Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

mati15910    0

Wiem bo złe łopatki przestawiłem bo mi się wydawało za szeroko i jak widać złe zrobilem i dopiero mam go pierwszy rok.dlatego chcę dac jeszcze saletre żeby się wyrownało.

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Po jakim czasie zaczynać działać duet ? . Pryskałem w środę narazie nie ma poprawy, a mączniak zaczyna coraz bardziej szaleć do tego liscie zaczynaja pekac wzdłuż co to może być. Prosze o poradę bo rok testowy z fungicydami i narazie Grzyb - Ja 1:0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mati na środku za 60 zł będzie pisało że bierze wszystko i na tym za 2 stówy to samo będzie pisać ale różnice dopiero w polu zobaczysz. Przy silnym porażeniu roślin juz za dużo nie zdziałasz. Możesz jedynie chronić to co zostało bo tamtych liści za bardzo juz nie uratujesz. Na Twoim miejscu w tym roku odpuściłbym sobie 2 zabiegi a opryskał czymś raz ale dobrym. Np. fandango. Środek z górnej półki. Tak wgl to środki się raczej dobiera do chorób na jakie są podatne rośliny każda odmiana ma inną specyfikę. Inną kwestią jest też jakie było stanowisko np po rzepaku jest mniejsze nasilenie patogenów niż po przedplonach zbożowych. T3 się stosuje raczej w pszenicy chyba że ktoś leci na super plon to może się w to bawić. To samo jest z dawką saletry na kłos. Daje ona raczej lepsze parametry dla pszenicy i podnosi mtz. W każdym razie w pszenzycie mało kto stosuje. 1 dawka na zamarźniętą glebe druga w fazie strzelania w źdźbło. Antywylegacz jest najbardziej efektywny w fazie strzelanie w źdźbło kiedy to kolanko jest 1 cm nad węzłem krzewienia. Teraz też możesz zastosowac napewno też uzyskasz fakiś efekt skracania jeśli boisz się że Ci wyłoży.

 

d4rek- duet to nie jest jakiś super środek po którym można się spodziewać cudów. Z tego co widze to mączniaka jakoś szczególnie to on też nie zwalcza. Nie wiem czy nie za późno dokonałeś oprysku skoro już tak Ci się rozprzestrzenił a dwa musisz zmienić ochrone jeśli chcesz żeby było ziolono na spodzie na nie biało. Aha i nie myśl że te liście które są już porażone grzybem staną się raptem sielone ;) to tak nie działa jeśli Ci sie bardzo rozprzestrzeni to dalej już raczej hamujesz rozwój, trzeba pryskac przed infekcja lub w momencie pierwszych oznak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati15910    0

Dziękuję za odpowiedz a czy jeżeli teraz bym dał tego medaxa to nie będzie za późno? Czyli w przenżycie stosuje się t1 i t1 a t3 jest na polepszenie jakości ziarna.opryskam duettem bo jeszcze nie wygląda na tak bardzo zarazone przez mączniaka.

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

A jeszcze co do odżywek bo była mowa żeby dac bor i miedź to ma być odżywka taka jak insol czy idzie każdy pierwiastek kupić osobno.zawsze kupowalem insol 3 ale czytałem tu na forum że on zawiera bardzo małe ilości mikroskladników.

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25227

W zeszłym roku zastosowałem Duett Star na pszenżycie Fredro w momencie jak około 4 cm łodygi było całe białe od mączniaka. Po dwóch tygodniach poszedł porządny deszcz i zmył cały nalot. Do żniw mączniak już się nie rozwinął. Więc ja jestem bardzo zadowolony z efektu. W tym roku w fazie 1 kolanka dałem Medax + ccc + Helicur. Na razie mączniaka brak, ale pod koniec tygodnia chyba zastosuję Duatt Star zapobiegawczo.

Chcę dodać 0,3l Medaxu, tylko że liść flagowy jest już około 5 cm nad podflagowym, a kłos jest już mocno zgrubiały. Obawiam się że przegapiłem fazę 39. Czy nie będzie za późno na drugie skracanie? A może wystarczy to pierwsze przy nawożeniu około 155N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

ok dzieki za odp. Czekać do flagowego i pryskać falconem przypuścmy czy ... ? jakieś sugestie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Dziękuję za odpowiedz a czy jeżeli teraz bym dał tego medaxa to nie będzie za późno? Czyli w przenżycie stosuje się t1 i t1 a t3 jest na polepszenie jakości ziarna.opryskam duettem bo jeszcze nie wygląda na tak bardzo zarazone przez mączniaka.

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

A jeszcze co do odżywek bo była mowa żeby dac bor i miedź to ma być odżywka taka jak insol czy idzie każdy pierwiastek kupić osobno.zawsze kupowalem insol 3 ale czytałem tu na forum że on zawiera bardzo małe ilości mikroskladników.

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Napewno jeżeli będziesz mieszał sam to dasz większe ilości niż w zwyklych odżywkach i wyjdzie taniej ale z mojej strony radze Ci poszukać u sprzedawcy jakichs dobrych odżywek z duża zawartością mikro i tyle. Nie stosowałem tego insolu wiec sie nie wypowiem. Ja nigdy nie bawie sie w mieszanie jade do sklepu kupuje co jest na stanie po uprzednim obejrzeniu etykiety i tyle. Odnośnie medaxa nigdy go nie stosowałem zawsze stosuje moddus plus ccc na 1 kolanko bo są najlepsze efekty. Medaź jest do liścia flagowego bodajże nie wiem w jakim stadium jest Twoje pszenzyto.

W zeszłym roku zastosowałem Duett Star na pszenżycie Fredro w momencie jak około 4 cm łodygi było całe białe od mączniaka. Po dwóch tygodniach poszedł porządny deszcz i zmył cały nalot. Do żniw mączniak już się nie rozwinął. Więc ja jestem bardzo zadowolony z efektu. W tym roku w fazie 1 kolanka dałem Medax + ccc + Helicur. Na razie mączniaka brak, ale pod koniec tygodnia chyba zastosuję Duatt Star zapobiegawczo.

Chcę dodać 0,3l Medaxu, tylko że liść flagowy jest już około 5 cm nad podflagowym, a kłos jest już mocno zgrubiały. Obawiam się że przegapiłem fazę 39. Czy nie będzie za późno na drugie skracanie? A może wystarczy to pierwsze przy nawożeniu około 155N?

Pozostaje się tylko cieszyć z działa dueta ;) Może Twoja odmiana była słabo podatna na maczniaka skoro sobie tak łatwo z nim poradził duet mimo że mączniaka aż tak super to on nie bierze. A jakie masz pszenzyto krótkosłome? Skracałeś już? Jaka obsada? Moze nie trzeba będzie skracać.

ok dzieki za odp. Czekać do flagowego i pryskać falconem przypuścmy czy ... ? jakieś sugestie ?

A za ile czasu mniej wiecej wylezie flagowy mozesz ocenić? Jeśli na dniach to moze poczekaj a jeśli sporo brakuje to pryskaj. Ja bym tak zrobił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Część pszenzyta poprawiał wiosną herbicydem, a czesci nie, i teraz tego żałuję... Jest jakiś środek który zwalczylby mi blawatka a pszenzyto zostawił?;p faza liscia podflagowego, flaga zaraz zacznie się wylaniac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

Mam pytanie liść flagowy już częściowo się pokazał, czy można w tej fazie dać 0,5 Cerone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

PSZENŻYTO OZIME

Opryskiwać w okresie strzelania w źdźbło, to jest od fazy pierwszego węzła źdźbłowego (kolanka) do początku pojawienia się liścia flagowego. Jeśli częściowo się pokazał to chyba jest początek pojawienia sie liścia flagowego więc teoretycznie możesz tym bardziej że chcesz zaniżyć dawkę do połowy aczkolwiek ja nie jestem zwolennikiem takiego skracania miałes wczęśniej czas.

 

Mam dylemat panowie może ktoś doradzi. Zapowiadają deszcze u nas a więc nie wiem czy zdołam wkonać dwa zabiegi na pszenzyto jare mianowicie ochwaszczanie atribut+granstar oraz skracanie łaczie z zabiegiem fungicydowym. Wiem że zawsze się najpierw odchwaszcza taka jest żelazna zasada. Ale nie pierwszy rok mam te pszenzyto a zapowiada się bardzo dobrze i wiem że jśli dobrze go teraz nie skróce to w żniwa będzie mi leżeć. Kolanko już jest a więc zabieg wskazany w tym momencie. Dlatego jestem przychylny żeby najpierw je skrócić plus odżywki siarczan i fungi a odchwaszczanie wykonam w późniejszym okresie kiedy bedzie pogoda po prostu. Co o tym myslicie? Dodam że atribut i granstar są zalecane w fazie krzewienia do fazy strzelania w źdźbło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Rynchosporioza zbóż ? mam podobne cholerstwo prysnąlem też duetem + mikro + opty 20-20-20 i teraz jak skacza sie deszcze, bo na podlasiu tydzien ma walic z grubej rury, to daje falcona i niech sie dzieje wola ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44
Napisano (edytowany)

U mnie to samo w pszenżycie ozimym, zwłaszcza w dorodniejszym łanie, z tym że do septoriozy doszła rdza i to w ogromnej presji. U siebie zastosowałem chlorotalonil+propikonazol. Ja również dokarmiałem siarczanem magnezu, lecz nie obstawiałbym go za przyczynę tych zmian

Edytowano przez Tomazi3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

czyżby to była septorioza ?

klasa ziemi V

pszenżyto pryskane na T1 Duetem Ultra (konieczność taka była)

dziwne, bo pojawiło mi się to, zaraz po oprysku siarczanem magnezu...

 

http://vlepa.pl/8cdaf9

http://vlepa.pl/a7e017

http://vlepa.pl/910fce

http://vlepa.pl/f8b5f9

Już gdzieś pisałem że u mnie to samo było zaraz po oprysku siarczanem. Może jakiś trefny ten siarczan albo za dużo się sypie.Dodam że 3metry od miedzy nie pryskane było bo opryskiwacz nie sięga,to nie było takich liści jak na tym co pryskane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To nie wina siarczanu a samego dokarmiania dolistnego. Dokarmianie dolistne samo w sobie powoduje wyższą presję ze strony grzybów. Roślina pobierając składniki przez liść jednocześnie zasysa grzyby.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzela    0

Mam pszenżyto zasiane na działce gdzie jest bardzo słaba gleba i przepaleniska. Na I i II dawkę poszedł RSM ale mimo tego pszenżyto miejscami jest blade.Jaki najlepiej dać jeszcze nawóz saletrę, mocznik a może Polfoskę. Jak końcem maja mają być upały to na tych słabych glebach azot będzie straszne palił to może właśnie Polifaska będzie lepszym rozwiązaniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Na obecną chwile to chyba zostaje Ci azot najlepiej saletra i dokarmiania dolistne NPK z siarczanem. Zrób badania gleby napewno masz niskie ph na tej słabej glebie.

Doradzi coś ktoś odnośnie wcześniejszego posta? Jutro zamierzam pryskać tylko nie wiem czy od chwastów czy antywylegacz ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
largo85    0

Koledzy pszenżyto ozime Fredro w fazie liścia flagowego dostało 160N. Skracane było przy pierwszym kolanku 1l ccc i 0.3l moddusa..chcę je jeszcze raz skrócić i co lepiej dac: 0.2 moddusa czy cerone 0.5l?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lisek66    20

Witam :)

Mogę mieszać fungicyd Artea 330 EC + siarczan magnezu + maximus aminomicro ? Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

Czytajac Wasze posty przyznaje, ze u mnie dokladnie to samo.. septorioza, septorioza i jeszcze raz septorioza.. Mieszkam na podlasiu i przez caly okres krzewienia byly zimne noce, zboze wygladalo bardzo dobrze i nie jechalem zadnym fungicydem az do fazy strzelania w zdzbło. Tydzien temu opryskalem duetem ultra i siarczanem i zboze wyglada teraz strasznie, tak jakbym dokarmil tego grzyba.. Nie wiem, czy to siarczan, czy ten caly duet to takie dziadostwo!! Widac juz lisc flagowy i mnóstwo septoriozy, a na caly tydzien nadaja opady (idealny rozwoj grzyba)

 

Jak bedzie sucho musze leciec jakims fungicydem i mam nadzieje, ze cos pomoze..

 

Zwracam sie wiec do bardziej "zaawansowanych" w dziedzinie chrony fungicydowej uzytkownikow o podanie najlepszych wedlug Was srodkow na septorioze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66
Napisano (edytowany)

popatrz czy to przypadkiem nie brak potasu od deszczów u nas (podlasie) ja tez myslalem ze septo hasa w zbozu, ale mysle ze to brak potasu jak tu http://www.rolmix.pl/zbo-a.html

 

Co zastosowac nawoz czy do oprysku na flagowke dac plonvit z wieksza ilosciaa potasu + siarczan + mocznik? niech ktos podradzi :/

Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

U mnie tak samo pszenżyto zaatakowane grzybami. Septorioza i mączniak prawdziwy ;( na T1 poszedł Bumper jakiś miesiąc temu teraz wywaliło grzyba bo zimno było w majówkę a w chwili obecnej mokro i ciepło jak tylko się da będzie oprysk T2 Artea już kupiona nic tylko czekać na pogodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Koledzy pszenżyto ozime Fredro w fazie liścia flagowego dostało 160N. Skracane było przy pierwszym kolanku 1l ccc i 0.3l moddusa..chcę je jeszcze raz skrócić i co lepiej dac: 0.2 moddusa czy cerone 0.5l?

Jeżeli 1 skracanie dałeś w optymalnym terminie to pszenżyto o optymalnej obsadzie powinno ustać ;) Jak jest liść flagowy to możesz dać moddusa i możesz dać cerone w takich dawkach jak napisałeś. Moddus jeszcze dodatkowo powinien trzymać roślinę przy życiu, z kolei cerone przyspiesza procesy starzenia się roślin. Wg mnie jeżeli planuje się 2 zabiegi skracania moddusem to lepiej na 1 skracanie dać 0,3l, a po 3 tygodniach 0,2l.

Witam :)

Mogę mieszać fungicyd Artea 330 EC + siarczan magnezu + maximus aminomicro ? Pozdrawiam !

Pewnie że możesz a wręcz to zalecane, zawsze polepszysz kondycje roślin w 1 zabiegu ;)

Czytajac Wasze posty przyznaje, ze u mnie dokladnie to samo.. septorioza, septorioza i jeszcze raz septorioza.. Mieszkam na podlasiu i przez caly okres krzewienia byly zimne noce, zboze wygladalo bardzo dobrze i nie jechalem zadnym fungicydem az do fazy strzelania w zdzbło. Tydzien temu opryskalem duetem ultra i siarczanem i zboze wyglada teraz strasznie, tak jakbym dokarmil tego grzyba.. Nie wiem, czy to siarczan, czy ten caly duet to takie dziadostwo!! Widac juz lisc flagowy i mnóstwo septoriozy, a na caly tydzien nadaja opady (idealny rozwoj grzyba)

Jak bedzie sucho musze leciec jakims fungicydem i mam nadzieje, ze cos pomoze..

Zwracam sie wiec do bardziej "zaawansowanych" w dziedzinie chrony fungicydowej uzytkownikow o podanie najlepszych wedlug Was srodkow na septorioze.

Duet akurat powinien być bdb, zawiera epoksykonazol- najlepszy triazol na septoriozę. Jak zabieg był tydzien temu to septorioza nie powinna sie pojawić przez minimum 3 tygodnie. A może to nie jest septorioza? W sumie niektóre objawy septoriozy mogą wyglądac identycznie do niedoborów magnezu, potasu lub niektórych mikroelementów. Może to być też rdza żółta, objawy podobne do septoriozy, zwalczanie znacznie trudniejsze.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Co do tych przebarwien na zółto to byłem w ODR-ze i powiedzieli mi że to niedobór potasu , poszły dwa zabiegi dolistnie i wygląda lepiej w piątek wjadę z grzybem i mickro na kłosa , noce są chłodne czasem wiec pobieranie składników niższe znów deszcze i ciepło w dzień powoduje przyspieszenie rozwoju i brakuje mu składników , powiedzieli mi że u mnie ( zdjecie w galerii i było tutaj wrzucone) że stan już cieżki wiec tylko mogę zatrzymać rozwój niedoboru i może z czasem się bedą niektóre liście odnawiać. Tylko to potrzeba czasu . Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj