Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6112 odpowiedzi na ten temat

#3301 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 lipiec 2014 - 22:44

Jęczmień ozimy i jary Może być problem, jeszcze zależy czy zastosujesz zwykły glifosat czy reglone. Tyle że do zwalczenia perzu lepszy zdecydowanie będzie glifosat. Możesz zaryzykować i dać glifosat i potem sprawdzić siłę kiełkowania.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 09:36
  •  

#3302 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 09:13

Jęczmień ozimy i jary Muszę na jednym kawałku jęczmienia jarego zdesykować tą część, na której rośnie perz, a której nie opryskałem jesienią. Już wcześniej na Forum pisałem o tym. Mianowicie - wiatr był w stronę pszenżyta Sąsiada, dlatego wyłączyłem od Jego strony jedną sekcję, aby Mu nie spalić. Teraz perz w kilku miejscach od Jego strony przerósł mi jęczmień i muszę opryskać Roundup TransEnergy. Nie wykonywałem nigdy takiego zabiegu, stąd pytanie, kiedy go wykonać? Na etykiecie pisze, że w fazie dojrzałości woskowej. A cechą owej dojrzałości jest to, że ziarno jest żółte i ma konsystencję - jak sama nazwa wskazuje - woskową. Kolega Murphys pisał powyżej, że ziarno podczas zabiegu na Jego polu było "twarde na zęba". Czyli desykować należy dopiero, gdy ziarno jest już tak twarde, że nie "zgniotę" go w palcach? Wczoraj niektóre ziarna mojego jęczmienia łatwo się rozcierały, a niektóre dość ciężko.
Proszę o odpowiedź, abym dobrze wykonał ten zabieg glifosatem.

Edytowany przez lukaszm, 11 lipiec 2014 - 09:16.

#3303 Share Murphys

Murphys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 22:33

Jęczmień ozimy i jary No właśnie ten zdesykowane glifosatem 2l/ha żeby tylko żyto zaschło bo jęczmień był już do koszenia i tak 2 tygodnie za długo stał

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź swój jęczmień zobacz »

•  

#3304 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 12 lipiec 2014 - 11:28

Jęczmień ozimy i jary

Może być problem, jeszcze zależy czy zastosujesz zwykły glifosat czy reglone. Tyle że do zwalczenia perzu lepszy zdecydowanie będzie glifosat. Możesz zaryzykować i dać glifosat i potem sprawdzić siłę kiełkowania.

W tamtym roku przed żniwami pryskłałem jęczmień oizmy glifosatem. Siałem nasionami z tego pola i nie było problemu ze wschodami. Oczywiście siłę kiełkowania trzeba sprawdzić przed siewem obligatoryjnie.

#3305 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 22:39

Jęczmień ozimy i jary Sprawdzenie siły kiełkowania zawsze powinno być obowiązkiem, zresztą jak inaczej obliczyć optymalną ilość wysiewu jeżeli nie znamy siły kiełkowania.
Zapraszam na swój profil

#3306 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 10:53

Jęczmień ozimy i jary a jeczmien kiedy mozna reglonowac jeczmien jary jak ziarko sie w palcach rozgniata to jeszcze nie ? to keidy ? ?

#3307 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 23:20

Jęczmień ozimy i jary Podaj dokładniej jak to faza. Mleczna czy woskowa? Bo do pełnej jeszcze trochę.
Zapraszam na swój profil

#3308 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 09:37

Jęczmień ozimy i jary no juz mleczna nie ejst to bedzie podchodzila pod woskowa raczej bo jak palcami sie rozciska to nie leci mleko juz to keidy mozna pryskac? ?

#3309 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 23:24

Jęczmień ozimy i jary Jeszcze bym trochę poczekał z reglone, aż ziarno zacznie twardnieć (aż będzie ciężko przeciąć ziarnko paznokciem). Aż tak nierówno dochodzi Ci jęczmień?
Zapraszam na swój profil

#3310 Share luc93

luc93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 26 lipiec 2014 - 07:53

Jęczmień ozimy i jary jeczmień jary koszony 23 ładnie sypie tylko teraz ta pogoda tydzień przelotnych opadów

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3311 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 26 lipiec 2014 - 11:16

Jęczmień ozimy i jary

Jeszcze bym trochę poczekał z reglone, aż ziarno zacznie twardnieć (aż będzie ciężko przeciąć ziarnko paznokciem). Aż tak nierówno dochodzi Ci jęczmień?

tak nierowno dochodzi ale drugie jest to ze tam jest perz gluchy owies i wogole bo to dzierzawa swierza i trzeba zreglonowac tam mam oprysk i pisze ze po 7 10 dniach nastepuje usychanie czy cos takeigo bo to jest jakis oprysk o dzialaniau reglonujacym

#3312 Share rafa007

rafa007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 26 lipiec 2014 - 18:40

Jęczmień ozimy i jary witam,
chcialbym zapytac sie czy ktos z was sial jeczmien ozimy JUP --jesli tak to prosze o opinie --chcialbym go posiac ale nie wiem jak z plonowaniem i czy sie oplaca czy zostac przy sprawdzonym lomerycie...

#3313 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 26 lipiec 2014 - 23:00

Jęczmień ozimy i jary

tak nierowno dochodzi ale drugie jest to ze tam jest perz gluchy owies i wogole bo to dzierzawa swierza i trzeba zreglonowac tam mam oprysk i pisze ze po 7 10 dniach nastepuje usychanie czy cos takeigo bo to jest jakis oprysk o dzialaniau reglonujacym

A teraz już rozumiem. Reglone ma szybkie działanie i w dobrych warunkach już w niecały tydzień da dobre efekty, gorzej może być z perzem.
Na ostateczne zniszczenie perzu najlepszy jest jednak glifosat, i przygotuj się że będzie trzeba na ściernisko dać avans, tajfun czy klinik. A na owies głuchy dobry jest axial.
Zapraszam na swój profil

#3314 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 15 sierpień 2014 - 07:48

Jęczmień ozimy i jary Witam.Czy dobrze zrobię jak zasieje jęczmień ozimy po pszenicy?Pod korzeń nawóz być może będzie obornik kurzy.Niektórzy nie proponują siać jęczmienia dlatego się pytam.

#3315 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 15 sierpień 2014 - 09:35

Jęczmień ozimy i jary teoretycznie możesz zasiać jęczmień ozimy po pszenicy, chociaż nie jest to najlepszy przedplon. Musisz już na wstępie zaprawić ziarno czymś lepszym (baytan, scenic, kinto duo). Na wiosnę obowiązkowo zabieg T1 z najwyższej półki.

#3316 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 15 sierpień 2014 - 11:05

Jęczmień ozimy i jary Nie jest źle, lepiej jęczmień po pszenicy niż odwrotnie. Płodozmian rzepak, pszenica, jęczmień to częsty standard. Zależy co rosło przed pszenicą. Miałem w tym roku kawałek jęczmienia oz po pszenżycie, odpuściłem sobie fungi i skracanie, bo wydawał się ch*jowy, a szóstka z ha uleciała.

#3317 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 15 sierpień 2014 - 21:18

Jęczmień ozimy i jary Ja mam jęczmień ozimy rok w rok po pszenżycie ozimym i nie narzekam ale nasiona są dobrze zaprawione potem ochrona i co najważniejsze dokładne zwalczanie odrostów z pszenżyta bo potem może być bałagan jak jęczmień dojrzewa a w nim pszenżyto zielone.

#3318 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 16 sierpień 2014 - 15:33

Jęczmień ozimy i jary Jak się pozbywasz pszenżyta w jęczmieniu?

#3319 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 16 sierpień 2014 - 16:13

Jęczmień ozimy i jary Tylko i wyłącznie niszczenie samosiewów jeśli takie są uprawkami. Najpierw jest podorywka, potem kilka dni czekam aż coś skiełkuje i bronuję, w dodatku jak jeszcze trzeba to na kilka dni przed orką jadę agregatem, za wiele jęczmienia nie sieję to mogę się pobawić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3320 Share adam882

adam882

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 17 sierpień 2014 - 07:22

Jęczmień ozimy i jary witam,

mam pytania:

1.czy mogę zasiać jęczmień jary po życie i pszenżycie,
2.czy wapno rozsiać na ściernisko a jak nie to kiedy,
3.po rozsianiu wapna po jakim czasie mogę wozić obornik i gnojówkę (świński) te zabiegi chceb zrobić na jesień

pozdrawiam
Adam