Polecane posty

andrews1987    3

Panowie jak zastosować RSM w jęczmieniu ozimym żeby nie poparzyć go. Boję się tego że sobie zmarnuje jęczmień a mam go 7ha co jest u mnie ok 50% zasiewów. :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Tak jest, a stosowałeś coś jeszcze przykładowo 2 dawkę azotu?

 

Azot dawałem tylko przedsiewnie.Pogłówne nawożenie sprzyja wyleganiu jęczmienia .Jęczmień nie potrzebuje dużo azotu

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

kolego normalnie z tym rsm jedziesz i musi byc dobrze jak masz końcówki do rsm nie ma sie czego bać ja stosuje rsm w 2 dawkach i nie ma problemów nie wolno go rozcieńczać z wodą jak niektórzy mówią lub piszą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Poparzenia liści do początku strzelania w źdźbło nie mają wpływu na plonowanie śmiało możesz lać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Pewnie wystarczy. Ostatnio na szkoleniu koleś opowiadał o stosowaniu rsm+Modus zwykłymi rozpylaczami drobnokroplistymi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

nie stosuj rsm zwykłymi rozpylaczami bo poparzysz rośliny jak zaczynałem historie z rsm tak zrobiłem na TUZ i moja łaka wyglądała jak bym ją potraktował glifosatem więc nie polecam takiego stosowania gdyś z rozpylaczy do rsm wydostaja sie kropelki które jak roslina jest sucha spływają po roślinie nawet sie do niej nie przyczepiając mówie to z własnego doswiadczenia też kiedyś sie uczyłem jak stosować ten nawóz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

Stosujecie pume w jeczmieniu ozimym bo według etykiety jest tylko na jary i pszenice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Z praktyki powiem że lepszym rozwiązaniem/ i teoretycznie legalnym(=zapis w etykiecie) jest Axial, przypomnę tylko żeby nie stosować Pumy/Axiala w czasie suszy. Ale wybór należy do Cb

Edytowano przez Tomazi3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Stosujecie pume w jeczmieniu ozimym bo według etykiety jest tylko na jary i pszenice

Zadzwoń do przedstawiciela Bayer-u i na pewno zna odpowiedź. Tylko po co Puma w Jęczmieniu ozimym? Puma to doskonały środek na Owies Głuchy - u mnie od lat skuteczność 100 procentowa. Ale na miotłę nie wiem jak ze skutecznością bo stosowałem tylko w jarych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

Tylko pume juz kupilem tylko ze bylem przekonany ze mozna ja stosowac na jary i ozimy a jak dokladnie przeczytałem to sie troche zdziwilem. Czy ktos praktykuje wlasnie pume na ozimy i dlaczego nie stosowac w czasie suszy,chcialem opryskac razem z chwastoxem zaraz wczesną wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Kolega stosował jako 3-cią poprawkę na miotłę zbożową w pszenżycie ozimym, a stosowanie w okresie suszy może spowodować przyschnięcie/utratę turgoru zboża, środek działa na zasadzie inhibicji syntezy kwasów tłuszczowych czyt m.in. kutykula, zboże odczuwa ten zabieg-nie bez przyczyny jest dodatek sejfnera, przez słabe zsynetyzowanie kutykuli=warstwy ochronnej liści przed nadmiernym parowaniem można sobie najzwyczajniej przysuszyć zboże. A co do Chwastoxu to pamiętaj o temperaturze, i dokładnym spenetrowaniu łanu jeżeli jęczmień jest gęsty. Przy jęczmieniu lepszym rozwiązaniem i tańszym jest jesienna walka z chwastami-albo przynajmniej walka z miotłą zbożową. PZDR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tylko pume juz kupilem tylko ze bylem przekonany ze mozna ja stosowac na jary i ozimy a jak dokladnie przeczytałem to sie troche zdziwilem. Czy ktos praktykuje wlasnie pume na ozimy i dlaczego nie stosowac w czasie suszy,chcialem opryskac razem z chwastoxem zaraz wczesną wiosną

 

Na przyszłość pamiętaj że w jęczmieniu chwasty zwalczaj jesienią, wiosną jest małe pole manewru, atribittu czy apyrosu nie zastosujesz. Co do axiala to wiosną możesz dać nawet do liścia flagowego nie powinien nic złego robić, tylko że wychodzi dość drogo.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

na jesien pryskałem lentipurem na wiosne chcialem puma+chwastox bo boje sie ze bedzie głuchy owies,w zeszłym roku byla mieszanka i głuchy juz sie pojawiał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Ochrona herbicydowa będzie Cb kosztować ok 250zł w takim układzie, na jakie chwasty dajesz Chwastox? Konieczne będzie poprawianie na dwuliścienne?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

wlasnie chwasto na dwuliscienne(bynajmniej tak mi sie wydaje) nie jestem tak zaawansowanym rolnikiem ale wydaje mi sie ze powinno zwalczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Na wiosnę określisz czy będzie konieczne zwalczanie dwuliściennych, jakbyś dodał jakiegoś sulfonylomocznika do Lentipura np. metsulfuron/tribenuron/chlorosulfuron to tanim kosztem byś miał załatwione dwuliścienne/lub osłabione, które by mogły być zagłuszone przez rozwijający  jęczmień. Owies komplikuje tu sprawę, nie ma tanich środków na zwlaczanie owsa w jęczmionach. Najtańszy sposób na owies (mróz) póki co nie pomógł. Gdyby znana była wrażliwośc jęczmienia na jodosulfuron to zabieg Huzarem mógł by się sprawdzić na owies+dwuliścienne, ale jak się trafi na odmianę wrażliwą to jęczmień pójdzie w zapomnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

150kg Saletrzaku= 40kg N przedsiewnie, reszta dolistnie mocznik 25kg=12kg N, w okresie strzelania w źdźbło i w fazie grubienia pochwy liściowej. Reszta azotu z mineralizacji resztek pożniwnych. Podstawa to dobrze rozwinięty system korzeniowy=dobre pH i brak toksycznego Al

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Witam pytanie jęczmień ozimy ładnie rozkrzewiony ale żółte liście i nie tylko u mnie ale u innych też tak ma być czy jakiś problem ziemia ph 7 badane w stacji hemiczno rolniczej oprysk był expert met nawożenie 200 kg P 100 kg K 50 kg N od czego zacząć wiosną  mam pierwszy raz jęczmień ozimy pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

@Tomazi3p

A nie lepiej przedsiewnie zamiast saletrzaku dać mocznik w ilości 100 kg/ha? Dłużej będzie działał oraz mniej będzie podatny na wymywanie? Co do nawożenia dolistnego, wolałbym jednak zastosować pogłównie saletre, gdyż rośliny dokarmiane dolistnie mocznikiem są bardziej narażone na rozwój chorób grzybowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Tomazi3p opisujesz nawożenie browarnego czy paszowego? Pytam bo wydaje mi się trochę mało tego azotu a mnie interesuje jęczmień paszowy. Jakie plony osiągasz na takim nawożeniu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Paszowy, odmiana Eunova plon 5,5t/ha. Przedplon pszenica ozima.


@Tomazi3p

A nie lepiej przedsiewnie zamiast saletrzaku dać mocznik w ilości 100 kg/ha? Dłużej będzie działał oraz mniej będzie podatny na wymywanie? Co do nawożenia dolistnego, wolałbym jednak zastosować pogłównie saletre, gdyż rośliny dokarmiane dolistnie mocznikiem są bardziej narażone na rozwój chorób grzybowych

Pod jęczmień przeznaczyłem działkę z glebą średnią, nie była to gleba silnie przepuszczalna. Wymywanie najbardziej intensywnie zachodzi na glebach przepuszczalnych+duże ilości opadów. Opady poniżej 14l/m2 nie wpływają znacząco na wymywanie saletrzanej formy azotu-i takie warunki miałem na wiosnę 2014r. Oprócz tego nie wiem czy bym wysiał wgl mocznik bo wiatr w porywach był bardzo silny. Co do nawożenia dolistnego-nawożenie mocznikiem mogłem połączyć z siarczanem, mikroelementami i/lub fungicydem. I do tego nie stosuję dużych dawek (tzn stężenia) Siarczan przy okazji działa grzybobójczo, gdyż bez okłamywania-ale duża ilość siarki wprowadzana z siarczanem nie zostanie pobrana przez rośliny- i wtedy pełni funkcje słabego fungicydu. U mnie Eunova po takich zabiegach mogła narzekać na plamistość siatkową-i to pod koniec wegetacji, ale ze względu na koszty i wysokość jęczmienia nie chciałem się pchać opryskiwaczem. Oczywiście każdy zrobi jak uważa, gleba do gleby nie podobna, tak samo przebieg okresu wegetacji. PZDR

Edytowano przez Tomazi3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Witam pytanie jęczmień ozimy ładnie rozkrzewiony ale żółte liście i nie tylko u mnie ale u innych też tak ma być czy jakiś problem ziemia ph 7 badane w stacji hemiczno rolniczej oprysk był expert met nawożenie 200 kg P 100 kg K 50 kg N od czego zacząć wiosną  mam pierwszy raz jęczmień ozimy pozdrawiam

Żółknięcie może być spowodowane mszycami, chorobami grzybowymi lub brakiem azotu. Jeżeli dałeś 50kg N i zboże wygląda dobrze=czyli rozkrzewienie jest bdb  to zboże raczej nie będzie potrzebowało "uderzenia" wczesnym azotem, chyba że żółknięcie ewidentnie będzie spowodowane brakiem N którego konsekwencją może być redukcja pędów. Wtedy na koniec krzewienia azot będzie niezbędny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj