Gogisiov

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie

Polecane posty

adam75    1

Ilości nasion dokładnie nie wiem ale około dwa razy więcej niż kukurydzy, czasu potrzeba w poplonie jak najdłużej. jak zasiany jest po jęczmieniu ozimym to przynajmniej do 15 października.

Ilość to w naszym przypadku około połowa tego co z kukurydzy. Jak napisałby Pan e- maila to jak będę miał czas to podeśle zdjęcia jak wyglądał.

Nie wiem czy w tym roku uda się zaorać bo jest tak sucho, że by musiało bardzo dużo popadać by były warunki do uprawy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelN25    0

Witam wie ktos jaki duzy urosnie słonecznik po jęczmieniu zimowym pójdzie go posiec rotacyjną gdybym go zasiał razem z trawą jednoroczną i zebrać wozem z rotorem?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesrol    3

Koledzy czy już skosiliście słonecznik ,bo u mnie łodygi podsychają i trzeba go potraktować żeby przymrozki go nie zważyły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

Gość   
Gość

Panowie,czy słonecznik na kiszonke rósłby na 6kl gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Ja znam przypadki że ludzie sieją na 6 klasie i nie narzekają. Z tego co mi kolega opowiadał to nawet czasem na takiej słabej ziemi potrafi plonować lepiej jak qq. To nie zła pasza tylko ma mniej energii a więcej białka niż qq i troch się krowy nim zapasają, ale w małych dawkach wszystko dobre :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

może coś urosnąć ale mimo wszystko słonecznik ma swoje wymagania glebowe, jakoś sobie nie wyobrażam słonecznika na VI kl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ma być on uprawiany na dzierżawie,w ty roku sąsiad miał tam kukurydze do kolana i łubin do kostek no ale taki rok,obornika to pole nie widziało 10 lat minimum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

25 kg na hektar. Ja osobiście nie polecam słonecznika w plonie głownym. Jest on mniejszy niż kukurydza ma mniejsza wartośc pokarmową i krowy gorzej go skamniaja niz kukurydzę . Na poplon ok  ale plon głowny szkoda stanowiska .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

A do opasow dobry? Jak by zasiał żyto na zimę z wyka w maju ciąć zasiać po tym słonecznik i na koniec lipca ciąć i znów posiac słonecznik i ciąć w październiku? Nie uzyska sie z takiego ha wiecej masy jak qq ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Ale trzeba też policzyć nakłady pracy na te trzy cykle zasiewu.Mam takie pytanie do tych co sieją słonecznika i koszą jednorzędówką ,czy jak kosicie to głowy słonecznika dobrze są wciągane bo to inny kształt niż kukurydza i czy się nie łamią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7

Ja w zbliżającym się sezonie mam zamiar posiać najpierw   owies 100kg+ łubin żółty100kg + groch pastewny 60kg i to wszystko w bele z docinaczem następnie mieszanke  słonecznik 10kg + saradela 20kg + facelia 5kg  jak myślicie da rade też to w bele z docinaczem? Nie mam sieczkarni, a usługi u nas to tak sie drożą że mózg staje.  

 

Dobrałem dobre proporcje czy byście coś zmienili ? A może sam słonecznik i faktycznie sieczkarnią?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Nie wiem jak u Ciebie kolego kamilrudy ale u mnie łubin żółty w mieszance pastewnej to porażka, był malutki i owies go zagłuszył może mam nieodpowiednią odmianę (mister) bo jest strasznie niski :(  Słonecznik w mieszankach ma ten minus że wydziela substancje hamujące wzrost innych roślin (to się nazywa chyba allelopatia).

 

daremw   Jak szukałem informacji o słoneczniku w internecie to się spotykałem z różnymi opisami i w jednych było tak jak piszesz że potrzebuje lepszych gleb w drugich że może być z powodzeniem uprawiany na glebach piaszczystych.

 

bobienko mój kolega w tym roku też mówi że na najsłabszych stanowiskach rezygnuje z kuku na rzecz słonecznika ponieważ uważa że on sobie daje lepiej radę z suszą i pasza będzie bardziej wartościowa niż z kuku która ma poniżej metra no i koszta mniejsze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

może przynajmniej słonecznik tam urośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a co myslicie o uprawie słonecznika bulwiastego (topinambur) na kiszonke dla bydła ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Jak to jest z tym słonecznikiem bo czytałem że po kiszonce z niego bydło słabo przyrasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janusz342    90

Udałby się słonecznik po pszenżycie zimowym jako 2 plon? Dałbym obornik nawóz i do końca września chyba powinien z 1,5m mieć? co o tym sądzicie? ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RENOJACEK    8

Powinien się udać.Tylko musisz zasiać go do końca lipca i liczyć na trochę deszczu.Bo w tym roku to była tragedia,susza i wyrósł tylko do kolan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylip    44

Jeżeli chciałbym zbierać słonecznik w tym samym terminie co kukurydze na kiszonkę (połowa września) to w takim razie wypadłoby go posiać na przełomie czerwca i lipca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

No coś w ten deseń, tylko zastanów się czy warto... Jeśli miałby to być poplon to ciężko wyrobić się w terminie, jeśli plon główny to nie warto bo prawdopodobnie z qq miałbyś wyższy plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raul1985    10

Koledzy mam 3 hektary laki i dziki mi ja przeorały czy opłaca wyorać i zasiać słonecznik dziki tego nie ruszają ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Odświeżam, dobre pytanie - czy dziki (i borsuki) to lubią? I jak widzicie uprawę bez oprysku na chwasty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
    • Przez sezam
      Witam ktoś z was uprawia len bo mam zamiar zasiać na wiosnę 2 ha sprzety do tego mam wiecie może jak wygląda przywracarka do lnu
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj