Skocz do zawartości

Reklama

Gatunek owsa na słabsze ziemie

Zboża

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
11 odpowiedzi na ten temat

#1 JANCZAK1176

JANCZAK1176

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 585 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 16:58

Witam kolegów co polecacie na słabsze ziemie jaką odmianę owsa wiosennego łuskowego.Ziemie zadbane zasobne w próchnicę
Prasy kostka naprawiam pow ŁOWICZ

#2 PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 779 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 17:04

Pszenżyto jare lepsze skoro ziemia zadbana. Umłócisz więcej i lepsza pasza. Ale jeżeli już musisz owies siać to szakal, zuch i kasztan to dobre odmiany. Siał je kuzyn i znajomy, były dobre ale zrezygnowali na rzecz pszenżyta jarego. Po prostu lepiej umłócić 3t a nawet więcej cennego pszenżyta niż 3t owsa, który ma słabą wartość paszową.

#3 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7898 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 12 marzec 2012 - 17:07

Wiesz kolego każdy owies przeznaczony jest głównie na gleby lekkie, przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie posieje na III klasę, utrzymana w kulturze owsa. Owies toleruje gleby słabe ale wymaga dużo wilgoci. Mówisz zasobne w próchnice czyli ile? Bo teoretycznie gleba zasobna w próchnice wilgoć utrzyma długo.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4 hodowca0007

hodowca0007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 17:21

milanreal1  masz racje ale owies to zboże które znosi ziemię o pH5,5 raje żeby nie była zasadowa obojętna  jet teraz nowa odmiana owsa co schodzi 7 ton z ha  ostatnio mój tata był w centrali i gość mu mówił pytałem się też nauczyciela w szkole i mówił ze jet taki ale odmiany nie pamiętam bo nie kupowałem ale znajdziesz najwięcej informacji tu http://www.ihar.edu....boz.php?str=170 to strona instytutu który zajmuje się tym

Ziemia to planeta, to co uprawiasz to gleba.

Edytowany przez milanreal1, 13 marzec 2012 - 00:02.

#5 pronarek80a

pronarek80a

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 17:27

ja polecam wiarusa sypie ładnie ok 5 ton.

#6 marcinboniek

marcinboniek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 18:08

zasiej sobie odmianę bingo podobno najplenniejsza odmiana owsa, deklasuje inne odmiany. W tym roku mam zamiar zasiać tę odmianę

#7 JANCZAK1176

JANCZAK1176

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 585 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 21:52

Dzięki koledzy teraz  mam przeżyto,Borwo nawet przeżyło dobrze te mrozy na piaskach . Chcę nabyć dobry gatunek owsa aby zasiać na drugi rok

#8 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7898 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 marzec 2012 - 00:05

Zobacz posthodowca0007, o 12 marzec 2012 - 17:21, powiedział:

milanreal1  masz racje ale owies to zboże które znosi ziemię o pH5,5 raje żeby nie była zasadowa obojętna  jet teraz nowa odmiana owsa co schodzi 7 ton z ha  ostatnio mój tata był w centrali i gość mu mówił pytałem się też nauczyciela w szkole i mówił ze jet taki ale odmiany nie pamiętam bo nie kupowałem ale znajdziesz najwięcej informacji tu http://www.ihar.edu....boz.php?str=170 to strona instytutu który zajmuje się tym

Ziemia to planeta, to co uprawiasz to gleba.
No 7 ton to aż nie słyszałem o takim potencjale owsa. Ale to że ma taki potencjał to nie znaczy ze nawozu dasz na 4t a sypnie Ci 7. Owies potrzebuje ok 29kgN na wytworzenie 1 tony ziarna, wiec żeby sypnął te 7t to trzeba dać ponad 200kg N i co chwila latać z antywylegaczem bo po takiej dawce to tam leżało będzie jak po walcu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#9 JANCZAK1176

JANCZAK1176

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 585 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 20:56

Koledzy  dostałem tylko  odmianę Owsa Łuskowego RAJTAR .Normalnie szok nic niema w Centralach Nasiennych wszystko wyprzedane

#10 rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1396 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 13 marzec 2012 - 22:25

7ton jest możliwe, z 60arów miałem kiedyś przyczepę z czubkiem 4tonową na której było około 3ton, a było to tak: po zimie żyto wyprzało, na jesieni żadnego npk(chyba) , na wiosne gdy posiewana była pszenica azotem także to zyto dostało, później było przejechane 2razy agregatem i zasiany owies Borowiak, było pryskane aby raz od chwastów, żadnego antywylegacza, owies sie w większości lekko położył. Nie wiem ile na wiosne azotu było wysypane, więc jak widać bez jakichś skomplikowanych zabiegów bardzo dobry plon wyszedł, w tym roku palnuję dać na jakims kawałku 2razy tyle nawozu co wszędzie, dać jakąś odzywke i antywylegaczem cos działac i sprawdzic czy da radę wyciagnąć taki plon jak piszą w informacjach o odmianie :D

#11 Murphys

Murphys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 22:35

Ja na próbe na 2kl. posiałem 1.13 ha owsa.Dokładnie nie wiem ile dał ale Przyczepę 7t i Przyczepę 3t :) Przy nawożeniu 100kg saletry na start i 0 ŚOR

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#12 turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 14 marzec 2012 - 21:00

ja znowu dwa lata miałem owies ARAB. Posiany był na w większości 5 klasie i tak z 20 % 6 klasy było. Plon ok. 5 ton/ha. Nawożenie przedsiewne 200 kg polifoski 8 + 100 kg mocznika, oprysk na chwasty lintur 70 wg, oprysk dolistny mocznik 10 kg + 2 litry ekolistu + 5 kg siarczanu magnezu na jeden hektar. Akurat wtedy był mokry rok, co chwile padało i rósł w oczach od początku ^^

Zobacz także