Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

kukurydza,sorgo

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
14 odpowiedzi na ten temat

#1 krystiannh6030

krystiannh6030

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 08:32

witam chciałem prosić o rade bo stoje przed dylematem wiec mam zyto w poplonie zasiane i to zbiore na kiszonke a póżniej chciałem zasiać kukurydze samą czy lepiej zasiac razem z sorgiem (kukurydza 2 rzędy sorgo 2 rzędy) i moje pytanie czy dobrze tak czy oże samą kukurydze siać dopowiem ze to jest ziemia 5 klasy
  • 0

#2 lukaszek410

lukaszek410

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 17:33

jak zasiejesz qq z sorgiem to nie bedziesz miał czym opryskać od jednoliściennych (sorgo to roślina jednoliścienna). Po za tym nie wiem czy jest sens robić takie mieszanki... Skoro już chcesz sorgo to lepiej zasiać w czystej uprawie. Patrzyłeś na wartości pokarmowe sorga?? (Bardzo słabe) .
  • 0

#3 Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • 12489624

Napisany 07 marzec 2012 - 21:23

Tyle że sorgo urośnie nawet jak jest susza. I nie wiem czy dobrze robisz siejąc w poplonie żyto na kiszonke zwłaszcza na ziemi 5 klasy. Opóźnia to sianie kukurydzy, potem musisz jeszcze pod kukurydze uprawić i przesuszasz glebę.
  • 0

#4 thebest2895

thebest2895

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 08:45

U mnie przez kilka sezonów sieliśmy poplon przed kukurydzą na pierwszym roku była największa wydajność poplonu a potem co rok stopniowo spadała ze względu na opóznienie prac polowych. Osobiście nie polecam poplonu przed kukurydzą bo to nie ma sensu lepiej niech kukurydza lepsza urosnie bo to pełno wartościowa pasza chociaż energiczna i wydajna.
  • 2

#5 gadek5228

gadek5228

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • 31625119
  • Zainteresowania:Ogólnie rolnictwo :D Nagrywanie i montaż filmów na YT. Rolnictwo jest moją pasją,którą chcę ciągle rozwijać!!! Strona Agrofoto.pl pozwala mi na to. Dziękuję:)

Napisany 10 marzec 2012 - 14:19

Ze swoich obserwacji wywnioskowałem że nie warto siać poplonu przed kukurydzą,bo przez puźny siew kuku jest dużo niższa(mniejszy plon) i jej wydajność energetyczna jest niższa.Jeszcze jak jest ziemia w miare dobra i dobrze się uprawi,nawiezie obornik,gnojowicy,nawozy to jeszcze nie jest źle,ale jak ktoś byle jak obrobi i nie nawiezie dobrze pola to jest zupełnie nie opłacalne,dochodzą jeszcze koszty paliwa,zebrania zielonki(jak ktoś musi najmować),no ale kazdy niech robi jak chce :P
  • 2

#6 adrianJD8330

adrianJD8330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • 11235817

Napisany 30 marzec 2012 - 17:22

Witam
Mam pytanie kiedyś siałem sorgo i urosło mi na 3,5m a następnego roku zasiałem sorgo (trawa sudańska) ale to nie było to samo
Nie wiecie może jak się nazywała ta pierwsza odmiana sorga i gdzie je można kupic?
  • 0

#7 pit1888

pit1888

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 17:30

Pewnie ta odmiana to Sucrosorgo 506, której producentem jest Syngenta.
  • 0

#8 corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów
  • 10406363

Napisany 30 marzec 2012 - 18:40

Próbowałem siać to sorgo z qq. Nie polecam po pierwsze z opryskami jest problem tak jak to kolega wspomniał, po drugie problem jest tego typu że racja sorko poradzi sobie w skrajnie suchych warunkach ale jeśli pod koniec wegetacji qq dostanie wilgoci nie przysycha tak jak qq tylko jest zielone i wilgotne jak urośnie mniejsze to jeszcze nie ma takiego problemu ale jak ponad 3m a zazwyczaj takie rośnie to sieczkarnia się zapycha nie da się ciąć. Może gdyby długo czekał. Ale ja nie mogę sobie na to pozwolić.
  • 0
Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)

#9 adrianJD8330

adrianJD8330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • 11235817

Napisany 31 marzec 2012 - 10:36

Wiecie może gdzie kupic sorgo Sucrosorgo 506 producent sygneta w woj. łódzkim
  • 0

#10 mkus61

mkus61

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 01 maj 2012 - 12:48

mam pytanie na jaką głębokość siać sucrosorgo i w jakim terminie.
Prosiłbym o szybką odpowiedź.
  • 0

#11 mrcase85

mrcase85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, rolnictwo

Napisany 02 maj 2012 - 20:29

Sorgo trzeba pryskać takim oto srodkiem jak LUMAX zwalczy proso a nie zwalczy sorga
jak będziemy pryskać innym to bedzie żle 5 ha sorga spaliłem innymi srodkami lumax najlepszy :)
  • 0

#12 ysy

ysy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 02 maj 2012 - 22:42

sucrosorgo miałem 6ha 4 lata temu w czystym siewie wysokość 430cm pryska się opryskiem na kukurydze ale zaraz po siewie do 3 dni środkami doglebowymi z koszeniem niema problemów jak jest kemper w mieszance z kukurydzom odmiana kukurydzy musi być późna aby faza dojrzewania obu roślin była w jednej faza fo co najmniej 280 co pamiętam termin siania sucrosorga początek czerwca i nic prędzej siałem bo dajże 6 czerwca i chyba 6kg na ha porcie mieli na 3 ha raz zasiałem i koniec bo plon wyrąbisty a co z tego jak ani za wiele energi ani białka a co do koszenia kosić trzeba wysoko bo ma kwas pruski tak się chyba nazywa i najwięcej jest go przy ziemi jak się kosi taki czerwonawy kolor
  • 0

#13 agrowoman

agrowoman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 03 maj 2012 - 22:48

Próbował ktoś z Was siać tylko sorgo i uzyskać z niego suchą masę np. do przerobu w energetyce?
  • 0

#14 ysy

ysy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 04 maj 2012 - 20:55

prędzej zmarznie niż uschnie
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#15 House

House

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 09 czerwiec 2012 - 21:24

mrcase85 kiedy pryskałeś sorgo lumaxem po siewie czy jak zeszło ?
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk