Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#2981 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 09 maj 2014 - 20:50

Jęczmień ozimy i jary komose dosyć szybko pobiera mustang.Inne chwasty po tygodniu beda naruszone

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 02:20
  •  

#2982 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 09 maj 2014 - 20:57

Jęczmień ozimy i jary Czyli jutro może coś będzie widać na komosie?
A za ile dni mogę pryskać nawozami dolistnymi? Chyba za minimum tydzień? Nie chciałbym, aby znowu chwasty odżyły.
I dziękuję Kolego za szybkie odpowiedzi na moje pytania. Uspokoiłeś mnie na noc:)

#2983 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 09 maj 2014 - 21:01

Jęczmień ozimy i jary pięć dni wystarczy przerwy od zabiegu na chwasty.mustang jest dobrym srodkiem i przy takich temperaturach szybko powinien podziałac

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź swój jęczmień zobacz »

•  

#2984 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 09 maj 2014 - 21:06

Jęczmień ozimy i jary Właśnie też słyszałem wiele pozytywnych opinii o jego skutecznym działaniu, dlatego właśnie go kupiłem.
I tak jeszcze będę musiał opryskać Pumą jęczmień. I jak z nią jest w rzeczywistości? Różne bowiem pojawiają się na Forum opinie np. że przypala jęczmień, że może jest lekko fitotoksyczna. Kiedy najpóźniej, ale bezpiecznie ją stosować? W pszenicy stosowałem dwa lata temu w fazie liścia flagowego i nic jej nie było. A jęczmień mam pierwszy raz, więc nie wiem do kiedy można. Na etykiecie pisze, że niezależnie od fazy rozwojowej rośliny uprawnej, po czym jest wyszczególnione, że w jęczmieniu jarym do końca fazy krzewienia. Sąsiad mi mówił, że pryskał jak były kłosy jęczmienia widoczne i że nic się nie stało. Ale nie wiem, czy to prawda:)

#2985 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 09 maj 2014 - 21:19

Jęczmień ozimy i jary axial jest lepszym rozwiązaniem na gluchy owies.Można go stosowac do liscia flagowego

#2986 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 09 maj 2014 - 21:23

Jęczmień ozimy i jary Tylko, że mam kupioną Pumę i chciałbym ją zastosować. A Ty Kolego nie stosowałeś u siebie Pumy w jęczmieniu, czy stosowałeś i też obserwowałeś jakieś negatywne skutki? Jest rejestracja do pszenicy i jęczmienia jarego, tak reklamują ją w telewizji, na ulotkach, a takie są z nią problemy... Oczywiście nie planuję tak długo czekać z jej stosowaniem.

#2987 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 09 maj 2014 - 21:27

Jęczmień ozimy i jary kilka lat temu stosowałem pume.działała dobrze i nie było ubocznych skutków jej działania.Zabieg był robiony wedlug zalecen producenta

#2988 Share krilan06

krilan06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 449 postów

Napisany 09 maj 2014 - 21:29

Jęczmień ozimy i jary Po ilu godzinach od zastosowania środka foxtrot może padać, tzn ile czasu musi minąć żeby środek się wchłonął i nie zaszkodził mu deszcz?

#2989 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 09 maj 2014 - 21:30

Jęczmień ozimy i jary Rozumiem. Dzięki Kolego za odpowiedzi na moje pytania! Jutro obejrzę efekty dzisiejszego zabiegu, oczywiście na komosie, to się podzielę wrażeniami. Spokojnej nocy:)

Edytowany przez lukaszm, 09 maj 2014 - 21:31.

#2990 Share ursusOSTROPA

ursusOSTROPA

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 09 maj 2014 - 22:52

Jęczmień ozimy i jary Witam panowie, czy jak zastosuję dolistne nawożenie w jęczmieniu jarym: około 12kg/ha mocznika, około 7,5kg/ha siarczanu magnezu i około 1,5kg/ha Plonvitu Opty, to czy nie będzie to za mocna mieszanina ? nie zaszkodzi to jęczmieniowi ? Z góry dzięki :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2991 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 maj 2014 - 23:29

Jęczmień ozimy i jary

We wtorek pryskałem jęczmień jary na chwasty : Mustang Forte 0,9l/ha+ Puma Uniwersal 0,9l/ha , dziś będąc na polu zobaczyłem że górne liście jęczmienia są przepalone, być moze jest to wina że ten zabieg wykonywałem jak już jęczmień był w fazie 1 kolanka ,(wcześniej nie dało rady , gdyż nie miałem środka). Dziś zamierzam dać jęczmieniowi 150kg/ha saletry. A jutro Wirtuoz w dawce 0,9l/ha+ Bumper 250sc 0,5l/ha+ Moddus 0,3l/ha. Czy taka mieszanka nie zaszkodzi i czy 1 dzień odstępu to troszeczkę nie zamało? :rolleyes:

1 dzień przerwy między herbicydem czy między nawozem a fungicydem i regulatorem? Jak po herbicydzie to za mało, jak po nawozie to nic nie szkodzi. Moddus z wirtuozem lepiej stosować w godz wieczornych lub w dni zachmurzone.

W jeczmieniu jarym zaczyna pokazywać mi się owies głuchy oraz sporo chwastów. Czy można mieszać axial 100 EC razem z chwastoxem turbo? Jeśli tak to w jaki sposób, żeby było optymalnie?

Lepiej te środki dać oddzielnie. Najpierw chwastox, po tygodniu axial, który ma zdecydowanie szerszy zakres stosowania.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2992 Share rolnikursusc3603p

rolnikursusc3603p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 10 maj 2014 - 07:59

Jęczmień ozimy i jary Herbicydem pryskałem 6.05 , a chodziło mi o to czy po saletrze jak dam np. dziś to czy jutro już mogę fungicydami pryskać. :)

#2993 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 10 maj 2014 - 08:07

Jęczmień ozimy i jary Kolego, już wiele razy na Forum pojawiały się pytania odnośnie stosowania zabiegu ochrony roślin, bądź dokarmiania dolistnego w tym samym dniu lub dzień przed, albo po rozsianiu nawozu granulowanego. Ja w tamtym roku opryskałem zboże o 11 herbicydem Starane, a około 16 siałem drugą dawkę saletry na to samo zboże. Oczywiście musisz siać nawóz na suche rośliny. No i z tego, co wiem (ale nie z doświadczenia, gdyż pierwszy raz sieję jęczmień jary), jęczmień reaguje wyleganiem na zbyt późne nawożenie azotowe. Choć zapewne to stwierdzenie dotyczy technologi bez stosowania regulatorów wzrostu.
Zachowanie pewnych odstępów czasu wymagane jest przy stosowaniu środków ochrony roślin czy dokarmiania dolistnego.

Edytowany przez lukaszm, 10 maj 2014 - 08:12.

#2994 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 10 maj 2014 - 11:31

Jęczmień ozimy i jary Widziałem juz jeczmień posiany saletrą pogłównie i usztywniany moddusem.Połowa arealu wylegla.Rok był wtedy mokry

#2995 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 10 maj 2014 - 21:29

Jęczmień ozimy i jary ok godziny temu skończyłem pryskać jęczmień jary Goldem 450 EC i jestem ciekaw czy dobrze zrobiłem bo już lekka rosa chyciła. Pryskałem dlatego bo prognozują opady na cały przyszły tydzień i nie chciałem żeby chwast zbyt duży urusł - jak myślicie będzie coś z tego oprysku czy kasa w błoto?

#2996 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 10 maj 2014 - 21:46

Jęczmień ozimy i jary jeczmień już powoli się regeneruje po Axialu i Mustangu na przyszły tydzień planuję Soligor (bardzo dobry na T1 w jęczmieniu) lub Tilt lub Falcon + siarczan mg 5kg/200l + wuxal mikro 1l/ha mogę dać taka mieszaninę, nie przypalę jęczmienia, jeczmień jary strasznie delikatny.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#2997 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 11 maj 2014 - 07:22

Jęczmień ozimy i jary slawek2209 - Wczoraj sprawdzałem chwasty w jęczmieniu i tak jak pisałeś, że najwcześniej efekt działania Mustangu Forte widać na komosie białej, tak jest w rzeczywistości. Była ona wczoraj "lekko skręcona". A więc wszystko wskazuje na to, że zabieg będzie skuteczny. Niemniej najgorsze, co może być, to pesymistyczne prognozy pogody, według których będzie padać cały tydzień i w dodatku bardzo obficie. W ciągu tygodnia może spaść do 100 litrów na metr kwadratowy. Oby się te prognozy nie sprawdziły, bo inaczej ten jęczmień, który tak ładnie mi rośnie, pozostanie tylko wspomnieniem.
No i nie będę dawał już saletry pogłównie na jęczmień jary, bo skoro piszesz, że widziałeś pole, na którym mimo stosowania Moddusa zboże wyległo (bo i rok mokry był), to wolę u siebie nie prowadzić takich testów. Zresztą wysiałem przedsiewnie - również zgodnie z Twoją radą i Innych Forumowiczów - całą dawkę nawozów azotowych. Parę dni temu miałem w myślach, by może dać jeszcze z 60kg saletry puławskiej na hektar, ale jak w piątek widziałem jęczmień, to stwierdziłem, że nie warto ryzykować. Bo jak narazie bardzo ładnie się krzewi. A ta myśl siania jeszcze kilku kilogramów saletry pojawiła się w mej głowie z troski o to, czy jęczmień nie zacznie głodować jak skończy się mu azot z dawki przedsiewnej. Nawozy azotowe wysiałem w dniu siewu jęczmienia tj. 1 kwietnia.

Edytowany przez lukaszm, 11 maj 2014 - 07:31.

#2998 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 11 maj 2014 - 08:23

Jęczmień ozimy i jary jesli prognozy sie sprawdza to dobrze zrobiłes robiąc zabieg mustangiem.Zakładając ze bedzie padac cały tydzien strach pomyslec jakie chwasty by urosły i oczywiscie jeczmien by uciekł poza drugie kolanko.jęczmien nie potrzebuje tyle azotu co pszenica i koloru też nie bedzie miał takiego.Lukaszm robiłes grzyba w jeczmieniu?

#2999 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 11 maj 2014 - 09:57

Jęczmień ozimy i jary a na moddusie pisze ze nawet przy malo intensywnym nawozeniu moddus i tak robi ze system korzenowy jest glebszy i plon jest wiekszy czy faktycznie przy malo intensywnej uprawie zastosowanie moddusa zwieksza plon torche ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3000 Share bizon1

bizon1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 11 maj 2014 - 10:04

Jęczmień ozimy i jary Czy na t1 w jęczmieniu jarym uzasadnione jest zastosowanie tilt turbo + atak czy sam tilt turbo wystarczy .