Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#3021 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 11 maj 2014 - 22:17

Jęczmień ozimy i jary Co sadzie o 0,4l sarfunu + 0,5l bumperu na jęczmień jary około 2 kolanka. Cenowo wychodzi dosyć dobrze ale jak będzie działać?
czy lepiej kombinować coś innego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 20:23
  •  

#3022 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 12 maj 2014 - 08:09

Jęczmień ozimy i jary

Jęczmień jest specyficznym zbożem i wg mnie wymaga innej strategii skracania w porównaniu do pszenicy i żyta. I zabieg skracający standardowo w okolicach fazy BBCH31. W przypadku pszenicy II zabieg skracania jest zabiegiem korekcyjnym, nie zawsze koniecznym. W przypadku jęczmienia II skracanie jest konieczne aby skrócić dokłosie.

Tak podobno jest, teoretyczne lepiej wykształcony korzeń, grubsze źdźbło, i lepszy proces fotosyntezy przyczynia się do wzrostu plonu. A jak to jest w praktyce nie wiem, i pewnie wielu uzytkowników tego nie sprawdzało, w końcu moddus nie nalezy do najtańszych regulatorów i cena odstrasza. Poza tym jeżeli ktos np nie chroni roslin odpowiednio przed chorobami czy chwastami to nie liczmy że np zastosowanie moddusa znacznie zwiększy plon.
U siebie nie stosuje moddusa na wszystkich polach, po prostu na niektórych polach nie ma sensu stosowania wysokich dawek nawozów itd bo ta gleba jest za słaba aby wykształcić rekordowy plon. Zostało mi trochę moddusa w opryskiwaczu i przejechałem w życie na słabej glebie gdzie dawki N nie były wysokie i problemów z wyleganiem by nie było. Efekt jest wyraźny, rośliny znacznie niższe (o ok. 30 cm) źdźbła grubsze, szersze liście i ciemniejsza barwa liści. Czyli te działanie w pokroju roślin widać, a jak z plonem to nie wiem. W każdym razie nie będę plonu odmierzał co do kg i ciężko będzie ocenić efekt w plonie.

Wystarczy sam tilt turbo. Stosowanie substancji na choroby podstawy źdźbła jest mało efektywne w zbożach jarych które słabo są porażane przez te patogeny.

Nie widzę takiego sensu. Ta mieszanina będzie działać spokojnie przez ok 3 tyg. Zostaw te ccc na przyszły rok.

Bardzo boje sie o ta mieszanke, wiec moze za 2 tyg pojechac 0,5l cerone ?

#3023 Share Strazak76

Strazak76

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 12 maj 2014 - 09:59

Jęczmień ozimy i jary Mam pytanko kilka lat nie siałem jęczmienia , kupiłem Menarę i zamierzam robić zabieg fungicydowy 1 raz kiedy była by najodpowiedniejsza faza na to? a widzę na liściach że już plamistość siatkowa zaczyna się żucać a jęczmień dopiero w fazie krzewienia

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź swój jęczmień zobacz »

•  

#3024 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 12 maj 2014 - 16:02

Jęczmień ozimy i jary mogę zmieszać Wirtuoza 0,5l/ha z tiltem turbo 0,5l/ha i opryskać 1ha jeczmienia jarego?

#3025 Share massey15

massey15

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 12 maj 2014 - 16:17

Jęczmień ozimy i jary Panowie jak myślicie, mogę zastosować taką mieszaninę w jęczmieniu: 25 kg mocznika, około 8 kg siarczanu magnezu oraz jakieś mikroelementy, tylko pytanie jakie najlepiej i w jakiej ilość( pytam bo nie miałem z tym jeszcze doświadczenia). Ilość cieczy to jakieś 200 l na ha. Zastanawiam się czy nie za mało tej wody trochę.

Edytowany przez massey15, 12 maj 2014 - 16:19.

#3026 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 12 maj 2014 - 16:46

Jęczmień ozimy i jary

Mam pytanko kilka lat nie siałem jęczmienia , kupiłem Menarę i zamierzam robić zabieg fungicydowy 1 raz kiedy była by najodpowiedniejsza faza na to? a widzę na liściach że już plamistość siatkowa zaczyna się żucać a jęczmień dopiero w fazie krzewienia

jeśli widac jużmpiuerwsze objawy plamistosci siatkowej to nie czekaj tylko lec z opryskiem najlepiej jakimś protiokonazolem lub mieszaniną protiokonazolu z fluoksastrobiną/biksafenem/fluksapyroksadem te substacje najlepiej radzą sobie (już teraz) z zwalczaniem plamistoci siatkowej.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#3027 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 12 maj 2014 - 19:59

Jęczmień ozimy i jary capalo również dobrze sobie radzi z plamisoscia siatkowa.wirtuoz też jest dobry w ochronie jeczmienia

#3028 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 12 maj 2014 - 20:01

Jęczmień ozimy i jary Przedsiewnie po jeczmien jary dałem saletre no i aktualnie zboze nie jest zbyt ciemnie. Nie wiem co zastosowac na druga dawke. Mysle o moczniku albo jeszcze troche poczekac i dac saletre. Prosze o porade.

#3029 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 12 maj 2014 - 20:31

Jęczmień ozimy i jary Lepiej daj dolistnie siarczan magnezu i mocznik ,a potem jeszcze sypni saletry.

#3030 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 12 maj 2014 - 20:45

Jęczmień ozimy i jary

Bardzo boje sie o ta mieszanke, wiec moze za 2 tyg pojechac 0,5l cerone ?

Mieszanina ccc z moddusem na początku fazy strzelania w źdźbło jest bardzo dobra, dobrze skraca i bardzo dobrze usztywnia. W jęczmieniu na liść flagowy możesz dać 0,5l cerone.

Mam pytanko kilka lat nie siałem jęczmienia , kupiłem Menarę i zamierzam robić zabieg fungicydowy 1 raz kiedy była by najodpowiedniejsza faza na to? a widzę na liściach że już plamistość siatkowa zaczyna się rzucać a jęczmień dopiero w fazie krzewienia

Ochronę powinno się zacząć od fazy strzelania w źdźbło. A jak nadal jest faza krzewienia i już choroby to chyba nie zaprawiałeś ziarna. Plamistosc siatkowa nie jest chorobą łatwa w zwalczaniu i aby skutecznie ją zwalczyć to w sumie ta menara już teraz powinna być dana.

mogę zmieszać Wirtuoza 0,5l/ha z tiltem turbo 0,5l/ha i opryskać 1ha jeczmienia jarego?

Nie jestem zwolennikiem takich mieszanin, oba maja podobny skład, tylko wirtuoz zwalcza dodatkowo choroby podstawy źdźbła które z zbożach jarych nie robią takiego spustoszenia. Wg mnie albo wirtuoz albo tilt w pełnej dawce.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3031 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 12 maj 2014 - 20:50

Jęczmień ozimy i jary jeczmien ktory byl zaprawiany też bedzie atakowany przez plamistośc siatkową,zauważyłem ze lamardor ogranicza rozwoj tej choroby a kinto duo wogóle nie ma wplywu na ta chorobe

#3032 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 12 maj 2014 - 21:38

Jęczmień ozimy i jary A racja teraz mi się przypomniało jak to z tą z ta plamistością jest, bo nawet jakiś czas temu dowiadywałem się jak z zaprawami jest. I jak zauważyłeś zaprawy z protiokonazolem ograniczają, inne praktycznie bez wpływu. Ta nowa zaprawa z sedaksanem (chyba vibrance gold) powinna bardzo dobrze chronić, ale rejestracji nie ma na plamistość. Rejestrację z zapraw ma ta nowa zaprawa z BASF Sistiva.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3033 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 13 maj 2014 - 05:23

Jęczmień ozimy i jary ile sistiva moze kosztowac na hektar?

#3034 Share MARAKAM

MARAKAM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 13 maj 2014 - 07:43

Jęczmień ozimy i jary Czy mozna mieszać Pumę z Grodylem aby opryskać jęczmień i ile tej PUMY 0,8 czy 1 litr.

#3035 Share Dawid727

Dawid727

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 13 maj 2014 - 10:13

Jęczmień ozimy i jary Witam Panowie. Mam do Was pytanie, zostało mi 5 litrów Mondataku 450ec i jakieś 2,5l propico. I chciałbym to zastosować na jęczmieniu jarym, mam go jakieś 5,5 ha. Czy środki te nadają się na zabieg na T1, czy szukać raczej czegoś innego ?

#3036 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 13 maj 2014 - 12:37

Jęczmień ozimy i jary Panowie mam do was pytanie czy medax top można stosować w jęczmieniujarym? Rejestracji nie ma na etykiecie, a jak to z nim jest ?

#3037 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 maj 2014 - 12:46

Jęczmień ozimy i jary

.

Edytowany przez e1leex, 01 listopad 2014 - 12:25.

#3038 Share Strazak76

Strazak76

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 13 maj 2014 - 15:57

Jęczmień ozimy i jary

Mieszanina ccc z moddusem na początku fazy strzelania w źdźbło jest bardzo dobra, dobrze skraca i bardzo dobrze usztywnia. W jęczmieniu na liść flagowy możesz dać 0,5l cerone.

Ochronę powinno się zacząć od fazy strzelania w źdźbło. A jak nadal jest faza krzewienia i już choroby to chyba nie zaprawiałeś ziarna. Plamistosc siatkowa nie jest chorobą łatwa w zwalczaniu i aby skutecznie ją zwalczyć to w sumie ta menara już teraz powinna być dana.

Nie jestem zwolennikiem takich mieszanin, oba maja podobny skład, tylko wirtuoz zwalcza dodatkowo choroby podstawy źdźbła które z zbożach jarych nie robią takiego spustoszenia. Wg mnie albo wirtuoz albo tilt w pełnej dawce.

No nie rób sobie jaj ze mnie poważnego człowieka cały materiał siewny w orginale , od kilku lat nie sieję swojego , bo jak dla mnie to się mało opłaca , tylko jest mały problem od kilku dni u mnie pada a od wczoraj leje a ma być jeszcze gorzej w prognozach do piątku 130l/metr , mam tylko nadzieję że nigdzie tyle w jednej miejscowości nie spadnie , wczoraj chciałem wejść na pole to o mało butów nie zostawiłem takie bagno

Czy mozna mieszać Pumę z Grodylem aby opryskać jęczmień i ile tej PUMY 0,8 czy 1 litr.

Pumy z niczym nie zalecają mieszać ona sama i tak jest bardzo agresywna dla zbóż

#3039 Share karol19920

karol19920

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 13 maj 2014 - 17:35

Jęczmień ozimy i jary Panowie mam pytanie. Dziś popryskałem jęczmień jary goldem. Jeszcze z pola nie zjechałem a już zaczeło padać. Dosyć mocno padało przez ok 5 min i koniec. Pytanie czy zabieg do powtórki? Na opakowaniu niby pisze do 2 godzin przed spodziewanym deszczem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3040 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 13 maj 2014 - 18:11

Jęczmień ozimy i jary

Panowie mam pytanie. Dziś popryskałem jęczmień jary goldem. Jeszcze z pola nie zjechałem a już zaczeło padać. Dosyć mocno padało przez ok 5 min i koniec. Pytanie czy zabieg do powtórki? Na opakowaniu niby pisze do 2 godzin przed spodziewanym deszczem.

Regulatory wzrostu potrzebują trochę czasu na wchłonięcie. Za 2-3 dni zobacz czy liscie/łodyga charakterystycznmie się zwijają- jeżeli nie to zabieg raczej do powtórki jeżeli mocny deszcz był