Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zyto w zywieniu swin

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 06 marzec 2012 - 11:58

Zyto w zywieniu swin WItam.Nie choduje swin...ale ostatnio byłem u znajomego ktory podaje zyto prosiaka tzn pod odsadzeniu srut daje z koncentratem taki swinka i widze ze zrobiły sie paskudne...nic mu nie mowiłem ale chciałbym sie co nie co dowiedziec tutaj i moze cos sensownego mu doradzic.Wiem ze zyto nie jest wskazane dla młodych organizmów...tylko niech ktos mi powie dlaczego i co sie dzieje jak beda spozywały taki srut.Zrobiłem zdjecie tym swiniaka i wstawie je do mojej galerii wiec niech ktos kto sie zna rzuci okiem na to i podpowie cos sensowenego mi abym jakos doradził co i jak ma zrobic...widziałem ze kupił ładne prosiaki i co...zaczoł dawac to zyto i tez sie takie do niczego porobiły...ochydne...za 15 min wstawie zdjecie do galerii to sami zobaczycie.Ja proponował bym mu pszenzyto zasiac i z tego przygotowywac pasze dla zwierzat a nie zyto ktore za wysoko nie plonuje i nie nadaje sie do zywnienia.Prosze bardzo o pomoc.Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zyto w zywieniu swin Dzisiaj, 02:06
  •  

#2 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 06 marzec 2012 - 13:23

Zyto w zywieniu swin Zależy w jakim wieku były te prosięta, zyto hybrydowe mozna dawać juz od 30 kg w ilości 20% na tone paszy..

#3 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 06 marzec 2012 - 14:50

Zyto w zywieniu swin Z tego co wiem to on ma tylko zyto populacyjne.Prosiete ktore zakupił miały po 18-23kg i od razu zyto podawał.Sam srut z zyta i koncentratk jak sie dowiedziałem to daje dla takich ktorym powinien podawac od 40-60kg wiec chyba zle robi.Mogłbys cos wiecej napisac jeszcze o zywiueniu zytem itp?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 06 marzec 2012 - 15:19

Zyto w zywieniu swin Sam nie bardzo wiem, tyle co z innych źródeł wyczytałem. Żyto też bedę dawał od tego roku, posiane mamy 4h

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 06 marzec 2012 - 15:46

Zyto w zywieniu swin Ja nie mam trzody ale może coś podpowiem w tym temacie.
Większość firm żywieniowych obecnych na polskim rynku bazuje na Normach Żywieniowych DLG i więszość producentów trzodych chlewnej też bazuje na DLG lub na normach duńskich. W Niemczech nikt się żyta nie boi w żywieniu świń, ale oni mają aktualne normu żywieniowe, bo nasze polskie nromy żywieniowe są jakby mocno nieaktualne, ponieważ ostatnia ich aktualizacją odbyła się chyba z 20 lat wstecz i w tych normach znjdziesz tylko jedną informcję: żyto u prośiąt niewskazane a u tucznika ograniczone. Dodam jeszcze tylko tyle, że w Niemczech mają większa produkcję żywca niż w Polsce i nie maja oporów przed stosowaniem żyta.
W normach DLG są dopuszczone następujące zawartości żyta w procentach w paszy:
prosięta do 15 kg masy ciała max 10% żyta
prosięta od 15 kg masy ciała max 20% żyta
maciory max 25%
tuczniki
28-40 kg masy ciała max 30% żyta
40-60 kg masy ciała max. 40% żyta
od 60 kg masy ciała max. 50% żyta
Oczywiście wszystko musi być zbilansowane. Dodatkowo należy korygować udział żyta jeżeli stosuje się go razem z pszenżytem (taka uwaga jest również w normach DLG), ponieważ ziarno pszenżyta ma zbliżony/podobny poziom zawartości substancji antyżywieniowych jak w życie (te substancje równeż posiada ziarno pszenicy i jęczmienia tylko na innych poziomach) i należy to uwzględnic obniżając dawkę żyta lub pszenżyta.
Tyle co do trzody dalej nie brnę bo się na tym nie znam. Znam ludzi, którzy na starter dają 8-10 % żyta, grower 20-25% na finiszer 50 - 60% i nie mają żadnych problemów. Sprzedaję im czsem żyto, choć nie w tym roku bo szybko sprzedałem za dobrą kasiorę 900 netto w gospodarstwie.
Niestety nie zajmuje stanowiska odnośnie samych otrąb żytnich, ale może być to jakiś ślad, bo w okrywie nasinnenj w zbożach znajduje się najwięcej substancji antyżywieniowych . Dodatkowo pozostaje jeszcze kwestia mykotoksyn itp. , ale w tym wypadku lepiej jak wypowie się osoba kompetentna np. żywieniowiec.

Natomiast jeśli chodzi o plonowanie to taka dygresja akademicka. Żyto plonuje lepiej od pszenżyta na glebach od IVa w dół, mam na myśli oczywiście hybrydę i jest to również potwierdzone doświadczalnie i w praktyce rolniczej.

Poprawiłem literówki

Edytowany przez PiastOracz, 06 marzec 2012 - 17:25.