Skocz do zawartości

Zdjęcie

Krowy od zera

303 odpowiedzi na ten temat

#241 Share grzesiekxy

grzesiekxy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 20 luty 2014 - 23:25

Krowy od zera do pawel 20 tu masz wyliczenie
http://www.modr.mazo...jtociowych.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Krowy od zera Dzisiaj, 17:39
  •  

#242 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 15 kwiecień 2014 - 20:42

Krowy od zera Wiem ze to nie ten temat ale tytul ogolny wiec sie podpinam po co tworzyc kolejny.

Tak sie ostatnio zastanawialem czysto teoretycznie czy oplacalna by byla hodowla krow ras mlecznych na zasadzie mamek miesnych tj zacielac i skupic sie na odchowie i sprzedazy cielat (w tym wypadku cielnych jalowek do stad mlecznych), zywienie mniej intensywne niz typowe krow mlecznych poniewaz produkcja mleka byla by drugoplanowa (byc moze sprzedaz do mleczarni a byc moze odpajanie dokupionych cielat tu mozliwosci jest wiele). Tak czysto teoretycznie mnie to ostatnio zaczelo zastanawiac bo nie slyszalem o tego typu kierunku produkcji. Co sadzicie?

#243 Share okenzi

okenzi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 21 kwiecień 2014 - 05:48

Krowy od zera Czasem jak akurat jakaś jałóweczka nie jest potrzebna na remont stada to sprzedajemy ją zacieloną w 7-8 miesiącu. Ogólnie z krowami mlecznymi jest tak że średnio użytkujesz 3-4 laktacje, więc często musiałbyś te mamki zmieniać. Dobre cielęta mleczne nie jest tak łatwo kupić. Zazwyczaj ludzie zostawiają takie w stadzie. Na pewno nikt Ci nie sprzeda takiej z rodowodem i z dobrymi genami. Myślę ogólnie że specjalizacja w tym kierunku byłaby ciężka, ale jako dodatek przy stadzie mlecznym jak najbardziej.

Edytowany przez okenzi, 21 kwiecień 2014 - 05:48.

#244 Share pazdzioch

pazdzioch

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:moja banderoza (gospodarstwo)

Napisany 05 maj 2014 - 17:41

Krowy od zera mam pytanie ile zarobie na reke jak bede mial 11 krow dojnych i pasze bede mial swoja prosze o odp???

#245 Share pazdzioch

pazdzioch

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:moja banderoza (gospodarstwo)

Napisany 09 maj 2014 - 21:37

Krowy od zera dzięki za odp wszystko wiem !!!!

#246 Share karol12332

karol12332

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 31 maj 2014 - 20:04

Krowy od zera Witam, mam parę pytań co do zaczęcia... Na razie kończę 1 klasę technikum (nie rolniczego), myślałem żeby zrobić kwalifikacyjny kurs zawodowy, żeby dostać dotacje. Planuje uzbierać 50 ha gruntów ornych (w okolicy 6, 5, 4 klasa) z czasem uzbierać maszyny, zacząć budowę obory i pójść w krowy mleczne ok 30 sztuk. Zaczął bym od zetora 7245 i do niego pługi, siewnik itp. Co siać żeby się najbardziej opłacało? Jakie środki ochrony roślin stosować? Czy po dojściu do tych 30 krów nadal by się opłacało?
Tematy połączone

Edytowany przez danielhaker, 05 czerwiec 2014 - 09:11.

#247 Share gelo400

gelo400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 31 maj 2014 - 20:34

Krowy od zera To zalezy ile masz na start ziemi i jakim parkiem maszynowym dysponujesz. Krowy mleczne to nie jest latwy interes swiatek piatek niedziela musisz byc na dojenie do tego wycielenia choroby itp. kto ma ten wie ze to ciezki kawalek chleba. Upewnij sie czy aby napewno chcesz to robic . Pytasz co siac jakie srodki heh praktyka czyni mistrza ;p nie ma recepty uniwersalnej dla wszystkich gospodarstw u kazdego jest innaczej. Ja mam podobnie tak jak tu wymieniles gospodaruje na 50ha mam ok 30 krow + byki + jalowki. na 22ha uprawiam trawy 5,5ha qq reszta to owies pszenzyto i zyto. Jak bedziesz dbał o stado to bedziesz mial dobrze ale jak olejesz zywienie to nie zarobisz. Ja ciagle walcze o wydajnosc pytalem tak samo na forum wczesniej o dawki pokarmowe itp nie dalo to nic dopoki nie zajrzał do obory zywieniowiec.

#248 Share WsiTomek

WsiTomek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 04:09

Krowy od zera Witam serdecznie, przyłączam się do tematu ponieważ szukam pomocy a że temat już istnieje no to nie będę robił bałaganu chyba że mam założyć drugi podobny temat. Mam 20lat i obecnie pochodzę że śląska jako że pracuje teraz za marne 1200zł i nie długo pożerać będą moje pieniądze mieszkanie itp to pasuje szukać czegoś innego. Od dziecka fascynowała mnie praca na roli oraz na niej się urodziłem gdzie godzinami coś tam porabiałem, nawet teraz na sianokosy jeżdżę do rodziców aby im pomóc puki brat nie urośnie Dodany obrazek Sprawa jest prosta, jak kolega w temacie podał ''Gospodarstwo od zera" lecz niestety nie mam żadnych oszczędnośći, lecz jako na wiek mam nadzieje że może mogę się starać o jakieś pioeniądze na młodego rolnika lub na działalność? Cieszę się że znalazł się użytkownik który nie napisał pierwszego postu oraz zdania że jest to nie opłacalne oraz daj sobie spokój. Spokój można sobie dać mając dom, przychody na poziomie. Wiem jak jest na roli trzeba poświęcić cały swój czas, oraz robić chociaż po 15godziń lub zarwać nockę, nie groźne mi do tego wywalanie gnoju widłami ręcznymi. Co do regionów to faktycznie w niektórych jest ciężko gospodarzyć ale np. w małopolsce oprócz że ciężkie ziemie to są nawet fajne na poziomie plony oraz 2 razy większe dopłaty, myślałem mieć w małopolsce trawy na dopłaty i sianokiszonkę a gdzieś kawałek dalej gdzie są większe pola to zboża i inne rośliny. Może zgłupiałem ale jadąc np. pół dnia z pełnym zestawem na przyczepie do pola i spędzenie tam 2 tygodni jest to na pewno wyzwanie ale liczy się osiągnąć cel. Bale w Małopolsce były po 80zł to czysty zysk, jak dobre baloty to i może klijenktów bym miał. Produkcja mleko jest dobre bo co miesiąc, co prawda nie jest w dużej cenie ale na początek 10 krów (za 10krów mamy dopłaty) już można startować + może podpisać umowę jak by wypaliło z AgriPlus?, zawsze by coś było bo z samej produkcji roślinnej na start to ciężko by było. A do tego wszystkiego dochodzą zarobki po ludziach jak coś się uda. Zestaw maszyn to c360 ma starczyć oraz wiadomo jakie maszyny potrzeba, balarka itp. jak ziemia piasek gdzieś dalej od gór to talerzówka bieg 4 i jazda do nocy. Stajnia to jak na razie zostaje coś wynająć. A i co do papierów związanych z gospodarstwem to nie powinno być problemu :)
Wiem że przydało by się trochę własnej kasy powiedzmy 80tyś. ale przy takiej pracy co teraz mam to zamiast zarobić to się odwróci w drógą strone. Jak były by maszyny to można ubiegać się o kredyt pod zastaw maszyn w razie "w". Proszę o wasze opinie jak to zorganizować, trawa kwitnie więc krowy można w pole + wiadomo jakieś witaminki Dodany obrazek Chociaż się zastanawiam czy nie lepiej zaczynać wczesną wiosną taki biznes?

A i przepraszam za błędy jak jakieś wystąpiły ale po nocce powieki już się zamykają lecz sumienie nie pozwala mi tego tak łatwo zostawić :D

#249 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 06:58

Krowy od zera poszukaj dziewczyny z gospodarstwem bo inaczej to ciężko to widzę w dzisiejszych czasach.nikt Ci kredytu nie da bo nic nie masz.

#250 Share maslak88

maslak88

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 07:55

Krowy od zera

Witam, mam parę pytań co do zaczęcia... Na razie kończę 1 klasę technikum (nie rolniczego), myślałem żeby zrobić kwalifikacyjny kurs zawodowy, żeby dostać dotacje. Planuje uzbierać 50 ha gruntów ornych (w okolicy 6, 5, 4 klasa) z czasem uzbierać maszyny, zacząć budowę obory i pójść w krowy mleczne ok 30 sztuk. Zaczął bym od zetora 7245 i do niego pługi, siewnik itp. Co siać żeby się najbardziej opłacało? Jakie środki ochrony roślin stosować? Czy po dojściu do tych 30 krów nadal by się opłacało?

Co do zawodu kwalifikowany rolnik to nie jest on uznawany przez ARiMR za zawód rolniczy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share bartekm66

bartekm66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 09:17

Krowy od zera NIE RÓB TEGO BŁĘDU !!!!
skończ szkołę i znajdź pracę w zawodzie albo jedź do niemiec, anglii ,gdzie kolwiek byle jak najdalej od ziemi ....
gospodarstwo to cięzka praca 24 godziny 7 dni w tygodniu bez gwarancji jakichkolwiek zysków ..
lepiej znaleźć pracę za 1500 zł / mc od 8 do 15 i masz wszystko w d ***e , a na roli zapomnij o niedzielach ,świętach , a "wakacje " to nieosiągalne marzenie ...

#252 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 761 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 09:43

Krowy od zera Nie mam zamiaru nikogo zniechęcać, ale zaczynanie planowania od wyliczenia zysków (teoretycznych), to dobra metoda żeby się nakręcić, z życiem nie mająca najczęściej nic wspólnego. Każdy by chciał mieć 50 ha dobrej ziemi (za wyjątkiem tych, którzy mają więcej :D), ale to koszt min. 1 500 000 zł. :o Jeszcze musisz znaleźć kogoś, kto taką ziemię chce sprzedać. Nie mając porządnego zapasu gotówki, kupujesz maszyny na jakie Cię stać, czytaj awarie, naprawy, koszty. Obora na 30 krów dojnych, to następne 400-500 000 zł. Do tego jeszcze obsada. Nie mając doświadczenia, brać się za tą produkcję, to samobójstwo. Podsumowując, jeśli na drugiej kartce wypiszesz koszty, to się okaże, że rolnictwo jest jednym z najgorszych pomysłów na start.

#253 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 09:45

Krowy od zera Znajdź sobie dziewczyne z gospodarstwem, jak będziesz tak pracował jak piszesz że masz zamiar to teściu na pewno doceni Twój zapał.Byle brata nie miała, bo wtedy możesz mieć mniejsze szanse.

#254 Share rafalnowak100

rafalnowak100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 12:34

Krowy od zera taki plan jest nie realny, pomimo chęci i wiedzy rolniczej jest to nie wykonalne. zaczynając od zera i tylko z własnej pracy dorobić się takiego gospodarstwa to trzeba żyć co najmniej 250 lat. w mojej okolicy cena jednego hektara już przekroczyła 100000zł. ale marzenia można mieć a nawet trzeba mieć MOŻE SIĘ SPEŁNIĄ!

#255 Share grzesiekxy

grzesiekxy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 12:35

Krowy od zera Ludzie to mają fantazje.Dziś ruszyć od zera z gospodarstwem nie mając ziemi ,maszyn budynków i inwentarza żywego a do tego brak doświadczenia to Science Fiction

#256 Share WsiTomek

WsiTomek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 16:01

Krowy od zera Kto mówi o kupnie ziemi, jak można wydzierżawić. A co do ruszenia od zera to jaką cene minumalną musiał bym spełniać aby taką działalność odtworzyć?

#257 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 01 czerwiec 2014 - 16:59

Krowy od zera dzierżawa? też jak by ci przyszło zapłacić 1000 za ha i jeszcze właściciel by dopłaty zabrał to powodzenia życzę, interes niesamowity, zwłaszcza na start ^^

#258 Share karol12332

karol12332

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 17:26

Krowy od zera Co do pieniedzy to z 50 tys by wystarczylo na poczatek. Ziemie bralbym w dzierzawe u mnie to za worek/2 zboza i jest pole. Krowy napewno nie odrazu tylko z czasem.

#259 Share Chlopmalorolny3

Chlopmalorolny3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 20:17

Krowy od zera Dajcie spokoj ja mam 10 ha i traktuje to jako hobby, obrabiam w wolnym czasie po robocie dla zabicia czasu. Sieje patrze jak rosnie kosze i sprzedaje. Jak ktos to lubi to fajna sprawa na zabicie czasu ,a jak sie przypilnuje to kasy troche z tego jest. Na start sory ale nie wieze w cuda zwłaszcza w rolnictwie :) . Ale powodzenia.Na start poszedłbym w warzywa lepiej. Roboty jest ale jak rynek zbytu znajdziesz to kasa bendzie sie pchała.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 761 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 21:03

Krowy od zera Karol 12332, nie rozpędzaj się, myślałeś o tym, żeby jednocześnie zrobić technikum rolnicze w trybie zaocznym? Większość przedmiotów będzie się dublować - byłoby łatwiej. Kto wie, co będzie za parę lat? WsiTomek, zrób sobie listę sprzętu, poszukaj w necie, porozmawiaj w RODR. U sąsiadów dowiesz się ile by Cię kosztowała dzierżawa. Dam Ci jeden przykład. 40 km ode mnie powstała brykieciarnia biomasy, kupowali słomę i siano po 220-250 zł/t. Płaciłem za słomę na polu 20-50 zł/t. W sezon zarabiałem na czysto 40-60 k. Przez 3 lata. W zeszłym roku cena w zakładzie spadła na 160 zł/t. Rolnicy podnieśli ceny słomy na 80-100 zł/t. I po zawodach. Musisz się liczyć z tym, że jeśli wbrew wszystkiemu, co do tej pory napisano Ci się uda, to albo dzierżawa wzrośnie, albo ceny usług, albo słaby zbiór, a czasami wszystko na raz. A TY masz kredyt do spłacenia...