Skocz do zawartości

Zdjęcie

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka

28 odpowiedzi na ten temat

#1 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Grunt to prund, a prund to elektryka......

Napisany 22 luty 2012 - 08:30

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Jak w temacie, silnik spalony 7.5kW, do wymiany
Do wyboru mam 2 opcje :
1 to silnik 7.5kW 1400 obr i przełożenie 2:1 (tak jak w oryginale)
2 silnik 7.5kW 2800 obr i przełożenie 1:1

Które rozwiązanie będzie lepsze, dostęp do tokarki mam, koła pasowe z 200kg więc coś się dopasuje :D , oba nowe silniki mają wał 38mm a stary silnik ponoć 32mm więc i tak bez tokarki się nie obędzie

Co do firm silników
1 - Indukta
2 - Metz Mohelnice - czeski

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

============================

Zwoleń - Krakowska 7

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Dzisiaj, 17:39
  •  

#2 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 22 luty 2012 - 13:06

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Nie ma znaczenia, którą opcję wybierzesz. I tak musisz dorobić koło pasowe do silnika ze względu na inną średnicę wału. Osobiście wybarałbym rozwiązanie drugie, czyli silnik 2800 rpm ze względu na mniejszy moment obrotowy przenoszony przez pasy.

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 luty 2012 - 13:15

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Prędkość liniowa pasów(a więc przenoszona siła) zostanie ta sama, bo chyba nie będzie przerabiał koła pasowego rozdrabniacza, tylko to przy silniku.

Najtaniej i najlepiej będzie przewinąć spalony silnik, unikniesz dodatkowej dłubaniny przy kołach pasowych.

#4 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 22 luty 2012 - 16:52

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Jak u was cenowo wyglada przezwojenie silnika 7.5kW Y/D?, co do kół pasowych to mam ich mnówstwo i dopasowanie to tylko kwestia otworu pod wałek a pasy klinowe nie są drogie

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

Zwoleń - Krakowska 7

#5 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 22 luty 2012 - 19:47

Prędkość liniowa pasów(a więc przenoszona siła) zostanie ta sama, bo chyba nie będzie przerabiał koła pasowego rozdrabniacza, tylko to przy silniku.

Najtaniej i najlepiej będzie przewinąć spalony silnik, unikniesz dodatkowej dłubaniny przy kołach pasowych.

I tu się kolego mylisz. Moc przenoszona przez przekładnię to iloczyn momentu obrotowego i obrotów. Przy jednym i drugim silniku moc jest ta sama co przy dwukrotnie większych obrotach daje dwa razy mniejszy moment na pasach. Przekłada się to na większą trwałość pasów.

#6 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 luty 2012 - 20:04

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Obroty śrutownika muszą zostać takie same. Dając silnik 3000 rpm musimy zastosować przekładnie 2;1. Możemy zrobić to na dwa sposoby:
-zmniejszyć koło na silniku; wtedy prędkość liniowa zostanie taka sama, paski będą tak samo obciążone
-zwiększyć koło pasowe na śrutowniku; wtedy będzie tak jak piszesz, większa prędkość liniowa pasków, paski będą miały o połowę lżej

Ja bym pozostał przy 1500 rpm. Przewinięcie powinno zmieścić się w 250 zł.
EDIT
Przewinięcie może kosztować nawet 400, http://przewijaniesi....pl/cennik.html. Dalej jest to opłacalny interes.

Edytowany przez Mariusz x, 22 luty 2012 - 20:33.

#7 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 22 luty 2012 - 20:25

Jak u was cenowo wyglada przezwojenie silnika 7.5kW Y/D?, co do kół pasowych to mam ich mnówstwo i dopasowanie to tylko kwestia otworu pod wałek a pasy klinowe nie są drogie

U mnie gość za przewinięcie 7,5 kw krzyknął ponad 500 zł. Czy to dużo?

#8 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 22 luty 2012 - 20:31

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Wydaje mi się, że cena w normie, chodź wiadomo że to sporo kasy. Ale wiadomo, że taniej niż nowy silnik.
Na cenę przewijania ma wpływ oprócz inflacji galopująca cena miedzi.

#9 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 22 luty 2012 - 20:43

Obroty śrutownika muszą zostać takie same. Dając silnik 3000 rpm musimy zastosować przekładnie 2;1. Możemy zrobić to na dwa sposoby:
-zmniejszyć koło na silniku; wtedy prędkość liniowa zostanie taka sama, paski będą tak samo obciążone
-zwiększyć koło pasowe na śrutowniku; wtedy będzie tak jak piszesz, większa prędkość liniowa pasków, paski będą miały o połowę lżej

Ja bym pozostał przy 1500 rpm. Przewinięcie powinno zmieścić się w 250 zł.
EDIT
Przewinięcie może kosztować nawet 400, http://przewijaniesi....pl/cennik.html. Dalej jest to opłacalny interes.

Prędkość pasów nie ma tu żadnego znaczenia. Liczy się tylko moment obrotowy na wałach. Z czego to wynika napisałem w poprzednim poście.

#10 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 luty 2012 - 21:00

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Moment na wale śrutownika przy tej samej mocy i prędkości będzie taki sam, niezależnie od zastosowanego silnika. Moment silnika 3000 będzie 2 x mniejszy niż silnika 1500 rpm.

Pasy nie przenoszą momentu tylko moc, będącą iloczynem przenoszonej siły i prędkości liniowej pasa. Nie wiem co rozumiesz przez "moment na pasach".

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 23 luty 2012 - 07:51

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Co do silnika, koszt to 600-650zł więc chyba lepiej założyć drugi a spalony rozbebeszyć i na złom (miedź w cenie)

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

Zwoleń - Krakowska 7

#12 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 luty 2012 - 09:31

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Na przewinięciu zaoszczędzisz parę stówek, a silnik nie będzie odbiegał niczym od nowego.

#13 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 luty 2012 - 10:20

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Z tym przewijaniem to różnie bywa.Dwa lata temu jeździłem po zakładach zajmującymi się przewijaniem i wszyscy jednogłośnie twierdzili że przewinięty będzie słabszy gdyż nawijają minimalnie cieńsze druty a oryginalne średnice nie jest tak łatwo zmieścić no i kupiłem nowy.Dobitnym potwierdzeniem tej teorii jest pobliska elektrownia wodna gdzie po przewinięciu okazało sie że straciła 10% mocy.
Stary silnik nawet po naprawie będzie nadal starym a nowy to nowy i może mieć większą sprawność(konstrukcje są ulepszane)

#14 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 luty 2012 - 11:01

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka W silniku klatkowym nie da się już niczego zbytnio ulepszyć. Nawinięty musi być tak jak fabrycznie, taka sama liczba zwojów i przekrój, powinno się zmieścić.

A może podejść do tego jeszcze inaczej, i zamiast wymieniać silnik wymienić śrutownik? Bąka wysłać tam gdzie jego miejsce(na złom) i kupić coś takiego:http://allegro.pl/sr...2161817296.html. Zaoszczędzi się kupę czasu, zużycie energii też wyjdzie na plus.

#15 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 23 luty 2012 - 12:48

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Nia napisałem że to nie moja maszyna i ja tylko silnik mam dostarczyć/zamontować, osobiście w domu używam gniotownika :D

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

Zwoleń - Krakowska 7

#16 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 23 luty 2012 - 14:34

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka A od razu się podepnę; otóż w kompresorze z dwutłokową sprężarką(od jelcza) padł mi silnik jakiś czas temu, drugi silnik kupuje od roku ale jakoś tak wychodzi.... chciałbym założyć silnik 2.2kW o obr. ok 970obr/min, i podpiąć wał z silnika bezpośrednio do wału kompresora za pomocą jakiegoś sprzęgiełka, niechce mi się bawić z paskami przekładniami itd.
Moje pytanie brzmi czy uciągnie bezpośrednio silnik taką sprężarkę, bo najwięcej trudu sprawi mu napewno rozruch. Chcialbym aby sprężarka miała ok 1000obr bo drugą jedyną opcją jest silnik 1400 lub 2800obr/min ale znów zabawa z przekladniami itd..
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#17 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 23 luty 2012 - 17:09

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Jeżeli wcześniej pracował tam silnik o mocy 2,2 kW to w zupełności wystarczy ten 2,2 kW, 970 obr min. Takie rozwiązanie jest lepsze, bo nie traci się energii na tarcie przekładni pasowej.

#18 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 23 luty 2012 - 18:30

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Po 1 dlaczego silnik padł? 2 to jakie ciśnienie chcesz uzyskać i przy jakim ma się włączać kompresor, po 3 to lepiej dać silnik 1400 obr i przekładnie na pasie, co do silnika 2800 to czytałem gdzieś że niezbyt nadaje się do sprężarki ze względu na zmienne obciążenie, poza tym 2800 ma 2x mniejszy moment od 1400

http://www.polmo-lod...soby/602_04.pdf

Nie lepiej przełożenie 1:1 silnika 1400 obr gdzyż takie są obr robocze sprężarki

Edytowany przez vcc, 23 luty 2012 - 18:38.

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

Zwoleń - Krakowska 7

#19 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 luty 2012 - 18:40

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka Ten moment to jednak czarna magia nadal ;) .
Do sprężarki najlepiej dać bez przekładni, raz, że unikniemy paru % strat, konstrukcja będzie lżejsza i bardziej zwarta, no i wyeliminujemy siłę promieniową, co odciąży panewki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 23 luty 2012 - 19:55

Silnik elektryczny do rozdrabniacza - bąka 1.Silnik był 1.5kW, sprężarka miała z 500obr/min,strasznie licho butla ze stara bodajże 60-70l nabijała się i nabijała... a silnik kopał prądem, otulina z drutów zlazła.
2. 8bar mnie w zupełności satysfakcjonuje, więcej nie ma się co wygłupiać, i tak jest reduktor...a do włączania to tak ok 2.5 niskociśnieniowy pistolet tyle potrzebuje z naddatkiem lekkim.
3. wiem że by bylo lepiej, ale mi się niechce bawić z tymi kołami pasowymi przerabiać itd. idealnie by było od razu z silnika na sprężarkę, jestem nawet gotów wstawić silnik 3 kW 970obr/min dla pewności.
Boje się że kompresor nie wytrzyma tych 1400obr/min, zagotował by się.

Edytowany przez bobytempelton, 23 luty 2012 - 20:36.

Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.