Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przeróbka tradycyjnej obory na nowoczesną

3 odpowiedzi na ten temat

#1 Share FajnyMarcus

FajnyMarcus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 28 luty 2012 - 21:18

Przeróbka tradycyjnej obory na nowoczesną Mam oborę 8,5 x 7,3m. Krów do tej obory wchodzi 8. Krowy stoją w podkowie, żłoby mają pod ścianą. Obornik ręcznie usuwany. Z oborą połączona jest drewniana stodoła. Jedna jej część znajduje się bezpośrednio za oborą. Przez pewien czas szukałem jakiegoś pomysłu na oborę który by się u mnie sprawdził. Myślałem nad jednym rzędem krów, no ale weszło by 8 a to by się mijało z celem. Ten model obory ma taki plus że jest dużo miejsca i stół paszowy można zrobić szeroki na 3m. Można bale od razu do obory wrzucać. Ale ten projekt mi się nie spodobał. Można było też zrobić wolnostanowiskową, i by weszło więcej sztuk. No chyba z 9 sztuk. Niby więcej ale trzeba by było, duże koszty ponieść. Bo trzeba by było wywalić strop bo jest za nisko 2,4m, trzeba wybudować budynek do dojenia. A ja nie mam miejsca. A i z wywozem źle by było. Bo obora jest 10m od domu. Jej początek jest centralnie na podwórku, a gnój trzeba by było od tej strony wywozić więc śmierdziało by i rozwalało się. Znalazłem rozwiązanie które by mi pasowało. Na YT oglądałem różne filmy instruktażowe, no jakieś jak hodować krowy i jak budować. Znalazłem taki film gdzie pokazano, niespotykane nigdzie rozwiązanie ( ten film był z prl). Tam był ruchomy stół paszowy na szynach i zgarniacze. Dostosowałem to do obory, być może pasowało. Obora ma szerokość 7,3 więc stół paszowy 1,3m na stanowiska 2x1,70m, a reszta czyli 1,3m to korytarz gnojowy. Obora by była na 14 krów. Stół by wyjeżdżał przez drzwi których na razie nie ma do stodoły(ona jest pusta), tam napełniany by był kiszonkami, sianem i innymi dodatkami. Co trzeba by było przerobić? Trzeba zrobić 3 wejścia. Jedno do stodoły dla stołu i dwa z obory na zewnątrz, poszerzyć otwór gnojowy, no i zrobić tory, stół, no i cały system zgarniający. No z tym jest problem bo zgarniak musi zgarnąć od krów w taki sposób żeby w jedno miejsce (za krówami) gnój został wypchnięty na pryzmę po rampie. Na rysunku jest przedstawione, da radę tak zrobić, żeby 2 zgarniacze wystarczyły?

Załączone miniaturki

• bez tytułu.JPG

Edytowany przez FajnyMarcus, 28 luty 2012 - 21:20.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przeróbka tradycyjnej obory na nowoczesną Dzisiaj, 02:48
  •  

#2 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2188 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 28 luty 2012 - 21:41

Przeróbka tradycyjnej obory na nowoczesną a tą stodole to duża masz ???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share MichalP

MichalP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Kompy i rolnictwo :-)

Napisany 28 luty 2012 - 22:02

Przeróbka tradycyjnej obory na nowoczesną wrzucił byś rysunek poglądowy jak teraz masz i jak to widzisz. Jak zobaczymy wizualnie od razu będzie nam łatwiej :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share FajnyMarcus

FajnyMarcus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 06:13

Przeróbka tradycyjnej obory na nowoczesną No obora jest na tyle duża że cały ten stół wchodzi do niej i zostaje jeszcze z 2m. Na razie czasu nie mam planu robić.