Gogisiov

Słonecznik na kiszonkę w pierwszym plonie

Polecane posty

Gogisiov    9

Witam mam pytanie a mianowicie czy jeśli teraz na wiosnę (zamiast kukurydzy zasieje słonecznik czy będzie on w stanie na tyle sei rozwinac aby moc go zebrac na kiszonke czy to odpowiedznia pora siewu takiej rosliny i wyzej wymienionym zastosowaniu. Dodam że zwyczajowo słonecznik jako poplon po jęczmieniu ozimym ale w tym roku brakuje materiału siewnego dlatego jestem zmuszony zasiać siwcej roślin zielonych przeznaczonych na kiszonki dla bydła.

PS

Dotąd robilem zawsze kiszonke ze slonecznika posianego po jęczmieniu ozimym i wypadało to świetnie więc czemu nie zasiać go wczesniej ?

 

 

Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

Słonecznik jest rośliną bardzo podatną na przymrozki więc bym się nie spieszył z siewem.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thebest2895    70

Co za problem nie spiesz się z siewem i będzie wszystko ok. Jeden sąsiad z mojej wsi też sieje słonecznik zamiast kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

gadek5228    132

Ja zawsze sieję słonecznik ale jako poplon po żniwach,sieję mieszankę: słonecznik,owies gorczyca, i wychodzi lux kiszonka,nie śmię powiedzieć że nawej bydło lepiej ją spożywa od sianokiszonki ;) tylko niestety z wydajnością z ha nie jest za dobrze ok.7 bel 120x120 dobrze zbitych (w tamtym roku),ale jak się zasieje parę ha to trochę się uzbiera,zamiast kuku nigdy nie siałem słonecznika,ale myślę że warto zaryzykować,może akurat się uda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CBMarek    4

panowie mam pytanie zaraz po żniwach chciałbym zasiać na próbe około hektara słonecznika na kiszonke. i teraz pytanie moje jest takie ile tego wysiac na ha w jakich odstępach ca ile lei w siewniku zeby jednożędówką można było to zsiekać albo czy siać bez odstepów i potem zaatakować to orkanem. no i jaki oprysk zastosowac zęby mi nie zawaliło chwastem.

 

myślę że gdyby to wypaliło to w kolejnych latach mógłbym wiecej siać słonecznika i gdyby to dobrze wychodziło to zawsze pole po żniwach lepiej wykożystane tam gdzie jare zboże na kolejny rok by szło siałbym słonecznik skramiał na zielono albo kiszonka orka na zime i wiosna jare

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rexaw    0

Witam od 4 lat uprawiam słonecznik na kiszonke w czystym siewie zawsze jest siany 15 do 20 kwietna i obalam mit ze słonecznik jest podatny na wiosenne przymrozki !!! roslina ta podczas wschodow wytrzymała przymrozki do -8C - 2 lata temu. natomiast potwierdze ze jesienne atakuja rosliny i niszcza silni, wiem powiecie ze dziwne ale tak jest .w plonie głownym zbieram go 15-20 lipca a pole orze i po tygodniu juz rośnie drugi słonecznik aby dał podobnej wielkości plon w pożdzierniku. norma wysiewu 180-200 kg na ha, oprysk afalonem i tyle siew siewnikiem zbozowym, cala szerokościa. zbiór sieczkarnia junkkari TUPLA 170 .Czysta mało psujaca sie pasza zawartosc białka 10-12% co odpowiada sredniej sianokiszonce. ja u siebie daje go w wozie paszowym z kiszonka z kukurydzy plus młoto i sruta i słoma 30 min i tmr gotowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrian11    0

W tym roku wujek zasiał słonecznik , jest ogrodnikiem i ma zamiar zbierac czapki i sprzedac tylko te najwieksze. Zasiał 2 ha wiec troche jest i to co zostanie kazał mi sie pozbyc tzn ściąc mam sieczkarnie wiec niema problemu ;p jak to sie zakisza ? tak jak kukurydza czy cos trzeba spryskac itd ? sieje równiez kukurydze 4 ha i wychodza mnie 2 pryzmy wiec to bedzie 3 ;p ?;p ( mozna ciać z czapkami czy bez ) ?

Edytowano przez Adrian11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomiuk123    123

ja w ty roku zasiałem 15 maja i juz kwitnie zaraz po zniwach pójdzie pod sieczkarnie zobaczymy jak bydlo bedzie jadło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafa007    5

Witam. Jak mógł by ktoś jeszcze troszkę doradzić w tym siewie. Szukam materiału bla opasów jako dodatek do QQ obecnie stosuje samą kiszonkę z trawy. teraz w pryzmie myślałem żeby mieszać trawę i słonecznik?!?!

Interesuje mnie jak go najlepiej zasiać???

myślałem wysiać go z mieszanką w połowie kwietnia, ciąć kosiarką i przyczepom zbierać Czy lepiej jest siać sam słonecznik w stylu QQ z odstępami 30cm a potem sieczkarnia??!!

Przydała by się również porada jakiego nawożenia i oprysku taka uprawa by wymagała??!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Erving    0

Witam. Ja też mam zamiar zasiac 2,6 ha słonecznika w tym roku. sasiad siał 2 i 3 lata temu siwenikeim zbozowym czarny słonecznik wyrósł na jakies 2 m. siał gęsto wiec oprysk był zbędny. dawał obornik + 200 kg mocznika na ha i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
withanight    1108

rafa, słonecznik zbierany przyczepa bez rozdrobnienia ciężko się z pryzmy wyciąga. Chyba ze wycinakiem.


Take me Away !...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesrol    3

sluchaj robo ja sialem poznaniakiem w co druga graczke po dociazeniu redlic na pul hektara wysialem 25 kilo ale punktowym ci nie powiem zalerzy jak kto ma ustawione tryby ale gesciej nie zaszkodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesrol    3

tez bym go zwinal , ale nie mam takiej prasy , kolego tylko folia musi byc kilka warstw na balocie zeby nie doszlo powietrze , masa lubi sie zagrzac. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaa21    3

no właśnie kilka lat temu jak nie mialem prasy z nozami to wszystko spleśniało troche to drogo wyjdzie jak wiecej foli bedzie trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesrol    3

kolego ,na niego lepsza pryzma bedzie, jak nie ma rotora ciecia w prasie , i taniej wyjdzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam75    1

My po jęczmieniu ozimym w zeszłym roku zasialiśmy 5 ha słonecznika na kiszonkę (siewnikiem od kukurydzy z innymi tarczami) w rozstawie co 70 cm. Ilość nasion wyszedł 8 kilogramów na hektar.Słonecznik był dość gruby i wysoki od jednego do dwóch metrów.Skosiliśmy go sieczkarnią, był bardo mokry bo kosiliśmy go szybciej by nie zmarzł.

Kiszonki było dużo i zakisza się dobrze tylko musi być dobrze pocięte i ubite. Skarmiany był opasami razem z kiszonką z kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

to jaka jest w końcu norma wysiewu? czytam że jeden siał 200 kg, drugi 100 kg a tu widzę 8kg o co tu chodzi?

znowu przeglądając internet znajduję normę wysiewu 25 kg (na poplon)

no i czy ktoś wie gdzie można kupić słonecznik odmiany wielkopolskiej? może być sprzedaż wysyłkowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam75    1

Wysiew był mały siewnikiem punktowym ale słonecznik był gruby wysoki a kwiaty od 20cm- 30cm średnicy.Słonecznik był kupiony w sklepie dla ptaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

orientujesz się ile nasion wysiewałeś na hektar? chodzi mi o sztuki, nie mam dostępu w tej chwili do nasion a chciałby co nieco dowiedzieć się. no i ile czasu potrzebował na odpowiednie urośnięcie? a ilość kiszonki mniej więcej jakiego rzędu 1/2 czy 1/3 tego co z kukurydzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
    • Przez sezam
      Witam ktoś z was uprawia len bo mam zamiar zasiać na wiosnę 2 ha sprzety do tego mam wiecie może jak wygląda przywracarka do lnu
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj