Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
3142 odpowiedzi na ten temat

#881 thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1135 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport(koszykówka,billard)polityka

Napisany 15 kwiecień 2012 - 05:22

Jęczmień ozimy i jary ja po wieloletniej uprawie jęczmienia stosuje azot tylko w dwóch dawkach tak jest najlepiej i jezeli nie jest to jęczmien browarny gdzie z azotem jeszcze bardziej trzeba uważać stosuje pierwszą dawkę w ilosći 3/4 ilości zakładanej przedsiewnie w postaci saletrzaku i drugą dawkę 1/4 dawki w fazie strzelania w zdzbło taki rozkład dla mnie najlepszy nie wykłada jęczmienia
  • 0

#882 synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 15:38

Jęczmień ozimy i jary ziemia słaba 90% piaskowa , zawsze można zastosować antywylegacz , no ja tez zastosowałem 50% dawki azotu przedsiewnie a kolejne 50% rozłożę tak jak pisałem , uczeni z farmera pisza ze najlepsze efekty pryskania mocznikiem sa jak sie go stosuje 4 razy poczatek krzewienia koniec krzewienia poczatek strzelania w zdzbło i koniec strzelania zmniejszając dawki mocznika lecz trzeba zmniejszyc dawki azotu wysiewanego pogłównie
Ja obrałem taka metode zobaczymy co z tego wyjdze za pare miesiecy
  • 0

#883 Dawid381010

Dawid381010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja :))

Napisany 15 kwiecień 2012 - 23:01

Jęczmień ozimy i jary ja pod jęczmień dałem 250 kg polifoski 6 i 250 kg saletry :D
jak sądzicie czy na kamykowatym polu bedzie jęczmień ?
  • 0

#884 synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 17:20

Jęczmień ozimy i jary z saletra troche chyba przesadziłeś to wychodzi jakieś 70k N na ha (bo sadze ze te dane z 1ha podaleś) na kamykowatym polu ta saletre raz dwa ci wymyje i wgl wiec roslinki z niej mało co dostano wiec jak dla mnie kasa wywalona w błoto chyba ze to jeczmień ozimy to saletra nawet ok ale polifoska6 kasa wywalona w bloto znaczy sie moze nie w bloto ale blisko tego

Miał ktoś moze podobny problem posiałem pszenice ozima ale niestety 80% wymarzło wiec na pole wjechałem kultywatorem nastepnie agregatem ale w tych 20% tam grze pszenica przezimowała nadal rosnie i ma sie dobrze a chce zasiac jeczmin jary po niej i sie obawiam ze mi sie przebije a napewno sie przebije i bedzie jeczmien z pszenica wszystko by było ok jak by poszedł na pasze ale on idzie na sprzedanie ? poradzicie cos planowałem zasiac jeczmien i opryskac go w fazie 2-3 lisci jakims opryskiem tylko do jeczmienia jarego zeby wypalilo pszenice uda sie takie cos prosze o pomoc?
  • 0

#885 thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1135 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport(koszykówka,billard)polityka

Napisany 16 kwiecień 2012 - 17:54

Jęczmień ozimy i jary jak idzie na sprzedanie na pasze ja nie widze problemu tez tak mam posiany jęczmień z niewielką ilością pszenicy pszenica nawet polepszy parametry paszy chyba ze masz do browaru to masz problem jedyna rada chyba wycięcie ręcznie
  • 0

#886 krzysiek79w

krzysiek79w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • 3930500
  • Zainteresowania:bydło mięsne ,wędkarstwo,nowoczesne rolnictwo.

Napisany 16 kwiecień 2012 - 18:59

Jęczmień ozimy i jary masz rację źle policzyłem saletrę w 1 metrze jest 34kg czystego składnika a nie jak ja policzyłem 37 sorry.
  • 0

#887 Dawid381010

Dawid381010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja :))

Napisany 16 kwiecień 2012 - 20:16

Jęczmień ozimy i jary @thug ten jęczmień będe anty wylegiawczem pryskał . Dlaczego mówisz że przesadziłem z nawozem ? siałem jęczmień jary . orka po orce 250 kg saletry i 250 kg polifoski 6.uprawa i siew .
  • 0

#888 rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 08:15

Jęczmień ozimy i jary Czy na owies głuchy i chwasty dwuliścienne w jęczmieniu jarym robicie osobne zabiegi ?? :wacko: Puma czy Axial ? W jakiej fazie najlepiej pryskać? ;)
  • 0

#889 JohnyBravo777

JohnyBravo777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • Zainteresowania::)

Napisany 17 kwiecień 2012 - 08:26

Jęczmień ozimy i jary Witam
Na początek przedstawię ile czego potrzebuje jęczmień na 1 Tonę uzyskanego ziarna:
25kg(N) 13kg(P2O5) 20kg(K2O)

W jednej tonie obornika rozrzuconego na polu można wygrzebać:
5kg(N) 3kg(P2O5) oraz 6 kg(K2O)

Zasiałem w sobotę jęczmień na polu A i B glina III klasa
Pole jest konkretne i uzuskiwane było w przeszłości 4-4,6 Ton jęczmienia jarego z ha jak podał deszcz

Zakładany plon jest na poziomie 4 ton z ha a więc liczymy czego ile potrzeba:
100kg(N), 62kg(P205) oraz 80kg(K20)

Na polu A było rzucune na jesieni 15 ton obornika a więc ze wzoru wynika, że jest tam:
75kg N, 45kgP2O5, oraz 90 K20
W postaci nawozów sztucznych wysiałem przedsiewnie:
=12kg N(mocznik), można przyjąć że z obornika wyciągnie około 45kg(N) a więc pogłównie wysieje jeszcze 32kg(N)w postaci saletry/saletrzaku oraz 10kgN w fazie strzelania w źdźbło w postaci roztworu mocznika

=24kgP2O5(superfosfat), 45 kgP2O5 jest w oborniku a więc razem 69kg czyli w delikatnym nadmiarze ponieważ wystarczy 62kg

=30kgK2O(sól potasowa), 90kg jest w oborniku, razem 120kg a więc w nadmiarze bo potrzeba 80kg(z obornika wszystkiego nie wyciągnie a więc jest OK)
Jeżeli będzie padał deszcz powinno być powyżej 4 ton z ha a wtedy niech sobie jęczmień poszuka w ziemi składników ponieważ coś tam napewno jeszcze znajdzie:P

Na mniejszym polu B obornika nie było i dałem przedsiewnie w postaci nawozów sztucznych:
=23kgN(mocznik), resztę dam pogłównie w postaci saletry/saletrzaku 67kgN w dwóch dawkach oraz 10kgN w postaci oprysku mocznikiem w fazie strzelania w źdźbło
=30kgK2O(sól potasowa) brakuje jeszcze 50kg bo za mało kupiłem:P więc w sobotę przed deszczami porzucę jeszcze niecałe dwa worki na zasiane pole, wiem, że tak się nie robi ale jak będzie padał deszcz to może coś z tego jeszcze wyjdzie
=30kgP2O5(superfosfat) brakuje jeszcze 32kg rozrzucę jeszcze 1,5 worka superfosfatu na zasiane jak deszcz konkretny nie popada to będzie lipa z tego porzuconego superfosfatu i soli co mi ich zabrakło:P

DAWID381010
Sądzę że za dużo wysiałeś nawozów(150kg za dużo) ponieważ tak jak piszesz pole jest kamykowate i zadałeś pytanie czy jęczmień tam urośnie czyli ziemia jest słaba więc trzebabyło zasiać tam owies albo mięszankę owsu i jęczmieniem, jak masz dołek to dajesz więcej jęczmienia, jak górka na polu to więcej owsa.

SynieProboszcza
Jaki opryskami radzisz zwalczać chwasty i jak z tym antywylęgaczem?
  • 0

#890 Jasiu84

Jasiu84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 08:53

Jęczmień ozimy i jary Witam serdecznie
W tym roku poraz pierwszy zająłem się uprawą ziemi i dlatego nie mam zielonego pojecia jak to się robi. Na ziemi (raczej kiepskiej) która leżała pare dobrych lat nieruszana zasiałem jeczmień jary( oczywiście już wschodzi). przed zasianiem nawiozlem mocznika i polifoski.Na tym moja wiedza sie kończy.Bardzo prosze o rade czym teraz pryskać i w jakim czasie
P.S. słyszałem jeszcze ze do oprysku można dodac mocznik...
  • 0

#891 JohnyBravo777

JohnyBravo777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 08:58

Jęczmień ozimy i jary Jasiu84
Hmmm ciężka sprawa jak pole leżało odłogiem kilka lat.....ile dałeś tej polifoski i mocznika?
Ktora to klasa ziemi?
Na górce czy na dołku?
Co tam sąsiedzi zasili za miedzą?
  • 0

#892 ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 09:45

Jęczmień ozimy i jary

Czy na owies głuchy i chwasty dwuliścienne w jęczmieniu jarym robicie osobne zabiegi ?? :wacko: Puma czy Axial ? W jakiej fazie najlepiej pryskać? ;)

Ja w zeszłym roku stosowałem pume i jestem nie zadowolony. Spaliła może z 50%. Dodam że dawka była wysoka + adiuwant, warunki atmosferyczne były sprzyjające. W tym roku polecę z Axialem...

@thug ten jęczmień będe anty wylegiawczem pryskał . Dlaczego mówisz że przesadziłem z nawozem ? siałem jęczmień jary . orka po orce 250 kg saletry i 250 kg polifoski 6.uprawa i siew .

Nie szkoda ci azotu z saletry? Jestem ciekawy jaki % z tego pobierze jęczmień a ile popłynie nad morze...

Witam serdecznie
W tym roku poraz pierwszy zająłem się uprawą ziemi i dlatego nie mam zielonego pojecia jak to się robi. Na ziemi (raczej kiepskiej) która leżała pare dobrych lat nieruszana zasiałem jeczmień jary( oczywiście już wschodzi). przed zasianiem nawiozlem mocznika i polifoski.Na tym moja wiedza sie kończy.Bardzo prosze o rade czym teraz pryskać i w jakim czasie
P.S. słyszałem jeszcze ze do oprysku można dodac mocznik...

Obawiam się że jak to pole stało pare lat ugorem to masz tam niewłaściwe pH a jęczmień jest rośliną bardzo wymagającą pod tym względem. Ile by nie dał tego mocznika i polifoski to jeczmień pobierze z tego może z 30%.

Edytowany przez ogar118, 17 kwiecień 2012 - 09:46.

• 0

#893 Jasiu84

Jasiu84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 11:32

Jęczmień ozimy i jary ... w tym roku to ja nie liczę na jakiś zysk, jak cokolwiek zbiorę to już będę zadowolony. W tym roku przede wszystkim chodzi mi o to żeby ziemie doprowadzić do porządku, żeby nie rosło zielsko.
Jeśli chodzi o pH to jeszcze nie sprawdzałem , ale na pewno to zrobię.teraz tylko chciałbym to opryskać na zielsko ( przede wszystkim perz bo jego było na prawdę dużo), dlatego prosiłbym o nazwy jakichś dobrych oprysków ( wiadomo nie ma to jak spytać się kogoś kto ma o tym pojęcie, w sklepie to raczej mi nie doradzą bo mają płacone za sprzedaż konkretnej "marki" nie koniecznie najlepszej...)

Jasiu84
Hmmm ciężka sprawa jak pole leżało odłogiem kilka lat.....ile dałeś tej polifoski i mocznika?
Ktora to klasa ziemi?
Na górce czy na dołku?
Co tam sąsiedzi zasili za miedzą?

... ziemi jak na razie mam 0,5 ha a nawozu i ziarna dalem tyle co na 1 ha także na pewno coś wyrośnie :)
klasa ziemi jest slaba jak dobrze pamiętam to 5
ani nie na górce ani na dołku
a co do sąsiadów za miedzą to niestety nie mam co na nich patrzec bo moje pole po zaoraniu lepiej wyglada niż ich uprawione, sam perz i kamienie także nawet ich nie pytałem o to jak uprawiac bo to dla mnie nie rolnicy są...
  • 0

#894 JohnyBravo777

JohnyBravo777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 14:08

Jęczmień ozimy i jary Jasiu84
Na perz dobry jest Randap ale dopiero jak coś skosisz na żniwa i na rzycho opryskasz ale po oprysku pole ze 2 miesiące będzie musiało leżeć bez orania i innych zabiegów.
Wtedy perz powinien zdechnąć i pole odżyje i będzie na drugi rok piękne niczym cyc 19-stki :P
  • 0

#895 rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 14:46

Jęczmień ozimy i jary Będzie sucho po żniwach to randap i tak nie podziała tak jak powinien spali górną część tzn liście a rozłogi gdzieś w 50 % :unsure: Ale na młodego cyca można zawsze po lukać i nie tylko :D
  • 0

#896 synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 19:26

Jęczmień ozimy i jary Ja stosuje Puma Uniwersal 069 EW + Chwastox Turbo 340 SL

Dawid381010 Salerta przedsiewnie to bład bo tak jak mówi ogar118 mało co jeczmien z tego popierze a reszta poleci z deszczem lepszym sposobem było zastosowanie saletrzaku , co do polifoski najlepiej jak sie ja przyorze na zime bo potas i fosfor dopiero zaczyna działac po kilku miesiacach nawet a jeżeli nie rozsiałes go pod orke zimowa najlepiej jest to zrobic wczesna wiosna a po jakims czasie saletrzak lub mocznik i siac jeczmień lecz jeżeli rozsiewasz polifoske wczesna wiosna to i tak jeczmien tego nie wykorzysta w pełni , ale jak cie stac na drogie nawozy w lekkich glebach to spoko mnie nie stac wiec po sciernisku sieje polifoske orka na zime mocznik 2 tyg wczesniej 100 kg na ha sieje jeczmien i potem potas i fosfor dolistnien 4x mocznik +siarczan magnezu podczas krzewienia i w pelni strzelania w zdzbło i mikroelemety koniec krzewienia i poczatek strzelania w zdzblo, moim zdaniem na ziemiach lekkich takie ja mam, rozłożenie nawożenia bedzie miało dobry efekt Jasiu84 skoro pole leżało odłogiem to było nie siać jeczmienia tylko np owiec o małych wymaganiach to ze rozsiałes na 0,5ha tyle nawozu co na 1 ha to ci nic nie da bo ziemia była dawno nie nawożona wiec bedzie chciała nadrobic skladniki wiec nawet to obniży plon . Randap jest drogi sa takie same srodki i o wiele tańsze np kosmik 360 sl co do oprysków ja bym zastosował pume uniwersal + chwastox turbo zniszczy ci i owies głuchy i chwasty stosuje sie go od poczatku krzewienia do poczatku strelania w zdzbło, tak do oprysku można dodac mocznik tu masz % poczatek krzewienia 18-20% koniec krzewienia 16-18% poczatek strzelania w zdzbło 10-12% koniec strzelania w zdzbło 6-8% na ha ale trzeba mniej sypac doglebnie, najlepiej od 300 do 400 l wody do tego siedmiowodny siarczan magnezu w ilosci 5% na 100l najlepiej 2 razy pryskac z siarzanem o ile pryskasz 4 razy podczas krzewienia i strzelania w zdzbło + jakis nawóz wieloskladnikowy zawierajacy miedz cynk bor i inne najlepiej 2 razy koniec krzewienia poczatek strzelania w zdzbło o ile pryskasz 4 razy dawkowanie wedle producenta , ale na twoim miejscu nie zawracał bym sobie tym głowy doprowac pole do ładu opryskaj kosmikiem pole po żniwach zaoraj na wiosne dopiero i zasiej jakies jare .

Edytowany przez synproboszcza, 17 kwiecień 2012 - 19:56.

• 0

#897 Jasiu84

Jasiu84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 22:18

Jęczmień ozimy i jary podsumowując pryskać 4 razy (zastosować mieszankę "puma uniwersal" + "chwastox turbo" <w stosunku 1 do 1na 300-400l. wody??>, do tego dosypać mocznika zmieniajac jego ilość w zależnoście od fazy rozwoju jęczmienia), do tego podczas 2 i 3 pryskania do oprysku dodać "siedmiowodny siarczan magnezu"+ nawóz wieloskładnikowy.Po żniwach opryskać "kosmikiem" i zasiać np. żyto.
co do kwasowośći ziemi to na pewno dede jeszcze sypał wapno...
PS
"synproboszcza"wielkie dzieki za wyczerpującą odpowiedz, o taką mi chodziło ( poraz pierwszy zająłem sie uprawą ziemi, a nie mam kogo się radzić)
  • 0

#898 JohnyBravo777

JohnyBravo777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 08:09

Jęczmień ozimy i jary SYNIE PROBOSZCZA
Też myśle o opryskaniu 4 razy azotem mocznikiem procentowo tak jak pisałeś chyba te same opracowanie czytaliśmy:
http://www.dowagro.c...fromPage=GetDoc

dodając na początku i na końcu siarczanu magnezowego ponoć ze 300kg ziarna na ha z tego powinno być więcej w przypadku pryskania mocznikiem a wiadomo czysty azot w moczniku jest najtańszy więc za paliwo 4 razy do 30-skti powinną się cofnąć bo czas to ja mam.
Rozumiem oczywiście, że pryskanie mocznikiem jest najbardziej efektywne(najmniej procentowo N ucieknie w powietrze)

Jak myślisz ile czystego N w moim przypadku na ha trzeba zastosować na polu A i polu B jako całość N/ha bo procentowo na 4 razy to już mamy w opracowaniu( wcześniej opisałem ile czego jest na polu)?????
  • 0

#899 henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 387 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 09:23

Jęczmień ozimy i jary No dzisiaj -3 było jęczmień szpilkuje ciekawe jak to zniesie :(
  • 0

Google AgroFoto Ads Jęczmień ozimy i jary

• Reklama google
Dzisiaj, 09:30
  •  

#900 synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 18 kwiecień 2012 - 11:25

Jęczmień ozimy i jary Jasiu84 Co do pumy i chwastoxu to przeczytaj to co napisał producent na opakowaniu ja dae 1l pumy i chwastox 2l na 200-300 l ale to zależy od ilosci i stanu chwastów jak pole jest w miare czyste to stosuje tylko sama pume . Co do mocznika jak chcesz mozesz go zastosowac 4 razy ,to 1 raz poczatek krzewienia , ja hekrar pryskam 200l wody wiec daje 40 kg mocznika na ha + siedmiowodny siarczan magnezu w ilosci 10 kg na 200 l wody , 2 koniec krzewienia mocznik w ilosci 30 kg na 200 l wody + mikroskladniki ja stosuje insol 3 w ilosci 1 l na ha ,3 poczatek strzelania w zdzbło mocznik w ilosci 20 kg na 200 l wody + mikroskladniki np insol 3 w ilosci 1 l na ha , 4 ostatni raz jak po jakis 14 dniach od 3 oprysku w ilosci 10 kg saletry na 200 l wody + siarczan magnezu 10 kg na 200 l wody JA PODAŁEM DAWKI NA 1 HA WIEC JAK TY MASZ 0,5 HA TO DAJ POLOWE TEGO I BEDZIE GIT . Tak potem opryskaj kosmikiem 4 l na ha zostaw na zime na wiosne 2013 zaoraj i posiej cos mało wymagajacego i takiego żebyś to sprzedał :) JohnyBravo777 Tego nie czytałem ja czytam Farmera i inne to co pisza uczeni w interneie , tak napisałem dawki podrecznikowe bo takie trzeba stosowac uczeni to wymyslili i trzeba sie ich trzymac. Dawanie wieksze obsady nasion na m2 nie wiem czy jest dobre chyba ze slaba sila kielkowania ja mam sile 96% wiec sieje 180 na ha , nie daje juz wiekszych dawek bo zauważyłem ze jeżeli roslinka jest rzadko posiona ma wiecej słonca i miejsca na krzewienie sie a jak jest gesto zasiana to sa nierównomierne wschody i wgl , nie to ze mocznik jest najtańszy ale mocznik najmniej parzy rośliny. Co do pytania ile N i wgl w oborniku w ilosci 15 ton masz ok 75 azotu ok 100 potasu i ok 50 fosforu i ok 30 magnezu , ale azotu roślina pobierze ok 25% wiec ok 18 kg azotu fosforu to samo 25% wiec zaledwie 12 kg fosforu najwiecej pobiera potasu ok 70% wiec ok 70 kg Wiec z obornika masz 18 kg azotu + mocznik 12 kg + saletra 34 kg + saletrzak 10 kg wiec wychodzi 74 kg azotu lecz z nawozów tez wszystkiego nie popierze bo wiadomo troche wymyje i wgl liczmy ze zostalo 50% azotu na tone trzeba ok 25 azotu fosforu 12 i porasu ok 30 bo tak naprawde roslina pobiera wiecej potasu niz fosforu wiec na polu masz ok 2 ton teraz zastosuj takie nawozenie mocznikiem fosforem potasem dolistie + mikroskladniki zeby zwiekszyc plon Pole b to samo tylko odejmij fosfor potas magnez azot bo nie dałes obornika wiec :) Mam nadz ze zaspokoiłem twoja wiedze :)
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s