Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#3141 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 22 maj 2014 - 14:42

Jęczmień ozimy i jary Tylko, że Cerone zawiera etefon, a ta substancja działa krótko - 2-5 dni. Dodatkowo przyspiesza starzenie się roślin, no i z tego, co tutaj piszą Forumowicze (i nie tylko z tego, co tu jest napisane) etefon zalecany jest głównie do skracania dokłosia.
Jeśli o mnie chodzi, to pierwszy raz mam zasiany jęczmień jary i się też boję o to, by mi nie wyległ. Mam Moddusa i zastosowałbym go nawet dziś, ale chcę poznać jeszcze opinie doświadczonych Forumowiczów, do kiedy można go stosować - do drugiego, czy do trzeciego kolanka? Później pójdę sprawdzić, w jakiej fazie jest jęczmień. Jeśli ma trzy kolanka, to się wstrzymam, aż uzyskam odpowiedź na tym Forum. Bo łatwo jest opryskać, a potem można tego żałować. Gdyby nie pogoda, to już bym opryskał, gdy tylko był jęczmień w fazie pierwszego kolanka. A teraz muszę czekać, aż pole wyschnie. Jeden kawałek dziś powinno się dać pryskać.

Kondziu1832 - W jakiej dawce i fazie stosowałeś Pumę?

Edytowany przez lukaszm, 22 maj 2014 - 14:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 09:04
  •  

#3142 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 22 maj 2014 - 17:39

Jęczmień ozimy i jary

Ile czasu trzeba odczekać od zastosowania PUMY do zastosowania Mustang-a Forte?

Jeżeli brak sytuacji stresowych to po 5 dniach bym już jechał. Tylko pamiętać trzeba żeby tego typ herbicydów nie stosować w czasie suszy, co producenci na etykiecie napisali.

#3143 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 22 maj 2014 - 17:54

Jęczmień ozimy i jary Właśnie wróciłem z pola. Wysokość jęczmienia to 33-37cm (liczona razem z najdłuższym widocznym liściem). Pierwsze kolanko 4,5cm nad węzłem krzewienia, drugie 6,5cm nad pierwszym, a trzecie 2,5cm nad drugim. Widoczny kłos ma 2cm długości. No więc trzeba zapomnieć o Moddusie. Zaraz jadę jeden kawałek pryskać Pumą, jak tylko ustanie wiatr. Za ile dni po niej mogę stosować Cerone? Siedem dni wystarczy?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3144 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 22 maj 2014 - 19:20

Jęczmień ozimy i jary U mnie jest już flagówka, wiec niebawem się wykłosi.
I teraz CZY JAK JEST 30C W DZIEŃ I NOCE PO 15C TO MOGĘ PRYSKAĆ CERONE?
Jak tak to lepiej wieczorem czy rano????

Edytowany przez tomi1349, 22 maj 2014 - 19:20.

#3145 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 22 maj 2014 - 19:58

Jęczmień ozimy i jary przy takiej pogodzie zabiegi robi się wieczorem.Cerone stosowane zbyt pożno moze spowodować że jeczmien bedzie miał problemy z kłoszeniem.

#3146 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4015 postów

Napisany 22 maj 2014 - 20:42

Jęczmień ozimy i jary

Właśnie wróciłem z pola. Wysokość jęczmienia to 33-37cm (liczona razem z najdłuższym widocznym liściem). Pierwsze kolanko 4,5cm nad węzłem krzewienia, drugie 6,5cm nad pierwszym, a trzecie 2,5cm nad drugim. Widoczny kłos ma 2cm długości. No więc trzeba zapomnieć o Moddusie. Zaraz jadę jeden kawałek pryskać Pumą, jak tylko ustanie wiatr. Za ile dni po niej mogę stosować Cerone? Siedem dni wystarczy?

Nie wiem czy to dobry pomysł pryskać Pumą gdy są widoczne kłosy,ciekaw jestem efektów za 10-dni.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#3147 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 22 maj 2014 - 20:53

Jęczmień ozimy i jary asharot - Kłos ma 2 cm, ale żeby go widzieć, to muszę całą roślinkę delikatnie "rozebrać". To jęczmień jary, rzecz jasna. A ty mnie zrozumiałeś w kontekście "pierwszych widocznych ości"?

slawek2209 - A Pumą mogę pryskać rano, jeśli w dzień ma być upał? Czy lepiej wieczorem? Dziś nie opryskałem, bo wiało i nadal wieje. Wszystko by do Sąsiada poszło w pszenżyto, albo by mi się nałożyło w jęczmieniu i przypaliłoby go.

Edytowany przez lukaszm, 22 maj 2014 - 20:55.

#3148 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 22 maj 2014 - 20:55

Jęczmień ozimy i jary u mnie jęczmień (prawdopodobnie nagradowicki, kupiłem dwie odmiany i nie jestem pewien gdzie którą posiałem. pisałem już o tym na forum ale nikt mi nie pomógł) ma do 70cm wysokości i jeszcze daleko mu do kłoszenia. kłosy mają około 2,5-3cm długości. dzisiaj wiał silny wiatr i pochyliło go na "przeczach", tam gdzie nie siknąłem moddusem.

#3149 Share luc93

luc93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 22 maj 2014 - 20:58

Jęczmień ozimy i jary ile jeczmień jary może dostać azotu poo gnoju bo nie wiem czy skracać dostał około 170 kg \N34 i polifoska pod korzeń

#3150 Share rolnikursusc3603p

rolnikursusc3603p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 22 maj 2014 - 21:22

Jęczmień ozimy i jary Nikt nie odpisał wiec napisze jeszcze raz . Co proponujecie dać na T2 w jęczmieniu jarym? T1 Wirtuoz 0,9l+Bumper 250sc 0,5l+modddus 0,4l.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3151 Share DARKPANTER

DARKPANTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 22 maj 2014 - 21:43

Jęczmień ozimy i jary czy można pryskać jęczmień ozimy jak kwitnie fungicydem?

#3152 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 maj 2014 - 23:47

Jęczmień ozimy i jary

Przeglądałem między czasie etykiety regulatorów zawierających w swym składzie trineksapak etylu. Na Moddusie jest, że w jęczmieniu jarym stosować od fazy pierwszego kolanka do drugiego, a na Optimusie, że od pierwszego do trzeciego. No więc jak to jest?

Sądzę że nawet w fazie liścia flagowego nie powinien narobić większego bałaganu. Choć najlepsze efekty daje moddus we wczesnych fazach czyli 1 kolanko.

A czy można w jednym oprysku zastosować cerone w dawne 0,75l/ha i tilt turbo w dawce 1l/ha, lub cerone z duetem star? Nie chciałbym jeździć dwa razy. Nie przypali zboża taka kombinacja?

Nie przypalisz chyba że już faza kłoszenia. Tilt jest bezpieczny, umiarkowane przenikanie w roślinie, podobnie jak cerone zresztą.

Panowie miałem problem z opryskiem,dałem mocznik i siarczan mg i modus i zrobiła się śmietana ale końcówki się nie zatykały,czy w ogole cos zadziała?

Charakterystyczne dla moddusa jest powstawanie kłaczków w momencie wlewania do opryskiwacza. To stan przejściowy, kilka minut przy włączonym mieszadle i wszystko się wymiesza. Zresztą zaleca się aby w trakcie dodawania składników oprysku mieszadło było włączone.

Creone nie mieszałem ale moddusa z tiltem już tak i nic się nie działo...
Teraz pytanie z mojej strony... Czytam kilkanaście ostatnich postów nt skracania jęczmienia i nikt nie wspomina o ccc..? Dlaczego? Ja trzy dni temu dałem ccc na drugie kolanko i myślę poprawić czymś jeszcze jak będzie konieczność na liść flagowy... Już któryś rok z rzędu stosuje ccc w jęczmieniu i jakoś daje radę...

CCC słabo działa w jęczmieniu, szkoda pieniędzy.

W poniedziałek pryskałem mustangiem jęczmień jary to mogę jutro pojechać modusem a pojutrze tilt+ odzywki czy za szybko?
milanreal czy jak w dzień jest około 30 to sam modus może przypalic ? bo niby zabieg w słonetrznej pogodzie lepiej działa ale może w tych warunkach (upały) bezpieczniej było by go wykonać wieczorem?

Możesz, nic się nie stanie.
Moddus najlepiej działa gdy jest ciepło i słonecznie. Umożliwia to szybkie przenikanie substancji aktywnej w roślinie. Oczywiście bezpieczna temp to max 25 stopni. Gdy jest więcej należy czekać do wieczora.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3153 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 23 maj 2014 - 05:11

Jęczmień ozimy i jary

Nikt nie odpisał wiec napisze jeszcze raz . Co proponujecie dać na T2 w jęczmieniu jarym? T1 Wirtuoz 0,9l+Bumper 250sc 0,5l+modddus 0,4l.

na wychodzace ości w jeczmieniu daj soligor 0.7 l i jakiś insektycyd .Młode skrzypionki juz sie pojawiły

Edytowany przez slawek2209, 23 maj 2014 - 05:14.

#3154 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 23 maj 2014 - 13:38

Jęczmień ozimy i jary a jakie jest rzyko gdy moddus by poszedl troche przy pozno tzn jak juz 2 kolanko jest ?? i c oto moze byc na polu nawozonym normalnie sa niektore miejsca w ktorych jeczmien jest bardzo slaby takie male place a na reszcie ladny jeczmien jary ?

#3155 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 23 maj 2014 - 16:56

Jęczmień ozimy i jary Chce dać Creone razem z Topsin M Ekolist plus siarczan magnezu po tym zabiegu planuje dac saletre jak myślicie wiem że to lekko głupie pytanie ale czy 150 kg N saletry amonowej 34 N na 0.55 ha jeczmienia jarego da rade i ustanie czy się wyłozy? Dodam że ph 7.1 zawartość fosforu bardzo wysoko potasu średnia i pod korzen było 100 kg Polifoska 6 i 100 kg sól potasowa 60% plus 30 kg saletra amonowa 34%.

#3156 Share Pestka5465

Pestka5465

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 23 maj 2014 - 19:06

Jęczmień ozimy i jary Czy mogę dać modus w jęczmieniu jarym gdy pojawią się pierwsze ości / zawsze dawałem cerone 0,2 gdy pojawiły się pierwsze ości razem z fungicydem. A został mi modus i chce go wykorzystać.

#3157 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 23 maj 2014 - 20:35

Jęczmień ozimy i jary nic już nie dawj z regulatorów na jeczmien.teraz jedynie fungicyd i cos na robaka

#3158 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 23 maj 2014 - 20:58

Jęczmień ozimy i jary czy 8kg mocznika, 8 kg siarczanu magnezu,mikroelemanty fungicyd (bumper super) plus na robale mogło przypalić jęczmień jary. oprysk wykonany w poniedziałek wieczorem, około 21.00 rośliny pokryte były już rosą. dzisiaj zauważyłem, że górne liście mają objawy coś jakby mączniak i plamistość siatkowa. czy tak może wyglądać poparzenie?

#3159 Share hary884

hary884

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 23 maj 2014 - 21:34

Jęczmień ozimy i jary mam problem ponieważ zsiałem po życie jęczmień ozimy i jest dużo żyta i nie mogę usunąć tego ręcznie jakieś
,jakieś zabieg chemiczny ale jaki???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3160 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 23 maj 2014 - 22:04

Jęczmień ozimy i jary Czy danie Modusa w fazie 3 kolanka w jeczmieniu jarym przy dużym nawożeniu azotowym pomoze przeciw wyleganiu jeczmienia zrobiłem straszny bład i dałem 150 N i saletry i pewnie za dużo dałem pewnie mi wyłozy. Dałem wczesnie Creone.