Skocz do zawartości

Zdjęcie

cielak nie chodzi po urodzeniu

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share daanny

daanny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, rolnictwo, polityka , ekonomia

Napisany 12 marzec 2012 - 20:12

cielak nie chodzi po urodzeniu Witam dziś w nocy wycieliła mi się jałówka cielak bardzo duży,byczek charoles, były problemy z wyciągnięciem go i niestety minęło kilkanaście godzin a ciele nie może wstać wygląda jakby miał złamaną nogę, czy mogliśmy mu ja uszkodzić podczas ciągnięcia? ssie matkę na leżąco ma odruchy podrywania jednak nie możne wstać.Co robić czekać jeszcze może zacznie chodzić? wezwać wet? czy już raczej muszę spisać go na straty? :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
cielak nie chodzi po urodzeniu Dzisiaj, 15:22
  •  

#2 Share Lynio

Lynio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:nowatorskie rozwiązania,rolnictwo,mechanizacja,energia odnawialna

Napisany 12 marzec 2012 - 20:20

cielak nie chodzi po urodzeniu miałem kiedyś taki przypadek cielka duży od pierwszatki ,nie wstawał lekarz przyjechał stwierdził złamanie zagipsował cielaka z dnia na dzień męczył się próbując wstać.po 2 tygodniach przyjechał rozcieliśmy gips a tam noga obropiała rozległa rana widać było kości nie było szans na zrośnięcie i trzeba było na sprzedać.

#3 Share sony5

sony5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 12 marzec 2012 - 20:22

cielak nie chodzi po urodzeniu ja też miałem wiele takich cielaków co po paru dniach zaczęły chodzić,były duże i też były problemy przy porodzie więc niema czym się martwić
ale jak podejrzewasz złamanie nogi to lepiej wezwij wet

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Lynio

Lynio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:nowatorskie rozwiązania,rolnictwo,mechanizacja,energia odnawialna

Napisany 12 marzec 2012 - 20:25

cielak nie chodzi po urodzeniu dokładnie zgadzam się z sony 5 zobaczysz co stwierdzi i co dalej

#5 Share akowicz111

akowicz111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 20:35

cielak nie chodzi po urodzeniu Sprawdz delikatnie kłując igła w okolicach kręgosłupa czy jest jakaś reakcja na ukłucie.Jak będzie reagował na ukłucia to wykluczysz uszkodzenie kręgosłupa przy porodzie jak twierdzisz że były problemy.

#6 Share lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Zainteresowania:sport, technika rolnicza, hodowla bydła

Napisany 12 marzec 2012 - 21:40

cielak nie chodzi po urodzeniu Jeśli poród był ciężki to podejrzewam, że cielak ma ponaciągane nogi i po kilku dniach powinno przejść. Jeśli natomiast podejrzewasz złamanie to lepiej wezwać weta. Co do złamania to kiedyś u nas byk bykowi nogę złamał miał ok 200kg lekarz spisał go na straty my najzwyczajniej w świecie nic nie zrobiliśmy poczekaliśmy jak sytuacja się rozwinie i przy dużym szczęściu noga się dobrze zrosła :) Nie za duże ryzyko kryć jałówki charolaisem? To rasa o dużym kalibrze i sporych cielętach przy urodzeniu.
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

#7 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 12 marzec 2012 - 21:56

cielak nie chodzi po urodzeniu Tak to jest jak się dzieciarnia naczyta o przyrostach BBB albo Charolaise i namawiają rodziców a nieświadomy rolnik przez syna głupotę tylko sobie problemy robi. Zamiast zacielić Piemontesem albo inną rasą mniejszego kalibry żeby poród był łatwiejszy.

#8 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 22:24

cielak nie chodzi po urodzeniu Chyba, że jałówka też charolaise i kolega ma hodowlę w czystej rasie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share daanny

daanny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 22:34

cielak nie chodzi po urodzeniu dzięki za wszystkie rady jutro wezwę wet,gdy kłuję go odczuwa ból może będzie dobrze,a zacelam CH gdyz jałówka tez jest CH wiec z natury nie powinno być problemu wyrośnięta ponad 700kg nie odczuwa żadnych skutków porodu, zresztą to nie moja pierwsza jałówka zacielona CH wczesniej nie miałem problemów.Trochę jednak jest mojej winy pozwoliłem jej dochodzić do 290dnia
ps. wypowiedź kolegi @mickas092 pozostawiam bez komentarza.

#10 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 12 marzec 2012 - 23:14

cielak nie chodzi po urodzeniu a to jakiego sposobu używasz na wywołanie porodu?

#11 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 23:24

cielak nie chodzi po urodzeniu Niech zgadnę: cesarskie cięcie?:)

#12 Share daanny

daanny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 20:24

cielak nie chodzi po urodzeniu zastrzyk na wywołanie porodu :rolleyes: a cielak dzisiaj wstał moja diagnoza się sprawdziła ma złamana nogę, już ma założony gips na 4 tyg

#13 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 09 kwiecień 2012 - 11:24

cielak nie chodzi po urodzeniu i jak cielaczek? ja do tej pory dwa razy gipsowałem (weterynarz), raz wyszło bardzo dobrze a za drugim razem po paru dniach ściągnełem bo miałem jakieś przeczucie no i się sprawdziło, za dużo dał gipsu i źle złożył.efekt otwarta rana i noga wisiała dosłownie na strzępach.zaryzykowałem i postanowiłem go uratować. musiałem praktycznie codziennie, co drugi dzień cielakowi opatrunek zmieniać przez półtorej miesiąca. jak mu się rana zrosła to wypuśliłem na pastwisko i chodził za mamką. na trzech nogach można powiedzieć. na jesień go odsadziłem i do zamrażarki poszedł.

http://www.agrofoto..../299720-byczek/

#14 Share Rolnik_pomocy11

Rolnik_pomocy11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 14 lipiec 2015 - 19:04

Witam, chciałam się poradzić. Cielak urodził się trzy dni temu, a jeszcze nie wstał. Jak próbujemy go postawić to strasznie się trzęsie i tak naprawde nie jest w stanie stać sam. Oprócz tego skrzywia głowę na dół i ma sztywną tą szyję. Co mu dolega?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share bieniek_88

bieniek_88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, survival.

Napisany 17 lipiec 2015 - 09:25

Ciężki poród był? Duże cielę się urodziło? U mnie było kilka takich przypadków, że cielęta powyżej 60 kg też są takie niemrawe i dopiero na 3,4 dzień próbują wstawać. Przewracam je wtedy z boku na bok co jakiś czas, żeby odleżyn nie miały. Jak się urodzi taki mały "kot" to za kilka minut stoi na nogach. "Skrzywia" głowę, bo prawdopodobnie tak w krowie był ułożony. Najlepiej zadzwoń po weta, niech go obejrzy.