Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jęczmień ozimy i jary

6125 odpowiedzi na ten temat

#2461 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 08:16

Jęczmień ozimy i jary dobrze rozbudowana siatka przedstawicieli robi swoje. umiejętnie podkreślają walory nawozów w ten sposób, że rolnicy myślą, że tylko ich nawozy posiadają te zalety. a okazuje się, że te zalety są powszechne do wszystkich nawozów. u mnie w okolicy niektórzy rolnicy skusili się na wapno PRP za 2150zł netto za tonę. zalecają 200-250kg/ha. i proszę sobie wyobrazić, że nawet w swoich ulotkach prezentują skromne efekty stosowanie tego wapna. w jednym doświadczeniu wzrost plonu rzepaku o 1,2q, w drugim o 2q. i gdzie tu opłacalność.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jęczmień ozimy i jary Dzisiaj, 23:27
  •  

#2462 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1803 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 14 grudzień 2013 - 09:20

Jęczmień ozimy i jary Nie jest problemem sprzedać coś komuś jak ten ktoś potrzebuje tej rzeczy. Prawdziwy marketing to wzbudzić potrzebę posiadania czegoś co jest zupełnie zbędne i sprawić że klient jest naprawdę zadowolony.
No cóż można kupić saletrzak który nie nazywa się saletrzak i nie dość że w saletrzaku azot jest najdroższy to jeszcze zapłacić za jakąś fikuśną nazwę. No ale to dyskusja już bardziej do tematu opłacalności w rolnictwie. No bo jak kogoś stać to dlaczego ma sobie nie kupić
Tak wracając do tematu o jęczmieniu to saletrzak moim zdaniem jest bardzo dobrym nawozem przedsiewnym pod jęczmień tylko cena azotu sprawia że jednak wybieram mocznik.

Edytowany przez gwozd, 14 grudzień 2013 - 09:21.

#2463 Share krecikuryn

krecikuryn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 10:05

Jęczmień ozimy i jary azot w saletrzaku owszem wychodzi najdrożej a jeśli chodzi o mocznik to dolicz jeszcze 150 kg CaO (czyli 300kg wapna weglanowego) na każde 100kg mocznika aby zrównoważyć zakwaszające działnie tego nawozu. Poza tym saletrzak ma również troche wapnia i magnezu w składzie a tego nikt nie liczy. Wiec z tym tanim azotem w moczniku to nie do końca prawda.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2464 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 896 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 11:19

Jęczmień ozimy i jary a ile polecacie dać przedsiewnie polifoski 6 i saletrzaku pod jęczmień jary na IVa i b przedplonem była pszenica ozima, pod orkę zimową dałem ok 25t obornika bydlęcego/ha i czy kredę dać na zmarzniętą glebę czy już po wschodach

#2465 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 16:22

Jęczmień ozimy i jary na zrównoważenie zakwaszającego działania mocznika potrzeba na każde 100 kg mocznika ok 180kg węglanu wapnia, na każdy 1kg azotu amonowego lub azotu z mocznika potrzeba prawie 2 kg CaO. Saletrzak ma wapń i magnez ale jest on z 5 razy droższy niż w wapnie magnezowym. forma amonowa zakwasza z saletrzaku ( czy też z can-u 27) tak samo jak z saletry amonowej. dlatego też jeśli ph gleby i zasobność jej w magnez jest poniżej normy to idealnym rozwiązaniem jest dać saletrzak.

jęczmień jest rośliną wymagającą pod względem ph dlatego też myślę, że jeśli dasz kredę po wschodach będzie to musztarda po obiedzie. potrzebne byłyby bardzo duże opady aby wapno przemieściła się w głąb profilu glebowego. ja dałem na jęczmień ozimy wapno granulowane Grade trzy tygodnie temu, dużo padało, spadł śnieg, stopniał, a granule jeszcze są. delikatnie się rozmywają, mają czas do wiosny.

#2466 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9022 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 grudzień 2013 - 22:01

Jęczmień ozimy i jary

a ile polecacie dać przedsiewnie polifoski 6 i saletrzaku pod jęczmień jary na IVa i b przedplonem była pszenica ozima, pod orkę zimową dałem ok 25t obornika bydlęcego/ha i czy kredę dać na zmarzniętą glebę czy już po wschodach

Ogólnie kreda się tu gryzie, nie pasuje. Nie lepiej tuz po żniwach dać kilka ton dobrego pylistego wapna? Na pewno taniej niż kreda granulowana. A ile polifoski i saletrzaku to zależy od plonu i zasobności gleby w składniki.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2467 Share pablo10

pablo10

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów
  • Zainteresowania:Biorąc pod uwagę, że na co dzień zajmuję się czymś innym to do zainteresowań zaliczył bym rolnictwo.

Napisany 20 grudzień 2013 - 14:06

Jęczmień ozimy i jary Witam. Panowie mam pytanko odnośnie nawożenia. Mam zamiar posiać jęczmień (odmiana eunova), klasa ziemi 4a, ph ok.6, potas, fosfor, magnez--średnie. Pole jest po pszenicy, poplon gorczyca (urosła 50cm) na którą został rozwieziony kurzak w ilości ok. 12t/ha i orka. Na wiosnę zastosuję 100 kg soli i 100kg fosforanu na hektar i tu pojawia się moje pytanie co zrobić z azotem??? Gdybym nie dawał kurzaka to zastosował bym saletrzak przedsiewnie. Nie ukrywam, że chciałbym utrzymać rosliny w pionie.

Edytowany przez pablo10, 20 grudzień 2013 - 16:22.

#2468 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 20 grudzień 2013 - 16:44

Jęczmień ozimy i jary moim zdaniem powinieneś przedsiewnie rzucić 70N. Z praktyki wiem, że jęczmień ze względu nan słaby system korzeniowy najsłabiej ciągnie składniki pokarmowe z obornika.

#2469 Share pablo10

pablo10

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów
  • Zainteresowania:Biorąc pod uwagę, że na co dzień zajmuję się czymś innym to do zainteresowań zaliczył bym rolnictwo.

Napisany 20 grudzień 2013 - 22:54

Jęczmień ozimy i jary 200 kg saletrzaku (54N) rozsiewam nie stosując obornika. Stosowałeś kiedyś obornik kurzy? Wydaje mi się, że przy Twojej propozycji nawet zastosowanie reguratorów wzrostu nie pomoże w utrzymaniu roślin w pionie, aczkolwiek mogę być w błędzie dlatego pytam.

#2470 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 21 grudzień 2013 - 08:23

Jęczmień ozimy i jary Stosowałem obornik świński w dawce 30-40 ton. Na 4a plon poniżej 5t to lekka porażka. Jęczmień na każdą tonę plonu potrzebuje 27N, czyli 54N w saletrzaku starczy na 2 tony plonu. Nie ma szans żeby jęczmień wyciągnął cały azot z obornika. Jakby jęczmień był jednak za ciemny i za gęsty można przecież zastosować obniżoną dawkę moddusa.Zrobisz jednak jak zechcesz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2471 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2499 postów

Napisany 21 grudzień 2013 - 08:42

Jęczmień ozimy i jary Na jęczmień moddusa daje się 0.4 l.Przedsiewnie dałbym 200 kg saletrzaku.Zawsze można ewentualnie dać saletre pogłównie,ale po kurzym powinno wystarczyć

#2472 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 17:30

Jęczmień ozimy i jary Panowie potrzebuje coś dobrego na owies głuchy, miotłe zbożowa i przytulie czepna w jęczmieniu ozimym co polecicie za środek?

#2473 Share 14thekamil14

14thekamil14

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 24 grudzień 2013 - 10:43

Jęczmień ozimy i jary Mam pytanie , otóż wie ktos może co może być objawem młodzenia się jęczmienia jarego i ozimego i jak temu zapobiec???
Miałem w tym roku 1 ha jęczmienia ozimego i 4,5 ha jarego i na całym obszarze było bardzo dużo wymłodzonego jęczmienia i w tym roku też posiałem ozimy jęczmien i bedę siał jary więc chciałbym zapobiec temu zjawisku jeśli się da.
Ps.Jęczmien ozimy jak i jary nie był brany z centrali jakieś 7-8 lat temu i co roku go sieje.

Panowie potrzebuje coś dobrego na owies głuchy, miotłe zbożowa i przytulie czepna w jęczmieniu ozimym co polecicie za środek?

Na przytulię czepną polecam środek ,,sekator" a na owies głuchy zawsze idzie ,,puma" i jak narazie daje radę.

#2474 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1338 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 24 grudzień 2013 - 16:19

Jęczmień ozimy i jary Niestety z odmładzaniem nie wygrasz. Jego przyczyną jest pogoda najpierw przychodzi susza a potem deszcze i jęczmień odbija. Gdy jest go sporo to trzeba przeprowadzić desykacje 14 dni lub trochę więcej przed zbiorem. A tak na marginesie to mógł byś już zainwestować w kwalifikat. Ja nie sieje niczego więcej niż 3 razy ale przeważnie tylko 2 razy.

#2475 Share 14thekamil14

14thekamil14

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 24 grudzień 2013 - 18:07

Jęczmień ozimy i jary Dzięki za odp.
W tym roku pszenice pszenżyto i jeczmień wzięliśmy kwalifikat a na wiosne weźmiemy jeszcze jęczmień jary z centrali a na jesieni ozimy.

#2476 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9022 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 18:50

Jęczmień ozimy i jary

Panowie potrzebuje coś dobrego na owies głuchy, miotłe zbożowa i przytulie czepna w jęczmieniu ozimym co polecicie za środek?

1 środkiem raczej tego nie załatwi. Na owies czy miotłę można dać axial. Szkoda że miotły nie zwalczałeś już jesienią. Na przytulie wybór środków jest duży, i zdecydowanie tańszy niż axial czy puma. Na przytulie da rade mustang forte, lintur czy chwastox trio. Ale nie łącz tych środków.
Zapraszam na swój profil

#2477 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 19:41

Jęczmień ozimy i jary Dopiero drugi rok zasiałem jęczmień ozimy,a po raz pierwszy na działce na której napewno będzie owiesł głuchy. Myslałem że w jęczmieniu ozimy są środki które można mieszać i zastosować w jednym zbiegu. Ja bardzo jestem zadowolony z mustangu w pszenicy i pszenżycie bardzo dobrze sobie radzi z przytulia

#2478 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9022 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 01:06

Jęczmień ozimy i jary Mustang z przytulia bardzo dobrze sobie radzi.
Puma ma rejestracje ze środkami opartymi na sulfonylomocznikach. Ale z mustangiem może nie bardzo taka mieszanina, 2,4-D to regulator wzrostu.
Z kolei axial należy stosować wyłącznie pojedynczo. Ktoś nawet pokazywał jakąś etykietę dopuszczającą stosowanie axiala z linturemm (w końcu ten sam producent). Ja rok temu rozmawiałem z kimś z syngenty i nie zalecał łączenia axiala z innymi herbicydami, poza tym w etykiecie axiala jest informacja że nie można go łączyć ze środkami opartymi na sulfonylomocznikach, i regulatorami wzrostu. A w linturze jest dicamba (regulator wzrostu) i sulfonylomocznik. Ogólnie łączenie środków na chwasty jednoliścienne ze środkami na chwasty dwuliścienne jest obarczone ryzykiem lekkiego przypalenia roślin (w przypadku pumy) bądź spadkiem skuteczności ( w przypadku axiala).
Zapraszam na swój profil

#2479 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 297 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 27 grudzień 2013 - 22:00

Jęczmień ozimy i jary Chce zasiać jęczmień jary na 3 klasie.
Mam do dyspozycji dużo gnojowki.
i pytanie czy jak bym dał z 45tys/ha gnojowki to muszę jeszcze sypać nawóz?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2480 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia