Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#4261 Share navaho13

navaho13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 08 maj 2015 - 07:11

Jęczmień ozimy i jary

kiedy najlepiej zwalczać szkodniki w jęczmieniu jarym, bo juz jest skrzypionka i ploniarka albo leń (taka muszka podobna do tej powyżej). myślałem teraz z opryskiem na chwasta albo na początek kłoszenia z fungicydem. Jakieś sugestie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 13:55
  •  

#4262 Share albert1991

albert1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 08 maj 2015 - 08:40

Jęczmień ozimy i jary

obiecałem że napisze jak rozwinęła się sytuacja z moim jęczmieniem ozimym. Wiec tak: na większości pola (10ha) wygląda tak jak na pierwszym zdjęciu, na części (ok 2ha) tak jak na zdjeciu nr 2.. zastanawialem się czy nie zostawić tych dwóch ha.. ale nawet tam jak się szło to rośliny pokrywały tylko jakieś 60% powierzchni gleby. Idzie pod pług niestety w całości .... z bólem i to wielkim. Zakładany plon to 7-8ton *12ha - daje okolo 90 ton ziarna, a to mnożąc nawet przez 500zł.. daje od chu..a 

Mogles zostawic z 1 ha bys widzial czy sie oplacilo zostawic czy nie :P jednak mialem racje ze do kasacji bo karłowatość go złapała .

Przenzyto bardzo ładne :)

#4263 Share Ulan

Ulan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 08 maj 2015 - 10:35

Jęczmień ozimy i jary

Mogles zostawic z 1 ha bys widzial czy sie oplacilo zostawic czy nie :P jednak mialem racje ze do kasacji bo karłowatość go złapała .

Przenzyto bardzo ładne :)

myślałem o tym... ale stwierdzilem że gra nie warta świeczki, bo jak na każdym metrze kwadratowym co najmniej 0,4m2 jest puste... to cudów nie będzie .. poza tym łatwiej całe pole zmienić w dopłatach - ten rok poświęce je całe, ale odpocznie sobie (już będzie miało zaliczone płodozmian, wiec na 3-4 lata będzie spokój, a tak za rok musiał bym i tak tam coś niezbożowego zasiać), wynawoże je w tym czasie gnojowicą mocno, do tego w przyszłym roku nie będę już dawał polifoski, wiec troche kosztów się zwróci) Poza tym już nie mogłem patrzeć na ten szajs, bo aż serce boli  na sam widok  :/  Normalnie powinien wyglądac jeszcze lepiej niż to pszenżyto, bo to jest moje największe i najlepsze pole. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4264 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 08 maj 2015 - 12:21

Jęczmień ozimy i jary

Skracacie już jęczmień jary? U mnie siany 24 marca i kolanko już się odrywa od węzła krzewienia.

#4265 Share albert1991

albert1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 08 maj 2015 - 19:02

Jęczmień ozimy i jary

myślałem o tym... ale stwierdzilem że gra nie warta świeczki, bo jak na każdym metrze kwadratowym co najmniej 0,4m2 jest puste... to cudów nie będzie .. poza tym łatwiej całe pole zmienić w dopłatach - ten rok poświęce je całe, ale odpocznie sobie (już będzie miało zaliczone płodozmian, wiec na 3-4 lata będzie spokój, a tak za rok musiał bym i tak tam coś niezbożowego zasiać), wynawoże je w tym czasie gnojowicą mocno, do tego w przyszłym roku nie będę już dawał polifoski, wiec troche kosztów się zwróci) Poza tym już nie mogłem patrzeć na ten szajs, bo aż serce boli  na sam widok  :/  Normalnie powinien wyglądac jeszcze lepiej niż to pszenżyto, bo to jest moje największe i najlepsze pole. 

no fakt jak sie zostawi kawalki to potem gorsza robota .. taki rok z tymi jęczmieniami .. u mnie sa male dziury ale ogolnie jest dobrze dostal cerone i sie ladnie wyrownał

#4266 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 08 maj 2015 - 19:50

Jęczmień ozimy i jary Dobrze że już swój szybciej zlikwidowałem. Teraz już jary po nim zaczyna sie krzewić :P

#4267 Share ppwolf38

ppwolf38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 08 maj 2015 - 19:54

Jęczmień ozimy i jary

Skracacie już jęczmień jary? U mnie siany 24 marca i kolanko już się odrywa od węzła krzewienia.

Ja jak pogoda pozwoli to jutro jade....tez sialem 24.03.. :)

"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

#4268 Share kula88

kula88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 08 maj 2015 - 20:01

Jęczmień ozimy i jary

witam, zastosowałem na jęczmien jary chwastox trio plus odzywki z intermagu plus mocznik i siarczan magnezu,i nie wzięło mi chwastów, nawet komosy białej!w tamtym raku zrobiłem to samo i pole było czyste.

co w takim przypadku ,jezeli juz niebawem muszę jechać z moddusem? mogę pryskać jeszce raz tym samym środkiem?

#4269 Share lukasz1995

lukasz1995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,maszyny rolnicze

Napisany 08 maj 2015 - 21:09

Jęczmień ozimy i jary

U mnie tak samo z jeczmieniem  ozimym  i tez zostawilem dobrze ze zasiałem tylko 1,8 ha ,ale straty też będe mial i kolejny biedny rok ,cóż takie życie ,jedynie pole sobie odpocznie <_<

#4270 Share waldek25

waldek25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 08 maj 2015 - 21:12

Jęczmień ozimy i jary

Koledzy mam następującą sytuację przez przypadek pociągnełem jęczmień ozimy Apyrosem no i wyszło tak żę ten jęczmień wogóle nie idzie do góry jest strasznie niski dodatkowo u nas na kujawach dosyć sucho jak pada to tyle co dobra rosa , teraz to niewarto przesiewać myśle prysnąć jutro agrawitą 48 +siarczan magnezu , miał ktoś kiedyś taką sytuację ? w tamtym roku też pryskałem apyrosem (chociaż nie ma rejestracji w jęczmieniu ) i było ok a teraz masakra pomocy jeśli ktoś miał podobny przypadek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4271 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 08 maj 2015 - 22:03

Jęczmień ozimy i jary Witam, dzisiaj opryskalem jeczmien jary Mustang Forte czy po 7 dniach moge pryskac axialem czy poczekac dluzej? Nie moge odnalesc owsa gluchego w jeczmieniu a w poprzednim roku jak zrobilem omijaka w kukurydzy to na tym pasku owies gluchy ja wydusil. Wiec jest na polu napewno tylko albo nie potrafie go odroznic albo jeszcze nie skielkowal.

#4272 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 09 maj 2015 - 09:20

Jęczmień ozimy i jary

U mnie jęczmień jary w fazie 2-3 liści, a więc po niedzieli dopiero będę pryskał Mustangiem Forte. W ubiegłym sezonie pryskałem Pumą na owies głuchy oraz chwastnicę jednostronną i miejscami już były widoczne ości w jęczmieniu, ale nic się nie stało.

Edytowany przez lukaszm, 09 maj 2015 - 09:21.

#4273 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 09 maj 2015 - 09:31

Jęczmień ozimy i jary

Witam, dzisiaj opryskalem jeczmien jary Mustang Forte czy po 7 dniach moge pryskac axialem czy poczekac dluzej? Nie moge odnalesc owsa gluchego w jeczmieniu a w poprzednim roku jak zrobilem omijaka w kukurydzy to na tym pasku owies gluchy ja wydusil. Wiec jest na polu napewno tylko albo nie potrafie go odroznic albo jeszcze nie skielkowal.

Patrząc od góry to liście owsa będą zwijać się w lewą stronę. Dla pewności odgarnij ziemię ręką i zobacz czy nie ma siewek. Będzie on kiełkował z głębszych warstw gleby.

#4274 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 09 maj 2015 - 09:42

Jęczmień ozimy i jary

W jakiej fazie dawać drugą dawkę azotu na jęczmień jary?

#4275 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 09 maj 2015 - 09:56

Jęczmień ozimy i jary

Czy Ktoś z Forumowiczów stosował w ubiegłych sezonach Medax Top w jęczmieniu jarym?

#4276 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 09 maj 2015 - 09:56

Jęczmień ozimy i jary Panowie czy mogę połączyć Axial z Tomiganem w jęczmieniu jarym czy nie ?

#4277 Share wl_master

wl_master

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 09 maj 2015 - 10:19

Jęczmień ozimy i jary

ja stosowałem Madax no i powiem tak w tym roku bede stosował inny środek

#4278 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 09 maj 2015 - 10:40

Jęczmień ozimy i jary

U mnie dzisiaj na jęczmień jary poszło 5kg siarczanu magnezu + 3kg npk 20 20 20 z mikroelementami + 0,3 tytanitu + 1l ccc 675 + 0,6l medax top + 1l tilt turbo + 0,8l mondatak + 0,1l karate zeon. Nawożenie ok 130 N. Taka sama mieszanina poszła 16 kwietnia na pszenżyto efekt zero przypaleń, a zboże zrobiło się dosłownie czarne (ciemnozielone). Zobaczymy co bedzie z jęczmieniem.

#4279 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 09 maj 2015 - 11:14

Jęczmień ozimy i jary

ja stosowałem Madax no i powiem tak w tym roku bede stosował inny środek

Kolego, a dlaczego nie będziesz w tym roku stosował Medaxu w jeczmieniu jarym? Uszkodził Ci zboże, czy w ogóle nie zadziałał na jęczmień?

Edytowany przez lukaszm, 09 maj 2015 - 11:15.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4280 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 09 maj 2015 - 15:27

Jęczmień ozimy i jary

Jakie nawożenie dajecie na jęczmień jary? U mnie poszło 400 npk 7 18 28 i 225 kg mocznika w dwóch dawkach a wiec ok 130kg azotu. Ale rozmawiałem z takimi ludźmi którzy dają na jary 170 - 180kg azotu.