Polecane posty

Witam mam ten sam problem co Celtis w nastepnym tyg bede siał jęczmień jary Poldek z centrali we wtorek rozsypałem 100 kg mocznika na ha i wymieszałem go agregatem . Następnie chce rozsypac 100 kg saletry amonowej i opryskac tym nawozem fosforowym http://www.prolab.pl/index.php?id=141 tylko pytanie w jakiej dawce na ha? Następnie opryskac nawozem potasowym http://www.prolab.pl/index.php?id=140 tylko w jakiej dawce na ha ? opyskam mustangiem 306 se w dawce 0,5 l na 200l wody na /ha i na koniec i w fazie 2-4 kolanka zastosowac 100 kg saletry na ha ? co sadzicie o tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Jeśli chodzi o jęczmień jary to u mnie jest tak: Obornik jesienią. 200 kg polifoski 8 przedsiewnie i dodatkowo 150 kg mocznika. Pryskam linturem w górnych dawkach środka. Dodaje mocznik do opryskiwacza w stężeniu 15%. Mikroelementy folicare 5kg na ha. Od owsa głuchego środek Fantom. Od grzyba reveller. Odmiana Antek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Panowie - weźcie kartkę, długopis, kalkulator i tabelę - ile jakiego składnika pobiera jęczmień na każdą tonę - i wszystko jasne.

 

Dałem przedsiewnie 150 kg/ha saletry i 200 kg/ha soli potasowej (wg analizy fosfor na wysokim poziomie, potas b. mało). Pogłównie jeszcze przynajmniej 100 kg/ha saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

synuproboszcza czy aby nie przesadzasz z tym azotem pamiętaj że chcesz posiać jęczmień ta roślina jest bardzo podatna na wyleganie to jedna rzecz drugą jest to że żadne zboże nie pobiera więcej niż 90kg w czystym składniku azotu a Ty masz sporo więcej bo aż 120kg to spory błąd a jak będzie sucha wiosna?

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

ile składników pobiera jęczmień na 1t ziarna?

ile składników dostarcza gleba, - czyli ile powinienem dostarczyć sztucznymi nawozami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Zerknąłem do tabel:

 

Jęczmień jary, kompleks pszenny wadliwy IVa, kategoria ciężka, plon średni 4 t/ha

 

Potrzeby nawozowe:

potas - średnia zawartość - 50 kg/ha K2O

fosfor - zawartość niska - 50 kg/ha P2O5

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem

Zastosuje Mustang 306 se w fazie 2-3 lisci

Saletre Amonowa 50 kg poczatek krzewienia

Fosfor i potas dolistnie poczatek krzewienia

Dolistnie mocznik 15% siarczan magnezu 5% koniec krzewienia

Dolistnie mocznik 8% siarczan magnezu 5% koniec strzelania w zdzbło

Pytanie jaki jest dobry oprysk na owiec głuchy ?

Co do suszy i przenawożenia azotem dla tego stosuje fosfor dolistnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

Co z dokarmiania fosforem jak pisałeś o takich dawkach azotu a ja nie liczyłem jeszcze tego co jak kolega powyżej wspomniał jest w ziemi i ile spadnie jeszcze z deszczem na jakiej klasie ziemi masz zamiar posiać ten jęczmień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ja po wieloletniej uprawie jęczmienia stosuje azot tylko w dwóch dawkach tak jest najlepiej i jezeli nie jest to jęczmien browarny gdzie z azotem jeszcze bardziej trzeba uważać stosuje pierwszą dawkę w ilosći 3/4 ilości zakładanej przedsiewnie w postaci saletrzaku i drugą dawkę 1/4 dawki w fazie strzelania w zdzbło taki rozkład dla mnie najlepszy nie wykłada jęczmienia


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ziemia słaba 90% piaskowa , zawsze można zastosować antywylegacz , no ja tez zastosowałem 50% dawki azotu przedsiewnie a kolejne 50% rozłożę tak jak pisałem , uczeni z farmera pisza ze najlepsze efekty pryskania mocznikiem sa jak sie go stosuje 4 razy poczatek krzewienia koniec krzewienia poczatek strzelania w zdzbło i koniec strzelania zmniejszając dawki mocznika lecz trzeba zmniejszyc dawki azotu wysiewanego pogłównie

Ja obrałem taka metode zobaczymy co z tego wyjdze za pare miesiecy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z saletra troche chyba przesadziłeś to wychodzi jakieś 70k N na ha (bo sadze ze te dane z 1ha podaleś) na kamykowatym polu ta saletre raz dwa ci wymyje i wgl wiec roslinki z niej mało co dostano wiec jak dla mnie kasa wywalona w błoto chyba ze to jeczmień ozimy to saletra nawet ok ale polifoska6 kasa wywalona w bloto znaczy sie moze nie w bloto ale blisko tego

 

 

Miał ktoś moze podobny problem posiałem pszenice ozima ale niestety 80% wymarzło wiec na pole wjechałem kultywatorem nastepnie agregatem ale w tych 20% tam grze pszenica przezimowała nadal rosnie i ma sie dobrze a chce zasiac jeczmin jary po niej i sie obawiam ze mi sie przebije a napewno sie przebije i bedzie jeczmien z pszenica wszystko by było ok jak by poszedł na pasze ale on idzie na sprzedanie ? poradzicie cos planowałem zasiac jeczmien i opryskac go w fazie 2-3 lisci jakims opryskiem tylko do jeczmienia jarego zeby wypalilo pszenice uda sie takie cos prosze o pomoc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jak idzie na sprzedanie na pasze ja nie widze problemu tez tak mam posiany jęczmień z niewielką ilością pszenicy pszenica nawet polepszy parametry paszy chyba ze masz do browaru to masz problem jedyna rada chyba wycięcie ręcznie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid381010    1

@thug ten jęczmień będe anty wylegiawczem pryskał . Dlaczego mówisz że przesadziłem z nawozem ? siałem jęczmień jary . orka po orce 250 kg saletry i 250 kg polifoski 6.uprawa i siew .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Czy na owies głuchy i chwasty dwuliścienne w jęczmieniu jarym robicie osobne zabiegi ?? :wacko: Puma czy Axial ? W jakiej fazie najlepiej pryskać? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na początek przedstawię ile czego potrzebuje jęczmień na 1 Tonę uzyskanego ziarna:

25kg(N) 13kg(P2O5) 20kg(K2O)

 

W jednej tonie obornika rozrzuconego na polu można wygrzebać:

5kg(N) 3kg(P2O5) oraz 6 kg(K2O)

 

Zasiałem w sobotę jęczmień na polu A i B glina III klasa

Pole jest konkretne i uzuskiwane było w przeszłości 4-4,6 Ton jęczmienia jarego z ha jak podał deszcz

 

Zakładany plon jest na poziomie 4 ton z ha a więc liczymy czego ile potrzeba:

100kg(N), 62kg(P205) oraz 80kg(K20)

 

Na polu A było rzucune na jesieni 15 ton obornika a więc ze wzoru wynika, że jest tam:

75kg N, 45kgP2O5, oraz 90 K20

W postaci nawozów sztucznych wysiałem przedsiewnie:

=12kg N(mocznik), można przyjąć że z obornika wyciągnie około 45kg(N) a więc pogłównie wysieje jeszcze 32kg(N)w postaci saletry/saletrzaku oraz 10kgN w fazie strzelania w źdźbło w postaci roztworu mocznika

 

=24kgP2O5(superfosfat), 45 kgP2O5 jest w oborniku a więc razem 69kg czyli w delikatnym nadmiarze ponieważ wystarczy 62kg

 

=30kgK2O(sól potasowa), 90kg jest w oborniku, razem 120kg a więc w nadmiarze bo potrzeba 80kg(z obornika wszystkiego nie wyciągnie a więc jest OK)

Jeżeli będzie padał deszcz powinno być powyżej 4 ton z ha a wtedy niech sobie jęczmień poszuka w ziemi składników ponieważ coś tam napewno jeszcze znajdzie:P

 

Na mniejszym polu B obornika nie było i dałem przedsiewnie w postaci nawozów sztucznych:

=23kgN(mocznik), resztę dam pogłównie w postaci saletry/saletrzaku 67kgN w dwóch dawkach oraz 10kgN w postaci oprysku mocznikiem w fazie strzelania w źdźbło

=30kgK2O(sól potasowa) brakuje jeszcze 50kg bo za mało kupiłem:P więc w sobotę przed deszczami porzucę jeszcze niecałe dwa worki na zasiane pole, wiem, że tak się nie robi ale jak będzie padał deszcz to może coś z tego jeszcze wyjdzie

=30kgP2O5(superfosfat) brakuje jeszcze 32kg rozrzucę jeszcze 1,5 worka superfosfatu na zasiane jak deszcz konkretny nie popada to będzie lipa z tego porzuconego superfosfatu i soli co mi ich zabrakło:P

 

 

DAWID381010

Sądzę że za dużo wysiałeś nawozów(150kg za dużo) ponieważ tak jak piszesz pole jest kamykowate i zadałeś pytanie czy jęczmień tam urośnie czyli ziemia jest słaba więc trzebabyło zasiać tam owies albo mięszankę owsu i jęczmieniem, jak masz dołek to dajesz więcej jęczmienia, jak górka na polu to więcej owsa.

 

SynieProboszcza

Jaki opryskami radzisz zwalczać chwasty i jak z tym antywylęgaczem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiu84    0

Witam serdecznie

W tym roku poraz pierwszy zająłem się uprawą ziemi i dlatego nie mam zielonego pojecia jak to się robi. Na ziemi (raczej kiepskiej) która leżała pare dobrych lat nieruszana zasiałem jeczmień jary( oczywiście już wschodzi). przed zasianiem nawiozlem mocznika i polifoski.Na tym moja wiedza sie kończy.Bardzo prosze o rade czym teraz pryskać i w jakim czasie

P.S. słyszałem jeszcze ze do oprysku można dodac mocznik...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasiu84

Hmmm ciężka sprawa jak pole leżało odłogiem kilka lat.....ile dałeś tej polifoski i mocznika?

Ktora to klasa ziemi?

Na górce czy na dołku?

Co tam sąsiedzi zasili za miedzą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Czy na owies głuchy i chwasty dwuliścienne w jęczmieniu jarym robicie osobne zabiegi ?? :wacko: Puma czy Axial ? W jakiej fazie najlepiej pryskać? ;)

Ja w zeszłym roku stosowałem pume i jestem nie zadowolony. Spaliła może z 50%. Dodam że dawka była wysoka + adiuwant, warunki atmosferyczne były sprzyjające. W tym roku polecę z Axialem...

@thug ten jęczmień będe anty wylegiawczem pryskał . Dlaczego mówisz że przesadziłem z nawozem ? siałem jęczmień jary . orka po orce 250 kg saletry i 250 kg polifoski 6.uprawa i siew .

 

Nie szkoda ci azotu z saletry? Jestem ciekawy jaki % z tego pobierze jęczmień a ile popłynie nad morze...

 

Witam serdecznie

W tym roku poraz pierwszy zająłem się uprawą ziemi i dlatego nie mam zielonego pojecia jak to się robi. Na ziemi (raczej kiepskiej) która leżała pare dobrych lat nieruszana zasiałem jeczmień jary( oczywiście już wschodzi). przed zasianiem nawiozlem mocznika i polifoski.Na tym moja wiedza sie kończy.Bardzo prosze o rade czym teraz pryskać i w jakim czasie

P.S. słyszałem jeszcze ze do oprysku można dodac mocznik...

Obawiam się że jak to pole stało pare lat ugorem to masz tam niewłaściwe pH a jęczmień jest rośliną bardzo wymagającą pod tym względem. Ile by nie dał tego mocznika i polifoski to jeczmień pobierze z tego może z 30%.

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiu84    0

... w tym roku to ja nie liczę na jakiś zysk, jak cokolwiek zbiorę to już będę zadowolony. W tym roku przede wszystkim chodzi mi o to żeby ziemie doprowadzić do porządku, żeby nie rosło zielsko.

Jeśli chodzi o pH to jeszcze nie sprawdzałem , ale na pewno to zrobię.teraz tylko chciałbym to opryskać na zielsko ( przede wszystkim perz bo jego było na prawdę dużo), dlatego prosiłbym o nazwy jakichś dobrych oprysków ( wiadomo nie ma to jak spytać się kogoś kto ma o tym pojęcie, w sklepie to raczej mi nie doradzą bo mają płacone za sprzedaż konkretnej "marki" nie koniecznie najlepszej...)

 

Jasiu84

Hmmm ciężka sprawa jak pole leżało odłogiem kilka lat.....ile dałeś tej polifoski i mocznika?

Ktora to klasa ziemi?

Na górce czy na dołku?

Co tam sąsiedzi zasili za miedzą?

... ziemi jak na razie mam 0,5 ha a nawozu i ziarna dalem tyle co na 1 ha także na pewno coś wyrośnie :)

klasa ziemi jest slaba jak dobrze pamiętam to 5

ani nie na górce ani na dołku

a co do sąsiadów za miedzą to niestety nie mam co na nich patrzec bo moje pole po zaoraniu lepiej wyglada niż ich uprawione, sam perz i kamienie także nawet ich nie pytałem o to jak uprawiac bo to dla mnie nie rolnicy są...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasiu84

Na perz dobry jest Randap ale dopiero jak coś skosisz na żniwa i na rzycho opryskasz ale po oprysku pole ze 2 miesiące będzie musiało leżeć bez orania i innych zabiegów.

Wtedy perz powinien zdechnąć i pole odżyje i będzie na drugi rok piękne niczym cyc 19-stki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Będzie sucho po żniwach to randap i tak nie podziała tak jak powinien spali górną część tzn liście a rozłogi gdzieś w 50 % :unsure: Ale na młodego cyca można zawsze po lukać i nie tylko :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje Puma Uniwersal 069 EW + Chwastox Turbo 340 SL

 

Dawid381010 Salerta przedsiewnie to bład bo tak jak mówi ogar118 mało co jeczmien z tego popierze a reszta poleci z deszczem lepszym sposobem było zastosowanie saletrzaku , co do polifoski najlepiej jak sie ja przyorze na zime bo potas i fosfor dopiero zaczyna działac po kilku miesiacach nawet a jeżeli nie rozsiałes go pod orke zimowa najlepiej jest to zrobic wczesna wiosna a po jakims czasie saletrzak lub mocznik i siac jeczmień lecz jeżeli rozsiewasz polifoske wczesna wiosna to i tak jeczmien tego nie wykorzysta w pełni , ale jak cie stac na drogie nawozy w lekkich glebach to spoko mnie nie stac wiec po sciernisku sieje polifoske orka na zime mocznik 2 tyg wczesniej 100 kg na ha sieje jeczmien i potem potas i fosfor dolistnien 4x mocznik +siarczan magnezu podczas krzewienia i w pelni strzelania w zdzbło i mikroelemety koniec krzewienia i poczatek strzelania w zdzblo, moim zdaniem na ziemiach lekkich takie ja mam, rozłożenie nawożenia bedzie miało dobry efekt Jasiu84 skoro pole leżało odłogiem to było nie siać jeczmienia tylko np owiec o małych wymaganiach to ze rozsiałes na 0,5ha tyle nawozu co na 1 ha to ci nic nie da bo ziemia była dawno nie nawożona wiec bedzie chciała nadrobic skladniki wiec nawet to obniży plon . Randap jest drogi sa takie same srodki i o wiele tańsze np kosmik 360 sl co do oprysków ja bym zastosował pume uniwersal + chwastox turbo zniszczy ci i owies głuchy i chwasty stosuje sie go od poczatku krzewienia do poczatku strelania w zdzbło, tak do oprysku można dodac mocznik tu masz % poczatek krzewienia 18-20% koniec krzewienia 16-18% poczatek strzelania w zdzbło 10-12% koniec strzelania w zdzbło 6-8% na ha ale trzeba mniej sypac doglebnie, najlepiej od 300 do 400 l wody do tego siedmiowodny siarczan magnezu w ilosci 5% na 100l najlepiej 2 razy pryskac z siarzanem o ile pryskasz 4 razy podczas krzewienia i strzelania w zdzbło + jakis nawóz wieloskladnikowy zawierajacy miedz cynk bor i inne najlepiej 2 razy koniec krzewienia poczatek strzelania w zdzbło o ile pryskasz 4 razy dawkowanie wedle producenta , ale na twoim miejscu nie zawracał bym sobie tym głowy doprowac pole do ładu opryskaj kosmikiem pole po żniwach zaoraj na wiosne dopiero i zasiej jakies jare .

Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiu84    0

podsumowując pryskać 4 razy (zastosować mieszankę "puma uniwersal" + "chwastox turbo" <w stosunku 1 do 1na 300-400l. wody??>, do tego dosypać mocznika zmieniajac jego ilość w zależnoście od fazy rozwoju jęczmienia), do tego podczas 2 i 3 pryskania do oprysku dodać "siedmiowodny siarczan magnezu"+ nawóz wieloskładnikowy.Po żniwach opryskać "kosmikiem" i zasiać np. żyto.

co do kwasowośći ziemi to na pewno dede jeszcze sypał wapno...

PS

"synproboszcza"wielkie dzieki za wyczerpującą odpowiedz, o taką mi chodziło ( poraz pierwszy zająłem sie uprawą ziemi, a nie mam kogo się radzić)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj