Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#2381 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 14 październik 2013 - 09:25

Jęczmień ozimy i jary @tymtyus
Zółte liście są oznaką słabego pH w ziemi czyli braku wapnia
Zakup sobie ekolist wapniowy i poprosykaj nim jęczmień. Zalecana dwaka ok 3 litrów na 1 ha, ale smiało możesz dać całe 5 litrów (koszt to około 30-40 zł). Tylko nie radziłbym już tego mieszać z mocznikiem., Gdyż wydłuży się okres wegetacji przed zimą.
Sam niedawno nim pryskałem i jęczmień zaczyna odżywać na jednym kawałku po łące, a miałem podobny do Twojego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 13:56
  •  

#2382 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 14 październik 2013 - 10:52

Jęczmień ozimy i jary Dzięki @ahten :)
btw. sąsiad mówi, że to mszyca może być, ale czy to możliwe w tym okresie?

#2383 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 październik 2013 - 10:58

Jęczmień ozimy i jary Może to być oznaka niskiego pH co jest najbardziej prawdopodobne. Po tolurexie też mogą być takie skutki ale to całe pole by takie było. Może to być też wirus żółtej karłowatości przenoszony przez mszyce. Na twoim miejscu dałbym odzywkę z wapniem i magnezem i dodał karate zeon na mszyce. Koszt insektycydu niewielki a pewność ze mszyca nie będzie działać.

panowie czy do lentipura mogę dodać karate zeon na jęczmień w jednym oprysku?? czy od mszyc żółknie jęczmień jesienią czy wirus powoduje żółknięcie wiosną??

Wiele rolników dodaje insektycydy do herbicydów.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź swój jęczmień zobacz »

•  

#2384 Share andrews1987

andrews1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 14 październik 2013 - 16:22

Jęczmień ozimy i jary Ok ja dawałem wapno w tym roku ale po orce i wymieszałam agregatem ale ono od razu chyba nie działa więc nie wiem a mi bardziej żółknie w bruździe po pługu przy granicy.

#2385 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 14 październik 2013 - 18:31

Jęczmień ozimy i jary Ono na drugi rok dopiero dobrze zacznie działać. Ja dałem wapna magnezowego od razu na ściernisko, około 3 ton/ha ale żeby pH się zmieniło, jeszcze trzeba trochę poczekać.

#2386 Share kisiel123

kisiel123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja

Napisany 14 październik 2013 - 19:38

Jęczmień ozimy i jary panowie mój jęczmień tez zle zareagował na obniożen ph sypnełem mu teraz wapno granulowane ale nie zadziała tak szybko. mogę go opryskać takim czymś ? http://allegro.pl/ca...3595397854.html czy polecacie coś innego ? byle by szybko by działało

Edytowany przez kisiel123, 14 październik 2013 - 19:41.

#2387 Share andrews1987

andrews1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 15 październik 2013 - 10:51

Jęczmień ozimy i jary Panowie tak wygląda mój jęczmień co to może być?? niedobór, grzyb, mszyca?? 1.jpg 2.jpg 3.jpg

#2388 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 15 październik 2013 - 14:39

Jęczmień ozimy i jary U mnie też się tak zaczynało :D Mszyca, zobacz jakie dziórki w liściach powygryzały.

#2389 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 15 październik 2013 - 15:23

Jęczmień ozimy i jary nie powiem gdzie masz "dziórkę". Mszyca nie wygryza dziur! Ona wysysa soki z rośliny a nie pozera jej w całości. Ale obstawiam, że to jakiś robal może coś w rodzaju skoczka sześcioraka, on lubi atakować od miedzy.

A w ogóle to co się wszyscy na tą mszycę uparli. żółte to mszyca - przecież ona nie jest niewidzialna, wrącz przeciwnie jest całkiem spora. Idziesz kucasz i patrzysz. "Jak jest to jest a jak jej nie ma to nie ma!". Prościej się nie da napisać! Mszyc nie rozpoznaje się po żółtym kolorze, je się rozpoznaje po osobnikach zgromadzonych na roślinach.

Edytowany przez Cihu, 15 październik 2013 - 15:26.

#2390 Share kisiel123

kisiel123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 15 październik 2013 - 19:05

Jęczmień ozimy i jary Agroleaf Power Wapniowy... ma ktoś doswiadczenie z tym nawozem dolisntym ? mam niedobory wpania i muszę go jakoś dożywić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2391 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 15 październik 2013 - 19:48

Jęczmień ozimy i jary te wszystke dolistne wynalazki są do kitu zastosuj sobie kredę granulowaną albo wapno physiomax firmy timac pogłównie i będzie efekt w tej wierzchniej warstwie

Thug

#2392 Share artur57a

artur57a

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 16 październik 2013 - 18:02

Jęczmień ozimy i jary witam mój jęczmien też nie bardzo robi sie żółty ale nie cale pole tylko w koleinach od kół pryskalem go magnezem tydzien temu , u mnie to sie robią cale liscie żółte .maktos pomysł nie wiem ,za mokro miał.czy co

#2393 Share artur57a

artur57a

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 16 październik 2013 - 20:08

Jęczmień ozimy i jary Witam ja pryskalem magnezem a czy moge jeszcze tym ekolist wapniowy o tej porze czy juz za pużno

#2394 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 17 październik 2013 - 16:30

Jęczmień ozimy i jary Jęczmień zasiany 25.09 pieknie powschodził i wydaje mi się, że jednak coś z niego będzie. Wg prognoz ma być wilgotno i ciepło więc powinien sie rozkrzewic:) Mam pytanie odnośnie fungicydów. Ile zabiegów stosujecie? Zastanawiam się nad T1 powiedzmy w fazie....no właśnie w jakiej fazie?? Hmm kalendarzowo powiedzmy samym początkiem maja? Jego wegetacja jest krótka i myśle, że nie jest ekonomicznie uzasadnione stosowanie 2 zabiegów... W jarym mam ładne wyniki przy ochornie 1-zabiegowej. I tak, Na T1 mam następującą mieszanke:Fenpropidyna 300g+Prochloraz 360g lub ewentualnie zamiast tego Falcon 0,6l/ha. Skłaniałbym się ku mieszance, lub ewentualnie na T2 falcon a mieszanka na T1, choć wątpie żeby ktokolwiek stsował 2 zabiegi ale tak przykładowo napisałem:) Ciekaw jestem waszych opinii i spostrzeżeń.

#2395 Share kisiel123

kisiel123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 17 październik 2013 - 18:42

Jęczmień ozimy i jary koledzy byłem dzisiaj na polu i jęczmień jest placami mocno żółty i jakby z przypalonymi koncówkami od czego to może być czy to tylko efekt nie odpowiedniego ph ?

#2396 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 17 październik 2013 - 22:08

Jęczmień ozimy i jary prawdopodobnie jest to spowodowane za niskim ph i najlepiej w tym przypadku pomaga talerzówka :unsure:

#2397 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 18 październik 2013 - 08:03

Jęczmień ozimy i jary A nie było pole pryskane od wiosny w poprzedniej uprawie jakimiś wynalazkami hamulcami, na szybsze dojrzewanie. Może ziemia przesiąknięta chemią i pali co rośnie.

#2398 Share kisiel123

kisiel123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 18 październik 2013 - 10:14

Jęczmień ozimy i jary nie było to po pszenżycie, po zniwach leciał glifosat tylko. teraz wyrąbałem 600 kg wapna kredowego może coś pomoże

#2399 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 18 październik 2013 - 11:04

Jęczmień ozimy i jary Tak czy siak zostaw na zimę rzadne talerzówki, i tak nic już nie posiejesz a wiosną się okarze co z tego będzie, za zimę się zregeneruje jak to brak wapnia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2400 Share kisiel123

kisiel123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 18 październik 2013 - 11:07

Jęczmień ozimy i jary no tak nie mam zamiaru tego nieszyc teraz bo nie ma sensu jak co to jarym przesieje