystko się ładnie wysiało. Zboże ma ładny ciemny kolor nie widać żeby głodowało.
Z tym że siałem to między deszczem na wilgotną ziemię. ;)

#1134 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 04 maj 2012 - 08:29

Jęczmień ozimy i jary

Wszystko nawozy azotowe sa higroskopijne. W sklai 9 stopniowej saletra ma 7, mocznik 5, saletrzak 4. Czyli saletrzak tez prędzej czy później sie rozpuści tyle że w przypadku suchej gleby i upałów sypanie saletrzaku mija sie z celem, mocznika też.

Sypanie wszelkich nawozów w przypadku suszy i upałów mija się z celem. Wtedy coś dolistnie jedynie można prysnąć, ale to wielkiego efektu też nie da.

Teraz ładnie przepaduje, jade z mocznikiem i nie uważam się za bezmózga. Narazie rośliną nic do szczęśca nie brakuje. Nawóz się rozpuści, przeniesie z wodą w głębsze warstwy ziemi. Jak bedzie strzelać w klos będzie tam na nie czekał. A jak wtedy będzie 35 stopni i brak opadów Ty pojedziesz z saletrą i kto wyjdzie na bezmózga? W moim rejonie susza to zjawisko powszechnie występujące prawie co rok w mniejszym lub większym stopniu.

#1135 Share JohnyBravo777

JohnyBravo777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • Zainteresowania::)

Napisany 04 maj 2012 - 10:42

Jęczmień ozimy i jary Pawełwlkp
Ja lecę w tym roku 4 razy mocznikiem+siarczan+makro w ilości 45% bo 55% N zostało dane przedsiewnie a ty sobie siej ten mocznik

Jechał ktoś w tym roku GALAPEREM STRONG? 60zł na ha wychodzi? Uschnie od tego oset?

#1136 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 04 maj 2012 - 11:06

Jęczmień ozimy i jary Paweł czemu jesteś taki uparty i uważasz ze tylko ty dobrze robisz? Przecież ci pisze że u niego pada a gdyby nie padało to by pryskał, ja podobnie myśle z tym że u mnie w dodatku wielkie susze są sporadycznie - 4 tyg. bez deszczu to wielka rzadkość. Więcej na ten temat nie będe się sprzeczał, niech każdy robi jak mu lepiej Pozdrawiam

Edytowany przez Wojtek987, 04 maj 2012 - 11:07.

#1137 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 04 maj 2012 - 11:10

Jęczmień ozimy i jary Dolistnie pół dawki N. Nie wiem czy to dobrze czy źle, ale raczej nie da się dolistnie roślinie zapodać pół zapotrzebowania, żeby to przekuć na plon. Też dolistnie pryskam, ale dwa razy i to jakieś 10-15 procent będzie. Presja chorób będzie bardzo duża przy takim nawożeniu dolistnym. Praktykowałeś już to wcześniej czy pierwszy raz w tym roku? Ktoś taki sposób testuje i jakieś wnioski ma z poprzednich lat?

#1138 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 04 maj 2012 - 13:20

Jęczmień ozimy i jary

Krecikuryn, Gwozd i inni fani sypania mocznika na jęczmień
Moderator napisał wam tak jak ja czyli krótko i na temat. Na litość nie sypcie tego mocznika bo roślina nie wykorzysta N nawet i w połowie.
Niektórym rolnikom to powinno się robić mini kursy w gminach na temat podstaw nawożenia. Wiem co piszę, widać to na forum a nawet w mojej okolicy na polach nie brakuje bezmózgowców bo widzę jak pola marnują.

W ubiegłym roku cały azot jaki dałem na żyto mieszańcowe był w moczniku i na 5 klasie miałem 6,5t/ha więc co nie wziął nic z tego azotu??

#1139 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 04 maj 2012 - 14:08

Jęczmień ozimy i jary

Paweł czemu jesteś taki uparty i uważasz ze tylko ty dobrze robisz? Przecież ci pisze że u niego pada a gdyby nie padało to by pryskał, ja podobnie myśle z tym że u mnie w dodatku wielkie susze są sporadycznie - 4 tyg. bez deszczu to wielka rzadkość. Więcej na ten temat nie będe się sprzeczał, niech każdy robi jak mu lepiej Pozdrawiam

To mi odpisujesz czy johnemu? Coś nie do końca przeczytałeś, albo mnie nie zrozumiałeś. Ja też sieje często mocznik i widze efekty jego działania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1140 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 04 maj 2012 - 17:06

Jęczmień ozimy i jary Ja w poniedziałek jadę z mocznikiem na jęczmień w dawce 150kg/ha.Do zniw jeszcze jakies 70 dni wiec na pewno zdarzy sie rozłozyc i roslina napasie sie do woli.

Ile ma seletra Can w tej skali do 9?