Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#481 Share rafi313

rafi313

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 25 maj 2011 - 22:38

Jęczmień ozimy i jary Witam.
Panowie ponawiam swoje pytanie, jaką ochronę na grzyba dajecie w jęczmieniu jarym. Chodzi o to żeby załatwić to jednym zabiegiem. Ja myślę żeby prysnąć na początku strzelania w źdźbło (w najbliższą sobotę jak będzie pogoda)i chcę to zrobić propikonazolem plus azoxystrobina koszt około 130 zł na ha. Wiem że to sporo jak na jęczmień, ale u mnie jest sporo wilgoci i zauważam na polach w okolicy sporą presję grzybów w jęczmieniu, a ja jak już wspominałem chcę to załatwić jednym zabiegiem. Chyba że będą wybitnie sprzyjające warunki to tuż przed kłoszeniem będę chciał poprawić zmniejszoną dawką tebukonazolu wyjdzie koło 30-40 zł dodatkowo. Dodam, że jęczmień po wymarźniętym rzepaku więc intensywne nawożenie i wysiało mi się trochę za dużo bo około 160 kg na ha MTN - 46 kiełkowanie 96% z centrali odmiany Promyk i Skald zaprawa Kinto Duo kl. ziemi III więc liczę na wysokie plony w granicach 6,5 tony. Czy ktoś z doświdczonych rolników może mi udzielić rady czy dobrze kombinuje. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 12:19
  •  

#482 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 26 maj 2011 - 16:47

Jęczmień ozimy i jary Jeżeli chcesz wydać kwotę w okolicy 130 PLN to zastosuj:

Input 0,4 + Fandango 0,4

U mnie koszt takiego zabiegu to niecała 100.
Oczywiście zależy to od tego po ile twój dystrybutor sprzedaje te preparaty.

No i skróć go czymś.

Edytowany przez NAMOOR, 26 maj 2011 - 17:01.

#483 Share rafi313

rafi313

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 26 maj 2011 - 19:41

Jęczmień ozimy i jary Dzięki Namor.
Wygląda to dość ciekawie i ma lepszą cenę niż moja wersja, zobaczę jak z dąstępnością w mojej okolicy i może zastosuję. Oczywiście zamierzam go też skrócić. Mam zamiar dać 0,6 l etefonu i zastanawiam sie nad przejechaniem 0,2 l modusem w momencie początku pojawiania się kłosów, żeby wzmocnić utrzymanie kłosa bo mi tak polecono, ale osobiście nie wiem czy jest to konieczne. Jak myśicie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#484 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 26 maj 2011 - 20:48

Jęczmień ozimy i jary Pewnie że wygląda ciekawie. Amistar sobie daruj.

A co do regulatorów dawka zależy od tego jaki masz jęczmień.
0,6 to sporo
A w jakiej fazie masz ten jęczmień?

czy falkon da rade z rynchosporiozą, plamistością oraz rdzą jęczmienia jarego, który już jest zainfekowany?

Da sobie radę.

Myslę że na te choroby które wymieniasz taniej będzie zrobić tebukonazol + odrobina jakiejś morfoliny.

#485 Share rafi313

rafi313

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 26 maj 2011 - 21:46

Jęczmień ozimy i jary Zaczyna pojawiać się drugie kolanko, a co do amistaru to uważasz że to słaby środek, czy tylko po prostu za drogi?

#486 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 27 maj 2011 - 08:38

Jęczmień ozimy i jary Amistar jest taki sobie. Na pewno nie wart tej ceny.

Co do dawki regulatora to nie jestem w stanie dobrać na odległość.
Nie widzę łanu.

Dla jednego jęczmienia 0,6 etefon będzie akurat, a dla innego może być zbyt dużo.
Ale zaszkodzić nie zaszkodzi.

#487 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 27 maj 2011 - 13:19

Jęczmień ozimy i jary jak u was jeczmienie jare wygladaja? ja mam 8 ha to tylko 1 ha jest słabszy , reszta bardzo dobra , siany 25 marca na dobrej glebie , dzis posialem jeszcze 110 kg saletrzaku , mialem wiecej rzucic ale wole ostroznie zeby mi sie nie wyłozył bo juz jest max wyrosniety miejscami nawet 50 cm.

#488 Share honker

honker

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 27 maj 2011 - 19:59

Jęczmień ozimy i jary moj siany 9.04 ma ok 35-45cm ogolnie ladny, przed siewem dostal 400kg polifoski 5 i 150kg polifoski 21 i dzisiaj 250kg saletry na 1,7ha
linux, don't be afraid penguin!

#489 Share dddpp

dddpp

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 27 maj 2011 - 20:39

Jęczmień ozimy i jary U mnie nie wesoło od czasu ostatnich przymrozków nie spadła kropla deszczu, jak szybko coś nie popoda nie będzie co zbierać

#490 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 27 maj 2011 - 22:48

Jęczmień ozimy i jary honker przy takim nawozeniu jaki zakładasz plon? ja sypłem pod korzen 200 kg polifoski 8 i 150 kg saletrzaku a teraz 110 saletrzaku . za tydzien na grzybki przejade. sadze ze moze sypnąć powyzej 5 ton bo w tam tym roku przy takim nawozeniu było 5,6 t/ha sadze ze nie bedzie gorszy w tym roku, wody u mnie nie tak mało bo ostatnio padało ze 4 razy.

MALIN7745 o tej porze pryskales dopiero na chwasty ? troche pozno ja pryskam zawsze najszybciej jak to mozliwe stosujac dolne granice dawek , uwazam ze to dobry sposob , zbozu sie nic nie dzieje. tak samo jak w burakach sasiad stosuje mikro dawki i pryskał juz z 5 razy ale burak ma pokazowy bez swistka chwastu. mikro dawki sa teoretycznie niedozwolone ale wielu tak robi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#491 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 28 maj 2011 - 12:29

Jęczmień ozimy i jary Kol.tomaszpa1 co masz na myśli pisząc mikrodawki w buraku niedozwolone chodzi ci o dawki dzielone to są zalecane .Napisz coś więcej o mikrodawkach niedozwolonych.

#492 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 28 maj 2011 - 13:13

Jęczmień ozimy i jary

Kol.tomaszpa1 co masz na myśli pisząc mikrodawki w buraku niedozwolone chodzi ci o dawki dzielone to są zalecane .Napisz coś więcej o mikrodawkach niedozwolonych.

dawki dzielone to np mam na mysli ze pryskasz na chwasty dwuliscienne dwa razy . a tzw. mikrodawki to pryskanie 4,5 razy tym samym opryskiem od tych chwastów. takie pryskanie tyle razy jest teoretycznie zabronione. pryskasz np co dwa trzy dni bardzo malutkim stezeniem co w efekcie daje i tak dawke troche wyzsza niz podana na dwa razy ale dzieki temu lepiej zwalczasz chwasty nie powodujac zlego oddziaływania na buraki.

#493 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 28 maj 2011 - 18:33

Jęczmień ozimy i jary Panowie takie pytanie odnośnie jęczmienia jarego, mianowicie odmiana Atico, nawożenie przedsiewne 250kg polifoski 6, saletrzak 250 kg, po zabiegu herbicydowym saletra 200kg dawki oczywiście na ha. Nasiona z centrali, wysiew 160kg/ha. Wysokość wg. hodowcy 90 cm, u mnie ma już miejscami ok. 40cm, drugie kolanko już zaczyna być dobrze wyczuwalne, jutro opryskam go Cerone dawką 0,75l/ha. Moje pytanie czy to wystarczy, aby bezpiecznie utrzymać go w pionie i ewentualnie jeszcze potraktować czymś dolistnie, na lepsze wypełnianie ziarna, dodam że łan jest dosyć gęsty i póki co zdrowy. Przewiduje jeden zabieg fungicydowy w momencie pojawienia się ości. Napisałem ten post dwa dni temu, w temacie "Antywylegacz", ale nie uzyskałem odpowiedzi, dlatego pozwoliłem sobie skopiować do tego tematu, bo widzę, że tutaj większa aktywność userów, koledzy prosiłbym w takim razie o podpowiedz, ostatecznie dałem 0,65l/ha Cerone. Pozdrawiam ;)

#494 Share jar123

jar123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystto co z ty związane.

Napisany 28 maj 2011 - 19:33

Jęczmień ozimy i jary Witam wszystkich, potszebuje szybkiej pomacy bo dziś znajomy opryskoł mi jeczmień 5,5 ha jednym zbiornikem 600 l który powinien starczyć na 3 ha. Co teraz powinienem zrobić ? opryskać jeszcze raz czy poczekać na efekt choć ten wątpliwy . Za porady z góry dziekuje. :(

#495 Share marcinboniek

marcinboniek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 28 maj 2011 - 21:34

Jęczmień ozimy i jary

Witam wszystkich, potszebuje szybkiej pomacy bo dziś znajomy opryskoł mi jeczmień 5,5 ha jednym zbiornikem 600 l który powinien starczyć na 3 ha. Co teraz powinienem zrobić ? opryskać jeszcze raz czy poczekać na efekt choć ten wątpliwy . Za porady z góry dziekuje. :(

To napisz jeszcze czym Ci znajomy pryskał? odżywką fungicydem bo tak to ciężko coś powiedzieć

#496 Share jar123

jar123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystto co z ty związane.

Napisany 29 maj 2011 - 04:56

Jęczmień ozimy i jary Aminopielikem na zielsko . Szkoda gadać .

#497 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 29 maj 2011 - 06:59

Jęczmień ozimy i jary u mnie pryszcze się tak po 2,5 litra aminopielika na hektar i działa. Ty dałeś 1,7 l/ha. Strasznie mało wyszło, dawka zanizona o połowe.. Trzeba było od razu rozrobić drugi opryskiwacz i poprawić. Teraz poczekaj ze 2-3 dni. Aminopielik działa mega szybko. Jak zadziała to rośliny będą juz poskręcane nawet po kilku godzinach. Rośliny na pewno nie uschną ale prawdopodobnie zatrzyma się ich rozwój. A jak nie zadziała no to najlepiej zastosować inny środek na poprakę.

#498 Share honker

honker

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 29 maj 2011 - 08:46

Jęczmień ozimy i jary tomasz

mysle ze powyzej 5 ton to odda jutro moze na grzyba tez prysne

Edytowany przez honker, 29 maj 2011 - 08:47.

linux, don't be afraid penguin!

#499 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 29 maj 2011 - 16:16

Jęczmień ozimy i jary honker no ja mysle ze z 5 ton ci sypnie , a na jakiej klasie masz ten jeczmien i czym pryskasz na grzybki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#500 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 maj 2011 - 18:25

Jęczmień ozimy i jary

Witam wszystkich, potszebuje szybkiej pomacy bo dziś znajomy opryskoł mi jeczmień 5,5 ha jednym zbiornikem 600 l który powinien starczyć na 3 ha. Co teraz powinienem zrobić ? opryskać jeszcze raz czy poczekać na efekt choć ten wątpliwy . Za porady z góry dziekuje. :(

Na początek to zapytaj go ile wlał tego aminopielika do zbiornika.