Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prace polowe wiosna 2012

544 odpowiedzi na ten temat

#141 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 11 marzec 2012 - 20:50

Prace polowe wiosna 2012 Przed siewem wymieszasz nawóz z glebą przez co zboże będzie lepiej pobierało składniki. Poza tym będzie lepiej ukorzenione więc lepiej zniesie suszę itp. Gdy nie wymieszasz nawozu z glebą powodujesz jego straty, w dodatku osłabiasz system korzeniowy, ponieważ korzenie będą usytuowane zbyt płytko. Siejąc po zasianiu możesz również spowodować to, że nawóz nie zostanie wykorzystany. Owszem, sypanie nawozu takiego jak saletra, salmag, mocznik pogłównie jest stosowane ponieważ wykonuje się je w fazie strzelania w źdźbło, lecz gdy zasiejesz na świeżo zasiane pole rośliny nie zdążą go wykorzystać i krótko mówiąc tracisz pieniądze.
Mówi się również, że nawozy fosforowo- potasowe wysiewa się jesienią przed orką, ale jest to wyższa szkoła jazdy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prace polowe wiosna 2012 Dzisiaj, 01:07
  •  

#142 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 marzec 2012 - 21:18

Prace polowe wiosna 2012

ludzie nie przesadzacie z tym siewem stanowczo za wczas ja myśle owies siać koło 27 marca poza tym wegatacja jeszcze nie ruszyła co kilka dni po te 5-7 stopni a w piątek u mnie jeszcze sypło śniegiem zapowiadają dobrą pogode od połowy marca także zdążymy zasiać :)

Teoretycznie za początek okresu wegetacyjnego uznaje się 5 kolejnych dni ze średnia temp dobową +5, ale to tylko teoria. Praktyka wygląda trochę inaczej bo rzepak już ruszył, podobnie jak żyto. Pszenżyto jeszcze nie, pszenica raczej tez nie, wymaga wyższych temp.
Nietypowo bo dziś zacząłem siać nawóz, i prawie wszędzie posiałem. Na 2 polach musiałem zrezygnować, wczoraj i cała noc praktycznie padał deszcz. Grunt do końca nie puścił, woda do końca nie miała gdzie spływać tak więc było moje duże zdziwienie gdy na VI klasie nagle ciągnik zaczął siadać. Na IV klasie zrezygnowałem z nawożenia, za parę dni ojciec rozsieje. Siew owsa planowałem za tydzień, ale posieje za 2 tyg. Obecnie na tym polu można kręcić następną część filmu zetor amfibia :D
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#143 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2079 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 11 marzec 2012 - 21:19

Prace polowe wiosna 2012

a na podlasiu to jeszcze ziemia zmarznieta:)

Za wczoraj i dziś sporo odpuściło.Ten tydzień ma być ciepły i ma być niby coraz cieplej wiec trzeba coś działać puki ziemia ma sporo wilgoci. Pole zdrenowane i jak nie będzie padać szybko obeschnie

Edytowany przez Roki212, 11 marzec 2012 - 21:21.

#144 Share Karczycho

Karczycho

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 07:20

Prace polowe wiosna 2012 To już wiem;) a jeśli rozsieję nawóz w tą sobotę i za tydzień w sobotę wjadę kultywatorem to mi ten nawóz gdzieś nie spłynie czy powinien rozsiać nawóz i zaraz po tym kultywator?

#145 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 07:57

Prace polowe wiosna 2012 Najlepiej w ten sam dzień zasiej i wymieszaj. Pogoda wiosną jest nie przewidywalna wieć tydzien czekania to napewno będą jakeś straty.

#146 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 08:10

Prace polowe wiosna 2012 Taki zabieg robi się od razu,z siewem zboża możesz tydzień poczekać.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#147 Share pawel101210

pawel101210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport,Muzyka

Napisany 12 marzec 2012 - 17:49

Prace polowe wiosna 2012 U mnie na wsi to w tamtym tygodniu jeden gościu siał nawóz pod pszenżyto :) tak to na polach pusto żadnego ciągnika nie spotkasz na polu :P i w sobote taki jeden gnojówkę woził :) a u wujków to narazie za mokro by wjechać :(
28.07.2009 - 28.07.2012r. Już trzy lata na AF :)

#148 Share cycek933

cycek933

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 18:13

Prace polowe wiosna 2012 a u mnie zboze poszlo sporo w gore i kazdy sie przymierza do orki zboza i siewu nowego bo teza jest taka ze z tego to juz nic nie bedzie. najgorzej ma wujek ktory dzisiaj mi sprzedawal zboze i mowi ze on to dopiero ma przej.... popryskal opryskiem na zielsko i miotle jesienia a teraz czytal i mowi ze jest napisane ze przez 9 kolejnych miesiecy zboze nie wzejdzie czyli nie moze nowego zasiac bo nic nie wzejdzie

#149 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 12 marzec 2012 - 18:52

Prace polowe wiosna 2012 To wujek będzie mógł sobie na wakacie w lato wyjechać :D

#150 Share LukaPro

LukaPro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 19:45

Prace polowe wiosna 2012 Members. a jakie masz gospodarstwo i jakie klasy ziemi? Ja jestem z okolic Sokółki konkretniej Korycin gmina i jak narazie to nikt się nie kwapi w pola, ale w przyszłym tyg. to plan działać;)))

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share Lynio

Lynio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:nowatorskie rozwiązania,rolnictwo,mechanizacja,energia odnawialna

Napisany 12 marzec 2012 - 19:55

Prace polowe wiosna 2012 narwani to już latają z rozsiewaczami dobrze ze jeszcze trzyma ziemie. :)

#152 Share Slomek

Slomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 21:06

Prace polowe wiosna 2012 kuj-pom na rzepak nawóz rozsiany, i na 10ha pszenżyta reszta nie dostanie bo z tego co widać nic się nie budzi więcej :/

#153 Share cycek933

cycek933

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 22:14

Prace polowe wiosna 2012

To wujek będzie mógł sobie na wakacie w lato wyjechać :D

hehe mowi ze jak sie wku.. to zasadzi na calym polu ziemniaki ale mowi ze chyba sie posra nimi pszy takiej cienie:p:p bo ta cena ziemniaka moim zdaniem jeszcze z dwa lata nie spadnie bo jest tego nadmiar

a ja dzisiaj zaczalem obornik weozic na piasku:D i planuje zasadzic ziemniaki zeby miec sadzoki z suchego pola a nie ciagle z blota. bo raczej na tym piasku wieksze jak sadzonki nie urosna hehe::D:D

#154 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 22:20

Prace polowe wiosna 2012 U mnie sprawdza się to, że ziemniaki na piasku są lepsze niż na glinie. Zresztą na glinie lepiej jakiś rzepak albo bobik zasiać niż ziemniaki sadzić. Dzisiaj złożyłem siewnik teraz myślę, że do piątku przygotowania zboża do siewu mi zejdą. Chcę w sobotę coś już uprawić i nawozu posiać bo potem urlopu w robocie nie dostane.

#155 Share cycek933

cycek933

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 22:30

Prace polowe wiosna 2012 tak tylko mowimy albo o piasku 5-6 klasa albo o ziemi torfowej 4-5 klasa gdzie w ostatnich 5 latach tylko raz tam wyszly ziemniaki. zeby tam sie udaly ziemniaki to caly rok misi byc sucho a do siania to jedynie zyto lub przenzyto bo cos wiecej tez ma ciezko urosnac w miare ladnie jedynie jara mieszanka jakis owies z jeczmieniem

#156 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 22:34

Prace polowe wiosna 2012 Ziemia torfowa moim zdaniem jest najgorsza na ziemniaki. Naciągają dużo wilgoci potem gniją na polu albo w piwnicy. Korci mnie już jak 150 żeby wyjechać ale muszę wytrzymać, żeby nie wtopić potem.

#157 Share Gomez01

Gomez01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze , uprawa zbożowa, motocykle

Napisany 13 marzec 2012 - 09:10

Prace polowe wiosna 2012 Ja w pszenżyto wjechałem z saletra w sobote .Jeczmien czekał ale chyba dzis sie doczeka bo wczoraj wieczorem byłem na polu i jak pociagne za suche uschniete liscie to korzenie zostaja w ziemi a łodyzka w srodku sie zieleni takze jest nadzieja ;-)

#158 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 15 marzec 2012 - 07:07

Prace polowe wiosna 2012 Wczoraj byłem na przeglądzie w polu i wszędzie można wjechać, nie jest mokro.
Dziś ruszam z obornikiem pod jęczmień a jutro z rana agregat i uprawa pod mieszankę i w sobotę sieje oczywiście jak pogoda dopisze. :)

#159 Share marcinboniek

marcinboniek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 09:51

Prace polowe wiosna 2012 Z rana posiałem saletrę na pszenżyto 200kg/ha. Dobrze się siało ziemia zmarznięta, na weekend nadają 16 stopni także wegetacja powinna ruszyć woj podlaskie. Jutro posieje owies na V kl. w ramach eksperymentu.

Edytowany przez marcinboniek, 15 marzec 2012 - 16:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 17:54

Prace polowe wiosna 2012 Właśnie wróciłem do domu po bronowaniu łąk ( niedużo było tylko 1,5ha ) Zrobiłem próbę w polu po oranym. Szło całkiem dobrze. Jutro wożę gnojówkę a w sobotę uprawiam pod łubin i pszenżyto jare. Po niedzieli ruszam z obornikiem i orką a pod koniec tygodnia zacznę siać jęczmień. Nie mam na co czekać bo znowu susza się zbliża.