ralfMTX140

Stacja bazowa RTK

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Stacja Meteo
ralfMTX140    3

Witam

Posiada ktoś może tak zaawansowaną technologię u siebie na polu?

Jak to się u was sprawuje? Jaki był koszt początkowy?

Pozdrawiam


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Stacje bazowe RTK to przeżytek w lutym na polagrze widziałem dużo lepszy i tańszy w użytkowaniu system NTRIP

czyli kożystanie z krajowego systemu sieci geodezyjnych EUPOS, polega to na tym że zaopatrujesz się w sprzęt (antenę) która ma wbudowane radio i za pomocą łączności z internetem ( za 30 zł/mc) koryguje polożenie maszyny pracującej na polu prowadząc ją z dokładnością nawet do 1 cm.

Najbardziej zaawansowany tego typu system na Świecie ma firma amerykańska Ag leader.

Odnośnie cen tego systemu musisz zapytać dilerów w Polsce, z tego co widziałem na targach i necie kilka takich systemów pracuje w północnej Polsce.

System nazywa się Paradyme jest kilka filmów tego na yutube.

Mając taki sprzęt nie musisz przejmować się bateriami w stacji bazowej które trzeba co jakis czas doładowywać

ani odległością pracyujących maszyn od stacji RTK im dalej od stacji tym gorsza jakość sygnału i korekcji.

Wystarczy jak wcześniej pisałem karta telefoniczna Plus GSM, T-mobile czy inna w zależności jaka sieć ma lepszy zasięg w twoim terenie i pracujesz.

 

Zapomniałem dodać że system Agleadera montowany jest seryjnie w opryskiwaczach Hardi do automatycznego sterowania opryskiwaczem,

zamyka sekcje na uwrociach i zawęża oprysk na klinach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

Ooo widzę bardzo ciekwe jest to o czym mówicie. Sam o tym nie słyszałem.

 

Ten system ParaDyme wraz z panelem INTEGRA, okablowaniem, elektrozaworami do orbitrolu kosztuje 67 tysięcy netto.

Edytowano przez ralfMTX140

New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

Z taką dokładnością to już wszystko.

Tylko wiadomo dla nas taki system jest nieopłacalny jako dla jednego gospodarstwa. Jedynie myśleliśmy, aby w kilku rolników to kupić i wtedy jest inna opłacalność tego systemu.


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

no dokladnie najlepiej zebrac sie w kupe.

natomiast nie wiem do czego ci az taka dokladnosc potrzebna, do zwyklej prokucji zboz, burakow czy rzepaku to nie ma w czym tego wykorzystac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie może ktoś zana zasady przyznawania medalio na targach bo mnie to jakoś śmierdzi.

Z tego co wiem to system EUPOS pracuje z systemami gps co najmniej od dwoch lat

a medale w tym roku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

Znaczy @brzozak słuchaj kupując taka stację RTK np w sześć osób dokładamy niecałe 2 tys euro i mam dokładność no około 2 centymetrów a nie tak jak na darmowym sygnale w okolicach 20-25 centymetrów. A większą dokładność wykorzystam dodatkowo przy siewie zbóż i buraków, przy młóceniu no a także wszystkie uprawy będę mógł wykonywać z większą dokładnością i tu już na tych 20 centymetrach będzie mi się taka inwestycja zwracać. Ziemi cały czas przybywa to taka stacja też się szybciej zwróci ;)

A ty jaką masz dokładność? Korzystasz z bezpłatnego sygnału czy masz abonament?

Edytowano przez ralfMTX140

New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samczyk1991    83

A czy przypadkiem pod rtk nie jest potrzebny płatny sygnał, coś kojarzę z agromachiny ;) ?

Edytowano przez samczyk1991

Wieczny kawaler ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

W RTK właśnie masz darmowy tyle że na początku musisz więcej wyłożyć kasy ;)


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrGR    1

Jestem z branży, więc mogę trochę o tym opowiedzieć.

Zasada działania ASG EUPOS jest bardzo prosta- rozmieszczone po kraju stacje przeliczają poprawkę dla sygnału GPS i wrzucają ją w internet. Z internetu trzeba ją jakoś wydobyć i są na to 2 sposoby: Internet komórkowy, czyli GPRS i tu sprawa jest oczywista, druga opcja to tak zwane RTK Bridge, czyli urządzenie, które podłączone do routera w gospodarstwie wyciąga poprawkę z internetu i zmienia ją na sygnał radiowy, którym sieje po okolicy.

Korzystanie z ASG EUPOS nie jest tak cudowne jak by się mogło wydawać. Żeby móc z niego korzystać, trzeba spełniać 2 warunki- Gospodarstwo musi się znajdować do max 20km od najbliższej stacji, ponieważ w ostatnich latach jest bardzo duża aktywność słoneczna, a co za tym idzie duże wahania gęstości jonosfery. Co za tym idzie, to to, że sygnał satelitarny bardzo różnie się załamuje w różnych lokalizacjach i na większe odległości stacje ASG nie nadążają z przeliczaniem poprawek i sygnał zwyczajnie co chwilę się gubi. Drugi warunek, to zasięg na wszystkich polach przynajmniej 1 operatora telefonii komórkowej. Drugi warunek możemy wyeliminować stosując wspomniany wcześniej RTK Bridge, ale pierwszego nie wyeliminujemy.

Rezultat tego jest taki, że z serwisu ASG możemy korzystać realnie w 40-50% powierzchni Polski. Kolejnym minusem jest to, że ASG przelicza poprawki tylko dla amerykańskiej sieci GPS, bez rosyjskiego GLONASA. W związku z tym "widzimy" tylko 8-10 satelit, zamiast 18-20. Skutek jest taki, że np pod lasem, gdzie drzewa zasłaniają połowę nieba, lub w zagłębieniach terenowych możemy mieć niewystarczającą widoczność satelit, aby móc prowadzić automatycznie.

Własna stacja bazowa jest póki co niezbędna w gospodarstwach które nie znajdują się w wystarczającej odległości od stacji ASG. Zasada działania własnej stacji jest taka sama jak ASG- stacja przelicza poprawkę, z tym że zamiast w internet wrzuca ją w nadajnik radiowy i sygnałem sieje po okolicy. Dodatkowo własne stacje w większości przypadków (zależy od producenta) liczą poprawkę również dla GLONASA.

Ostatnią kwestią jest fakt, że jak podaje samo ASG poprawki są JAK NA RAZIE bezpłatne. Wysoce prawdopodobne, że z czasem trzeba będzie za nie płacić, a za sygnał z własnej stacji nie trzeba będzie nigdy.

Jeden z polskich dostawców rozwiązań m.in. z zakresu rolnictwa precyzyjnego jest w trakcie budowy prywatnej sieci stacji RTK. Póki co stacji jest 18 na terenie kraju, ale do końca roku ma ich być 120-140 i mają trafiać w "dziury" ASG aby razem z ASG mieć pokrycie rzędu 90-100% powierzchni Polski. Póki co korzystanie ze stacji jest darmowe, ale kiedy sieć osiągnie pełną planowaną funkcjonalność, korzystanie będzie płatne 500e rocznie (ponad połowę mniej niż mniej dokładny Omnistar) i ma być dostępne jedynie dla klientów używających rozwiązań tej konkretnie firmy. Stacje te będą liczyć poprawkę również dla GLONASA.

Ostatnia sprawa to medale Polagra, czyli temat poruszony wyżej. Otóż ASG działało, z tym, że wysyłało poprawki jedynie w formacie RTCM. Większość odbiorników mogło te poprawki odbierać, ale niektóre nie mogły (np CLAAS). W związku z tym ludzie z CLAASA postarali się, aby poprawki szły również w formacie CMR, czyli odbieranym przez nich. Zgłosili to na Polagrę jako wielkie osiągnięcie i jako że nikt z przyznających medale nie ma o temacie GPS najmniejszego pojęcia, dostali za swoje "osiągnięcie" złoty medal. W rezultacie mają i możliwość odbioru sygnału który pozostali odbierali wcześniej, to jeszcze mają złoty medal :)

Mam nadzieję, że wyczerpałem temat. W razie jakichkolwiek pytań związanych z ogólnie pojętym GPS w zastosowaniu rolniczym, chętnie odpowiem. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18

Niezupełnie 20km. Ja korzystałem z takiego systemu w tym roku przy siewach zbóż i rzepaku.

Pech w tym, że jedna stacja referencyjna najbliżej mnie cały miesiąc była zepsuta, więc korzystałem z dwóch najbliższych położonych na wschód i południe od moich pól i może z bardziej odległej.

Na płaskim terenie i przechylonym w kierunku działających stacji sygnał był ok. Problem powstawał wtedy kiedy będąc na terenie pochylonym na zachód północny zachód w samym dołku oraz przy ścianie drzew, satelity widoczne przez dwie stacje i mój odbiornik pokrywały się czyli było ich 5 ale współczynnik HDOP był powyżej 1,1 (rozmieszczenie satelit dla których była wykonywana korekcja przez dwie stacje referencyjne, były umieszczone zbyt jednostronnie i system zaczynał troche pływać. W najniższym położeniu ciągnika za dużą górą brakowało czsami 1-2. Obecnie mam wszystko zrobione w polu i nie sprawdzałem działania systemu przy 3 stacjach pracujących. Ale wg mnie powinno wszystko pracować dobrze.

Jakość pozycji była lepsza od OmniStara. Działające stacje były oddalone ode mnie o około 40 - 45 km w lini prostej. Ta zepsuta o 20km.

Teren jest trudny, więc założyłem modem GPRS na dwie karty SIM, co pozwoliło na płynne przełączanie się pomiędzy operatorami. Zresztą na dachu zamontowałem zewnętrzną antenę GPRS.

Jak spojrzycie na mapę stacji referencyjnych ASG-EUPOS problem największy może być jak zwykle od strony naszych wschodnich (poza Litwą) sąsiadów, ponieważ brakuje tam stacji RTK, z których można by pobrać poprawkę. Z Litwy, Słowacji, Czech i Niemiec z przygranicznych stacji pobierane są korekcje dla serwisu ASG-EUPOS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Czy z tego systemu korekcji korzystają geodeci? Od około 1,5 roku w mojej okolicy korzystają z nadajnika na starostwie w Suwałkach i będzie to około 30km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18

Tak, Tylko tyle, że oni mają pomiary statyczne.

Ciągnik z nawigacją pracuje w ruchu i są bardzo zmienne parametry pracy.

Dlatego trzeba zwracać uwagę na szczegóły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam chciałem się dowiedzieć czy jest jakiś abonament przy stacji RTK? głównie chodzi mi o Trimble? wiem że na początku dochodzi koszt radiomodemu, koszt stacji RTK oraz koszt odblokowujący kod panelu do dokładności RTK, A jeżeli jest jakiś abonament to jakie są stawki, chodzi mi tylko o RTK, o Omni Star wszystko już wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Jak kupisz już stacje RTK to nic już nie płacisz a nawet możesz komuś użyczyć sygnału

jest też możliwość pracy z dokładościo tych 2-3 cm bez stacji RTK tylko wtedy wykupujesz abonament 1,5 - 2,5 tys euro na rok wzależnośći od dostawcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kurde to elegancko, ale nawet nie ma opłat związanych z siecią GSM? przecież jakoś musi ta stacja pobierać dane oraz wysyłać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Stacja RTK nie kontaktuje sie z GSM tylko z GPS i odbiornikiem zamontowanym w maszynie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wybacz Kolego że tak męczę, ale chcę być pewny że nie ma już żadnych opłat ani nic w tym stylu, ponieważ lepiej wydać ok. 5000euro za RTK ,niż płacić co rok abonament po ok1500euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

To jakaś tania ta stacja RTK tak potaniały jak sie orientowałem ok rok temu to krzyczeli 15 tys euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a może 15tys zł? my dostaliśmy taką ofertę: koszt radiomodemu 1690Eur netto + kod odblokowujący panel do dokładności RTK 1753Eur netto.

Koszt stacji RTK to 1200Eur. Chyba że wprowadzili błąd i zamiast 1200Eur to 12000tyś Eur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mdolata    0

Witam

 

Stacja RTK to ok 11 tys. euro. Możesz napisać do jakiej uprawy chcesz stosować poprawkę przez RTK. Najlepiej daj jakiś kontakt na private.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18

Są dwie możliwości kożystania z własnej stacji bazowej RTK.

Pierwsza w której wykorzystujesz radiomodem na stacji i na każdym panelu GPS zamontowanym na maszynie.

( Stacja bazowa określa swoją dokładną pozycję po kilku minutach działania, jednak dokładna pozycja "bezwzględna" może być określona po 24 godzinach pracy i odpowiednim skorygowaniu tej pozycji przez odpowiednią instytucję . Raz na rok/dwa powinno wysłać się pliki pomiarowe do powtórnej weryfikacji, ponieważ cały czas następuje przesuwanie się kontynentów, co powoduje, że stacja bazowa zmienia swoje położenie względem stałego punktu odniesienia.)

Każdy radiomodem na ciągniku lub w satcji bazowej to koszt około 1850 Euro. Do tego nalezy doliczyć koszty pozwolenia radiowego, koszty wybudowania masztu dla anteny radiowej, koszt instalacji odgromowej i najlepiej ubezpieczenia.

Zasięg takiej stacji wynosi około 10-12-15 km. Rozbieżność spowodowana ukształtowaniem terenu. Są czasami dziury, w których brakuje sygnału. Można je wypełnić poprzez tzw. Repeaters - czyli radiomodemy odbiorczo-nadawcze (odbierają sygnał ze satcji bazowej i po zmianie częstotliwości nadawania wysyłają dalej w eter sygnał korekcyjny. Służą do wypełniania dziur i do zwiększania zasięgu.

 

Druga opcja to stacja bazowa bez radiomodemu, a współpracująca z modemem GSM jako serwer (coś na podobę ASG-Eupos). Modem wpięty do stacji bazowej jest w tym przypadku serwerem, a panele GPS w ciągnikach mają zamontowane również modemy i łączą się ze stacją bazową poprzez sieć komórkową. Dzięki takiemu układowi zwiększamy zasięg do 30 -35 km, nie musimy mieć pozwolenia radiowego, budować drogiego masztu, urządzenia(panele GPS i stacja bazowa są tańsze). Przewaga nad ASG-EUPOS - stacja bazowa RTK przynajmniej Trimble wysyła korekcję w standardzie dla systemu GPS i GLONASS. ASG Eupos tylko w okolicach Mazowsza i Śląska pracują w sieci w takim systemie.

 

Są czasami dziury w sieci komórkowej, ale jest na to rada (przynajmniej w Trimble). Jest nią funkcja xFill - po stracie połączenia ze stacją bazową/siecią komórkową następuje automatyczne przejęcie korekcji przez satelity korekcyjne Trimble.

Do końca pierwszych 5 min dokładność jest lepsza niż 5 cm, od 6 do 10 dokładność jest lepsza niż 9 cm (czyli podobna do OmniStar XP/HP) i od 11 do 20 min dokładność jest lepsza równa niż 15 cm.

W tym roku 7 ciągników w różnych gospodarstwach warzywniczych pracowało na korekcji ASG-Eupos z panelami Trimble (FMX i CFX-750) z włączoną funkcją xFill. Żaden nie skarżył się że są problemy

 

Warto trochę dłużej poszperać w internecie i poszukać dobrych rozwiązań (nie najdroższych) ale rekompensujących zmniejszone koszty zakupu.

Druga sprawa - równie ważna - jeżeli takie rozwiązanie nie odpowiada można zawsze dokupić brakujące elementy dochodząc do najbogatrzej wersji wyposażenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateuszhl955
      Witam zakupiłem ciągnik steyr profi 6145 fabryczne przygotowany pod gps. Tutaj pytanie co to dokładnie znaczy i co musze dokupić aby gps działał z dokładnością do 2,5cm
      ogarnę to sam czy musze wołać serwis ?
    • Przez johnyrs
      Witam
      Kupiłem ciągnik z nawigacją Trimble FMX, szukam kogoś kto pomógł by mi to ogarnąć i wytłumaczyć jak to uruchomić. W tym temacie jestem laikiem. 
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam , po raz 3 odnawiam temat
      Jakie są alternatywne wersje anten do aplikacji nawigator polowy [ nie chodzi tu o dokładność 5 cm] obecnie ciężko znaleźć jakąkolwiek działającą antenę która dobrze bedzie współgrać z tą aplikacją.
      Na ten moment znalazłem tylko garmin glo 2 które daje skalę błędu 60 cm, użytkowników posiadających te antenę zapraszam do dyskusji a osoby posiadające inne anteny o informację jaka to antena i jaką ma dokładność, dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Moscov
      Witam serdecznie, poszukuje jakiegoś patentu na tanią nawigację do ciągnika kropka Nie potrzebuję rtk i tym podobnych, potrzebuje jej wyłącznie do opryskiwacza i rozsiewacza. 
      Posiadam tablet z Windowsem, co więcej potrzeba żeby ogarnąć coś sensownego? 
      Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi 
    • Przez rolstudent
      Cześć od jakiegoś czasu interesuje się programem AgopenGps. Czy są tu użytkownicy tego systemu. 
      Kolega @Jarczewski ma już chyba spore doświadczenie.
      Zqmowilem https://www.autosteer.cc/produkt/arudusimple-f9p-annmb/
      I trochę się tym pobawię w ramach hobby 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj