Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6146 odpowiedzi na ten temat

#141 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 31 grudzień 2009 - 15:29

Jęczmień ozimy i jary Czym pryskam od chwastów z reguły Chwastox turbo lub trio, czasem zmieniam na Aminopielik, mozna stowować całą gamę herbicydów typu : Chisel,Mustang, Granstar, na specjalne okazje Starane (wtórne zachwaszcenie) i ja też jestem lubelszczyzny jest problem z owsem głuchym i stosuję Pumę Uniwersal, łączę Pumę z herbicydem bo taniej i szybciej.
Jęczmień choruje najczęściej na rynchosporiozę, mączniaka prawdziwego i plamistość siatkową. W tym roku plamistość siatkowa zjadła jęczmiona taka jest moja diagnoza, deszcze w czerwcu a potem upały i kto nie prysnął jęczmienia stracił plon. Ja mam sprawdzone dwa preparaty alert na mączniaka i Artea na plamistość siatkową, wg mnie dobry jest Tilt plus, Folicur (dość drogi)Caramba, Sportak i Tango Star, kiedyś z dziesięc lat temu nałogowo go stsowałem również w pszenicy. Faza stoswania od strzelania w źdźbło do fazy kłoszenia, ja stosuję zależnie od opadów deszczu, zaraz po wystapieniu deszczu tak precyzyjniej to w fazie ukazywania się ostek kłosowych i łączę z antywylegaczem (Cerone)
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania zapraszam na privaka lub gg jest w profilu, tylko jutro wieczorem jak dojdę do siebie po sylwku :lol:
pozdrawiam jerzy

Edytowany przez andrzej2110, 31 grudzień 2009 - 16:50.
Cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 05:57
  •  

#142 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 03 styczeń 2010 - 17:51

Jęczmień ozimy i jary Jaka mieszanina załatwi całą gamę chwastów jednoliściennych (w tym perz) oraz dwuliściennych w jeczmieniu jarym?

#143 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 03 styczeń 2010 - 21:57

Jęczmień ozimy i jary Attribut 70 WG 60 g/ha + Chwastox Extra 300 SL 3 l/ha powinno pomóc.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 04 styczeń 2010 - 12:54

Jęczmień ozimy i jary Attribut można stosować w jęczmieniu jarym? Na etykiecie nie ma chyba takich informacji.

#145 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 616 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 20:00

Jęczmień ozimy i jary W stosowaniu MCPA i dikamby byłbym ostrożny z powodu: ryzyko wtórnego zachwaszczenia plantacji, początkowo szybka deformacja chwastów i pozorne usychanie, ale chwast odrasta.

W jęczmieniu jarym:
Grodyl 75WG 20 g/ha + Granstar 75WG 15 g/ha
Grodyl 75WG 20 g/ha + Illoxan 36EC 2,5 l/ha mieszanina w celu zwalczania owsa głuchego
Sekator 6,25WG 0,2-0,3 kg/ha + Patrol 500SC

Co do zwalczania perzu - szkoda kasy, efekt i tak będzie marny. Najkorzystniej na ściernisko.

#146 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 11 styczeń 2010 - 22:11

Jęczmień ozimy i jary hmm... tak sobie czytam ten temat i zastanawiam się nad rozpoczęciem siania jęczmienia B) w zeszłym roku pszenżyto dało tam 4 tony z ha , przy nawożeniu wyłącznie saletrzakiem 200 kg/ha , i tu sie pojawia moje pytanie , czy urósł by mi tam jęczmien ?? czy lepszy by był ozimy czy wiosenny ?? po zbiorze żyta , słome mam zamiar ściąć , dać 16 ton kurzaka na ha B) co wy o tym sadzicie ??

#147 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 11 styczeń 2010 - 22:21

Jęczmień ozimy i jary Jaka to klasa co było przed żytem?

#148 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, dobra muzyka,internet 24h

Napisany 11 styczeń 2010 - 22:29

Jęczmień ozimy i jary Jak to piach to lepszy jary bo ozimy może wymarznąć
Ja miałem jary na 5 klasie i się udał słoma była krótka ale posypał dużo lepiej od owsa oczywiście nawożenie max tzn. obornik,gnojówa,hydroplon5,mocznik
Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

#149 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 11 styczeń 2010 - 22:35

Jęczmień ozimy i jary a wiec tak : przed żytem było pszenżyto , sypneło 4 tony z ha przy nawozeniu skromnym bo 200 kg/saletrzaku na ha B)
dopiero samodzielnie gospodarze 2 rok B) sądze ze tam jest 5 moze 4 klasa B)

#150 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 11 styczeń 2010 - 22:44

Jęczmień ozimy i jary jak bym miał postawić to na ozimy bo lepiej sobie poradzi z suszą.
najpierw jakieś zmianowanie! ziemniaki?łubin? coś wymyśl zobacz co się udaje w okolicy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 08:11

Jęczmień ozimy i jary a po życie nie urośnie ?? bedzie cięta słoma , na to kurzak , i jeszcze dam troszki mineralnego B) a łubin , hmm.. raczej nie , ziemniaki tym bardziej B)

#152 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 08:25

Jęczmień ozimy i jary bez dobrego płodozmianu zapomnij o wysokich plonach ,
a może owies?
słome dokładnie potnij dodaj azotu i dobrze wymieszaj z glebą,
ja mam zmianowanie:rzepak,pszenica ozima i jeczmień ozimy B)

#153 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 15:19

Jęczmień ozimy i jary to co to za plodozmian ?? troszke mnie tym zaskoczyłeś B) przecież w literaturze rolniczej nie polecają siania jęczmienia po pszenicy i na odwrót B) własnie chcialem dodac jęczmien żeby był nawet kiepski ale płodozmian B) bo sianie na zmiane : pszenżyto , żyto, pszenżyto to nie zadobrze działa na glebe B)

#154 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 styczeń 2010 - 15:58

Jęczmień ozimy i jary Bardzo rozsądny.Rzepak jest idealnym przedplonem dla pszenicy,a jęczmień ozimy dla rzepaku.Te dwie rośliny są najcenniejsze,natomiast jęczmień w drugim roku po rzepaku powinien całkiem przyzwoicie plonować.Wysycenie zbożami w takim płodozmianie to 66% i to bardzo dobry wynik.
Martwisz się jęczmieniem po pszenicy,a chcesz siać go w monokulturze zbożowej i to po życie?Jak zwalczysz samosiewy żyta i czy ziemia ma odp.Ph? Na te dwie sprawy musisz zwrócić uwagę,gdyż j.oz. jest na to bardzo wrażliwy.Z obornikiem kurzym uważaj,gdyż nadmiernie wyrośnięty przed zimą j.oz. to duże ryzyko wymarznięcia lub wyprzenia.

#155 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 16:07

Jęczmień ozimy i jary no tak , ale żyto nie ma takich samych chorób jak jęczmień , a pszenica tak B) wiec mi o to chodzi B) jeżeli sianie pszenicy po jęczmieniu , czy na odwrót by było dobre to czemu nie polecane jest to w literaturze ?? w sumie chcialbym jakos rozbudować zmianowanie , ale nie jestem za bardzo na miejscu B) wiec narazie musze bawić sie z samymi zbożami B) wystarczy raz gruberem przejechać , powschodzą samosiewy zbóż i chwastów , pożniej 3 tyg. przed siewem zboża orka i powschodzi reszta , a przed siewem doprawi ziemie agregat , i z samosiewami przedplonów nie ma problemu B)

#156 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 19:44

Jęczmień ozimy i jary @XEMIT widze że jesteś w temacie,
samosiewy w jęczmieniu ozimym to wielki problem ja mam problem z pszenicą staram sie prędzej zaorać aby skiełkowały a mimoto skraje pryskałem glifosatem,
Masz racje jęczmień jest bardzo wrażliwy na ph nawet bardziej od rzepaku i pszenicy

#157 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 22:15

Jęczmień ozimy i jary no akurat na tym polu nie ma problemu z kwaśnym odczynem , na żniwa wapnowałem pole w ilosci ok. 2t/ha ;)

#158 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 styczeń 2010 - 10:57

Jęczmień ozimy i jary Więc możesz we wrześniu spokojnie eksperymentować z j.oz.Własne doświadczenia są najcenniejsze ;) .,a j.oz. potrafi się odwdzięczyć za staranna uprawę,ciekawym plonem.

#159 Share holmerowski55

holmerowski55

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 13 styczeń 2010 - 11:04

Jęczmień ozimy i jary a burak cukrowy moim zdaniem równierz jest dobrym przedplonem dla j.ozimego jak i dla pszenicy liście buraka to bardzo dobry nawóz dla tych odmian zbóż noi co idzie z tym w parze dobra uprawa jak @Xemit pisze .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 styczeń 2010 - 13:07

Jęczmień ozimy i jary Tylko kiedy się sieje jęczmień,a kiedy zbiera buraki ;) .