Zaloguj się, aby obserwować  
zaro12

Czy praca przy maciorach jest ciężka??

Polecane posty

zaro12    0

Witam. Chciałem się dowiedzieć czy praca przy maciorach jest ciężka. I czy się opłaca?? proszę o szybko odpowiedz...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony5    46

zależy od budynku jeśli to będzie nowoczesny budynek na kratach z podajnikami pasz to robota leka

ale jak to będzie stary budynek na głębokiej to już ciężej,opisz jaki masz budynek czy by szło coś z niego zrobić wiarę możliwości

a co do opłacalności to niech się hodowcy wypowiedzą bo nie jestem w temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

szybką odpowiedź... :lol: :lol: a to dobre, pewnie od jutra zaczynacie stawić budynek i specjalizować się w produkcji tylko jeszcze nie wiecie w jakiej.

 

powinien chyba powstać nowy, oddzielny temat w hyde parku do takich pytań o nazwie np "nie wiem kim chce zostać w życiu-prezydentem czy rolnikiem", albo "chęci duże, wiedza mała-wieś się bedzie ze mnie śmiała??" :D


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaro12    0

Jak byś chciał wiedzieć to już mam budynek i wsadzę je kiedy będę chciał a jak nie masz co pisać to siedzi cicho:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1994szymon    15

@ahme999 :lol: dobre :)

 

@zaro12 Praca to tak jak mówi @sony5 (nowoczesny budynek-mało pracy, stary-dużo). Ty się pytasz o opłacalność? To ty nie interesujesz się ceną prosiąt? Raz na wozie, raz pod wozem. Jeżeli chcesz sprzedawać prosięta to licz się z tym, że cena się co chwile zmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

sory kolego, ale takie pytania zawsze wprawiają mnie w pyszny humor i nie moge się powstrzymać :) tym bardziej że ostatnio jest wysyp takich "niezdecydowanych". jeszcze wczoraj jeden chciał żeby podpowiedzieć co ma zrobić, by dorobic się na 6ha, a dziś kolejny pyta co się będzie lepiej opłacic za 10 lat, bo wtedy akurat przejmie gospodarstwo :D

Edytowano przez ahme999

-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz93    6

Na pewno jest więcej pracy niż w cyklu otwartym. Trzeba dbać o zdrowie stada podstawowego, skuteczność krycia, no i starać się uzyskać jak najwięcej prosiąt od lochy w roku (jeśli będziemy uzyskiwać mało prosiąt to nie opłaca się trzymać lochy bo nie zarobi na siebie). Po oproszeniu jest dużo pracy z prosiętami - szereg szczepień, kastracja, kolczykowanie itd. Na pewno w nowoczesnej chlewni pracy jest trochę mniej ale nie zmienia to faktu że koło małych prosiąt trzeba ciągle chodzić bo jeśli nie dopilnujesz to robią się problemy. Może lepiej kupić zdrowego 30kg prosaka który wg. niektórych urośnie w ciągu 3 m-cy? Trzeba by było dokładnie policzyć... :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

O opłacalności są na forum były min. 2 obszerne tematy wiec wystarczy zerknąć.

 

Cykl zamknięty jest oczywiście bardziej opłacalny ale także potrzeba sporo czasu na pracę.

 

Nowoczesny budynek na rusztach stwarza bardzo dobre warunki do hodowli. Nie obchodzi Cię obornik itp.

 

W cyklu otwartym wstawiasz prosiaki i prowadzisz sam tucz, ale kupić zdrowy materiał nie jest tak łatwo jak się mówi.

 

Przy własnych maciorach wiesz co masz w stadzie i kontrolujesz je.

 

Oczywiście cykl zamknięty (nowoczesny) musi mieć porodówkę i warchlakarnie co jest sporym kosztem, nawet do przeróbki istniejącego budynku.

 

Dodatkowo praca przy maciorach trochę czasu zajmuje ( krycia, wyproszenia,szczepienia )

Prosiaka musisz parę razy zaszczepić, wykastrować itp przy większej ilości godziny nalatują

 

Przy cyklu 3 tygodniowym jeszcze da się to fajnie ustawić że będzie sporo wolnego ;)

ale w cyklu tygodniowym to jesteś uziemiony jak przy krowach ( no chyba że wszystko pracownicy robią )

 

Takie jest moje zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Co bardziej polecili byście mi iść w cykl zamknięty z maciorami czy opasy mięsne ? mam 16 ha ziemi 4 ha łąki Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xabi32    6

Moim zdaniem @barti212121 bardziej bym ci polecał cykl zamknięty bo będziesz miał szybciej pieniądze zarobione a przy bykach trzeba przynajmiej 2 lata na zysk.Ale jeśli chciałbyś się dobrze rozwinąć na samych maciorach to koło 30 loch z prosiakami a pasze kupować tucznikom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

To zależy także od Twego doświadczenia i praktyki. Jeżeli nie masz dużo pojęcia o trzodzie ( nie hodujesz świń parę lat ) to ja bym się nie pchał w wiekszą ilość bo nie poradzisz sobie.

 

Zacząłbym od mniejszej ilości macior i nabył praktyki.

 

Jeżeli jednak hodujesz już sporo świnie to ja polecam zdecydowanie cykl zamknięty. Wszyscy przechodzą ze świń na bydło , szczególnie w opasy. To wszystko negatywnie odbije się kiedys cenami. A pogłowie świń spada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Tak też myślałem :) Być może przejdę na trzodę . Mam doświadczenie w trzodzie bo od dziecka mam z tym do czynienia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony5    46

barti212121 to jednak rezygnujesz z mięsnych no ale ponoć mówiłeś że masz 12 jałówek to miałeś z czym zaczynać

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Mam 12 jałowek nadal Ale jeszcze się zastanawiam jak mam zrobić bo boję się że paszy na bydło mi nie starczy . i mam dylemat :) A tak jak pisałem wcześniej większe doświadczenie mam w trzodzie bo z bydłem mam do czynienia dopiero 2 lata a z trzodą ponad 20 lat :)

Edytowano przez barti212121
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

na trzodzie możesz szybciej zawsze zarobić a przy opasch czekasz prawie 2 lata i zostanie tobie na sztuce max ok. 1500 zł (zależy od ceny sprzedaży ,stosowanych pasz i czy cielaka kupisz czy z własnego chowu)TRUDNE SPRAWY

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dulcyn95    28

TRUDNE SPRAWY to są zawsze bo nie wiadomo co wybrać ja to bym się zastanawiał żeby te opasy mieć chować całym rokiem na powietrzu tylko te co do wycielenia zabierać i jakiś czas w budynku nocować a świnie swoją drogą ale wtedy musisz paszę kupować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj