Skocz do zawartości

Zdjęcie

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka

28 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 luty 2012 - 21:38

Prędkość pasów nie ma tu żadnego znaczenia. Liczy się tylko moment obrotowy na wałach. Z czego to wynika napisałem w poprzednim poście.

Nie zgodzę się z tobą. Pasek przenosi pracę silnika na rozdrabniacz (F*s). Nie wdając się w szczegółowe obliczenia silnik 2800 rpm ma o połowę mniejszy moment obrotowy niż 1400 rpm, ale średnica koła pasowego na tym pierwszym jest o połowę mniejsza, a więc siła w miejscu przyłożenia pasków jest taka sama (pomijam nieistotne różnice sprawności itp.). Z punktu widzenia samej mechaniki napędu masz rację, że drugie rozwiązanie jest lepsze (paski na kole rozdrabniacza przylegają na pi radianów i silnika też). Jeżeli koło silnika jest większe od koła rozdrabniacza to paski przylegają na mniejszej części koła i łatwiej się ślizgają. Wszędzie jest pewne ale i tym ale jest w tym przypadku koło pasowe silnika. Jest ono ciężkie i duże nie z kaprysu projektanta, a z jego obliczeń. Koło pasowe silnika spełnia rolę koła zamachowego. Już nie będę rozpisywał się dlaczego potrzebne, bo każdy kto rozdrabniał coś innego niż ziarno sam się domyślił. Zatem moim skromnym zdaniem rozwiązanie z silnikiem 1400 rpm i oryginalnym kołem pasowym jest prostsze niż silnik 2800 rpm z kołem pasowym i kołem zamachowym które razem potrafią zgromadzić tą samą energię co koło oryginalne przy znamionowej ilości obrotów. Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale rozdrabniacz ma chyba 3050 rpm?

Edytowany przez Profil usunięty, 23 luty 2012 - 21:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Dzisiaj, 09:50
  •  

#22 Share Klepk995

Klepk995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 976 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze :D

Napisany 23 luty 2012 - 22:23

U mnie gość za przewinięcie 7,5 kw krzyknął ponad 500 zł. Czy to dużo?

u mnie za przewinięcie takiego samego silnika też chcą 500zł wiem bo sam miałem zamiar przewijać

#23 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Grunt to prund, a prund to elektryka......

Napisany 24 luty 2012 - 08:01

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale rozdrabniacz ma chyba 3050 rpm?

Duże koło na silniku ma 270mm a małe na wale bąka 131mm więc łątwo policzyć że wychodzi w przybliżeniu 3000 obr na wale

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

============================

Zwoleń - Krakowska 7

#24 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 26 luty 2012 - 12:25

Ten moment to jednak czarna magia nadal ;) .

Przyznaję, że trochę namieszałem przez moje skróty myślowe. Muszę przyznać Ci rację z tą prędkością pasów. Wynika to z tego, że moment obrotowy na wale to iloczyn długości promienia r koła pasowego i siły F na pasach. Czyli zwiększenie prędkości zmniejsza siłę F na pasach (przy tym samym momencie na wale). A zwiększenie prędkości wynika ze zwiększenia promienia koła pasowego. Czyli w konkretnym przypadku rozdrabniacza stosując silnik 2800 rpm i zwiększając koło pasowe na wale rozdrabniacza, zmniejszamy siłę działającą na pasy (moment obrotowy na wale pozostaje taki sam, a zwiększa się promień koła pasowego w wyniku czego zmniejsza się siła przenoszona przez pasy.

#25 Share maly2306

maly2306

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 08 maj 2012 - 22:11

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Witam Panowie! Takie pytanko do tematu: miałem do bąka silnik 7,5 kw (1400 obrotów) i koła pasowe na szeroki pas transmisyjny, z racji tego że musiałem przewinąć silnik to chciałbym założyć koła na paski klinowe. Generalnie rozumiem Wasze objaśnienia, tylko jaką średnicę kół dobrać żeby szła sprawnie praca i silnik nie miał zbytniego obciążenia, bo do tej pory przy średnicy kół: silnik-1200mm i rozdrabniacz- 2200 ciężko to szło? Proszę Was o szybką pomoc gdyż towarzystwo czeka na jedzonko.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 09 maj 2012 - 06:12

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Coś chyba namieszałeś, nie wdziałem jeszcze bąka na pas płaski - transmisyjny, może chodzi ci o śrutownik lub gniotownik? Dla śritownika pzewidziane obroty pracy to 800, posiadasz jakeieś kła pasowe, boadjże jedno to drugie się wyliczy tylko podajjaka to maszyna, w sprawoe kół pasowych odezwij się na gg, mam tego mały skład

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

Zwoleń - Krakowska 7

#27 Share maly2306

maly2306

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 09 maj 2012 - 06:32

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka No jest to śrutownik, u mnie wszyscy mówią na takie "bąk" i tak jak mówisz ma mieć 800 obrotów. Kół nie mam tylko zamierzam kupić mam do nich dobry dostęp, tylko chciałbym dobrze je dobrać. Nie wiem jak to wyliczyć żeby było dobrze i dlatego pytam?

#28 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 09 maj 2012 - 07:51

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Ja na śrutowniku, bąku, w oryginale miałem na silniku koło 280mm a w bąku 140mm. Silnik 7,5kw 1440 obr. . Teraz mam silnik 10kw ale 2800 obrotów to mam 1 do 1 przełożenie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 09 maj 2012 - 16:06

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Przy obecnym przełożeniu jest 785 obr na śrutowniku i takie koła jakie są możesz zastosować, jak ma za ciężko to trzeba mniej zboża puszczać

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

Zwoleń - Krakowska 7