Skocz do zawartości

Zdjęcie

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie

50 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Gogisiov

Gogisiov

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa,maszyny rolnicze samochody motocykle ciężarówki,muzyka i wiele innych po trochu..:)

Napisany 16 marzec 2012 - 23:39

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie Witam mam pytanie a mianowicie czy jeśli teraz na wiosnę (zamiast kukurydzy zasieje słonecznik czy będzie on w stanie na tyle sei rozwinac aby moc go zebrac na kiszonke czy to odpowiedznia pora siewu takiej rosliny i wyzej wymienionym zastosowaniu. Dodam że zwyczajowo słonecznik jako poplon po jęczmieniu ozimym ale w tym roku brakuje materiału siewnego dlatego jestem zmuszony zasiać siwcej roślin zielonych przeznaczonych na kiszonki dla bydła.
PS
Dotąd robilem zawsze kiszonke ze slonecznika posianego po jęczmieniu ozimym i wypadało to świetnie więc czemu nie zasiać go wczesniej ?

Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie Dzisiaj, 23:19
  •  

#2 Share dawid5508

dawid5508

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, numizmatyka

Napisany 31 marzec 2012 - 16:39

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie Słonecznik jest rośliną bardzo podatną na przymrozki więc bym się nie spieszył z siewem.
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

#3 Share thebest2895

thebest2895

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 31 marzec 2012 - 18:35

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie Co za problem nie spiesz się z siewem i będzie wszystko ok. Jeden sąsiad z mojej wsi też sieje słonecznik zamiast kukurydzy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share gadek5228

gadek5228

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów
  • Zainteresowania:Ogólnie rolnictwo :D Nagrywanie i montaż filmów na YT. Rolnictwo jest moją pasją,którą chcę ciągle rozwijać ;) Strona Agrofoto.pl pozwala mi na to. Dziękuję:)

Napisany 04 kwiecień 2012 - 12:01

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie Ja zawsze sieję słonecznik ale jako poplon po żniwach,sieję mieszankę: słonecznik,owies gorczyca, i wychodzi lux kiszonka,nie śmię powiedzieć że nawej bydło lepiej ją spożywa od sianokiszonki ;) tylko niestety z wydajnością z ha nie jest za dobrze ok.7 bel 120x120 dobrze zbitych (w tamtym roku),ale jak się zasieje parę ha to trochę się uzbiera,zamiast kuku nigdy nie siałem słonecznika,ale myślę że warto zaryzykować,może akurat się uda :)

#5 Share CBMarek

CBMarek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 03 maj 2012 - 11:08

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie panowie mam pytanie zaraz po żniwach chciałbym zasiać na próbe około hektara słonecznika na kiszonke. i teraz pytanie moje jest takie ile tego wysiac na ha w jakich odstępach ca ile lei w siewniku zeby jednożędówką można było to zsiekać albo czy siać bez odstepów i potem zaatakować to orkanem. no i jaki oprysk zastosowac zęby mi nie zawaliło chwastem.

myślę że gdyby to wypaliło to w kolejnych latach mógłbym wiecej siać słonecznika i gdyby to dobrze wychodziło to zawsze pole po żniwach lepiej wykożystane tam gdzie jare zboże na kolejny rok by szło siałbym słonecznik skramiał na zielono albo kiszonka orka na zime i wiosna jare

#6 Share rexaw

rexaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 05 lipiec 2012 - 08:53

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie Witam od 4 lat uprawiam słonecznik na kiszonke w czystym siewie zawsze jest siany 15 do 20 kwietna i obalam mit ze słonecznik jest podatny na wiosenne przymrozki !!! roslina ta podczas wschodow wytrzymała przymrozki do -8C - 2 lata temu. natomiast potwierdze ze jesienne atakuja rosliny i niszcza silni, wiem powiecie ze dziwne ale tak jest .w plonie głownym zbieram go 15-20 lipca a pole orze i po tygodniu juz rośnie drugi słonecznik aby dał podobnej wielkości plon w pożdzierniku. norma wysiewu 180-200 kg na ha, oprysk afalonem i tyle siew siewnikiem zbozowym, cala szerokościa. zbiór sieczkarnia junkkari TUPLA 170 .Czysta mało psujaca sie pasza zawartosc białka 10-12% co odpowiada sredniej sianokiszonce. ja u siebie daje go w wozie paszowym z kiszonka z kukurydzy plus młoto i sruta i słoma 30 min i tmr gotowy.

#7 Share Adrian11

Adrian11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 15 lipiec 2012 - 10:43

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie W tym roku wujek zasiał słonecznik , jest ogrodnikiem i ma zamiar zbierac czapki i sprzedac tylko te najwieksze. Zasiał 2 ha wiec troche jest i to co zostanie kazał mi sie pozbyc tzn ściąc mam sieczkarnie wiec niema problemu ;p jak to sie zakisza ? tak jak kukurydza czy cos trzeba spryskac itd ? sieje równiez kukurydze 4 ha i wychodza mnie 2 pryzmy wiec to bedzie 3 ;p ?;p ( mozna ciać z czapkami czy bez ) ?

Edytowany przez Adrian11, 15 lipiec 2012 - 10:53.

#8 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 20:35

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie na słonecznik nadaje się na kiszonkę w baloty ?

#9 Share chomiuk123

chomiuk123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 29 lipiec 2013 - 19:39

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie ja w ty roku zasiałem 15 maja i juz kwitnie zaraz po zniwach pójdzie pod sieczkarnie zobaczymy jak bydlo bedzie jadło

#10 Share rafa007

rafa007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 14:36

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie Witam. Jak mógł by ktoś jeszcze troszkę doradzić w tym siewie. Szukam materiału bla opasów jako dodatek do QQ obecnie stosuje samą kiszonkę z trawy. teraz w pryzmie myślałem żeby mieszać trawę i słonecznik?!?!
Interesuje mnie jak go najlepiej zasiać???
myślałem wysiać go z mieszanką w połowie kwietnia, ciąć kosiarką i przyczepom zbierać Czy lepiej jest siać sam słonecznik w stylu QQ z odstępami 30cm a potem sieczkarnia??!!
Przydała by się również porada jakiego nawożenia i oprysku taka uprawa by wymagała??!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Erving

Erving

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 20:00

Witam. Ja też mam zamiar zasiac 2,6 ha słonecznika w tym roku. sasiad siał 2 i 3 lata temu siwenikeim zbozowym czarny słonecznik wyrósł na jakies 2 m. siał gęsto wiec oprysk był zbędny. dawał obornik + 200 kg mocznika na ha i tyle

#12 Share withanight

withanight

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 20:14

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie rafa, słonecznik zbierany przyczepa bez rozdrobnienia ciężko się z pryzmy wyciąga. Chyba ze wycinakiem.

#13 Share grzesrol

grzesrol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja w gospodarstwie, podnoszenie ciężarów, ogrodnictwo

Napisany 12 kwiecień 2015 - 08:20

na slonecznik tylko sieczkarnia prawie ta sama masa co kukurydza 

#14 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1051 postów

Napisany 12 kwiecień 2015 - 09:09

A jak się kształtuje cena nasion?

#15 Share grzesrol

grzesrol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja w gospodarstwie, podnoszenie ciężarów, ogrodnictwo

Napisany 12 kwiecień 2015 - 20:08

cena okolo 10cha za kilo zalerzy od kogo kupisz ziemia pod niego lepiej zeby byla mocniejsza 

#16 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1051 postów

Napisany 13 kwiecień 2015 - 10:22

A ile wchodzi na hektar jak by siał pod sieczkarnie w takich rzędach jak kukurydzę?

#17 Share grzesrol

grzesrol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 192 postów

Napisany 13 kwiecień 2015 - 11:48

sluchaj robo ja sialem poznaniakiem w co druga graczke po dociazeniu redlic na pul hektara wysialem 25 kilo ale punktowym ci nie powiem zalerzy jak kto ma ustawione tryby ale gesciej nie zaszkodzi 

#18 Share kubaa21

kubaa21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo zwierzęta mejsterkowanie

Napisany 14 maj 2015 - 17:35

czy słonecznik mozna zakisic w bele prasa z nozami

#19 Share grzesrol

grzesrol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 192 postów

Napisany 15 maj 2015 - 20:47

tez bym go zwinal , ale nie mam takiej prasy , kolego tylko folia musi byc kilka warstw na balocie zeby nie doszlo powietrze , masa lubi sie zagrzac. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share kubaa21

kubaa21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo zwierzęta mejsterkowanie

Napisany 16 maj 2015 - 14:39

no właśnie kilka lat temu jak nie mialem prasy z nozami to wszystko spleśniało troche to drogo wyjdzie jak wiecej foli bedzie trzeba