Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zywienie trzody prosze o opinie

1 odpowiedzi na ten temat

#1 Share asus921

asus921

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 14 marzec 2012 - 17:43

Zywienie trzody prosze o opinie Witam
Na poczatku pytanie. Ile kg paszy na dzien powinien dostawac tucznik w okresie tuczu ( konkretnie w tym momencie mam od 40 do 90 kg tuczniki )
Z pewnego powodu ojciec zmniejszal produkcje trzody i akurat brakuje teraz zboza i kupujemy gotowa pasza wiec jest dobry moment zeby obliczyc ile kg sypie tucznikom.
Tak jak wspominalem zmniejszylismi hodowle do 10 macior i tucznikow jest w tym momencie 58, tuczniki i maciory sa po czesci karmione na mokro, a wyglada to w tym momencie tak:
200 kg paszy dziennie z tego okolo 60 kg odchodzi na maciory (dostaja tez inna sruty itd ale maciory to juz inna bajka)
Czyli 140 kg dziennie idzie na 58 sztuk tucznikow od 40 do 80-90 w tej chwili najwieksze ale jest ich tylko kilka
Wiekszosc paszy jest roznoszona na sucho, pozniej do mieszalnika dajemy okolo 20 kg paszy, okolo 8-10 kilo kiszonki z kukurydzy ( mamy tez krowy ) i tez okolo 8 - 10 kilo suchej wyslodki z balota ( wczesniej bylo zamiast tego mluto ale nie dawno sie skonczylo ) + woda, kilogramy kukurydzy i wyslotek podalem orientacyjnie jest to 15 kilowa skrzynka do warzyw, a wyslodki 20 litrowe wiadro
Taka zywienie stosujemy rano i wieczorem
Czyli 140 kg podzielic przez 58 sztuk, czyli jeden tucznik dostaje 2,4 kg paszy dziennie i do tego ten "wywar" z mieszalnika. Podejrzewam ze podobnie byly karmione kiedy mielismy wiecej sztuk tylko ze ciezej to obliczyc gdy ma sie swoje zboze nie workowane.
Teraz pytanie czyli 2,4 kg paszy na tucznika to nie za duzo i nie za drogo? Do tego dochodzi jeszcze kukurydza i wyslodki/mloto. Czytalem tutaj wypowiedzi ze swinie powinny rosnac 2,8 kg paszy na 1 kg przyrostu i wtedy to sie jeszcze oplaca, tylko nie moge wyczytac ile wtedy podaje im sie na dzien lub ile wtedy rosna na dzien. Prosze o opinie kogos kto sie na tym zna. Bo wydaje mi sie ze za duzo paszy idzie i przyrosty nie sa az tak zaskakujace i mysle ze do tego interesu sie doklada. Dobrze by bylo jakby mi ktos powiedzial ile trzeba sypac paszy na dzien zeby wychodzilo 2,8 kg na 1kg przyrostu, poniewaz nie wiem ile swinia rosnie dziennie jezeli okolice pol kilo to mniej wiecej trzeba sypac 1,4 kg na dzien, jezeli kilo rosnie to 2,8 kg itd + do tego dochodzi ten "wywar" ktory tez powinien redukowac chociaz jakis ulamek paszy.
Czyli to jest pierwsza wersja gotowa pasza + "wywar", tylko chodzi ile kg paszy jest optymalna werjsa

Co myslicie o mlocie browarnianym? Dodawalismy to do mieszalnika zamiast wyslodkow ale w malej ilosci do 15-20 kg na mieszalnik.
Czytalem ze mloto ma kilkanascie procent bialka a kosztuje okolo 130 zl za tone.
Mysle nad tym zeby zmniejszyc zuzycie paszy o polowe i dodawac okolo 4 kg mlota na tucznika czyli na 58 sztuk jakies 220 kg 20-30 ktore podawalismy, 220 kg mlota i zamiast 140 kg paszy, 70 kg, oczywiscie do tego tez kukurydza + woda i podawane z mieszalnika na mokro
Bylo by to naprawde duzo zarcia wydaje mi sie ze wysoko bialkowego bo nie jest zle z tym bialkiem w mlocie a kosztowalo by tp 0,220 x 130 = 28 zl a pasza kosztowala 0,07 x 1200 = 84 zl
Czyli koszt dzienny samej paszy to 168 zl, a koszt paszy + mloto to 112 zl, jest to duza oszczednosc procentowa zwlaszcza ze cena mlota aktualnie jest wysoka i raczej spadnie co jeszcze obnizy koszty.
Mysle nad zwiekszeniem produkcji i taka oszczednosc byla by wskazana
Przepraszam ze sie tak rozpisalem ale jest to dla mnie wazne i chcialem zeby kazdy znal jak najwiecej szczegolow.
Co o tym myslicie, przyjme kazda krytyke.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zywienie trzody prosze o opinie Dzisiaj, 09:11
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zywienie trzody prosze o opinie Dzisiaj, 09:11
  •  

#2 Share rolnikursus

rolnikursus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne Rolnictwo

Napisany 14 marzec 2012 - 19:43

Zywienie trzody prosze o opinie Temat o żywieniu świnek już jest. Poczytaj a nie czekasz na gotowe. Moim zdanie do zamknięcia