Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#1001 Share Jasiu84

Jasiu84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 22:18

Jęczmień ozimy i jary podsumowując pryskać 4 razy (zastosować mieszankę "puma uniwersal" + "chwastox turbo" <w stosunku 1 do 1na 300-400l. wody??>, do tego dosypać mocznika zmieniajac jego ilość w zależnoście od fazy rozwoju jęczmienia), do tego podczas 2 i 3 pryskania do oprysku dodać "siedmiowodny siarczan magnezu"+ nawóz wieloskładnikowy.Po żniwach opryskać "kosmikiem" i zasiać np. żyto.
co do kwasowośći ziemi to na pewno dede jeszcze sypał wapno...
PS
"synproboszcza"wielkie dzieki za wyczerpującą odpowiedz, o taką mi chodziło ( poraz pierwszy zająłem sie uprawą ziemi, a nie mam kogo się radzić)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 14:57
  •  

#1002 Share JohnyBravo777

JohnyBravo777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • Zainteresowania::)

Napisany 18 kwiecień 2012 - 08:09

Jęczmień ozimy i jary SYNIE PROBOSZCZA
Też myśle o opryskaniu 4 razy azotem mocznikiem procentowo tak jak pisałeś chyba te same opracowanie czytaliśmy:
http://www.dowagro.c...fromPage=GetDoc

dodając na początku i na końcu siarczanu magnezowego ponoć ze 300kg ziarna na ha z tego powinno być więcej w przypadku pryskania mocznikiem a wiadomo czysty azot w moczniku jest najtańszy więc za paliwo 4 razy do 30-skti powinną się cofnąć bo czas to ja mam.
Rozumiem oczywiście, że pryskanie mocznikiem jest najbardziej efektywne(najmniej procentowo N ucieknie w powietrze)

Jak myślisz ile czystego N w moim przypadku na ha trzeba zastosować na polu A i polu B jako całość N/ha bo procentowo na 4 razy to już mamy w opracowaniu( wcześniej opisałem ile czego jest na polu)?????

#1003 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 09:23

Jęczmień ozimy i jary No dzisiaj -3 było jęczmień szpilkuje ciekawe jak to zniesie :(

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1004 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 11:25

Jęczmień ozimy i jary Jasiu84 Co do pumy i chwastoxu to przeczytaj to co napisał producent na opakowaniu ja dae 1l pumy i chwastox 2l na 200-300 l ale to zależy od ilosci i stanu chwastów jak pole jest w miare czyste to stosuje tylko sama pume . Co do mocznika jak chcesz mozesz go zastosowac 4 razy ,to 1 raz poczatek krzewienia , ja hekrar pryskam 200l wody wiec daje 40 kg mocznika na ha + siedmiowodny siarczan magnezu w ilosci 10 kg na 200 l wody , 2 koniec krzewienia mocznik w ilosci 30 kg na 200 l wody + mikroskladniki ja stosuje insol 3 w ilosci 1 l na ha ,3 poczatek strzelania w zdzbło mocznik w ilosci 20 kg na 200 l wody + mikroskladniki np insol 3 w ilosci 1 l na ha , 4 ostatni raz jak po jakis 14 dniach od 3 oprysku w ilosci 10 kg saletry na 200 l wody + siarczan magnezu 10 kg na 200 l wody JA PODAŁEM DAWKI NA 1 HA WIEC JAK TY MASZ 0,5 HA TO DAJ POLOWE TEGO I BEDZIE GIT . Tak potem opryskaj kosmikiem 4 l na ha zostaw na zime na wiosne 2013 zaoraj i posiej cos mało wymagajacego i takiego żebyś to sprzedał :) JohnyBravo777 Tego nie czytałem ja czytam Farmera i inne to co pisza uczeni w interneie , tak napisałem dawki podrecznikowe bo takie trzeba stosowac uczeni to wymyslili i trzeba sie ich trzymac. Dawanie wieksze obsady nasion na m2 nie wiem czy jest dobre chyba ze slaba sila kielkowania ja mam sile 96% wiec sieje 180 na ha , nie daje juz wiekszych dawek bo zauważyłem ze jeżeli roslinka jest rzadko posiona ma wiecej słonca i miejsca na krzewienie sie a jak jest gesto zasiana to sa nierównomierne wschody i wgl , nie to ze mocznik jest najtańszy ale mocznik najmniej parzy rośliny. Co do pytania ile N i wgl w oborniku w ilosci 15 ton masz ok 75 azotu ok 100 potasu i ok 50 fosforu i ok 30 magnezu , ale azotu roślina pobierze ok 25% wiec ok 18 kg azotu fosforu to samo 25% wiec zaledwie 12 kg fosforu najwiecej pobiera potasu ok 70% wiec ok 70 kg Wiec z obornika masz 18 kg azotu + mocznik 12 kg + saletra 34 kg + saletrzak 10 kg wiec wychodzi 74 kg azotu lecz z nawozów tez wszystkiego nie popierze bo wiadomo troche wymyje i wgl liczmy ze zostalo 50% azotu na tone trzeba ok 25 azotu fosforu 12 i porasu ok 30 bo tak naprawde roslina pobiera wiecej potasu niz fosforu wiec na polu masz ok 2 ton teraz zastosuj takie nawozenie mocznikiem fosforem potasem dolistie + mikroskladniki zeby zwiekszyc plon Pole b to samo tylko odejmij fosfor potas magnez azot bo nie dałes obornika wiec :) Mam nadz ze zaspokoiłem twoja wiedze :)

#1005 Share Jasiu84

Jasiu84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 13:50

Jęczmień ozimy i jary Ok. wielkie dzieki, na pewno tak zrobie,
jestem Ciekaw co mi z tego wyjdzie hehe :)

#1006 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 14:51

Jęczmień ozimy i jary

Jasiu84 Co do pumy i chwastoxu to przeczytaj to co napisał producent na opakowaniu ja dae 1l pumy i chwastox 2l na 200-300 l ale to zależy od ilosci i stanu chwastów jak pole jest w miare czyste to stosuje tylko sama pume . Co do mocznika jak chcesz mozesz go zastosowac 4 razy ,to 1 raz poczatek krzewienia , ja hekrar pryskam 200l wody wiec daje 40 kg mocznika na ha + siedmiowodny siarczan magnezu w ilosci 10 kg na 200 l wody , 2 koniec krzewienia mocznik w ilosci 30 kg na 200 l wody + mikroskladniki ja stosuje insol 3 w ilosci 1 l na ha ,3 poczatek strzelania w zdzbło mocznik w ilosci 20 kg na 200 l wody + mikroskladniki np insol 3 w ilosci 1 l na ha , 4 ostatni raz jak po jakis 14 dniach od 3 oprysku w ilosci 10 kg saletry na 200 l wody + siarczan magnezu 10 kg na 200 l wody JA PODAŁEM DAWKI NA 1 HA WIEC JAK TY MASZ 0,5 HA TO DAJ POLOWE TEGO I BEDZIE GIT . Tak potem opryskaj kosmikiem 4 l na ha zostaw na zime na wiosne 2013 zaoraj i posiej cos mało wymagajacego i takiego żebyś to sprzedał :) JohnyBravo777 Tego nie czytałem ja czytam Farmera i inne to co pisza uczeni w interneie , tak napisałem dawki podrecznikowe bo takie trzeba stosowac uczeni to wymyslili i trzeba sie ich trzymac. Dawanie wieksze obsady nasion na m2 nie wiem czy jest dobre chyba ze slaba sila kielkowania ja mam sile 96% wiec sieje 180 na ha , nie daje juz wiekszych dawek bo zauważyłem ze jeżeli roslinka jest rzadko posiona ma wiecej słonca i miejsca na krzewienie sie a jak jest gesto zasiana to sa nierównomierne wschody i wgl , nie to ze mocznik jest najtańszy ale mocznik najmniej parzy rośliny. Co do pytania ile N i wgl w oborniku w ilosci 15 ton masz ok 75 azotu ok 100 potasu i ok 50 fosforu i ok 30 magnezu , ale azotu roślina pobierze ok 25% wiec ok 18 kg azotu fosforu to samo 25% wiec zaledwie 12 kg fosforu najwiecej pobiera potasu ok 70% wiec ok 70 kg Wiec z obornika masz 18 kg azotu + mocznik 12 kg + saletra 34 kg + saletrzak 10 kg wiec wychodzi 74 kg azotu lecz z nawozów tez wszystkiego nie popierze bo wiadomo troche wymyje i wgl liczmy ze zostalo 50% azotu na tone trzeba ok 25 azotu fosforu 12 i porasu ok 30 bo tak naprawde roslina pobiera wiecej potasu niz fosforu wiec na polu masz ok 2 ton teraz zastosuj takie nawozenie mocznikiem fosforem potasem dolistie + mikroskladniki zeby zwiekszyc plon Pole b to samo tylko odejmij fosfor potas magnez azot bo nie dałes obornika wiec :) Mam nadz ze zaspokoiłem twoja wiedze :)

No kolego nie do końca się z Tobą zgodzę nauka swoje a życie co innego pokazuje dwa lata temu na polu o bardzo niskim potasie i wysokim fosforze przy samym N zebrałem ok 4 ton z ha także nie znaczy ze dasz i masz pozdrawiam B)

#1007 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 18:57

Jęczmień ozimy i jary henio2 a czy jak gdzies napisałem ze jak dasz dawke na 6-7 ton to dostaniesz 6-7 ton . A na jakiej ziemi zebrałeś te 4 tony ale czego jesli jeczmienia to byłes dobry i ile N wpakowałeś jaka pogoda i wgl tu wpływa wiele czynników dla tego nauka swoje a zycie swoje , siedzac w domu i wychodzac w pole aby wtedy gdy nauka każe to nic by z tego nie było ale dzieki nauce mamy takie cos jak plonowanie . :) Jasiu84 pryskaj w wieczornych godzinach :) i czytaj to co napisze producent i wgl bo to jest podstawa

Edytowany przez synproboszcza, 06 listopad 2012 - 22:48.

#1008 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 19:35

Jęczmień ozimy i jary No masz rację chciałem tylko powiedzieć że nie znaczy że w praktyce wychodzi często inaczej plon był na 4 klasie 80kg N myślę że wpływ miał korzystny rozkład opadów w czasie wegetacji moja zasługa w tym żadna :D

Edytowany przez MAT912, 18 kwiecień 2012 - 20:57.
Cytowanie poprzedniego posta

#1009 Share Jasiu84

Jasiu84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 20:58

Jęczmień ozimy i jary ... ktos mi kiedys własnie mówił że się pryska wieczorem a czemu to nie wiem...
Wiem tylko ze kiedys rolnik jak pryskal w dzien to mi pół pasieki wytrul ( ale to byly rosliny zapylane przez pszczoly a nie zborze).
... na pewno jeszcze napisze jak mi idzie i w miedzy czasie zadam pare banalnych pytań ( przynajmniej dla was banalnych hehe)

... mam jeszcze takie pytanie- może ktos zna kogos kto by chciał sprzedac ursus c 330 , najlepiej taki zlom do kapitalnego remontu nie koniecznie musi miec papiery ( nieraz takie sie trafiaja z 3-4 tys. ale jak zadzwonie to juz nie aktualne jest).Pług juz mam tylko ciagnika mi brakuje a bratu sie jakos nie usmiecha zeby go ciągnac pomimo iz proponowalem ze odkrece jedna skibke :P

#1010 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 19 kwiecień 2012 - 09:51

Jęczmień ozimy i jary Witam, wiosną po pszenżycie posiałem 200kg saletry amonowej lecz plantacja była do zaorania i posiałem jęczmień jary beż żadnych nawozów przedsiewnie i co teraz zastosować i w jakiej fazie ( jesienią pod pszenżyto dałem 200kg polifoski 6, a wiosną pogłównie 200kg saletry)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1011 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 19 kwiecień 2012 - 12:59

Jęczmień ozimy i jary ja bym już tą saletrę zaliczył jako przedsiewnie pod jęczmień i teraz poczekał z grugą dawka azotu ( najlepiej saletrzak) do liścia flagowego

#1012 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 19 kwiecień 2012 - 15:45

Jęczmień ozimy i jary marcin2057

Wczesna wiosna rozsiałeś saletre jak tak to raczej za wiele z niej nie zostało , na twoim miejscu bym zastosował dawke saletry jeszcze raz tylko ze mniejsza ilosc na krzewienie sie a potem na strzelanie w zdzbło + np mocznik + siarczan + jakies wieloskadnikowe

#1013 Share stefek1991

stefek1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów

Napisany 19 kwiecień 2012 - 17:24

Jęczmień ozimy i jary witam. Panowie mam poważny kłopot wczoraj posiałem jęczmień jary odmiana skarb. Pożyczyłem wczoraj od sąsiada poznaniaka bo uznałem że bedzie bardziej dokładniejszy (chodzi mi o siew) od mojego. Ustawiłem jak pisało na tabeli 170Kg/Ha i problem tkwi że wysiało sie o wiele więcej :( tak 200kg/ha i teraz nie mam pojęcia co z tym zrobić boje się ze bedzie całkiem kiepski plon jak jest tak posiane gęsto. I jak waszym zdaniem dałoby się coś z tym fantem zrobić? odrazu mówię że pierwszy rok mam do czynienia z jęczmieniem. Myślałem zeby trochę poczekać i jak powschodzi przejechać się borną lekką ale sam nie wiem czy to będzie dobrze. Jeśli moglibyście mi doradzić bardzo bym prosił o pomoc.

#1014 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 19 kwiecień 2012 - 18:06

Jęczmień ozimy i jary Stare Poznaniaki tak mają - niby wg próby kręconej wychodzi 150 kg/ha, a wysiewasz przynajmniej 20 kg/ha więcej. Spróbuj przebronować.

#1015 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 19 kwiecień 2012 - 18:53

Jęczmień ozimy i jary Nie bronuj tego, jęczmień ma bardzo dużą zdolność do krzewienia, ale jednocześnie bardzo kiepski system korzeniowy.
Jęczmień zasiany gęściej (gęsto) nie krzewi się tak, co skutkuje lepszym wypełnieniem ziarna takie ziarno jest celna, ma lepszy parametr wyrównania. W jęczmieniu browarnym większa ilość ziaren na metr kwadratowy jest wskazana, tym bardziej paszowemu nie zaszkodzi.
DEZERTER

#1016 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 20 kwiecień 2012 - 06:36

Jęczmień ozimy i jary 200 kg to jeszcze nie taka tragedia, w tamtym roku też tak wysiałem i ustał do końca nie wyłożył się chociaż był gęsty ale z azotem to musisz ostrożnie.

#1017 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 20 kwiecień 2012 - 09:10

Jęczmień ozimy i jary Panowie pytanie:
Wczoraj likwidowałem rzepak(nie mogłem już na niego patrzeć)-głębsza uprawa nie orka. I teraz mam pytanie ile wg was zostało tam nawozu??
Było dane 5 marca: 200kg siarczanu amonu + 200kg saletry amonowej...
Druga dawka 28marca 200kg saletry... Do tego oczywiście odżywki dolistne: florovit oraz bor..
dodam że rzepak był bardzo kiepski myslałem że jakoś pójdzie ale patrząc jak mu to idze i porównując z moim innym kawałkiem stwierdziłem że ulże mu troche w tej męce...
Tak więc co o tym sądzicie?

#1018 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 20 kwiecień 2012 - 09:27

Jęczmień ozimy i jary A mój poznaniak wysiewa zawsze o te 10 20 kg za mało i jest jeszcze taki problem że słabo kryje nasiona może wiecie co z tym zrobić?? Dodam że idzie w parze z aresem...

#1019 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 20 kwiecień 2012 - 16:12

Jęczmień ozimy i jary @synproboszcza saletrę amonowa siałem 8 marca, 24 zaorałem a 27marca zasiałem jęczmień 160 kg/ha i juz teraz co niektóry ma po 2 listka więc co lepiej zastosować saletrę czy mocznik i w jakiej ilości klasa ziemi to IVa i IVb
@stefek1991 ja w zeszłym roku siałem jęczmień jary i na 0,46 ha wysiałem 100kg na IV klasie po ziemniakach i był gęsty, uważałem z azotem i u nas w zeszłym roku w fazie kłoszenia była susza i do końca się nie wykłosił ale i tak plon był zadowalający, z tego kawałka było ponad 2 tony i ziarno bardzo grube

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1020 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów
  • Zainteresowania:szerokie w biodrach, wąskie w pasie

Napisany 20 kwiecień 2012 - 20:02

Jęczmień ozimy i jary Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowany przez gonzobonzobong, 15 grudzień 2012 - 13:03.

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1