Polecane posty

Gość   
Gość

Gdzie te zalecenia że 2,5 % stęzenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11
Napisano (edytowany)

slawek2209 - Nie pryskałem jeszcze fungicydem. Jedyne, co mnie najbardziej niepokoi, to podłużne uszkodzenia na niektórych liściach, spowodowane przez - skrzypionkę? W razie czego mam Fastac. Przede wszystkim byłem teraz skupiony na tym zabiegu herbicydowym, aby był skuteczny. Dobrze, że herbicyd działa, bo jakby te prognozy się sprawdziły, to by na polu była łąka. Może aż tyle deszczu nie spadnie. A odnośnie fungicydu, to mam na pierwszy zabieg dać Zafir, bo jeszcze pozostał mi z ubiegłego sezonu. Dawka zalecana to 1l, ale może należałoby ją zwiększyć? Trzy dni przerwy po zabiegu herbicydem wystarczy, więc jutro wypada ewentualny termin pryskania, jeśli pogoda pozwoli. Oczywiście muszę jutro sprawdzić, jaka jest faza jęczmienia. Na drugi zabieg dałbym epoksykonazol, np. Rekord, bo tańszy niż Safir.

Jeszcze jedno: wracając do insektycydu (w moim przypadku Fastac) - w przypadku mszyc należy stosować go po wykłoszeniu, a w przypadku skrzypionki, gdy wylęgają się larwy, czyli w dowolnej fazie jęczmienia, tak?

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Gdzie te zalecenia że 2,5 % stęzenie?

 

na siarczanie magnezu z intermagu.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey15    0

Panowie, mam pytanie, mianowicie ostatnio opryskałem jęczmień siarczanem magnezu. Miało to na celu poprawienia jego kondycji ponieważ zaczął mocno żółknąc. Widzę że przyniosło to efekt ponieważ jęczmień już się poprawił. Mam zamiar jeszcze raz go opryskać tym siarczanem, i tu moje pytanie, mianowicie ile powinienem odczekać między jednym a drugim zabiegiem, jak myślicie czy warto dodać do tego oprysku jakieś mikroelementy, jeśli tak to jakie. I jeszcze, możecie mi poradzić jaki azot posiać i kiedy, i czy może lepiej najpierw posiać nawóz a później ten siarczan?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11
Napisano (edytowany)

massey15 - Wiele Osób na tym Forum pisało, że azot - w przypadku jęczmienia jarego - najlepiej zastosować przedsiewnie, albowiem na zbyt późne nawożenie azotowe reaguje on wyleganiem. Oczywiście, dodaj jakieś nawozy do siarczanu magnezu. Ja planuję, po około tygodniu od zabiegu Mustangiem Forte (pod warunkiem, że pogoda na to pozwoli) zastosować: siarczan magnezu + tytanit + plonvit Z + fostar.

 

proxy8441 - 2,5% to zalecane stężenie dla siarczanu magnezu jednowodnego - niezależnie od producenta:)

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey15    0

Czyli jak rozumiem, lepiej nie dawać teraz już azotu. A może dodać trochę mocznika teraz do oprysku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

slawek2209 - Nie pryskałem jeszcze fungicydem. Jedyne, co mnie najbardziej niepokoi, to podłużne uszkodzenia na niektórych liściach, spowodowane przez - skrzypionkę? W razie czego mam Fastac. Przede wszystkim byłem teraz skupiony na tym zabiegu herbicydowym, aby był skuteczny. Dobrze, że herbicyd działa, bo jakby te prognozy się sprawdziły, to by na polu była łąka. Może aż tyle deszczu nie spadnie. A odnośnie fungicydu, to mam na pierwszy zabieg dać Zafir, bo jeszcze pozostał mi z ubiegłego sezonu. Dawka zalecana to 1l, ale może należałoby ją zwiększyć? Trzy dni przerwy po zabiegu herbicydem wystarczy, więc jutro wypada ewentualny termin pryskania, jeśli pogoda pozwoli. Oczywiście muszę jutro sprawdzić, jaka jest faza jęczmienia. Na drugi zabieg dałbym epoksykonazol, np. Rekord, bo tańszy niż Safir.

Jeszcze jedno: wracając do insektycydu (w moim przypadku Fastac) - w przypadku mszyc należy stosować go po wykłoszeniu, a w przypadku skrzypionki, gdy wylęgają się larwy, czyli w dowolnej fazie jęczmienia, tak?

aktualnie dorosle osobniki skrzypionki atakuja jeczmien.W takim wypadku decic lub Fastac wystarczy.Na drugi zabieg wskazany dimetoat lub Eforia poniewaz bedzie też mszyca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam. W czwartek opryskałem jęczmień jary chwastoxem turbo plus puma. Pojawiła sie plamistość siatkowa. Mam pytanie jaki fungicyd zastosować? Czy mogę zmieszać 10 kg mocznika,5 kg siarczanu magnezu i insol z fungucydem. Pilne. Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeszcze jedno mam pytanie,kiedy mogę dokonać oprysku fungicydem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

najtanszy srodek na usztywnienie jerego jeczmienia ????? odmiana "srednio" niska ale nawożenie przed siewne i teraz po siewne dosyc spore

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Przedsiewnie po jeczmien jary dałem saletre no i aktualnie zboze nie jest zbyt ciemnie. Nie wiem co zastosowac na druga dawke. Mysle o moczniku albo jeszcze troche poczekac i dac saletre. Prosze o porade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Czyli jak rozumiem, lepiej nie dawać teraz już azotu. A może dodać trochę mocznika teraz do oprysku?

Tak, lepiej azot - z tego, co na tym Forum pisano - stosować na jęczmień jary przedsiewnie. Zatem dolistne dodawanie azotu - według mnie - też może przyczynić się do wylegania, podobnie jak nawożenie pogłówne. Tutaj jest tylko ta różnica, że azot podajesz za pomocą opryskiwacza, a nie rozsiewacza. W każdym razie stosując dokarmianie mocznikiem, trzeba zawsze dostosować jego ilość do fazy rozwojowej zboża. Ja na pewno nie będę stosował mocznika w dolistnym dokarmianiu jęczmienia. A jeśli pogody odnośnie opadów sprawdzą się (nawet ponad 100 litrów na metr kwadratowy wody), to prawdopodobnie żadnych zabiegów nie przeprowadzę już w jęczmieniu (na jednym, podmokłym polu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, tydzien temu w mieszance jeczmienia z owsem zastosowałem 1,2 l ccc + 0,3 moddusa ale zboze jest bardzo geste i ciemno zielone a zostało mi troche ccc moge zastosowac np.jutro 1l ccc jeszcze ? 1 kolanko jest jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

mogę do fungicydu dodać siarczanu magnezu 2,5% steżenie + wuxal mikro 1l/ha? nie przypalę?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jogi123    0

Witam. W czwartek opryskałem jęczmień jary chwastoxem turbo plus puma. Pojawiła sie plamistość siatkowa. Mam pytanie jaki fungicyd zastosować? Czy mogę zmieszać 10 kg mocznika,5 kg siarczanu magnezu i insol z fungucydem. Pilne. Dzięki za odpowiedzi.

 

Te objawy moga bc po tej mieszance chwastoxu z puma niby na etykiecie pisza ze mozna ja niemieszam pumy z niczym i niema problemu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Widziałem juz jeczmień posiany saletrą pogłównie i usztywniany moddusem.Połowa arealu wylegla.Rok był wtedy mokry

Jęczmień jest specyficznym zbożem i wg mnie wymaga innej strategii skracania w porównaniu do pszenicy i żyta. I zabieg skracający standardowo w okolicach fazy BBCH31. W przypadku pszenicy II zabieg skracania jest zabiegiem korekcyjnym, nie zawsze koniecznym. W przypadku jęczmienia II skracanie jest konieczne aby skrócić dokłosie.

a na moddusie pisze ze nawet przy malo intensywnym nawozeniu moddus i tak robi ze system korzenowy jest glebszy i plon jest wiekszy czy faktycznie przy malo intensywnej uprawie zastosowanie moddusa zwieksza plon torche ?

Tak podobno jest, teoretyczne lepiej wykształcony korzeń, grubsze źdźbło, i lepszy proces fotosyntezy przyczynia się do wzrostu plonu. A jak to jest w praktyce nie wiem, i pewnie wielu uzytkowników tego nie sprawdzało, w końcu moddus nie nalezy do najtańszych regulatorów i cena odstrasza. Poza tym jeżeli ktos np nie chroni roslin odpowiednio przed chorobami czy chwastami to nie liczmy że np zastosowanie moddusa znacznie zwiększy plon.

U siebie nie stosuje moddusa na wszystkich polach, po prostu na niektórych polach nie ma sensu stosowania wysokich dawek nawozów itd bo ta gleba jest za słaba aby wykształcić rekordowy plon. Zostało mi trochę moddusa w opryskiwaczu i przejechałem w życie na słabej glebie gdzie dawki N nie były wysokie i problemów z wyleganiem by nie było. Efekt jest wyraźny, rośliny znacznie niższe (o ok. 30 cm) źdźbła grubsze, szersze liście i ciemniejsza barwa liści. Czyli te działanie w pokroju roślin widać, a jak z plonem to nie wiem. W każdym razie nie będę plonu odmierzał co do kg i ciężko będzie ocenić efekt w plonie.

Czy na t1 w jęczmieniu jarym uzasadnione jest zastosowanie tilt turbo + atak czy sam tilt turbo wystarczy .

Wystarczy sam tilt turbo. Stosowanie substancji na choroby podstawy źdźbła jest mało efektywne w zbożach jarych które słabo są porażane przez te patogeny.

Witam, tydzien temu w mieszance jeczmienia z owsem zastosowałem 1,2 l ccc + 0,3 moddusa ale zboze jest bardzo geste i ciemno zielone a zostało mi troche ccc moge zastosowac np.jutro 1l ccc jeszcze ? 1 kolanko jest jeszcze

Nie widzę takiego sensu. Ta mieszanina będzie działać spokojnie przez ok 3 tyg. Zostaw te ccc na przyszły rok.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Panowie kiedy dac ostatni oprysk na Jeczmien Ozimy teraz juz prawie caly ladnie wykłoszony jest .Tylko cos sie na Koncówkach liscia flagowego pojawiło na samych koncówkach tak jakby przypalone i nie wiem czy to przypalenie czy jakas choroba lb Grzyb .Prosze o rady Jeczmien wyglada na 8 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Co sadzie o 0,4l sarfunu + 0,5l bumperu na jęczmień jary około 2 kolanka. Cenowo wychodzi dosyć dobrze ale jak będzie działać?

czy lepiej kombinować coś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jęczmień jest specyficznym zbożem i wg mnie wymaga innej strategii skracania w porównaniu do pszenicy i żyta. I zabieg skracający standardowo w okolicach fazy BBCH31. W przypadku pszenicy II zabieg skracania jest zabiegiem korekcyjnym, nie zawsze koniecznym. W przypadku jęczmienia II skracanie jest konieczne aby skrócić dokłosie.

 

Tak podobno jest, teoretyczne lepiej wykształcony korzeń, grubsze źdźbło, i lepszy proces fotosyntezy przyczynia się do wzrostu plonu. A jak to jest w praktyce nie wiem, i pewnie wielu uzytkowników tego nie sprawdzało, w końcu moddus nie nalezy do najtańszych regulatorów i cena odstrasza. Poza tym jeżeli ktos np nie chroni roslin odpowiednio przed chorobami czy chwastami to nie liczmy że np zastosowanie moddusa znacznie zwiększy plon.

U siebie nie stosuje moddusa na wszystkich polach, po prostu na niektórych polach nie ma sensu stosowania wysokich dawek nawozów itd bo ta gleba jest za słaba aby wykształcić rekordowy plon. Zostało mi trochę moddusa w opryskiwaczu i przejechałem w życie na słabej glebie gdzie dawki N nie były wysokie i problemów z wyleganiem by nie było. Efekt jest wyraźny, rośliny znacznie niższe (o ok. 30 cm) źdźbła grubsze, szersze liście i ciemniejsza barwa liści. Czyli te działanie w pokroju roślin widać, a jak z plonem to nie wiem. W każdym razie nie będę plonu odmierzał co do kg i ciężko będzie ocenić efekt w plonie.

 

Wystarczy sam tilt turbo. Stosowanie substancji na choroby podstawy źdźbła jest mało efektywne w zbożach jarych które słabo są porażane przez te patogeny.

 

Nie widzę takiego sensu. Ta mieszanina będzie działać spokojnie przez ok 3 tyg. Zostaw te ccc na przyszły rok.

 

Bardzo boje sie o ta mieszanke, wiec moze za 2 tyg pojechac 0,5l cerone ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

Mam pytanko kilka lat nie siałem jęczmienia , kupiłem Menarę i zamierzam robić zabieg fungicydowy 1 raz kiedy była by najodpowiedniejsza faza na to? a widzę na liściach że już plamistość siatkowa zaczyna się żucać a jęczmień dopiero w fazie krzewienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey15    0
Napisano (edytowany)

Panowie jak myślicie, mogę zastosować taką mieszaninę w jęczmieniu: 25 kg mocznika, około 8 kg siarczanu magnezu oraz jakieś mikroelementy, tylko pytanie jakie najlepiej i w jakiej ilość( pytam bo nie miałem z tym jeszcze doświadczenia). Ilość cieczy to jakieś 200 l na ha. Zastanawiam się czy nie za mało tej wody trochę.

Edytowano przez massey15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Mam pytanko kilka lat nie siałem jęczmienia , kupiłem Menarę i zamierzam robić zabieg fungicydowy 1 raz kiedy była by najodpowiedniejsza faza na to? a widzę na liściach że już plamistość siatkowa zaczyna się żucać a jęczmień dopiero w fazie krzewienia

 

 

jeśli widac jużmpiuerwsze objawy plamistosci siatkowej to nie czekaj tylko lec z opryskiem najlepiej jakimś protiokonazolem lub mieszaniną protiokonazolu z fluoksastrobiną/biksafenem/fluksapyroksadem te substacje najlepiej radzą sobie (już teraz) z zwalczaniem plamistoci siatkowej.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

capalo również dobrze sobie radzi z plamisoscia siatkowa.wirtuoz też jest dobry w ochronie jeczmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj