Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6114 odpowiedzi na ten temat

#2041 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 01 czerwiec 2013 - 19:35

Jęczmień ozimy i jary

No właśnie, saletra od razu nie zacznie działać, minie trochę czasu zanim będzie dostępna dla roślin i jeszcze musi zostać pobrana. Zanim to nastąpi herbicyd zrobi już swoje. moim zdaniem można jednego dnia najpierw wysiać saletrę na suche rośliny a później pryskać

kurde miałem dziś pryskać axialem a tu jak na złość znowu deszcz a jęczmień siany 19kwietnia a w środę miał trzecie kolanko 2cm nad drugim

kolejność to aż tak dużego znaczenia nie ma bo oprysk to zabardzo nie zmoczy roślin ani gleby bo to kilkanaście minut i roślina wchłania za mała dawka na m2 żeby było mokro

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 01:52
  •  

#2042 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 01 czerwiec 2013 - 19:55

Jęczmień ozimy i jary

Lintur by mógł jeszcze do tego dodać? Bo mój jęczmień jest taki sam :unsure: . Ten co był wcześniej opryskany przeciwko chwastom zacząłem wczoraj skracać moddusem, a niby powinno się między 1, a 2 kolankiem. A dzisiaj znowu pada i nie mogę dokończyć.

Nie używam linturu od 4lub 5lat, trudno mi powiedzieć czy jeszcze teraz można tym pryskać. Trochę późno i wydaje mi się że w mieszance łatwiej uszkodzić rośliny. Etefonem można skracać chyba do liścia flagowego tylko z tego co czytałem działa krótko 3-5dni i skraca tylko ten odcinek który w danej chwili rośnie. Przez te ciągłe opady zacząłem się zastanawiać czy teraz nie dać jakiegoś fungicydu

Lepiej żeby granulka saletry nie przykleiła się do liścia, a jak wpadnie w kąt liści to może uszkodzić źdźbło stąd moja ostrożność. Zresztą lepiej w dzień siać nawozy a wieczorem pryskać, przynajmniej ja tak robię jak nie zanosi się na deszcz

#2043 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 01 czerwiec 2013 - 20:06

Jęczmień ozimy i jary Niby do końca fazy krzewienia można pryskać Linturem, więc nie wiem czy ryzykować-może ktoś stosował tak późno?

Mieszać można, bo stosowałem tak i nie było żadnego problemu, jednak 3ha nie zdąrzyłem zrobić.

Skracam Moddusem, też już jest trochę późno, no ale co zrobić. Do tego idzie fungicyd+siarczan+odżywki.

Tylko właśnie mam problem z tym polem, które nie zdąrzyłem jeszcze opryskać :mellow: .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2044 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 14:51

Jęczmień ozimy i jary Co polecacie na przytulię w jęczmieńu jarym? Jęczmień ma już dwa kolanka.

#2045 Share jasiu123

jasiu123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 16:04

Jęczmień ozimy i jary Witam.
Jęczmień ze zdjęć został posiany dosyć późno. Stanowisko po pszenicy, i gorczycy na poplon.
Na początku ładnie rósł dopóki nie "zalało" go. Potraktowałem go siarczanem magnezu dolistnie i posypałem azotem. Trochę się poprawił ale po ostatnich opadach znowu coraz gorzej wygląda.
Czy wg. was to tylko kwestia opadów czy również braku jakichś składników?
Da się to jeszcze odratować?

Załączone miniaturki

• 20130602570.jpg
  • 20130602571.jpg
  • 20130602572.jpg

#2046 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4015 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 16:10

Jęczmień ozimy i jary Trochę kiepsko wygląda jak by przypalony azotem.Dawałeś PiK pod korzeń?

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#2047 Share jasiu123

jasiu123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 16:14

Jęczmień ozimy i jary Pod korzeń poszło 200kg/ha polifoski 6.

Nie cytuj poprzedniego posta.

Edytowany przez KRISTOFORn, 02 czerwiec 2013 - 17:45.

#2048 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 16:30

Jęczmień ozimy i jary To typowy objaw przy przekropnym roku niestety nie tylko u ciebie , ja widziałem dzisija kilkadziesiąt hektarów owsa może z 1 t posladu uleci za długo pada późny siew naruszone stosunki wodno-powietrzne w glebie najzwyczajniej ta woda nie ma już gdzie wsiąkać a melioracje się starzeją o ile są i czasami zboże lepiej wygląda na nie drenowanym polu niż na pozatykanych saczkach.

Jaj wyjrzy słońce trochę się poprawi - zaprawiałeś mat. siewny ?

#2049 Share jasiu123

jasiu123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 16:43

Jęczmień ozimy i jary Z tą wodą to pewnie masz rację bo tam gdzie jest wyżej jest troszkę lepiej. A w dołkach dalej woda stoi. Do tego 5 klasa + brak drenażu a gdzieniegdzie nawet melioracji.
Ostatnio się poprawiło ale zastanawiam się czy nie można by temu jakoś pomóc. Może jakieś składniki zbytnio wymyło?

Materiał nie był zaprawiany.

#2050 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 18:07

Jęczmień ozimy i jary z tego na zdjęciach to już nic nie będzie. Jezeli całe pole tak wygląda to ja bym chyba odpuścił, jeżeli są miejsca lepsze to walić odżywki, w szczególności siarczan magnezu. Na jęczmień działa super.

a miotła jak szaleje....

Edytowany przez Cihu, 02 czerwiec 2013 - 18:08.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2051 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 02 czerwiec 2013 - 18:45

Jęczmień ozimy i jary Ja też tak mam na glinie 2 razy siałem teraz troche lepiej tez był troche zółty ale sie zazielniał
a na piachu jest narazie świetni pasuje jak nigdy

#2052 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 02 czerwiec 2013 - 20:35

Jęczmień ozimy i jary mustang forte lub starane ale to drugie droższe

#2053 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 20:46

Jęczmień ozimy i jary starane można pryskać nawet jak się jęczmień kłosi. Nie wpływa to ujemnie na kłoszenie i plon, niszczy przytulię nawet wtedy gdy już urosła po same jajka.

przetestowane u mnie na polu

Edytowany przez Cihu, 02 czerwiec 2013 - 20:47.

#2054 Share mateuszR1493

mateuszR1493

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 21:59

Jęczmień ozimy i jary Chce zrobić jeden zabieg fugnicydem na jeczmien jary sądzicie że tilt turbo bd odpowiedni? Na polu jeczmien nie równo wschodzil część ma już pierwsze kolanko a druga połowa dopiero się krzewi chce dac optimus na wyleganie tylko nie wiem czy czekać aż wszędzie będzie minimum pierwsze kolanko :)

#2055 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 07:41

Jęczmień ozimy i jary Kolego dość ostro dawaj nawozy dolistne. Jeśli pole zostało zalane to tak jak napisano wcześniej: zaburzone stosunki wodno-powietrzne i składniki są niedostępne. Możesz próbować ratować podając dolistnie wszystko: siarczan magnezu, mocznik, nawozy dolistne zawierające P i K - szczególnie P ponieważ teraz jest dość chłodno i jest on jeszcze gorzej dostępny..
Dodaj do tego jeszcze trochę mikroelementów i może uda Ci się coś uratować. Tylko jeszcze uwagi:
nie ładuj wszystkiego na raz - P i Mg "się nie lubią" i mogą Ci zablokować opryskiwacz, uważaj z mocznikiem - obniza temperaturę cieczy i zbyt duże stężenie może dodatkowo uszkodzić liście.
Teraz moje propozycje:

Najpierw daj siarczan magnezu w stężeniu 5-6% i do tego dodaj mocznik - stężenie ok.15%. Możesz też połączyć z jakimś nawozem mikroelementowym - ja stosuję INSOL 3 1,5 do 2 l/ha. Możesz taką mieszaninę połączyć np z chwastoxem turbo - w jednym przejeździe załatwisz tez chwasty 2 liścienne.
Po jakimś czasie (1-2 dni) daj nawozy fosforowo-potasowe - w moim przypadku stosuję INSOL PK - 5l/ha.
Nie stosuj siarczany magnezu z insolem PK w jednym zabiegu.

Jeśli ktoś ma uwagi bardzo proszę o opisanie ich.

#2056 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 03 czerwiec 2013 - 08:45

Jęczmień ozimy i jary

Witam.
Jęczmień ze zdjęć został posiany dosyć późno. Stanowisko po pszenicy, i gorczycy na poplon.
Na początku ładnie rósł dopóki nie "zalało" go. Potraktowałem go siarczanem magnezu dolistnie i posypałem azotem. Trochę się poprawił ale po ostatnich opadach znowu coraz gorzej wygląda.
Czy wg. was to tylko kwestia opadów czy również braku jakichś składników?
Da się to jeszcze odratować?

Kolego ja na Twoim miejscu bym to zaorał bo fige z tego będzie.
Ake to moja rada.
Jemu już nic nie pomoże......nie dość że trawy mase i chwastów to jeszcze cienki, żółty i byle jak rozkrzewiony.
Dam sobie rękę uciąć że ziemia kwaśna jak "FIX" a jęczmien wyjątkowo tego nie lubi i stad objawy takie.

Edytowany przez KULAWA_KOZA, 03 czerwiec 2013 - 08:47.

#2057 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 03 czerwiec 2013 - 10:49

Jęczmień ozimy i jary Dziś zauważyłem u siebie dużo larw skrzypionki. Kupiłem Fastac 250ml- 48zł mam zamiar dać go razem z axialem jak tylko będzie można wjechać ale wszędzie mokro, w nocy znowu padało...

#2058 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 12:07

Jęczmień ozimy i jary czym mozna zwalczyc skrzyp polny w jeczmienu jarym i słyszałem ze jakis chwastoks go bierze ale nie wiem jaki, jęczmień był pryskany puma+granstar i grodly ale słabo środek działą przez ten ciągle padajacy deszcz i zimnu, co gorsze wyszło duzo nowego chwastu.

#2059 Share Jaacenty

Jaacenty

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 13:40

Jęczmień ozimy i jary Panowie czy to mączniak czy jeszcze coś innego??

ZDJĘCIE: http://pokazywarka.pl/kjyso7/

Co z tym zrobić?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2060 Share kondek

kondek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 14:50

Jęczmień ozimy i jary czy mozna jeszcze pumą pryskać jeczmień ma już 2 kolanka?