Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#2681 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 10:28

Jęczmień ozimy i jary ja planuję dać 200kg polifoski 6 (184zł/100kg) + mocznik i zastanawiam się czy dać 100 czy 200kg, zawsze przedsiewnie dawałem 100kg moczniku lecz to tylko 46kgN i 12kg N z polifoski i czy to 58kg N nie jest za mało ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 18:08
  •  

#2682 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 06 marzec 2014 - 10:55

Jęczmień ozimy i jary Ja pod swój jęczmień chciałem dać saletrosan, ale z racji że wysiałem więcej po zbożach to mi nie zostało. Więc stąd moje pytanie czy może dać pod siew 200kg saletry i później w fazie krzewienia też 200kg? Czy lepiej pod siew nie dawać i dać w fazie 2 liści np 200kg i w fazie strzelania w źdźbło też 200kg?

#2683 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 11:09

Jęczmień ozimy i jary Ja też miałem taki dylemat, czy saletrzak/saletrę dać przedsiewnie, czy pogłównie. Forumowicze doradzili mi, aby całą dawkę azotu dać przedsiewnie. I chyba tak zrobię. Choć jeszcze zastanawiam się, czy nie dać lepiej mocznik przed siewem, ale dużo wcześniej, a zaraz po wschodach sypnąć saletrę. W przypadku pszenicy jarej, dwa lata temu, pierwszą dawkę saletry zastosowałem w fazie szpilkowania.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź swój jęczmień zobacz »

•  

#2684 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 06 marzec 2014 - 12:12

Jęczmień ozimy i jary Właśnie mi tylko saletra została, a czy jest sens dawać saletrę przedsiewnie? Myślę że chyba nie bo mało wtedy jęczmień z tego skorzysta i lepiej dać w fazie 2 liści i później pełnia krzewienia lub strzelanie w źdźbło.

#2685 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 12:24

Jęczmień ozimy i jary Widzę, że Tobie też chodzi o straty azotu, głównie tego w formie azotanowej, a więc szybko działającej. W każdym razie, jeśli planujesz dać azot w dwóch dawkach, to tą ostatnią powinno się wysiać w fazie krzewienia, a nie tak jak np. w uprawie pszenicy ozimej, gdy dawkę tą daję się w fazie 1-3 kolanka. Azot podany zbyt późno zwiększa ryzyko wylegania jęczmienia.

Edytowany przez lukaszm, 06 marzec 2014 - 12:28.

#2686 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 15:58

Jęczmień ozimy i jary Ja mieszam mocznik z saletrą i daje przedsiewnie ,100 kg mocznika i 100 kg saletry na 1 ha ,mocznik jest dobrym rozwiązaniem gdy pozniej przyjdzie susza

#2687 Share Pestka5465

Pestka5465

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 19:29

Jęczmień ozimy i jary Mam problem ponieważ na jednym z pól gdzie chce zasiać jęczmień (stanowisko po ziemniakach) musiałem zasiać owies w poplonie na rolnośrodowiskowe na polu została wykonana orka zimowa i siew owsa, byliśmy w przekonani, że owies przez zimę przemarznie a on tak nie za bardzo coś wymarzł. Nie chce żeby owies rósł w jęczmieniu i teraz moje pytanie opryskać ten owies teraz glifosatem konkretną dawką czy ponownie przeorać ?

#2688 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 06 marzec 2014 - 20:18

Jęczmień ozimy i jary zasiać jak leci a potem opryskać PUMĄ

#2689 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 marzec 2014 - 00:16

Jęczmień ozimy i jary

Mam problem ponieważ na jednym z pól gdzie chce zasiać jęczmień (stanowisko po ziemniakach) musiałem zasiać owies w poplonie na rolnośrodowiskowe na polu została wykonana orka zimowa i siew owsa, byliśmy w przekonani, że owies przez zimę przemarznie a on tak nie za bardzo coś wymarzł. Nie chce żeby owies rósł w jęczmieniu i teraz moje pytanie opryskać ten owies teraz glifosatem konkretną dawką czy ponownie przeorać ?

Jak chcesz możesz orać, ale nie wiem czy taniej nie będzie ten owies zwalczyć w jęczmieniu axialem.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2690 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 07 marzec 2014 - 11:42

Jęczmień ozimy i jary Na pewno będzie taniej. Koszt oprysku zmieści się w 150 zł, orka 200. Poza tym zwalczysz jeszcze głuchy owies o ile go masz. Unikniesz też zbędnego przesuszania gleby orką, a zapowiada się suchy rok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2691 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 10:27

Jęczmień ozimy i jary Ile nasion na metr siejecie. Czy 320 będzie Ok. Zalupiłem jęczmień który ma MTZ 53.6g i 97% siłę kiełkowania i wychodzi mi 180 kg na ha. Nie za mało?

#2692 Share farmer08

farmer08

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 12:37

Jęczmień ozimy i jary Wszystko zależy od odmiany i pogody. 180kg/ha to siałem w zeszłym roku ok 16 kwietnia, gleby głownie IV klasa, sypało BDB. W tym roku 165kg-170kg/ha bede siał, bo wcześnie. Odmiany z centrali. Odmiany w dzisiejszych czasach są lepsze i normy wysiewu mniejsze. Lepiej się krzewią, wiadomo wszyscy są przyzwyczajenie do 200 kg/ha i więcej. Jak ktoś kupuje zboże siewne, to zależy mu żeby nie marnować zboża i za dużo siać bo i drogie jest. Trzeba mniej więcej robić tak jak jest w zaleceniach danej odmiany. Wiadomo jak pogoda nie dopisze to można stanąć na głowie i tak nic nie wyjdzie.

#2693 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 16:21

Jęczmień ozimy i jary wiem właśnie normę podają od 280-320 ziaren na metr w zależności od stanowiska i terminu siewu.
Tak się włśnie zastanawiam bo stanowiska mam średnie a czasowo jest wcześnie także 320 może
trochę za dużo ale zobaczmy.

#2694 Share DARKPANTER

DARKPANTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 22:21

Jęczmień ozimy i jary mam pytanie mam do rozsiania na jęczmień ozimy saletrę i kredę które najpierw czy to jest obojętne

#2695 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 10 marzec 2014 - 11:53

Jęczmień ozimy i jary Wszelkiego rodzaju nawozy wapniowe powinny być rozsiewane co najmniej miesiąc przed innymi nawozami. Oczywiście zależy to od wielu czynników i od ilości wysiewanych nawozów zawierających w swym składzie wapń.
Gdybym miał taką sytuację jak Ty, to od razu bym siał saletrę, a kredę zostawił na okres pożniwny. Najlepiej było ją rozsiać miesiąc przed siewem nawozów wieloskładnikowych i samego jęczmienia.

Edytowany przez lukaszm, 10 marzec 2014 - 11:57.

#2696 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 10 marzec 2014 - 12:58

Jęczmień ozimy i jary Ja rozrzuciłem jakiś miesiąc temu kredę z dwikóz na mokrą ziemię, od czasu do czasu pada, ale nie rozpuściła się. Ciągle te grudki sobie leżą. Mokre, ale całe....
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2697 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 10 marzec 2014 - 15:49

Jęczmień ozimy i jary No tak, wszystko zależy od pogody.
Może Ktoś z Forumowiczów siał odmianę Basic? Jeśli tak, to proszę podzielić się wiedzą praktyczną z jej uprawy.

Edytowany przez lukaszm, 10 marzec 2014 - 15:51.

#2698 Share urszula

urszula

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 10 marzec 2014 - 17:26

Jęczmień ozimy i jary Witam. Mam do zasiania okolo 3 hektarów jeczmienia na ziemi o klasyfikacji 3b 4a 4b i troche gliny. Pytanie, czy Jako pierwszy zabieg mozna wykonac agregat na takiej ziemi czy delikatnie ruszyc kultywatorkiem. Włokowanie nie wchodzi w gre bo nie mam włuki a broną to wiecej kolein niz to warte.Slyszalem ze jezli wszesnie sie zagregatuje to ziemia moze sie "zassac" i za mocno sie zbije. z kolei kultywatorkiem za mocno sie wysuszy.

#2699 Share szreder

szreder

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 24 postów

Napisany 10 marzec 2014 - 17:52

Jęczmień ozimy i jary Witam. Osobiście zaczął bym od włókowania ale jeśli nie masz włóki to pierwszym zabiegiem było by bronowanie. Jeśli nie chcesz bronować to polecam pierw kultywator zawsze ruszy i wyrówna tą ziemię po zimie no i wiadomo przeschnie trochę. Następie agregatowanie i siew ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2700 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 marzec 2014 - 18:14

Jęczmień ozimy i jary Panowie a miał ktoś z was doświadczenia z gnojowicą w orke pod jęczmień jary?