Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6146 odpowiedzi na ten temat

#1081 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 30 kwiecień 2012 - 20:59

Jęczmień ozimy i jary @atomik w zeszłym roku pewien Pan zastosował na jęczmień j attribut by zniszczyć owies głuchy ("owsiuge" :D ) jęczmień zatrzymał się w rozwoju, aż do pewniego momentu, wykłosił się jedank wys 20cm plon też lepiej nie mówić, w Twoim wypadku zasiał bym qq jeszcze. Swoją drogą to co sprzedawcy wiedzą/mówią to się nadaje między bajki... jak to mówią zasada ograniczonego zaufania przedewszystkim. (jak byś mógł to napisz mi na PW gdzie to było? mam pewne podejrzenia ale... wiadomo)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 05:57
  •  

#1082 Share HORTUS

HORTUS

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 30 kwiecień 2012 - 21:18

Jęczmień ozimy i jary Grzegorz - ja mam taki problem z jęczmieniem sianym po rzepaku który wymroziło. dzisiaj dostał odzywki zobaczymy co z tego wyjdzie.

#1083 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1832 postów

Napisany 30 kwiecień 2012 - 21:23

Jęczmień ozimy i jary

@atomik w zeszłym roku pewien Pan zastosował na jęczmień j attribut by zniszczyć owies głuchy ("owsiuge" :D ) jęczmień zatrzymał się w rozwoju, aż do pewniego momentu, wykłosił się jedank wys 20cm plon też lepiej nie mówić, w Twoim wypadku zasiał bym qq jeszcze. Swoją drogą to co sprzedawcy wiedzą/mówią to się nadaje między bajki... jak to mówią zasada ograniczonego zaufania przedewszystkim. (jak byś mógł to napisz mi na PW gdzie to było? mam pewne podejrzenia ale... wiadomo)

kukurydzy napewno nie zasieje ponieważ pole jest pod lasem a i tak już sieje dużo, nie wiem co zrobić. zasiałbym coś dla kró na zielonke/baloty może nie wczystywałem się w następstwo. ale mam nerwy
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1084 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 518 postów

Napisany 30 kwiecień 2012 - 21:40

Jęczmień ozimy i jary hej pryskał ktoś axialem i granstarem z grodylem w mieszaninie?
ja co roku jednego dnia pryskam axialem, a za 2-4 dni zazwyczaj linturem. nie chce mi się 2x jeździć i chętnie bym to zmieszał, co wy na to?

a z tym attributem to ja rok temu tak zrobiłem jak kolega wyżej pisał tak chciałem perz przychamować w jęczmieniu i z 3 ha w kawałku prysnołem 1 ha miejscami efekt był powalający :D plon ok 1t z ha rośliny staneły razem z perzem dojrzał o 2 tyg później, dlatego pytam praktyków i dziele się swoimi spostrzeżeniami gdyż lepiej uczyć się na cudzych błędach

Edytowany przez jacek472, 30 kwiecień 2012 - 21:45.

#1085 Share Tompi

Tompi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 01 maj 2012 - 10:15

Jęczmień ozimy i jary Panowie proszę o pomoc. Dzisiaj pryskałem jeczmień jary który jest już w fazie krzewienia granstarem ultra, czy jutro wieczorem mogę zrobić oprysk pumą?? Czy mogę do pumy dodać jednowodny siarczan magnezu?? Proszę o podpowiedzi. W piatek wyjezdzam na tydzień i boję się, że jak wrócę oprysk pumą może zaszkodzić jęczmieniowi.

#1086 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 01 maj 2012 - 11:04

Jęczmień ozimy i jary Forumowicze mam problem z jęczmieniem jarym ładnie wykiełkował i zazielenił się ale teraz zaczyna żółknąć ... Gleba faktycznie troche za kwaśna na jęczmień bo 4,9ph ale przed siewem zastosowałem wapno węglanowe mocno rozdrobnione w dawce ok. 4t/ha. Pod korzeń dałem 200kg/ha superfosfatu potrójnego 40%, 150kg/ha soli potasowej, i 100kg mocznika. Czego wynikiem może być te żółknięcie zaraz po wschodzie??? i co można zrobić żeby go uratować?? Prosze o pomoc kogoś doświadczonego w uprawie jęczmienia aha gleba to 4b.

#1087 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1832 postów

Napisany 01 maj 2012 - 12:04

Jęczmień ozimy i jary @krecikuryn zastosowanie wapana węglanowego bezpośrednio przed siewem było duzym błędem a drugi błąd to niskie pH dlatego nie dziw się teraz że żółknie. nie napisałeś jaką strukturę am gleba zwięzła lekka piaszczysta czy Bóg wie jaka bo klasa 4b nic nie mówi o tym. Jeżeli to była gleba piaszczysta to tym bardziej węglanowe to porażka ponieważ jest zbyt agresywne w działaniu. Im większa raektywność tym szybsze zmiany powoduje to wapno. Dodatkowo stsowanie wapna łącznie z nawożeniem PK może spowodować uwstecznienie nawozu ze względu na reakcje chemiczne.
Co więcej i najbardziej prawdopodobne jest że masz malo magnezu w glebie czego teź może być silne żółknięcie dodatkowe czynniki to niska wilgotność gleby itd. O wpływie ŚOR nie piszę bo też nic nie wpsomniałeś
moja rada zasil go roztworem siarczanu magnezu 5%+ mocznik 8-10% + ekolist

Edytowany przez atomik, 01 maj 2012 - 12:27.

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#1088 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 01 maj 2012 - 12:19

Jęczmień ozimy i jary Kurcze czytałem że wapno węglanowe właśnie nie działą agresywnie i na lekkie gleby jest najlepsze... wilgotność gleby jest ok jak narazie ... a jeśli chodzi o magnez co teraz najlepiej zrobić aby go uzupełnić?? bo faktyczni w miom nawożeniu go nie przewidziałem

#1089 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1832 postów

Napisany 01 maj 2012 - 12:33

Jęczmień ozimy i jary przepraszam źle zrozumiałem nie wiem czemu ubzdurało mi się tlenkowe, jesli węglanowe to ok tylko że efekt działania będzie w 2-3 roku. może i miało magnez to wapno nie wiemy jakie stosowałeś. Tak jak napisałem wyzej siarczan magezu siedmiowodny 5%+ mocznik + ekolist

#1090 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 01 maj 2012 - 12:43

Jęczmień ozimy i jary atomik dzięki za rade jutro z rana lece na pole z siarczanem magnezu

a jeszcze spytam co myślicie o nawozach dolistnych typu foliq?? może tym też można uzupełnić niedobory?? a siarczan magnezu można stosować pogłównie??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1091 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1832 postów

Napisany 01 maj 2012 - 13:17

Jęczmień ozimy i jary ale ja mówie o zasileniu dolistnie rozpuścić w opryskiwaczu i opryskać

#1092 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 01 maj 2012 - 13:39

Jęczmień ozimy i jary Lintur to dobry środek do mieszania z pumą ?? jak z jego działaniem można go spokojnie stosować ??;)

#1093 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 901 postów

Napisany 01 maj 2012 - 19:28

Jęczmień ozimy i jary a co polecacie na skrzypionki bo już u mnie jęczmień jary wcina i przy okazji oprysku jaką odżywkę zastosować ewentualnie jaki skład % moczniku i siarczanu magnezu dodać dolistnie i może coś na grzyba aby dwa razy nie jeździć ?

#1094 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 01 maj 2012 - 19:34

Jęczmień ozimy i jary dołączam się do pytania bo u mnie jest dokładnie to samo ....

#1095 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 01 maj 2012 - 21:22

Jęczmień ozimy i jary a ja chciałbym zapytać czy w końcowej fazie krzwienia dawać saletrzak na jeczmień jary?

#1096 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 01 maj 2012 - 21:51

Jęczmień ozimy i jary saletrzak to już może trochę za późno bo długo się rozkłada

#1097 Share JohnyBravo777

JohnyBravo777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • Zainteresowania::)

Napisany 02 maj 2012 - 06:27

Jęczmień ozimy i jary CELTIS
Jak chcesz sypać saletrzak to syp go na początku krzewienia, jedna część N z saletrzaku działa szybciej druga wolniej.
Moja rada jest taka, że daj 1/3 saletrzaku i i 2/3 saletry albo pół na pół.

Saletrzak jest niby z defnicji nawozem przedsiewnym ale w mojej okolicy jest powszechnie mięszany z saletrą i rozsiewany w fazie krzewienia i uważam, że morna tak robić ale generalnie 50-60% N powinno iść przedsiewnie w postaci mocznika i saletrzaku

Synie proboszcza może ten mały jęczmień ma trochę teraz za goraco? Malutki jest a 30 stopni na niego grzeje.....na takie coś wpadłem
A jak będzie ci strzelał w źdźbło to raczej saletrzaku nie dawaj tylko saletrę jak coś bo saletrzaku cie nie potrzeba ponieważ jedziesz siarczanem i insolem tak jak ja.

Mój jęczmień ładnie się zieleni i 3 liść się tworzy, w nadchodzącą sobotę będzie miał 3 tygodnie, jak myślisz kiedy dać pierwszy oprysk mocznikiem plus siarczan (z czterech, siarczan, insol, insol, siarczan) Wiem, że w trakcie krzewienia ale ile ma mieć wtedy liści na pierwszy oprysk????? Bądź w formie czasowej, za tydzień za twa???? i potem następmne 3 opryski w jakim odstępie czasowym? 7 dni, 10 dni???????

Pierwszy raz sieje jęczmień a jak na razie to mam najładniejszy w całej okolicy, posiałem 14 kwietnia i już jest piękny a reszta ziaji i ,,farmerów'' wsiała ponad 10 dni po mnie bo na glinę nie mogli wjechać bo deszcz padał co dwa dni albo codziennie po trochu i błoto było.
A jak ja siałem to się mieli bękę, że mróz go przetrzepie i co? Teraz moje pole zielone a i nich piach suchy i bryły gliniaste

#1098 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 02 maj 2012 - 08:21

Jęczmień ozimy i jary kurde, nie mam saletry ale za to saletrzaku nie brakuje więc go sypne w dawce 100/120kg na ha. Niektóre rośliny mają po 2/3 liście booczne więc może jeszce nie za późno bo połowa saletrzaku szybciej się rozłoży a druga połowa bedzie na "pózniej". Jeśli dziś bym sypnął ten saletrzak to kiedy następną dawke, i kiedy dokarmiać dolistnie?

#1099 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1832 postów

Napisany 02 maj 2012 - 08:31

Jęczmień ozimy i jary a już możesz mocznik+siarczan magnezu super odżywka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1100 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 02 maj 2012 - 10:23

Jęczmień ozimy i jary Ja tam dzis wieczorem jade z saletrzakiem na mieszankę (jeczmien owies) teraz ma 4 tyg i zaczyna sie juz krzewić , a sam jęczmień ma dopiero ponad 2 tyg ale sa juz 3 liscie w pełni rozwinięte i tak sie zastanawiam czy dokarmic go sonata makro potasowa i fosforowa dolistnie bo przedsiewnie była mała dawka PK , czy mocznik+siarczan+insol3 i to wystarczy, jeszcze zobacze bo zapowiadaja deszcz wiec poczekam do soboty z opryskiem tylko nie wiem co zastosowac
atomik , doradz cos :)

JohnyBravo777 no 1 oprysk jak sie zacznie krzewić to jest jak ma 4 w pełni rozwiniete liscie a następne 3 to musisz sam wyjsc na pole zobaczyć w jakim tempie bedzie zasuwał

JohnyBravo777 co to tego ze 50-60% N powinno być przedsiewnie to się zgodze ale tylko jesli chodzi o jeczmien browarny bo skutkuje to obniżka białka a kolejna dawka powinna byc wysiana koniec strzelania poczatek liscia flagowego , jeśli zaś chodzi o paszowy to mniejsza dawka przedsiewnie wieksza po głownie , z tego co mi wiadomo

Edytowany przez synproboszcza, 02 maj 2012 - 10:23.