Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#5081 Share Filipo

Filipo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 17:40

Jęczmień ozimy i jary

Panowie, siac juz jęczmień czy czekac? owies dzisiaj zasiałem, wilgotnosc do siewu idealna , zapowiadają juz ciepło, wiec siac/ czekac?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 01:53
  •  

#5082 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 18:03

Jęczmień ozimy i jary

według mnie jeszcze jest za wcześnie ale mój kolega siał jęczmień w ubiegłym roku 10 marca i był zaje..sty a starsi gospodarze pukali się mu w głowe że tak wcześnie z siewem jęczmienia wystartował ,ja w ten dzień siałem dopiero pszenice jarą a on odważył się z jęczmieniem

Edytowany przez tomekZ058, 04 marzec 2016 - 18:11.

#5083 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 18:43

Jęczmień ozimy i jary

W jakim regionie? ja okolice kalisza i myślę że po niedzieli przebronuję to i może zasieje łubin i jęczmień. Na ten moment strasznie pole by się mazało... 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź swój jęczmień zobacz »

•  

#5084 Share Filipo

Filipo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 19:02

Jęczmień ozimy i jary

Poznań, u mnie wcale za mokro nie jest.

Poznań, u mnie wcale za mokro nie jest.

#5085 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1474 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 19:02

Jęczmień ozimy i jary

WLKP w okolicy cisza z ciągnikami na polu ,jak czytam prognozy pogody  w przyszłym tygodniu ok czwartku piątku  ma być ładnie może zasieję owies jednak z mieszanką ,jest dużo jęczmienia jeszcze z tydzień poczekam

#5086 Share misio3p

misio3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 20:30

Jęczmień ozimy i jary

Północno-zachodnia Wielkopolska, jak dojadą w przyszłym tygodniu nasiona, to może uda się zasiać owies, jęczmień na spokojnie koniec marca/początek kwietnia, gdyż przypada on na pole po zaoranej łące.

Edytowany przez misio3p, 04 marzec 2016 - 20:32.

24 VII 2008r. - 24 VII 2016r. - osiem lat na AgroFoto ;)

#5087 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 21:09

Jęczmień ozimy i jary

Ludzie co jest? sać te jęczmiona na co czekacie jak tylko są idealne warunki bo jęczmień nie lubi mokrego siewu.Jak tlko pogoda pozwal to ja sieje choćby był luty ,no w tym roku mi się  udało choć w okolicy widuje się pola posiane ze 2 tygodnie temu.

#5088 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 21:52

Jęczmień ozimy i jary tomekZ058 

my rok temu też sialiśmy jęczmień jary bardzo wcześnie i oberwał od przymrozków. strat jako takich nie było ale na pewno mu to nie pomogło a co się strachu najedliśmy to nasze...także te wczesne siewy wiążą się z ryzykiem.

tomekZ058 

my rok temu też sialiśmy jęczmień jary bardzo wcześnie i oberwał od przymrozków. strat jako takich nie było ale na pewno mu to nie pomogło a co się strachu najedliśmy to nasze...także te wczesne siewy wiążą się z ryzykiem.

tomekZ058 

#5089 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 04 marzec 2016 - 22:20

Jęczmień ozimy i jary

Ja mam Wotana jęczmień ozimy hybrydowy, siany 1 października ze względu że byłem na wczasach. Stanowisko po rzepaku, jeszcze dziki go dopadły i nie jest jakoś gęsty za bardzo. Moje pytanie na start 250kg saletry będzie dobrze aby się bardziej rozkrzewił ? I druga dawka 300 kg saletry?

#5090 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 04 marzec 2016 - 22:26

Jęczmień ozimy i jary

Też wybieraliśmy miedzy tymi odmianami, bo mamy zaufanie do nasion KWS akurat, ale zdecydowaliśmy się na Atrikę - podobno nowość, wiec nie znajdziesz raczej opinii jak to jest z plonowaniem, ale przynajmniej MTZ i zawartość białka ma niby wyższą. 

Zamówiłem trochę Olofa i trochę Atriki i się okaże co lepsze 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5091 Share matingus

matingus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1019 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne

Napisany 04 marzec 2016 - 22:32

Jęczmień ozimy i jary

Ja mam Wotana jęczmień ozimy hybrydowy, siany 1 października ze względu że byłem na wczasach. Stanowisko po rzepaku, jeszcze dziki go dopadły i nie jest jakoś gęsty za bardzo. Moje pytanie na start 250kg saletry będzie dobrze aby się bardziej rozkrzewił ? I druga dawka 300 kg saletry?

nie za dużo tego azotu chcesz dać....

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

#5092 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 04 marzec 2016 - 22:54

Jęczmień ozimy i jary

Moim zdaniem 250 kg saletry to jest już bardzo duża dawka, ale co tam daj na start tak jak mówisz 250 kg saletry a jeżeli jeszcze obsada nie będzie taka jaka być powinna to rozważ dokrzewienie tego jęczmienia za pomocą CCC, ale myślę że jeśli dasz tyle N na start to powinno być ok 

Czym odchwaszczacie jęczmień jary? 

Edytowany przez macio9554, 04 marzec 2016 - 22:52.

#5093 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 05 marzec 2016 - 10:13

Jęczmień ozimy i jary Jest to jęczmień hybrydowy więc rzadko siany i nie zdążył sie rozkrzewić dobrze więc wyższa dawka startowa. Druga musi jeszcze wyższa bo ilość pięter w kłosie o tym decyduje. Stanowisko jest dobre i tylko 1ha więc chcę zobaczyć co uda się wyciągnąć z tego

#5094 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 13:35

Jęczmień ozimy i jary

Czym najlepiej skracać jęczmień jary? Moddusem (0,4l/ha) na pierwsze kolanko czy cerone (0,75 l/ha) na liść flagowy?

W tamtym roku dawałem medax top w dwóch dawkach( 0,6l z 1l ccc a później 0,3l) i połowa leżała nie polecam tego środka.

#5095 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 13:49

Jęczmień ozimy i jary

Jeczmień ozimy tak jak żyto praktytycznie się nie krzewi wiosną. 

#5096 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 14:13

Jęczmień ozimy i jary

Jeczmień ozimy tak jak żyto praktytycznie się nie krzewi wiosną. 

Dokładnie.

Jest to jęczmień hybrydowy więc rzadko siany i nie zdążył sie rozkrzewić dobrze więc wyższa dawka startowa. Druga musi jeszcze wyższa bo ilość pięter w kłosie o tym decyduje. Stanowisko jest dobre i tylko 1ha więc chcę zobaczyć co uda się wyciągnąć z tego

Ilość pienterek w kłosie jest już ustalona od jesieni teraz jedynie możesz je utrzymać poprzez odp zastosowanie 2 dawki.

Proponuję przeliczyć rośliny i pędy na metrze bo może się okazać że pierwsza tak wysoka dawka podtrzyma tylko pędy płonne i efekt w postaci plonu będzie odwrotny od zamierzonego. Jeżeli wyjdzie gdzieś z 500 pędów to nie ma co szaleć z wysokim N1.  

#5097 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 14:31

Jęczmień ozimy i jary

Czym najlepiej skracać jęczmień jary? Moddusem (0,4l/ha) na pierwsze kolanko czy cerone (0,75 l/ha) na liść flagowy?

W tamtym roku dawałem medax top w dwóch dawkach( 0,6l z 1l ccc a później 0,3l) i połowa leżała nie polecam tego środka.

Z tego co wiem to jęczmień trudno jest skrócić a zwłaszcza zasiany zbyt gęsto ja sieję 130 kg na ha i jeszcze nie zdarzyło się by wyległ nawet przy 7 tonach z ha

#5098 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 14:59

Jęczmień ozimy i jary

U mnie jary sypał ok 7 t/ha ale połowa leżała. Podobno cerone nieźle działa na jęczmień jary

#5099 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 15:23

Jęczmień ozimy i jary

Plon zadowaljący, także może leżeć aby kamieni nie było  :)

Jakie nawożenie azotowe stosujecie pod jary, oraz jak rozkładacie %. Dawno nie siałem ale coś okolice 120-130kgN/ha myśle? Monokultura. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5100 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 05 marzec 2016 - 16:11

Jęczmień ozimy i jary

ja daje 2/3 dawki około 300 kg saletrosanu pod agregat pogłównie raz 100 kg saletry 

regulacja tradycyjnie ccc poza rejestracją oraz w tym roku zamiast modussa pójdzie medax

wysiew 110 kg

Thug