Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6209 odpowiedzi na ten temat

#2561 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1913 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 22 styczeń 2014 - 14:04

Jęczmień ozimy i jary Jęczmienia raczej nie skraca się CCC bo podobno bardzo słabo działa. Zazwyczaj stosuje etefon a jeżeli jest bardzo duże prawdopodobieństwo wylegania to moddus lub zamiennik. Jęczmień ma bardzo miękką słomę i łatwo wylega a jak już się położy to jest masakra z koszeniem, nigdy nie miałem żadnych komplikacji po retardańcie typu że za niski

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 18:38
  •  

#2562 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 983 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 14:08

Jęczmień ozimy i jary Ja słyszałem (powtarzam słyszałem) że jest niższy, dlatego nie dają np 2L

#2563 Share Boniek290

Boniek290

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 14:20

Jęczmień ozimy i jary Weż mu Rzuć z 200 kg tego jęczmieniai muszisz wcześniej sprawdzić zas\adowośc Gleby jęczmień lubi dobrą zasade:)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2564 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 14:26

Jęczmień ozimy i jary

Skracać CCC bym nie polecał ale usztywnić modusem lub cerone to czemu nie. Aczkolwiek słyszałem o praktykach poniżej 1 litra.

Ja również CCC nie polecam stosowałem to w ubiegłym roku i niestety efekty były słabe. A jeśli chodzi o modusa to jaką dokładnie dałeś dawkę ???

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

#2565 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 983 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 14:57

Jęczmień ozimy i jary W jęczmieniu maodusa nie dawałem, na jęczmień stosowałem zawsze cerone. Raz dałem jak pojawiały się ości - stanowczo za późno, nie widać różnicy w usztywnianiu, podobnie leżał jak nie opryskany. Natomiast jest spora różnica we wcześniejszym oprysku (jak widać zgrubienie źdźbła).
Modus stosowałem w pszenżycie. Razem z ccc w ilości 0,2 modusa + 1L ccc = dobre skrócenie + sztywna słoma.
Dawałem też sam modus 0,5L = drogo ale słoma równie sztywna, widać nawet podczas koszenia jak wchodzi w heder nie łamiąc się bardzo.
Natomiast dawka samego ccc w ilości 2L wydaje mi się za mocna. Za bardzo skrócone źdźbło, wydawało mi się jak by sam kłos nie był taki jak powinien.

#2566 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 457 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 22 styczeń 2014 - 16:01

Jęczmień ozimy i jary orki za głębokiej nie rób praktycznie taka podorywke zrób
"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#2567 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9081 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 styczeń 2014 - 16:03

Jęczmień ozimy i jary

Witam,
zastanwiam się nad skracaniem jęczmienia i czy ktoś w związku z tym zauważył jakąkolwiek zwyzkę plonu??
czy skracanie jęczmienia jarego w dodatku na browar jest wskazane??
dzieki za podpowiedzi

Zwyżki nie będzie. Regulator po prostu zapobiega wyleganiu. Jeżeli to jęczmień na browar to jakosc ziarna jest tym bardziej najważniejsza i wyleganie jest niedopuszczalne. Możesz stosować moddus lub cerone. Moddus usztywnia i skraca źdźbło, cerone głównie usztywnia. Moddus można wcześniej stosować, ze względu na temperaturę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2568 Share rolnik1999

rolnik1999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 16:41

Jęczmień ozimy i jary a wapno siac pod ten jeczmień i czy wogóle jest sens siac go na 4 klasie czy coś z tego będzie?

#2569 Share maciekmaciek30

maciekmaciek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 19:26

Jęczmień ozimy i jary Dzieki za pomoc i duzo odpowiedzi :) :)

przez ostatnie 2 lata jak jeczmień jary sieję to nie miałem problemu z wyleganiem takze jeszcze mam duzo czasu do zastanowienia ;)

a czy ktos z was może podpowiedziec coś ciekawego na temat jakie zabiegi stosowac na ziarno na browar,żeby białka nie przekroczyc?? ze swijej strony powiem ze w tym roku przy juz nieco wyeksploatowanym materiale siewnym uzyskałem z odmiany Sebastian prawie 5t/ha stosujac pod korzen około 250kg/ha saletry amonowej, i jeden fungicyd oraz dikarmiałem na jednym kawałku dolistnie

#2570 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 457 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 22 styczeń 2014 - 22:03

Jęczmień ozimy i jary najlepiej by było jak byś zawiózł próbke ziemi do badania to byś wiedział co ile i czego brakuje itp . A jeżeli chcesz dać obornik to wapno odpada ponieważ jedno drugie wyklucza

Edytowany przez lew908, 22 styczeń 2014 - 22:04.

"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2571 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1913 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 22 styczeń 2014 - 23:43

Jęczmień ozimy i jary Dwa czy trzy lata temu zastosowałem moddusa w zalecanej na etykiecie dawce w słoneczny dzień, efekt był bardzo dobry. Ostatniej wiosny znacznie przesadziłem z normą wysiewu i dałam niepełną dawkę zamiennika moddusa i po ponad 2tygodniach połowę dawki cerone. Wyszło dobrze, na dwa zabiegi zdecydowałem się tylko dlatego że było dużo wilgoci.
Moddus działa około 2tygodni a etefon(cerone) 3-5dni
W pszenicy ozimej dałem 2l CCC i ładnie ustała. Jak dobrze przezimuje w tym roku to chyba trzeba będzie 2 razy skracać bo jest mocno pokrzewiona i gęsta wyjdzie.
Najlepszym antywylegaczem jest słońce ale jak to zastosować skoro nie wiadomo jaka będzie pogoda. Wiadomo za rzadki łan nie wylegnie. W zeszłym roku była późna wiosna więc zwiększyłem normę wysiewu jęczmienia a później było dużo wody i wyszedł za gęsty. Jesienią pszenicę zasiałem jak zwykle ale wszyscy wiemy jaka była pogoda...

#2572 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 11:35

Jęczmień ozimy i jary a jaką odmianę jęczmienia jarego polecacie na IV, przedplonem było zboże i przed orką zimową poszło 30t. obornika i mam pytanie jakie zawożenie przedsiewne zastosować i w jakiej ilości, zasobność składników na średnim poziomie, pH-5,8, zamierzany plon 6t. i jaka ochrona fungicydowa ?

#2573 Share marcin9084

marcin9084

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 19:24

Jęczmień ozimy i jary witam wszystkich. Chcę zasiać jęczmień na 3.55 ha chcę dać pod korzeń 2 tony wapna tlenkowego około 90 % i po 100 kg mocznika i zastanawiam się żeby dać jeszcze rsm pod korzeń około 100 kg i później jak zejdzie jeszcze dać z 200 kg rsm dodam że mam 3 klasę ziemi czy dać najpierw 200 kg rsm a jak zejdzie to dopiero mocznik ? z góry dzięki za odpowiedz .

#2574 Share Rafal150

Rafal150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 21:51

Jęczmień ozimy i jary Witam, stosując w jęczmieniu jarym fungicyd na T1 lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie Tiltu turbo czy Soligoru ??????????? Nie chodzi mi o porównanie cenowe w/w środków tylko ich skuteczność. Wiem ze tilt jest do stosowania w oziminach ale różnie ludzie robią tak jak słyszałem i dlatego pytam co wy forumowicze o tym sądzicie ;-)

Edytowany przez Rafal150, 28 styczeń 2014 - 10:54.

#2575 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9081 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 00:47

Jęczmień ozimy i jary Cenowo soligor wyjdzie drożej. Soligor jest uniwersalnym środkiem, można go zastosować i na T1 i na T2. Tilt pasuje raczej wyłącznie na T1 i jest ok. Skuteczność w oby przypadkach powinna być dobra.
Zapraszam na swój profil

#2576 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 29 styczeń 2014 - 15:14

Jęczmień ozimy i jary dlaczego wyłacznie na t1?wszystko zależy od presji chorób stanowiska i przebiegu pogody

#2577 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2538 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 15:21

Jęczmień ozimy i jary Na t1 nie każda substancja pasuje do ochrony.Tilt zawiera morfoline ,która działa na mączniaka i póżniejszych fazach nie jest konieczna w ochronie

#2578 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9081 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 00:13

Jęczmień ozimy i jary Co do posta sławka dodam jeszcze że tilt nie tylko w późniejszych fazach nie jest potrzebny ze względu na morfolinę. Ważne jest tez to że morfolina w T2 lub T3 może powodować nawet przypalenia liścia flagowego. W wysokiej temperaturze morfoliny bardzo szybko przemieszczają się w liściu, najczęściej na jego brzegi co może powodować przypalenia. I nie sugeruj się tym że w rejestracji ma nawet fuzariozę w jęczmieniu. Tilt jest bardzo dobrym środkiem, ale praktycznie tylko na T1.
Zapraszam na swój profil

#2579 Share marcin9084

marcin9084

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 19:06

Jęczmień ozimy i jary witam wszystkich. Chcę zasiać jęczmień jary paszowy na 3.55 ha chcę dać pod korzeń 2 tony wapna tlenkowego około 90 % mam 5.8ph i po 100 kg mocznika i zastanawiam się żeby dać jeszcze rsm pod korzeń około 100 kg i później jak zejdzie jeszcze dać z 200 kg rsm dodam że mam 3 klasę ziemi czy dać najpierw 200 kg rsm a jak zejdzie to dopiero mocznik ? z góry dzięki za odpowiedz .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2580 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2744 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 30 styczeń 2014 - 19:15

Jęczmień ozimy i jary Kiedy dasz tyle azotu to będziesz potrzebował wyrywaczke do lnu :) jęczmień potrzebuje gdzieś około 80 do 100 kg azotu to max .. Co do wapna jęczmień nie lubi kwaśnej gleby ale darował bym sobie to wapno . Jeśli juz chcesz to kup wapno granulowane i powiek około 200 kg tego wapna na ha .

Pytanie z innej beczki jakie odmiany siejecie jęczmienia na IV klasie ? I jakie plonu uzyskujecie ?

Edytowany przez Michalmeer, 30 styczeń 2014 - 19:21.

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!