tobago

Uzupełnienie gleby w magnez

Polecane posty

tobago    351

Po badaniach gleby wykryto dośc duże braki magnezu przy również bardzo kwaśnym jej odczynie (ph 4.0, gleba lekka). Jesienią przed orką zostało przyorane wapno (nie magnezowe) w ilości 3,5t czystego CaO na hektar. Wiem że w tym roku cudów ono nie zrobi.

Kolejnym etapem po odkwaszeniu gleby jest jej uzupełninie w magnez. Jego poziom stacja chemiczna określiła jako bardzo niski. Chciałbym powoli odbudować jego ilośc. W tym jak i w następnym roku rezygnuje z uprawy magnezolubnych roślin, pozostają zboża. W tym roku planuje na nim zasiac jare pszenzyto. Czy kizeryt przedsiewnie będzie dobrym rozwiązaniem? Sam magnez z nawozów wieloskładnikowych sądzę że będzie za mało. A i chciałbym żeby roślina nie 'wydoiła' całego magnezu z gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Kizeryt jest dobrym rozwiązaniem lecz nienajtańszym. Nie wiem czy nie warto by zainwestowac jeszcze raz w wapnowanie lecz teraz z wapnem magnezowym np. Magnesium z Nordkalku ?? za 100 kg kizerytu masz dobra tonę wapna magnezowego i kilka razy wiecej magnezu za ta samą kase .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Właśnie zamówiłem 1 samochód magnesium z Nordkalku. Czy jest to dobry nawóz? Stosował to już ktoś? Będę potrzebował jeszcze 1 samochód i nie wiem czy brać znowu to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Najczęściej polecanym sposobem uzupełnienia magnezu w glebie jest zastosowanie wapna magnezowego

Zawartość MgO

Kirezyt - 25% MgO

magnesium z Nordkalku -19 % MgO

Co do samego wapnowania polecam temat

http://www.agrofoto....__fromsearch__1

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Właśnie zamówiłem 1 samochód magnesium z Nordkalku. Czy jest to dobry nawóz? Stosował to już ktoś? Będę potrzebował jeszcze 1 samochód i nie wiem czy brać znowu to samo.

Tak jest to dobre wapno, efekty w 2 roku sa naprawde widoczne. Jak ci przywioza to przed wysianiem radził bym dobrze okryć bo inaczej będzie błoto w rozsiewaczu ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Najczęściej polecanym sposobem uzupełnienia magnezu w glebie jest zastosowanie wapna magnezowego

Zawartość MgO

Kirezyt - 25% MgO

magnesium z Nordkalku -19 % MgO

Co do samego wapnowania polecam temat

http://www.agrofoto....__fromsearch__1

umknął Ci jeszcze węglan magnezu, którego jest 40% w magnesium Nordkalku


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Wapno magnezowe owszem ale myslałem nad czymś przesiewnie. Nie wiem jak działa magnez z takiego wapna ale wiiem że z kizerytu jest szybko przyswajane na czym mi zalezy.

Swoją drogą zamawiając zeszłej jesieni wapno Pan sprzedający zdecydowanie odradził mi magnezowe (wtedy głownym moim celem było odkwaszenie gleby) mówiąc że na początek nalezy zmienić ph gleby potem uzupełniać ją w składniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Magnesium zawiera 40% MgCO3 co daje 19% MgO ;)

No tak, grunt to czytać, a nie patrzeć na literki :wacko: ;)


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym odświeżyć temat. Problem również jest brak magnezu. Myslałem o kizerycie i wap-magu. Wap-mag  niby nie odkwasza gleby ale ma dużo magnezu który jest dość tani- ok. 450 zł tona w stosunku do kizerytu. Podpowie ktoś coś?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Powiem Ci,że wap - mag to jest nie najgorszy, ale tylko na bieżące potrzeby. Poziom Mg w glebie to Ci po nim nie wzrośnie. Wiem bo trochę go stosowałem. Kizeryt powala ceną niestety. Lepiej sobie odżałuj i zainwestuj w wapno. Ja mam propozycje z firmy Agrochem Człuchów na Dolomit za 176zł netto tona. Natomiast Agrolok zaproponował mi Nordalc Mg po 161 zł tona brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwna ciągle polityka w Agroloku. Mi na ten Nordcalk magnezowy powiedzieli 135 brutto. Dałem ciała bo kupiłem już zwykłego bez Mg tyle że na inną działkęto ma być gdzie pszenżyto jest eleganckie. Trzeba to jeszcze przemyśleć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj