Skocz do zawartości

Reklama

Jęczmień ozimy i jary

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
3090 odpowiedzi na ten temat

#161 jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 14 styczeń 2010 - 17:55

zanim weżmiesz się za rzepak to najpierw zbadaj zasobność gleby bo to jest najważniejsze{systematycznie PK} czwarta klasa gleby jest zwykle uboga.
rzepak na karme dla świń? wystarczy fachowo zbilansować i bendzie O.K.

#162 Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 14 styczeń 2010 - 22:32

TOREZ@ dzięki za linki , i ogólnie dzieki wam za pomoc ;)

#163 zibi40

zibi40

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • 12673743

Napisany 17 styczeń 2010 - 22:30

Witam. Do tej pory sialiśmy jęczmień dwurzędowy. W zeszłym roku nabyłem od sąsiada Antka. Wypadł całkiem przyzwoicie. Minusem był owies głuchy przed którym się nie zabezpieczyłem i teraz zboże tylko na paszę. Ponieważ znowu muszę nabyć interesuje mnie cztero lub sześciorzędowy. Ciekaw jestem waszych doświadczeń z tymi gatunkami zbóż (klasa ziemi IV i V). Najlepiej Jare bo Ozime ponoć zdaniem znajomych na naszym terenie nie zdają egzaminu. Dzięki. :)

#164 jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 23:50

a są takie?

#165 zibi40

zibi40

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • 12673743

Napisany 20 styczeń 2010 - 19:16

Na wikipedii widziałem, że są.
Zainteresowało mnie natomiast ogłoszenie o sprzedaży jęczmienia czterorzędowego, dlatego pytam czy ktoś siał i jak mu się urodził.  :lol:

#166 TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 19:55

Znajomy polecił mi odmianę Rufus, dość zadawalający plon na zakwaszonej glebie (4t/ha klasa 4ab, ph 5-5,5).
Dobre zdanie mam o odmianie Nagradowicki, potrafi się wywdzięczyć na glebach mocniejszych, natomiast do intensywnej uprawy tylko i wyłącznie Tocada.

#167 jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 20:31

jęczmień jary 4-6 rzędowy jeśli istnieje to itak niema sensu bo 2 rzędowy będzie zdrowszy.
ja sieje od 2 lat ozimy{traminer}ale myśle o 2 rzędowym właśnie ze względu na lepszą zdrowotność{więcej miejsca między ziarniakami}i większe ziarno{mniej włókna i ości}

#168 turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 13 luty 2010 - 17:09

witam ! jaki polecacie oprysk oprysk na miotłe i chwasty dwuliscienne  w jeczmieniu ozimym bo jesienia nie opryskłem głownie chaber, troche fiołka, przytulia i inne. na pszenice i pszenzyto bede pryskał mustang + atlantis albo nowość lancet plus 125 wg tylko musze zobaczyc jak to wyglada cenowo. zarowno na atlantisie jak i atribucie nic nie pisze ze mozna w jeczmieniu oz. pryskac a w temacie nie było napisane nic konkretnego bo szukałem.

#169 TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 13 luty 2010 - 18:32

Na dwuliścienne do wyboru : starane, factor, grodyl, granstar, tomigan.
Na domieszkę Tolurex.

#170 jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 13 luty 2010 - 19:46

@turtojs
jęczmień ozimy należy pryskać herbicydami jesienią
od dwóch lat stosuje expert+granstar

#171 turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 14 luty 2010 - 13:28

TOREZ czyli podane przez ciebie herbicydy na dwuliscienne moge mieszac w herbicydami zawierajacymi chlorotoluron np. tolurex 2l + factor 1.25 l na ha ?

#172 TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 14 luty 2010 - 19:44

Nie widzę przeciwwskazań.

#173 turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 14 luty 2010 - 20:05

ok ! dzięki bardzo za pomoc ^^

#174 piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 14 luty 2010 - 20:39

Factor to agresywny herbicyd, jeśli zastosujesz dawkę 1.25l i dokoptujesz do tego jeszcze inny środek to może być różnie, lepiej np. granstar zamiast factora. Tak na marginesie to nawet pracownicy bayera nie polecają tego środka.

#175 turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 14 luty 2010 - 20:58

a co bys radził piotrek10 mustang czy własnie ten granstar ? bo wolałbym mustang bo reszte tym chyba pojedziemy wraz z atlantisem. a do jeczmienia dokupiłbym lentipur

#176 piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 14 luty 2010 - 21:32

Ja bym dał granstar + grodyl na przytulie, ładnie to działa i jest bezpieczne.

#177 Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 582 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 06 marzec 2010 - 19:03

DObra chyba czas na siew jęczmienia? Zima niby zniknęła (choć znowu wróciła na chwile) i można by już chyba nawozy rozsiewać i powoli siać? Jak z termianami u Was z siewem jęczmienia? Wiem, że wujek zawsze pod koniec marca z nawozami rozwiewał i siać zaczynał.

Zobacz postpiotrek10, o 14 luty 2010 - 21:32, powiedział:

Ja bym dał granstar + grodyl na przytulie, ładnie to działa i jest bezpieczne.

I to wszystko na jęczmień jary czy ozimy? Sorry, ja nie na bieżąco jestem, bo nie jestem rolnikiem, ale na gospodarstwie dość trochę czasu i pytam. Te środki, które podałeś piotrek10 to drogie są, dostepne w większości punktach rolniczych?

#178 avant98

avant98

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • 3250458

Napisany 06 marzec 2010 - 19:24

Koledzy do tej pory uprawiałem jęczmień jary i jeżeli chodzi o odmianę to już dosyć stara jest "Ortega".
Plonowanie uzyskałem najlepsze około5,5 tony i grube ziarno. Obecnie chcę odejść od jarych roślin ze względu na słabsze plony spowodowane częstymi suszami.
   W ubiegłym roku posiałem J. ozimy stanowisko dobre bo po rzepaku , jęczmien dlatego że ziemia klasy od 4 do 6 więc pszenica nie uciągnie. Ziemia o dobrym odczynie  pod siew 200kg polifoski 6 /ha.

Jęczmien zasiany terminowo i wyrósł bardzo ładnie rozkrzewił się ale późną jesienią zaczął zółknąć. W chwili obecnej po oględzinach rośliny są żywe przy szyjce korzeniwej ale czóbki liści mocno zmarnianiały. Ktoś mówił mi ze to żółknięcie jest na tle grzybowym albo przez mszyce powodowane.

Doradźcie czym go wspomóc lub jak chronić gdy ruszy wegetacja?? 03.03.10 dostał dawkę około 45kg N w postaci saletry Kędzierzyn.
  Doraźcie jak nawozić azotem bo coś mi się obiło że jęczmien jest bardzo podatny na wyleganie?

#179 jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 06 marzec 2010 - 20:19

a ja bym prosił o ROZDZIELENIE tematów bo to dwie rośliny o zupełnie innej uprawie !!!

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#180 jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • 26120943

Napisany 06 marzec 2010 - 22:36

Jęczmień ozimy jest bardzo wrażliwy na brak magnezu i  siarki, także spokojnie możesz w 2-3 razy dokarmić go siarczanem magnezu, mogą być dwie przyczyny żółknięcia oprócztej pierwszej to uszkodzenie przez mszyce prze co mogła się wdać choroba wirusowa. Co do nawożenia azotem nie szalałbym specjalnie 80-100 kg /ha to wszystko. Jest podatny na wyleganie bo jęczmiona ozime są "wiotkej" słomie, dlatego należy je skracać CCC z dodatkiem trineksakapu etylu (Moddus) w fazie początku strzelania w źbło.

Zobacz także